
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2020 р. Справа № 480/54/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,
представника позивача - К.К. Мулик,
представника відповідача - Л.В. Похилько,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/54/20
за позовом Офісу великих платників податків Державної податкової служби
до Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" про стягнення податкової заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Офіс великих платників податків Державної податкової служби просить суд стягнути кошти з рахунків платника податків у банках акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" на суму 55 892 288,63 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач є платником податків і зобов`язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов`язкових платежів) у встановлені законодавством терміни, однак всупереч вимогам статті 16 Податкового кодексу України, відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі вносить податки до бюджету, внаслідок чого має податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 51 448 057,77 грн. та військового збору - 4 444 230,86 грн.
Ухвалою суду від 06.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 23.01.2020 справу призначено до розгляду в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 24.01.2020 клопотання представника АТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задоволено. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 20.02.2020 закрито підготовче провадження по справі, призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" в судовому засіданні зазначила, що проти наявності податкового боргу не заперечує, однак адміністративний позов Офісу великих платників податків ДПС про стягнення податкового боргу не містить інформацію про надіслання (вручення) АТ "Сумське НВО" податкової вимоги, у зв`язку з чим вважає стягнення вказаної заборгованості неправомірним, оскільки на думку представника, податковим органом порушено порядок стягнення податкового боргу. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
За час розгляду справи в суді позивачем неодноразово подавалися заяви про уточнення позовних вимог.
Враховуючи часткове погашення відповідачем боргу, ГУ ДПС у Сумській області в останній редакції позову просить стягнути з АТ "СМНВО" за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податковий борг у загальному розмірі 9343765,70 грн із них: з податку на доходи фізичних осіб в сумі 8621781,47 грн та військовий збір в сумі 721984,38 грн.
Судом встановлено, що АТ "Сумське НВО" зареєстроване як юридична особа, є платником податків і зборів.
За результатами документальної планової перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи Офісом великих платників податків Державної податкової служби було складено акт № 56/28-10-50-16-07/05747991 від 30.07.2019 (т. 1 а.с. 25 -32) , в якому зазначено, що:
- при виплаті заробітної плати (на підприємстві існує заборгованість з виплати заробітної плати) працівникам підприємства не перераховано у строки, визначені ст. 168 ПК України, податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 51448057,77 грн, у тому числі: за квітень 2018 - 5679398,94 грн; за травень 2018 - 6488204,03 грн; за червень 2018 - 6392968,68 грн; за липень 2018 - 5703252,69 грн; за серпень 2018- 4164311,81 грн; за вересень 2918 - 4546998,22 грн; за жовтень 2018 - 4403842,11 грн; за листопад 2018 - 3847223,31 грн; за грудень 2018 - 3347462,92 грн; за січень 2019 - 3543361,56 грн; за лютий 2019 - 3331033,50 грн;
- при виплаті заробітної плати працівникам підприємства (на підприємстві існує заборгованість з виплати заробітної плати) не перераховано у строки, визначені ст. 168 ПК України, військовий збір на загальну суму 4444230,86 грн, у тому числі: за квітень 2018 - 482857,27 грн; за травень 2018 - 546651,97 грн; за червень 2018 - 539474,72 грн; за липень 2018 - 492086,47 грн; за серпень 2018 - 366716,35 грн; за вересень 2018 - 397997,56 грн; за жовтень 2018 - 384177,84 грн; за листопад 2018 - 336649,26 грн; за грудень 2018 - 293567,28 грн; за січень 2019 -313134,90 грн; за лютий 2019 - 290917,24 грн.
Наявність податкового боргу та його сума станом на 01.03.2020 представником АТ "Сумське НВО" в судовому засіданні не заперечувалась, також надано докази часткової погашення боргу, які знаходяться в матеріалах справи (т. 1 а.с. 95-250, т. 2 а.с. 1-237, 240-243, т. 3 а.с. 2-122, 133-250, т. 4 а.с. 1-41). Однак представника відповідача зазначила про неправомірність стягнення заборгованості у зв`язку з неврученням податкової вимоги позивачем, а також через те, що позивач є неналежним оскільки АТ "Сумське НВО" з 01.01.2020 перебуває на обліку не в Офіс великих платників податків Державної податкової служби, а в ГУ ДПС в Сумській області.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
За приписами пунктів 95.1 - 95.3 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 ПК України).
Відповідно до п. 1 розділу III Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 610 від 30.06.2017, податкові вимоги формуються автоматично на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - ІТС) контролюючих органів.
Пунктом 1 розділу І Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 № 755/28881 (далі - Порядок № 422), визначено, що цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Відповідно до п. п. 1 п. 1 розділу II Порядку № 422, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються інтегровані картки платника (далі - ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Облікові показники, які відображаються в ІКП, залежать від форми обліку відповідно до переліку форм інтегрованих карток для обліку податків, зборів та єдиного внеску, що відкриваються для юридичних та фізичних осіб, який затверджено наказом Державної фіскальної служби України від 10.04.2015 № 267 "Про організацію оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" із змінами та доповненнями.
Відповідно до Наказу № 267, облік платежів за кодом бюджетної класифікації 11010400 "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших, ніж заробітна плата" в органах Державної фіскальної служби ведеться в розрізі платників за формою №15 та за актами перевірки за формою № 06.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо ведення форм оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджених Наказом № 267 форма інтегрованої картки платника за № 15 призначення для обліку сум платежів, за якими не передбачено подання платником податкових декларацій (розрахунків), та обліку надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками згідно з переліком боржників.
Переліком форм ІКП визначено, що по платежу за кодом бюджетної класифікації 11010400 суми нарахувань, податкового боргу та переплати рахуються в оперативній звітності лише за актами перевірок за формою № 06.
Тобто ІКП з податку на доходи фізичних осіб та військового збору ведуться лише за надходженнями та не містять інформації про нарахування (окрім донарахувань за результатами перевірок), що не дозволяє контролюючому органу визначити сальдо розрахунків без проведення документальної перевірки.
Таким чином, зважаючи на те, що вимога формується автоматично, на підставі даних ІКП, винесення податкової вимоги із зазначених видів податків не передбачено.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню шляхом стягнення з АТ "Сумське МНВО" за рахунок коштів на його рахунках у банках податковий борг з податку на доходи фізичних осіб - 8621781,47 грн та 721984,38 грн - військового збору.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Офісу великих платників податків Державної податкової служби до Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" про стягнення податкової заборгованості задовольнити.
Стягнути в рахунок погашення податкового боргу з рахунків Акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання" (40004, м. Суми, вул. Горького, 58, код ЄДРПОУ 05747991) 9343765,70 грн, із них: 8621781,47 грн з податку на доходи фізичних осіб; 721984,38 грн - військовий збір.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23.03.2020.
Суддя М.М. Шаповал