Рішення № 88427745, 25.03.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2020
Номер справи
420/7670/19
Номер документу
88427745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/7670/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”; зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції,–

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019 року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”, яким Товариству з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції; зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати Товариству з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що розпорядження земельною ділянкою державної власності, яка знаходиться під належним Товариству з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” цілісним майновим комплексом відноситься до компетенції ГУ Держгеокадастру в Одеській області, так як зазначена земельна ділянка територіально та адміністративно знаходиться за межами населеного пункту, що встановлено розробленим детальним планом території, який затверджено відповідним розпорядженням Роздільнянської РДА. При цьому, погодження Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою не потребується, так як Роздільнянська міська рада не має жодного відношення до розпорядження вказаною земельною ділянкою. Також, позивач наголошує, що підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Водночас, на думку позивача, ГУ Держгеокадастру в Одеській області незаконно, перевищуючи свої повноваження, вимагає від ТОВ “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” додаткові матеріали, та документи, які не передбачено ч.2 ст.122 Земельного кодексу України, а саме погодження Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області.

Відповідач – Головне управління Держгеокадастру в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов (вхід.№4280/20 від 30.01.2020р.), наголошуючи, зокрема, на правомірності спірного Наказу №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019 року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”, з огляду на відсутність погодження Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 18.12.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито загальне позовне провадження у справі №420/7670/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”; зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції.

Ухвалою суду від 05.02.2020р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.

Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020р., Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 11 березня 2020р. №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», якою у період з 12 березня до 3 квітня 2020р. на усій території України установлено карантин, та заборонено: відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Розпорядженням Одеського міського голови №218 від 15.03.2020р. «Про тимчасове зупинення роботи об`єктів загального користування, розташованих у м.Одесі, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19» з 16 березня 2020року з 00:00 тимчасово зупинено роботу таких об`єктів загального користування незалежно від форми власності та підпорядкування з присутністю більше 10 осіб, розташованих у м.Одесі, до особливого розпорядження міського голови та скасування обмежувальних заходів: кінотеатрів, театрів, музеїв, галерей, бібліотек та інших культурних і розважальних закладів; дитячих розважальних центрів та клубів, майданчиків, у тому числі спортивних; фітнес-клубів, тренажерних залів, басейнів, спортивних майданчиків та стадіонів; зоопарків, водних парків, парків атракціонів; усіх магазинів, крім продуктових та аптек; торговельно-розважальних центрів; будівельних ринків та інших (крім продуктових); ресторанів, закладів громадського харчування, серед іншого у готелях, барів, клубів, кафе, дискотек, пабів; інших закладів та установ (на розсуд та під особисту відповідальність керівника).

11.03.2020р. Рада суддів України у відповідному зверненні звернулася до громадян, котрі є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін, а також утриматися від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.

Також, 17.03.2020р. на засіданні Ради суддів України рекомендовано судам продовжувати здійснювати правосуддя, незважаючи на епідемію коронавірусу і карантин, однак, по можливості, здійснювати судовий розгляд справи в порядку письмового провадження без участі сторін.

Згідно з ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 КАС України передбачено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи, не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, та з метою дотримання законодавчо визначених строків розгляду справи, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, відповідно до статей 15-1, 22, 118, 122, 123 Земельного кодексу України, доручення Віце-прем`єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 08.10.2014 №37732/0/1-14, Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016р. №308 (у редакції відповідно до наказу Держгеокадастру від 12.11.2019р. №285), Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області 10.12.2019р. прийнято Наказ №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”, пунктом 1 якого відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики-сонячної електростанції, з огляду на відсутність погодження Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області щодо можливості надання дозволу на розроблення.

Не погоджуючись з означеним Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”, позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” про визнання протиправним та скасування Наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019 року «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким Товариству з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ» відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції; зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надати Товариству з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ» дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, відповідно до ст.20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» ст.ст.10, 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №290 від 16.11.2011р., Постанови Кабінету Міністрів України №555 від 25 травня 2011р. «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», заяви ТОВ «ОБЛВОДХОЗ» від 13 листопада 2017року, з метою організації розроблення детального плану території на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту), Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області прийнято Розпорядження «Про надання дозволу на розроблення детального плану території орієнтованою площею 135,00га для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячних електростанцій, що знаходиться на території Роздільнянської міської ради, Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) від 15.11.2017р. №682/А-2017, згідно пункту 1 котрого надано дозвіл на розроблення детального-плану території орієнтованою площею 135,00га для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячних електростанцій, що знаходиться на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту).

22.10.2018р. Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області прийнято Розпорядження №749/А-2018 «Про внесення змін до розпорядження голови Роздільнянської районної державної адміністрації від 15 листопада 2017року №682/А-2017 «Про надання дозволу на розроблення детального плану території орієнтованою площею 135,00га для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячних електростанцій, що знаходиться на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту)», яким до пункту 1 розпорядження голови Роздільнянської районної державної адміністрації від 15 листопаду 2017року №682/А-2017 «Про надання дозволу на розроблення детального плану території орієнтованою площею 135,00га для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячних електростанцій, що знаходиться на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту)», внесено зміни, та викладено його у наступній редакції: «Дозволити розроблення детального плану території для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції на земельній ділянці площею 107,44га на території Роздільнянської міської ради (за межами населеного пункту) Роздільнянського району Одеської області».

Судом з`ясовано, що 12.10.2018р. між ТОВ «ОБЛВОДХОЗ» (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу №3087, за умовами якого Продавець передав у власність (продав), а Покупець прийняв у власність (купив) Ѕ (одну другу) частку цілісного майнового комплексу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що розташований на земельній ділянці загальною площею 133,4746га кв.м. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1388055751239. Майно, частка якого відчужується, складається в цілому з: літ «А» - адміністративна будівля, загальною площею - 436,5кв.м., літ. «Б» - прохідна, загальною площею - 135,15кв.м., літ. «В» - вагова, загальною площею - 5,9кв.м., літ. «Г» - майстерня, загальною площею - 950,1кв.м., літ. «Д» - бокси, загальною площею - 56,55кв.м., літ. «Є» - бокс, загальною площею - 266,8кв.м., літ. «Ж» - матеріальний склад, загальною площею - 1042,75кв.м., літ. «З» - матеріальний склад, загальною площею - 724,4кв.м., літ. «І» - яйцесклад, загальною площею - 198,65кв.м., літ. «К» - санпропускник, загальною площею - 276,5кв.м., літ. «Л» - птахівник, загальною площею - 1272,75кв.м., літ. «М» - птахівник, загальною площею - 613,2кв.м., літ. «Н» - птахівник, загальною площею - 614,8кв.м., літ. «О» - птахівник, загальною площею - 613,2кв.м., літ. «П» - птахівник, загальною площею - 605,65кв.м., літ. «Р» - котельня, загальною площею - 579,05кв.м., літ. «С» - туалет, літ. «Т» - їдальня, загальною площею - 283,55кв.м., літ. «У» - птахівник, загальною площею - 1831,0кв.м., літ. «Ф» - птахівник, загальною площею - 1835,9кв.м., літ. «X» - свинарник, загальною площею - 296,8кв.м., літ. «Ч» - свинарник, загальною площею - 316,7кв.м., літ. «Ц» - інкубаторний цех, загальною площею - 455,2кв.м., літ. «Ш» - кормоцех, загальною площею - 136,2кв.м., літ. «Щ» - санпропускник, загальною площею - 258,3кв.м., літ. «Е» - забійний цех, загальною площею - 719,8кв.м., літ. «Я» - дизельна, загальною площею - 23,9кв.м., І - водонапорна вежа, II - газопровод, III - трансформаторна підстанція, IV - трансформаторна, V - трансформаторна; загальною площею - 14549,3кв.м.

12.10.2018р. між ТОВ «ОБЛВОДХОЗ» (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу цілісного майнового комплексу №3090, за умовами якого Продавець передав у власність (продав), а Покупець прийняв у власність (купив) Ѕ (одну другу) частку цілісного майнового комплексу, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 область, Роздільнянський АДРЕСА_2 , місто Роздільна, вулиця АДРЕСА_1 , що розташований на земельній ділянці загальною площею 133,4746га кв.м. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1388055751239. Майно, частка якого відчужується, складається в цілому з: літ «А» - адміністративна будівля, загальною площею - 436,5кв.м., літ. «Б» - прохідна, загальною площею - 135,15кв.м., літ. «В» - вагова, загальною площею - 5,9кв.м., літ. «Г» - майстерня, загальною площею - 950,1кв.м., літ. «Д» - бокси, загальною площею - 56,55кв.м., літ. «Є» - бокс, загальною площею - 266,8кв.м., літ. «Ж» - матеріальний склад, загальною площею - 1042,75кв.м., літ. «З» - матеріальний склад, загальною площею - 724,4кв.м., літ. «І» - яйцесклад, загальною площею - 198,65кв.м., літ. «К» - санпропускник, загальною площею - 276,5кв.м., літ. «Л» - птахівник, загальною площею - 1272,75кв.м., літ. «М» - птахівник, загальною площею - 613,2кв.м., літ. «Н» - птахівник, загальною площею - 614,8кв.м., літ. «О» - птахівник, загальною площею - 613,2кв.м., літ. «П» - птахівник, загальною площею - 605,65кв.м., літ. «Р» - котельня, загальною площею - 579,05кв.м., літ. «С» - туалет, літ. «Т» - їдальня, загальною площею - 283,55кв.м., літ. «У» - птахівник, загальною площею - 1831,0кв.м., літ. «Ф» - птахівник, загальною площею - 1835,9кв.м., літ. «X» - свинарник, загальною площею - 296,8кв.м., літ. «Ч» - свинарник, загальною площею - 316,7кв.м., літ. «Ц» - інкубаторний цех, загальною площею - 455,2кв.м., літ. «Ш» - кормоцех, загальною площею - 136,2кв.м., літ. «Щ» - санпропускник, загальною площею -258,3кв.м., літ. «Е» - забійний цех, загальною площею - 719,8кв.м., літ. «Я» - дизельна, загальною площею - 23,9кв.м., І - водонапорна вежа, II - газопровод, III - трансформаторна підстанція, IV - трансформаторна. V - трансформаторна; загальною площею - 14549,3кв.м.

У подальшому, ОСОБА_1 передано, а Товариством з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” прийнято нерухоме майно, яке належить першому на праві власності (набуте на підставі Договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу, посвідченого ОСОБА_2 , приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 12.10.2018р. за реєстровим №3087, та Договору купівлі-продажу цілісного майнового комплексу, посвідченого Янковською О.С., приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу 12.10.2018р. за реєстровим №3090), до свого Статутного капіталу за узгодженою Сторонами ціною в розмірі 99999000грн., а саме: цілісний майновий комплекс, який знаходиться за адресою: Одеська область, Роздільнянський район, місто Роздільна, вулиця Східна, будинок б/н, та складається з: адміністративної будівлі літ. ''А", загальною площею 436,5кв.м., прохідної літ. "Б", загальною площею 135,15кв.м., вагової літ. "В", загальною площею 5,9кв.м., майстерні літ. Т", загальною площею 950,1кв.м., боксів літ. "Д", загальною площею 56,55кв.м., боксу літ. "Є", загальною площею 266,8кв.м., матеріального складу літ. "Ж", загальною площею 1042,75кв.м., матеріального складу літ."З", загальною площею 724,4кв.м,, яйцескладу літ. "І", загальною площею 198,65кв.м., санпропускника літ. "К", загальною площею 276,5кв.м., птахівника літ. "Л", загальною площею 1272,75кв.м., птахівника літ. "М", загальною площею 613,2кв.м., птахівника літ. "Н", загальною площею 614,8кв.м., птахівника літ. "О", загальною площею 613,2кв.м., птахівника літ. "П", загальною площею 605,65кв.м., котельні літ. "Р" загальною площею 579,05кв.м., туалету літ. "С", їдальні літ. "Т", загальною площею 283,55кв.м., птахівника літ. "У", загальною площею 1831,0кв.м., птахівника літ. "Ф", загальною площею 1835,9кв.м., свинарника літ. "X", загальною площею 296,8кв.м., свинарника літ. "Ч", загальною площею 316,7кв.м., інкубаторного цеху літ. "Ц", загальною площею 455,2кв.м., кормоцеху літ. "ПІ”, загальною площею 136,2кв.м.,- санпропускника літ. "Щ", загальною площею 258,3кв.м., забійного цеху літ."Е", загальною площею 719,8кв.м., дизельної літ. "Я”, загальною площею 23,9 кв.м.; І - водонапорної вежі, II - газопроводу, III - трансформаторної підстанції, IV - трансформаторної, V - трансформаторної; загальною площею 14549,3кв.м., що підтверджується наявним у матеріалах справи Актом приймання-передачі майна у статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” від 22.11.2018р.

Судом встановлено, що вищеозначений цілісний майновий комплекс, який знаходиться за адресою: Одеська область, Роздільнянський район, місто Роздільна, вулиця Східна, будинок б/н, на праві приватної власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ”, про що свідчить наявний у матеріалах справи Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.11.2018р. №147177583.

З матеріалів справи також вбачається, що відповідно до ст.20 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого Наказом Мінрегіону України від16 листопада 2011року №290, розпорядження голови Роздільнянської районної державної адміністрації від 22 жовтня 2018року №749/А-2018, протоколу архітектурно-містобудівної ради при управлінні з питань містобудування та архітектура Одеської обласної державної адміністрації від 16 січня 2019року №1, листа ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ» від 28.01.2019року №28/01 та доданого проекту, Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області прийнято Розпорядження від 29.01.2019р. №45/А-2019 «Про затвердження детального плану території для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції на земельній ділянці площею 107,44га на території Роздільнянської міської рада (за межами населеного пункту) Роздільнянського району Одеської області, пунктом 1 якого затверджено детальний план території для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції на земельній ділянці площею 107,44га на території Роздільнянської міської ради (за межами населеного пункту) Роздільнянського району Одеської області, замовник – Роздільнянська районна державна адміністрація (інвестор ТОВ «СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ»), головний архітектор проекту - Чебан Т.А. кваліфікаційний сертифікат АА №001051.

Відповідно до наявного у матеріалах справи Висновку експерта (спеціаліста) №25-10/19 від 25.10.2019р. місце розташування земельної ділянки, яке зазначено на «схемі розташування земельної ділянки» (топогафічній зйомці земельної ділянки ТОВ «ОБЛВОДХОЗ», договір №109 від 01.12.2017р.) відповідає розробленому детальному плану території (містобудівної документації). Зазначена документація - детальний план території та топографічна зйомка земельної ділянки ТОВ «ОБЛВОДХОЗ» описують одну й ту ж територію та сукупність об`єктів, розташованих на ній, що мають однакові просторові координати та інші властивості (показники).

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.2 ст.116 Земельного кодексу України).

Частиною 1 статті 117 Земельного кодексу України встановлено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено статтею 122 Земельного кодексу України, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об`єктів, пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачено статтею 123 Земельного кодексу України, відповідно до якої особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об`єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Отже, вище окресленими законодавчими приписами чітко встановлено підстави, порядок, та строки передачі земельної ділянки, а також органи, уповноважені розглядати означені питання. Зокрема, вказаними нормами передбачено, що для передачі земельної ділянки зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявою для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду якої, визначені в статті 118 Земельного кодексу України, органи приймають одне з відповідних рішень.

З вищенаведеного також вбачається, що підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідно до статті 123 Земельного кодексу України, може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Зокрема, як встановлено судом, та зазначено вище, відмовляючи у наданні Товариству з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ”, дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції, відповідач – Головне управлінням Держгеокадастру в Одеській області в оскаржуваному Наказі №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою” послався на наявність Доручення Віце-прем`єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва за житлового комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 08.10.2014р. №37732/0/1-14.

Водночас, посилання відповідача на наявність Доручення Віце-прем`єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва за житлового комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 08.10.2014р. №37732/0/1-14, суд вважає необґрунтованим, та безпідставним, оскільки означене Доручення не є джерелом права, натомість, має рекомендаційний характер, а тому, на думку суду, повинно застосовуватись з обов`язковим врахуванням вимог статей 118 та 123 Земельного кодексу України.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості, та протиправності спірного Наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019 року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”.

Між тим, не є обґрунтованою, та відповідно не підлягає задоволенню позовна вимога Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надати Товариству з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції, з урахуванням наступного.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 30 січня 2003року №3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

На вказаній підставі адміністративні суди, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 КАС України критеріям, не втручаються у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№29979/04) визнав низку порушень пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу «доброго врядування».

Вказаний принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах «Beyeler v. Italy» № 33202/96, «Oneryildiz v. Turkey» № 48939/99, «Moskal v. Poland» № 10373/05).

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

В справі «East/West Alliance Limited» проти України» (№ 19336/04) Суд вказує, що дія статті 13 вимагає надання національного засобу юридичного захисту у спосіб, який забезпечує вирішення по суті поданої за Конвенцією «небезпідставної скарги» та відповідне відшкодування, хоча договірним державам надається певна свобода дій щодо вибору способу, в який вони виконуватимуть свої конвенційні зобов`язання за цим положенням. Межі обов`язків за статтею 13 різняться залежно від характеру скарги заявника відповідно до Конвенції. Незважаючи на це, засоби юридичного захисту, які вимагаються за статтею 13 Конвенції, повинні бути ефективними як у теорії, так і на практиці (Kudla v. Polandа № 30210/96).

Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі «Hasan and Chaush v. Bulgaria» № 30985/96).

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що судом встановлено протиправність Наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019 року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”, суд дійшов висновку, що з урахуванням дискреційності повноважень суб`єкта владних повноважень, належним способом захисту порушеного права Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ”, у даному випадку, є саме зобов`язання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” від 06.11.2019р. №06/11-1 щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції, з урахуванням окреслених у Рішенні висновків, та правової оцінки суду.

Відносно встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає, що відповідно до ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, із системного аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Тобто, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та достатніми доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади. Застосування наведеної норми - це прерогатива суду.

До того ж, як з`ясовано судом, у позовній заяві Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” не наведено аргументованих доводів, та до матеріалів справи не додано належних, та достатніх доказів на підтвердження того, що прийняте рішення суду тривалий час відповідачем не буде виконуватись, а тому дана вимога позивача не підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”; зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції, підлягають задоволенню частково, з вищеокреслених підстав.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправним та скасування Наказу №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”; зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції, задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №15-9755/13-19-СГ від 10.12.2019 року “Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою”.

3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” від 06.11.2019р. №06/11-1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років, розташованої на території Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 107,44га, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів енергетики - сонячної електростанції, з урахуванням окреслених у Рішенні висновків, та правової оцінки суду.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 39765871) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “СОЛАР ЕНЕРДЖИ ТЕХНОЛОДЖИ” (65031, м.Одеса, вул.Новомосковський шлях,3, код ЄДРПОУ 42430595) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921(одна тисяча дев`ятсот двадцять одна)грн.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.