
Справа № 161/13345/19
Провадження № 2/161/1065/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2020 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Олексюка А.В.,
при секретарі - Шумиводі О.І.,
з участю представника позивача - Микулика В.М.,
представника відповідача - Мірач І.П. ,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради - Панасюк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
09.08.2019 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 09 квітня 2015 року він отримав посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1.
Із джерел піблічної інформації йому стало відомом, що держава Україна, в особі органів державної влади та місцевого самоврядування, всяляко сприяє громадянам котрі захищали та захищають незалежність, сувернітет і територіальну цілісність України у покращенні житлових умов.
У грудні 2016 року йому стало відомо, що Луцька міська рада ухвалила рішення №14/1 від 26.10.2016 року, яким затвердила «Програму забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, інвалідів війни, які були призвані на військову службу по мобілізації для участі в проведенні антитерористичної операції, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти військовослужбовців зазначених категорій на 2017-2019 роки» зі змінами та новій редакції.
Враховуючи вимоги передбачені Програмою, позивач 28.12.2016 року став на квартирний облік у Відділі реєстру житлового фонду Департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради, як учасник бойових дій. А 05.01.2018 року, зібравши всі необхідні документи, подав заяву у Департамент «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» про включення його в Програму.
Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 18.01.2017 року №23-1 ОСОБА_2 включено в Програму під №46.
Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 19.07.2017 року № 396-1 затверджена нова черговість участі у Програмі згідно якої позивач опинився у списку учасників під № 72.
Не погоджуючи із вказаним рішенням, він звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовом за захистом порушеного права.
Рішенням Луцького міськрайнного суду Волинської області від 17.01.2019 року у справі № 161/17462/18, яке набрало законної сили 25.02.2019 року, зобов`язано Виконавчий комітет Луцької міської ради поновити ОСОБА_2 у списку учасників Програми забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців-добровольців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти в результаті участі в антитерористичній операції на 2017-2019 роки Луцької міської ради під порядковим номером 46, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.04.2019 року № 259-1 ОСОБА_2 поновлено у списку учасників Програми під порядковим номером 46.
В червні 2019 року йому зателефонував представник Відділу реєстру житлового фонду з пропозицією надати документи необхідні Комісії щодо розгляду питань про співфінансування для придбання житла для прийняття рішення про співфінансування придбання житла. Після чого позивачем подав до Відділу реєстру житлового фонду запитувані документи та заяву.
Листом від 27.06.2019 року № 6.1-7/597/2019 відповідач повідомив, що звернення позивача передано Відділом реєстру житлового фонду до Департаменту соціальної політики 24.06.2019 року та буде розглянуте Комісією.
Листом від 04.07.2019 року № 6.-1-7/360/2019 відповідач повідомив, що звернення позивача буде розглянуте на черговому засіданні Комісії, про дату, час та місце проведення засідання комісії позивача буде повідомлено додатково в телефонному режимі.
Листом від 23.07.2019 року № 6.1-7/895/2019 року відповідач повідомив, що за результатами засідання Комісії щодо розгляду питань про співфінансування для придбання житла вирішено відкласти розгляд звернення позивача з метою вивчення питання черговості перебування останнього у списку учасників Програми та підстав отримання статусу учасника бойових дій.
З огляду на наведене, вважає, що відповідач порушив права та законні інтереси позивача, шляхом встановлення додаткових перешкод останньому в отриманні співфінансування, а саме: перевірки черговості участі у Програмі, підставності набуття статусу учасника бойових дій. Крім того, вважає, що такі дії відповідача виходять за межі його компетенції та свідчать про його ухилення від реального виконання вищевказаного рішення суду від 17.01.2019 року.
Просить суд, з врахуванням уточнених позовних вимог, визнати протиправними дії Комісії щодо розгляду питань про співфінансування для придбання житла Виконавчого комітету Луцької міської ради стосовно прийняття рішення про визначення розміру житла та розміру співфінансування його особистого внеску як учасника Програми та коштів бюджету міста. Крім того, просить суд зобов`язати Виконавчий комітет Луцької міської ради надати йому фінансову підтримку по Програмі шляхом прийняття та затвердження рішення Комісії щодо розгляду питань про співфінансування для придбання житла про визначення розміру житла та розміру співфінансування особистого внеску учасника Програми та коштів бюджету міста згідно поданих документів.
Представник позивача ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, викладених у поданому відзиві на позовну заяву.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради
Заслухавши пояснення учасників справи, свдка, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Луцької міської ради від 26 жовтня 2016 року №14/1 затверджено Програму забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, інвалідів війни, які були призвані на військову службу по мобілізації для участі в проведенні антитерористичної операції, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти військовослужбовців зазначених категорій на 2017 - 2019 роки (далі - Програма) та Порядок фінансування Програми забезпечення житлом на умовах співфінансуванші учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців- добровольців, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти на 2017- 2019 роки, в новій редакції, затвердженій рішенням міської ради від 25.07.2018 №44/31 (далі - Порядок).
Пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
В свою чергу, пунктами 5 та 6 частини першої статті 15 Житлового кодексу УРСР визначено, що виконавчі комітети районних, міських, районних у містах Рад народних депутатів у межах і в порядку, встановлених законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР, на території району, міста, району в місті: здійснюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина перша статті 36), а також контроль за станом цього обліку на підприємствах, в установах, організаціях (стаття 41), затверджують рішення про взяття громадян за місцем роботи на облік потребуючих поліпшення житлових умов (стаття 39); приймають рішення про надання жилих приміщень у будинках житлового фонду місцевої Ради (стаття 51), затверджують спільні рішення адміністрації і профспілкового комітету підприємства, установи, організації про надання жилих приміщень у будинках відомчого житлового фонду (стаття 52).
Таким чином до повноважень органів місцевого самоврядування, в тому числі Луцької міської ради, входить питання затвердження програм з інших питань місцевого самоврядування, зокрема, з питань забезпечення певних пільгових категорій громадян житлом на умовах співфінансування в межах видатків місцевого бюджету.
При цьому, орган місцевого самоврядування в праві самостійно розпоряджатися коштами місцевого бюджету, визначити напрямки спрямування цих коштів та умови участі у певних програмах, які фінансуються за рахунок цих коштів, що відповідає принципу самостійності бюджетів, який закріплений у пункті 3 частини першої статті 7 Бюджетного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, позивач є учасником бойових дій, тобто відповідно до критеріїв передбачених у п.п.3.2-3.3 Програми підпадає під її дію (а.с.17).
Сторонами також не заперечується і це встановлено судом, що 05.01.2017 року позивач скористався можливістю участі в Програмі, подав відповідну заяву через Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку, а рішенням Виконавчого комітету від 18.01.2017 року №23-1 його включено в Програму під порядковим номером 46 (а.с.25-26, 50).
В подальшому, як слідує з матеріалів справи, Луцькою міською радою неодноразово вносилися зміни в умови спірної Програми.
Так, рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 19.07.2017 року № 396-1 затверджена нова черговість участі у Програмі згідно якої позивач опинився у списку учасників під № 72.
Не погоджуючи із вказаним рішенням, він звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовом за захистом порушеного права.
Рішенням Луцького міськрайнного суду Волинської області від 17.01.2019 року у справі № 161/17462/18, яке набрало законної сили 25.02.2019 року, зобов`язано Виконавчий комітет Луцької міської ради поновити ОСОБА_2 у списку учасників Програми забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців-добровольців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти в результаті участі в антитерористичній операції на 2017-2019 роки Луцької міської ради під порядковим номером 46, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.04.2019 року № 259-1 ОСОБА_2 поновлено у списку учасників Програми під порядковим номером 46 (а.с. 33, 34).
Відповідно до Порядку питання про визначення розміру житла та розміру співфінансування особистого внеску учасника Програми, коштів бюджету міста та інших джерел, не заборонених законодавством, відноситься до компетенції комісії щодо розгляду питань про співфінансування для придбання житла (далі - Комісія) Положення про Комісію та склад якої затверджено рішенням виконавчого комітетл міської ради від 28.04.2017 №203-1 «Про комісію щодо розгляду питань пре співфінансування для придбання житла».
У відповідності до п. 11 Порядку Комісія протягом двадцяти робочих днів з ДНя прийняття департаментом соціальної політики документів з відділу реєстру житлового фонду департаменту житлово-комунального господарства розглядає звернення учасника Програми і приймає відповідне рішення.
18.06.2019 року ОСОБА_2 подав на ім`я заступника міського голови Луцької міської ради Костянтина Петрочука заяву про розгляд питання щодо наданргя фінансової підтримки по Програмі забезпечення житлом на умовах співфінансування учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, бійців-добровольців, а також членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти (копія додається).
Копії заяви та доданих до неї документів департаментом соціальної політики Луцької міської ради отримано від відділу реєстру житлового фонду департаменту житлово-комунального господарства 25.06.2019 року, що підтверджується супровідним листом № 19 9- 12/51 від 24.06.2019 року.
10.07.2019 року на засіданні, Комісією було розглянуто звернення позивача та прийнято рішення про відкладення розгляду звернення з метою вивчення питання черговості перебування його у Списку учасників Програми та питання підстав отримання статусу учасника бойових дій.
Підставою для прийняття вищезазначеного рішення було те, що за інформацією, наданою відділом реєстру житлового фонду департаменту житлово- комунального господарства, ОСОБА_2 рішенням виконавчого комітету міської ради від 17.04.2019 № 259-1 включений у список учасників під порядковим номером 46.
Згідно п. 3.4 Програми придбання житла на умовах співфінансування проводиться відповідно до списїсу учасників програми, які перебувають на квартирному обліку у виконавчому комітеті Луцької міської ради, з врахуванням дати взяття на пільговий квартирний облік.
Згідно н. 5 Порядку переважне право щодо черговості участі в Програмі мають особи з інвалідністю внаслідок війни ПІ групи, а також члени сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти.
Оскільки, ОСОБА_2 бувпоновлений у списку під номером АДРЕСА_1 на дату набрання рішенням Луцького міськрайонного суду законної сили від 17.01.2019 року та не має першочергового права на участь в Програмі, оскільки не має статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, Комісією прийнято рішення про відкладення розгляду звернення позивача з метою з`ясування питання порядкового номеру заявника у списку учасників Програми на час розгляду звернення позивача шляхом направлення на адресу відділу реєстру житлового фонду запиту щодо надання зазначеного списку.
Оскільки, в даному випадку Комісія не визначала черговість учасників Програми, тому твердження позивача про те, що Комісія перевищила свої повноваження визначаючи його черговість у списку учасників Програми є безпідставним.
Крім того, посилання позивача про те, що Комісія перебрала на себе повноваження суб`єкта, уповноваженого приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій, спростовуються наступним.
Відповідно до п. 2.4.3 Положення про Комісію, затвердженого вищезазначеним рішенням виконавчого комітету міської ради від 28.04.2017 року № 203-1, Комісія вправі, у разі необхідності, запитувати додаткові документи, необхідні для прийняття обґрунтованого та законного рішення.
Як встановлено судом, під час ознайомлення з матеріалами справи ОСОБА_2 , в членів Комісії виникли питання по довідці про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, так як у довідці в графі: «Підстава» зазначені лише накази і посвідчення про відрядження та відсутні документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, а також накази, що підтверджують факт перетинання зони антитерористичної операції.
А тому Комісія прийняла рішення про необхідність направлення запиту на адресу Головного управління Національної гвардії України про підстави надання ОСОБА_2 статусу учасника бойових дій.
У відповідь на вищезазначений запит Головне управління Національної гвардії України, листом від 25.07.2019 року №27/22/3-5840, поінформувало, що ОСОБА_2 відповідно до П.19 Ч.1 CT.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» комісією Головного управління Національної гвардії України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни надано статус учасника бойових дій та видано відповідне посвідчення за участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення в складі підрозділів Національної гвардії України.
Згідно інформації, наданої відділом реєстру житлового фонду департаменту житлово-комунального господарства (лист від 13.08.2019 року № 4/19.9-12/2019), ОСОБА_2 перебуває у списку учасників Програми станом на 25.07.2019 року під № 29.
Тобто на дату розгляду звернення ОСОБА_2 , враховуючи передбачені бюджетом міста на дану Програму кошти, скористатись правом отримати кошти співфінансування позивач не міг.
Враховуючи положення п. 3.4. Програми, якими визначено умови забезпечення житлом на умовах співфінансування та надану відділом реєстру житлово-комунального господарства інформацію про черговість ОСОБА_2 у списку учасників Програми, Комісією на засіданні, яке відбулось 15.08.2019 року, відмовлено останньому у визначенні розміру житла і розміру співфінансування особистого внеску та коштів бюджету міста.
Тому, на думку суду, Комісія діяла в порядку та на умовах, визначених законодавством Укоаїни, зокрма, Порядком та Програмою, а твердження позивача, що відповідач порушив його житлові права та законні інтереси, шляхом встановлення додаткових перешкод в отриманні співфінансування є необгрунтованими.
На підставі наведеного та керуючись ст.265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до виконавчого комітету Луцької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В.Олексюк