Рішення № 88428458, 26.03.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2020
Номер справи
620/356/20
Номер документу
88428458
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 березня 2020 року Чернігів Справа № 620/356/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зайця О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.03.2019 року №0001001-5306- 2526 Головного управління Державної фіскальної служби України у Чернігівській області.

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що належний їй автомобіль не є об`єктом оподаткування а отже, податкове повідомлення - рішення є протиправними та підлягає скасуванню.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 09.01.2010 задоволено клопотання позивача про заміну неналежного відповідача, замінено неналежного відповідача Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області на належного Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області.

Представником подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв`язку з тим, що транспортний засіб, який належить на праві власності позивачу є в переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Розглянувши подані сторонами докази, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.

Позивач з 2018 року є власником автомобіля марки JAGUAR, модель XJ, рік випуску - 2015 р., об`єм циліндрів двигуна 2995 куб.см., що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с.5).

Головним управлінням ДПС України у Чернігівській області 02.03.2019 прийнято податкове повідомлення рішення №0001001-5306-2526, відповідно до яких позивачу нараховано транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25 000,00 грн. (а.с. 4).

Транспортний податок позивачу нараховано відповідачем на підставі інформації, опублікованої на офіційному сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, відповідно до яких автомобіль позивача є об`єктом оподаткування у 2019 році.

Позивач не погоджуючись з такими висновками контролюючого органу звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Порядок адміністрування транспортного податку врегульовано статтею 267 ПК України, якою передбачені платники податку, об`єкт та база оподаткування, податковий період.

Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (в редакції закону від 20.12.2016).

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Розмір мінімальної заробітної плати на 01.01.2019, відповідно до ст. 8 Закону України від 23.11.2018 №2629-VIII «Про Державний бюджет на 2019 рік» складає 4173 грн., таким чином об`єктом оподаткування у 2019 році є автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1564875 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі Методика).

Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об`єктів оподаткування транспортним податком (п.1 Методики визначення середньо ринкової вартості легкових автомобілів).

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів, виходячи з ціни нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.

Відповідно до пункту 3 Методики джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Згідно пункту 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об`єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством «Держзовнішінформ» до

Мінекономрозвитку.

Мінекономрозвитку відповідно до Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, що є об`єктами оподаткування транспортним податком, тобто з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального ( п.13 Методики).

Так, відповідно до розміщеного на сайті Мінекономрозвитку Переліку автомобілів, що є об`єктами оподаткування транспортним податком у 2019 році, транспортний засіб, що належить позивачу, є об`єктом оподаткування транспортним податком. Витяг з вказаного Переліку є в матеріалах справи (доданий до позову).

Пунктом 267.4. ст.267 ПК України визначена ставка податку з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом

оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Підпунктом 267.6.3 п.267.3 ст.267 ПК України передбачено, що органи внутрішніх справ зобов`язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об`єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними

та юридичними особами.

З 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов`язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об`єкта опадаткування станом на перше число відповідного місяці.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Така форма подачі відповідної інформації затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 №563 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 липня 2015 р. зa N 785/27230) з наступними змінами, внесеними наказом Мінфіну №583 від 16.06.2017.

Відповідно до інформації, наданої органами внутрішніх справ, позивач є власником легкового автомобіля JAGUAR, модель XJ, рік випуску - 2015р., об`єм циліндрів двигуна 2995 куб.см., тип пального - бензин, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Вказані обставини визнаються позивачем та підтверджуються наданою ним копією свідоцтва про реєстрацію автомобіля.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позивачем не наведено обґрунтованих підстав, відповідно до яких, він не повинен сплачувати транспортний податок при володінні вищенаведеним транспортним засобом.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення відповідає вимогам, встановленим ч.2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 26 березня 2020 року.

Суддя О.В. Заяць