
Справа № 686/4012/20
УХВАЛА
25 березня 2020 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Ковальчук О.К., розглянувши позовну заяву громадської організації "Батьківська ініціатива міста Хмельницького" до Департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради, Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Громадська організація "Батьківська ініціатива міста Хмельницького" звернулась до Хмельницького Громадська організація "Батьківська ініціатива міста Хмельницького" звернулась до Хмельницького міськрайонного суду з позовом до Департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради, Хмельницької міської ради, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо не виділення коштів на оплату послуг з вивезення твердих побутових відходів в дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти міста Хмельницького та зобов`язати Хмельницьку міську раду виділити кошти з міського бюджету на освіту м. Хмельницького в сумі 543162,0 грн з цільовим призначенням на оплату по вивезенню твердих побутових відходів в дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти міста Хмельницького, визнати протиправними дії Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради щодо зміни цільового призначення коштів в сумі 543162,00 грн, виділених на покращення матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти та закладів загальної середньої освіти на 2019 рік, зобов`язати Департамент освіти та науки Хмельницької міської ради повернути кошти сумі 543162,0 грн на свій поточний рахунок, які в подальшому спрямувати за належністю на кожен дошкільний навчальний заклад та заклад загальної середньої освіти м.Хмельницького з розрахунку 300 грн на 1 дитину в дошкільному навчальному закладі міста Хмельницького та 200 грн на 1 учня в закладі загальної середньої освіти міста Хмельницького.
Ухвалою від 17.02.2020 Хмельницький міськрайонний суд передав справу №686/4012/20 за підсудністю на розгляд Хмельницькому окружному адміністративному суду.
За змістом частини 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до позовної заяви визначені статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Пунктами 5, 9 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
У позовній заяві Громадська організація "Батьківська ініціатива міста Хмельницького" не зазначила за захистом яких прав чи законних інтересів звернулась до суду з цим позовом, не обгрунтувала порушення цих прав в результаті не виділення Хмельницькою міською радою коштів на оплату послуг з вивезення твердих побутових відходів в дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти міста Хмельницького і вчинення Департаментом освіти та науки Хмельницької міської ради дій щодо зміни цільового призначення коштів в сумі 543162,0 грн, виділених на покращення матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти та закладів загальної середньої освіти на 2019 рік. Не надав також докази на підтвердження обставин, на які посилається у адміністративному позові.
Документи, що додаються до позову, визначені статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
До позовної заяви позивач не надав документ про сплату судового збору. Вказує, що як громадська організація, статутом якої передбачений, зокрема захист прав та інтересів територіальної громади та дітей, які є споживачами освітніх послуг, подає позовну заяву про захист їх прав як споживачів. Тому, звільнений від сплати судового збору. Як на підставу для звільнення від сплати судового збору посилається на частину 3 статті 22 закону України "Про захист прав споживачів".
За змістом частини 1 статті 22 закону України "Про захист прав споживачів" захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.
Відповідно до частини 3 статті 22 закону України "Про захист прав споживачів" споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.
Статтею 4 закону України "Про захист прав споживачів" передбачене право споживачів на захист своїх прав державою під час укладення, зміни, виконання та припинення договорів щодо отримання (придбання, замовлення тощо) продукції, а також при використанні продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб.
Таким чином, законом України "Про захист прав споживачів передбачене звільнення від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав, як споживачів продукції, передбачених цим Законом.
За змістом частини 1 статті 1 закону України "Про захист прав споживачів" споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника (пункт 22); продукція - будь-які виріб (товар), робота чи послуга, що виготовляються, виконуються чи надаються для задоволення суспільних потреб (пункт 19); договір - усний чи письмовий правочин між споживачем і продавцем (виконавцем) про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція. Підтвердження вчинення усного правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами (пункт 7); виконавець - суб`єкт господарювання, який виконує роботи або надає послуги (пункт 3); виробник - суб`єкт господарювання, який: виробляє товар або заявляє про себе як про виробника товару чи про виготовлення такого товару на замовлення, розміщуючи на товарі та/або на упаковці чи супровідних документах, що разом з товаром передаються споживачеві, своє найменування (ім`я), торговельну марку або інший елемент, який ідентифікує такого суб`єкта господарювання; або імпортує товар (пункт 4).
Отже, учасниками правовідносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг, які регулює закон України "Про захист прав споживачів", є фізична особа та суб`єкт господарювання.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
За визначенням статі 3 Господарського кодексу України господарська діяльність –це діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Водночас за змістом пунктів 1 і 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Положеннями пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
За змістом статті 1 закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно до закону (пункт 1); суб`єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб`єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги (пункт 3).
Спірні правовідносини пов`язані із оскарженням бездіяльності Хмельницької міської ради щодо не виділення коштів на оплату по вивезенню твердих побутових відходів в дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти міста Хмельницького та дій Департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради щодо зміни цільового призначення коштів в сумі 543162,00 грн, виділених на покращення матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти та закладів загальної середньої освіти на 2019 рік.
У цих правовідносинах відповідачі – Хмельницька міська рада і Департамент освіти та науки Хмельницької міської ради, не провадять господарську діяльність, а здійснюють на виконання повноважень, передбачених Бюджетним кодексом України та законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», владні управлінські функції щодо розпорядження коштами місцевого бюджету, отримувачами яких є відповідні заклади освіти.
В межах цих правовідносин відповідачі виконують функції розпорядника відповідних коштів. Зазначені правовідносини не мають ознак правовідносин щодо надання відповідачами адміністративних послуг на замовлення позивача, така діяльність визначена не договором, а Законом.
Отже, норми закону України "Про захист прав споживачів" на вказані правовідносини не поширюються.
Тому, позивач зобов`язаний сплатити судовий збір на загальних підставах.
Предметом цього позову є три вимоги немайнові вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 4 закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розмір прожиткового мінімуму з 01.01.2020 встановлений у розмірі 2102,0 грн.
Згідно з частиною 2 статті 4 закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 6 закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті позивачем шляхом обґрунтування порушення суб`єктами владних повноважень його прав, свобод або законних інтересів, надання доказів такого порушення та доказів сплати судового збору за три вимоги не майнового характеру в розмірі 6306,0 грн, або інших доказів, які підтверджують звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись статтями 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву громадської організації "Батьківська ініціатива міста Хмельницького", залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий суддяО.К. Ковальчук