
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1977/19
17 березня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: Чудопалова Ю. Ю., Пащука А. І.,
представника відповідача: Михальчук О. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Тернопільської міської ради № 7/33/110 від 05.04.2019 року, яким рішення дев`ятої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради № 7/9/45 від 16.06.2016 року «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0230 га за адресою АДРЕСА_1 » визнано таким, що втратило чинність.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів наведених у позовні заяві, та пояснили, що 16.06.2016 року рішенням дев`ятої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради №7/9/45 позивачці було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0230 га за адресою АДРЕСА_1 .
05.04.2019 року Тернопільською міською радою № 7/33/110 прийнято рішенням, яким вище згадане рішення вирішено вважати таким, що втратило чинність.
Дане рішення про втрату чинності вважаємо незаконним і таким, що підлягає скасуванню, поскільки воно порушує права позивачки та є протиправним.
Просять позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив в повному обсязі з мотивів наведених у відзиві на позов, та пояснив, що частиною першою статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
На підставі заяви ОСОБА_2 16.06.2016 року Тернопільською міською радою було прийнято рішення № 7/9/45, яким заявниці надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0230 га безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 .
Пунктом 2 вищезгаданого рішення зобов`язано гр. ОСОБА_1 в шестимісячний термін подати на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Так, ОСОБА_1 у шестимісячний термін не виготовила та не подала на затвердження проект землеустрою, чим не виконала рішення органу місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що земельна ділянка не може бути зарезервована на невизначений термін, так як це приносить невизначеність та втрати місцевого бюджету. Тернопільська міська рада прийняла рішення № 7/33/110 від 05.04.2019 року про втрату чинності рішення № 7/9/45 від 16.06.2016 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0.02230га за адресою: АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 .Стецька гр. ОСОБА_1 ».
На підставі заяви ОСОБА_3 24 липня 2019 року Тернопільською міською радою було прийнято рішення № 7/36/22, яким заявнику надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0.0157 га безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , яка накладається на земельну ділянку, на яку позивачці було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0.0230 га безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 .
Вважає, що оспорюване рішення Тернопільської міської ради прийнято в межах компетенції та у відповідності до норм чинного законодавства.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши в судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.
16.06.2016 року рішенням дев`ятої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради №7/9/45 позивачці було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0230 га за адресою АДРЕСА_1 .
14.07.2016 року позивачка уклала із землевпорядною організацією договір на проведення топографо-геодезичних, картографічних робіт на вище згадану земельну ділянку. Результатом виконання договору стало оформлення плану вище згаданої земельної ділянки, який в подальшому було використано тією ж землевпорядною організацією для формування проекту відведення цієї земельної ділянки. Роботи за даним договором були завершені 14.01.2017 року.
26.01.2017 року позивачкою було затверджено Завдання на складання проекту землеустрою щодо відведення вище згаданої земельної ділянки.
26.06.2017 року датовано останній документ у складі вище згаданої землевпорядної документації - "Висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" № 2300/82-17.
07.07.2017 року та 02.08.2017 року позивачка зверталась в Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області з заявами про внесення відомостей про сформовану земельну ділянку в Державний земельний кадастр.
18.07.2017 року та 09.08.2017 року позивачка отримала відмови у присвоєнні кадастрового номера сформованій земельній ділянці з мотивів існуючої помилки в координатах поворотних точок суміжної земельної ділянки, яка вже належить на праві власності позивачці та її було рекомендовано звернутись до розробника землевпорядної організації з вимогою усунення виявлених помилок.
16.08.2017 року позивачка звернулась до комунального підприємства "Земельно- кадастрове бюро", яке було розробником землевпорядної документації суміжної земельної ділянки з вимогами усунути виявлені помилки, які були допущені розробником. Проте як зазначають позивач та його представники будь-якої відповіді від розробника позивачка не отримала і помилки не було усунуто.
05.04.2019 року Тернопільська міська рада приймає рішення № 7/33/110, яким рішення дев`ятої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради № 7/9/45 від 16.06.2016 року «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0230 га за адресою АДРЕСА_1 » визнає таким, що втратило чинність.
В своїх поясненнях представник відповідача посилається на, те що позивачкою не дотримано шестимісячний термін подання на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який визначений у п. 2 рішення № 7/9/45 від 16.06.2016 року.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами передбачено ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із рішенням Конституційного суду України від 16 квітня 2009 року у справі №1- 9/2009, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
З системного аналізу вище наведених вимог чинного законодавства, вбачається, що надання громадянину дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є одним з етапів розгляду заяви громадянина про одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.
Таким чином, що з рішення ради № 7/33/110, дію яким припинено інше рішення, виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією позивачки її законних прав. При цьому як встановлено в судовому засіданні позивачка заперечує проти припинення цих правовідносин.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що рішення Тернопільської міської ради № 7/33/110 від 05.04.2019 року, яким рішення дев`ятої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради № 7/9/45 від 16.06.2016 року «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0230 га за адресою АДРЕСА_1 » визнано таким, що втратило чинність, впливає та порушує матеріальні права позивачки та беручи до уваги рішенням Конституційного суду України від 16 квітня 2009 року у справі №1- 9/2009, даний позов підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати рішення Тернопільської міської ради № 7/33/110 від 05.04.2019 року, яким рішення девятої сесії сьомого скликання Тернопільської міської ради № 7/9/45 від 16.06.2016 року «Про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,0230 га за адресою АДРЕСА_1 » визнано таким, що втратило чинність.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 20 березня 2020 року.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Шульгач М.П.