
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2020 р. № 400/4669/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач) та просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 30.07.2019 року за № ЮН44332;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням довідки від 30.07.2019 року за № ЮН44332 про розмір грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 року у справі № 400/2726/18 Миколаївським обласним військових комісаріатом виготовлено від 30.07.2019 року за № ЮН44332 для перерахунку пенсії, з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду « 47», встановленому у додатку № 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України».
У зв`язку із чим, позивач звернувся до відповідача із заявою від 11.11.2019 року, про здійснення перерахунку пенсії відповідно до надісланої Миколаївським обласним військових комісаріатом довідки від 30.07.2019 № ЮН44332. Проте, відповідачем було надано відповідь, в якій повідомлено, про відмову у перерахунку пенсії, оскільки у резолютивній частині рішення Миколаївського окружного адміністративного суду у справі №400/2726/18 не було покладено ніяких зобов`язань на орган Пенсійного фонду, у зв`язку із чим підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, позов не визнав, просив в її задоволенні відмовити. В обґрунтування правової позиції зазначив, що перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, у порядку та розмірах. передбачених Кабінетом Міністрів України, а п.1,2 Постанови 103 визнані протиправними та нечинними, тобто на даний час відсутні законодавчо визначені умови та порядок перерахунку пенсії, а отже у відповідача відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 30.07.2019 року №ЮН44332.
ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Сторонами не заперечується, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 з 01.01.2018 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу.
Не погоджуючись із вказаним перерахунком позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовом про визнання протиправними дій Миколаївського обласного військового комісаріату.
щодо виготовлення та направлення до Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про грошове забезпечення з 01.03.2018 р. з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду "47", встановленому у додатку №24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
Відповідно до рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 січня 2019 у справі № 00/2726/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково, зобов`язано Миколаївський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 з 01.03.2018 р. з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду "47", встановленому у додатку №24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України".
Вказане рішення суду набрало законної сили 27.05.2019 року, відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України.
На виконання зазначеного судового рішення Миколаївський обласний військовий комісаріат виготовив та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідку від 30.07.2019 року № 12/4719 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2018 року з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду « 47», встановленому у додатку № 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року «Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України».
Сторонами не заперечувалось, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 30.07.2019 року № ЮН44332.
Листом від 22.11.2019 № 5027-Е-07, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивачу про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.2019 року по справі №400/2726/18 зобов`язання щодо проведення перерахунку пенсії позивача на Головне управління не покладено.
Не погоджуючись з такими доводами відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
В силу приписів ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України , держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Метою Закону №2262-ХІІ є реалізація особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, який спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Крім того, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відтак, приписами ч.4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Приписами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45) встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Крім того, вказаною Постановою №103 визначено, що у тому числі Міністерству оборони України, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку №45.
В свою чергу, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.
З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що набрання чинності 01.03.2018 постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.
Проте, судом встановлено, що на виконання рішення суду,Миколаївський обласний військовий комісаріат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", склав довідку від 30.07.2019 № ЮН44332 про розмір грошового забезпечення, який повинен враховуватись для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за формою згідно з Порядком №45 та надіслав її до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Проте, відповідач, отримавши довідку від 30.07.2019 № ЮН44332 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відмовився здійснити перерахунок пенсії, призначеної позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі вказаної довідки.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 30.07.2019 року № ЮН44332, оскільки вказана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надана до Пенсійного фонду України уповноваженим органом.
Також слід зауважити, що визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача належить до повноважень Миколаївського обласного військового комісаріату, як уповноваженого підрозділу Міністерства оборони України, у відповідності до Порядку №45 та Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 937 від 31.12.2014.
Саме тому, органи Пенсійного фонду України у разі здійснення перерахунку пенсії особам, у яких виникло на таке право, повинні керуватися довідками виданими уповноваженими органами.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 з 01.01.2018 на підставі довідки від 30.07.2019 року № ЮН44332, відповідач діяв не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені чинним законодавством України, тобто з порушенням прав позивача.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 32, 77, 90,139, 241, 244, 242 - 246, 297 КАС України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 30.07.2019 року за № ЮН44332 Миколаївського обласного військового комісаріату, яка виготовлена на виконання Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі № 400/2726/18 від 31.01.2019 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), на підставі довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 30.07.2019 року № ЮН44332 та виплатити відповідну суму різниці.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник