
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/272/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним рішення Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) №1609/-04-07 від 17.12.2019, яким відмовлено ОСОБА_1 у зміні прізвища малолітньої дитини ОСОБА_2 ;
- зобов`язати Долинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану південно-східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) внести зміни до актового запису про народження №3 складеного відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 12.03.2013 Іванівською сільською радою Долинського району Кіровоградської області, а саме змінити прізвище малолітньої дитини « ОСОБА_2 » на " ОСОБА_2 ".
Ухвалою від 27.02.2020 відкрито провадження у даній справі та справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.38-39).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що 11.12.2019 вона звернулася до Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою, в якій просила змінити прізвище дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на прізвище " ОСОБА_2 ", посилаючись на рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 23.10.2019 про позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав. 17 грудня 2019 року Долинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області відмовив у зміні прізвища дитини, у зв`язку з тим, що в резолютивній частині рішення Долинського районного суду Кіровоградської області по справі №388/1097/19 від 23.10.2019 дана вимога не вказана і не була предметом спору. Вважає відмову протиправною, посилаючись на приписи Сімейного кодексу України, та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову (а.с.61-64), які мотивовані тим, що 26.11.2019 Долинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області виконано рішення Долинського районного суду Кіровоградської області по справі №388/1097/19 від 23.10.2019, а саме внесено зміни до актового запису про народження №3, складеного стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 12.02.2013 Іванівською сільською радою Долинського району Кіровоградської області та проставлено відмітку про позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав на паперовому носію актового запису та в Державному реєстрі актів цивільного стану. Крім того, зазначав, що 17.12.2019, розглянувши заяву позивача від 11.12.2019 за вх.№1236 про зміну прізвища її малолітній дитині, надано роз`яснення положення п.2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5, якими встановлено підстави внесення змін до актових записів цивільного стану, та ст.148 Сімейного кодексу України щодо зміни прізвища дитини її батьками. Також, зазначав, що справа про внесення змін Долинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) не формувалась, так як заявницею особисто не було подано заяви встановленого зразка з необхідними документами та не надано згоди дитини на зміну прізвища. В разі надання ОСОБА_1 необхідних документів та складання заяви встановленого зразка про внесення змін до актового запису та згоди дитини на зміну прізвища, відповідачем буде сформована справа про внесення змін до актового запису про народження та змінено прізвище її дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на прізвище " ОСОБА_2 ".
Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 12.02.2013, матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_1 , батьком - ОСОБА_5 (а.с.10).
23.10.2019 Долинським районним судом Кіровоградської області прийнято рішення по справі №388/1097/19 від 23.10.2019, яким задоволено позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: служба у справах дітей Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області про позбавлення батьківських прав. Позбавлено ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , українця, громадянина України, батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7-8).
26.11.2019 позивач звернулася до Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області із заявою за вх.№1123/14.7-04-07, в якій просила прийняти на виконання рішення Долинського районного суду Кіровоградської області про позбавлення батьківських справ від 23.10.2019 по справі №388/1097/19 (а.с.65).
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що 26.11.2019 Долинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області виконано вищезазначене рішення суду, а саме внесено зміни до актового запису про народження №3, складеного стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 12.02.2013 року Іванівською сільською радою Долинського району Кіровоградської області та проставлено відмітку про позбавлення ОСОБА_5 батьківських справ на паперовому носії актового запису та в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян (а.с.66).
11.12.2019 ОСОБА_1 звернулася до Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану із заявою за вх.№1236/14.7-04-07, в якій просила змінити прізвище дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на прізвище " ОСОБА_2 ", посилаючись на рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 23.10.2019 про позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав (а.с.67).
За результатами розгляду даної заяви, Долинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 17.12.2019, надано відповідь за вих.№1609/14.7-04-07, в якій повідомлено про те, що Долинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, ознайомившись із вищезазначеним рішенням, приходить до висновку про неможливість виконання вимог заяви позивача, керуючись рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області по справі №388/1097/18 від 23.10.2019, у зв`язку із тим, що в резолютивній частині рішення дана вимога не вказана і не була предметом спору, та рекомендовано позивачу звернутися до органу опіки та піклування або суду щодо вирішення цього питання (а.с.68).
Також, в даній відповіді відповідачем роз`яснено позивачу положення п.2.13.1, 2.16.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, якими встановлено підстави внесення змін до актових записів цивільного стану, та ст.148 Сімейного кодексу України щодо зміни прізвища дитини її батьками.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає.
Відповідно до статей 2, 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 р. №2398-VI (далі - Закон №2398-VI), актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов`язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно частини 1 статті 4, частини 1 статті 6 Закону №2398-VI органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації.
Згідно статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі якщо актовий запис цивільного стану, до якого необхідно внести зміни у зв`язку з усиновленням, скасуванням усиновлення, визнанням усиновлення недійсним, визнанням та встановленням факту батьківства, материнства, а також доповненням і виправленням відомостей, що в ньому містяться, було складено компетентним органом іноземної держави, з якою Україною не укладено договору про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, або якщо законодавством іноземної держави встановлено інший порядок внесення змін, відмінний від передбаченого законодавством України, актовий запис цивільного стану попередньо поновлюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Про поновлення актового запису цивільного стану та внесення до нього відповідних змін повідомляється компетентному органу іноземної держави.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Згідно з частиною 5 статті 9 Закону №2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793, затверджено відповідні Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5).
Пунктами 1.1, 1.5, 1.7 Правил №96/5 передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Пунктом 2.13 Правил №96/5 встановлено підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, якими, зокрема, є:
2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану;
2.13.2 постанова адміністративного суду;
2.13.3 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану або дипломатичного представництва чи консульської установи України;
2.13.4 заява про визнання батьківства (додаток 3);
2.13.5 заява матері, яка не перебуває у шлюбі, опікуна, піклувальника або самої повнолітньої особи щодо внесення відомостей про батька дитини, якщо вони не зазначені в актовому записі про народження відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України;
2.13.6 заява дружини або чоловіка, які зберегли дошлюбні прізвища, про обрання прізвища одного з них як спільного прізвища або про приєднання до свого прізвища прізвища другого з подружжя згідно із статтею 53 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 4;
2.13.7 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків у разі зміни прізвища одного з них та згода дитини, яка досягла семи років, згідно з частиною третьою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
2.13.8 заява про зміну прізвища малолітньої дитини обох батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, та згода дитини віком від семи до чотирнадцяти років, якій при державній реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, згідно з частиною четвертою статті 148 Сімейного кодексу України за формою, наведеною в додатку 5;
2.13.9 актовий запис про зміну імені. Цей актовий запис є підставою: для зміни прізвища батьків в актовому записі про народження малолітніх дітей у разі зміни їх прізвища з дотриманням вимог статті 148 Сімейного кодексу України; для зміни імені батька та по батькові дитини в актовому записі про народження малолітньої дитини у разі подання батьками заяви про зміну по батькові дитини.
2.13.10 актовий запис про шлюб та розірвання шлюбу. Ці актові записи є підставою для зміни прізвищ батьків (одного з них) в актовому записі про народження малолітньої дитини при умові одночасної зміни прізвища дитини;
2.13.11 рішення органу опіки та піклування, оформлене розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету про зміну прізвища малолітньої дитини відповідно до частини п`ятої статті 148 Сімейного кодексу України.
2.13.12. Внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до ст.145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків.
Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.
Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з`єднання їхніх прізвищ.
Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Статтею 148 Сімейного кодексу України передбачено, що у разі зміни прізвища обома батьками змінюється прізвище дитини, яка не досягла семи років.
У разі зміни прізвища обома батьками прізвище дитини, яка досягла семи років, змінюється за її згодою.
У разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.
За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.
У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.6, 2.11 Правил №96/5 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред`явленні паспорта або паспортного документа.
Реєстрація заяв про внесення змін до актових записів цивільного стану, поданих до відділу державної реєстрації актів цивільного стану заявником особисто та отриманих від інших відділів, проводиться у журналі обліку заяв встановленої форми.
Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Пунктом 2.12 Правил №96/5 встановлено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
Таким чином, з аналізу викладених вище норм, суд дійшов висновку про необхідність подання заявником разом із заявою встановленого зразка про внесення змін до актового запису цивільного стану свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті. В свою чергу орган державної реєстрації актів цивільного стану на підтвердження достовірності представлених заявником документів формує витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому. За результатами розгляду поданої заяви органом державної реєстрації актів складається відповідний висновок, який може бути оскаржено в судовому порядку.
До того ж, суд враховує, що у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 по адміністративній справі № 425/2737/17 викладено правову позицію, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема і факт реальної дати народження особи.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд розглядає позовні вимоги лише в межах визначених постановою Великої Палати Верховного Суду, а саме з критеріїв правомірності/протиправності дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису.
З матеріалів справи, зокрема, заяви ОСОБА_1 до Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 11.12.2019 за вх.№1236/14.7-04-07, в якій позивач просила змінити прізвище дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на прізвище " ОСОБА_2 " вбачається, що позивач посилалась на рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 23.10.2019 про позбавлення ОСОБА_5 батьківських прав.
При цьому, суд зазначає, що дана заява за формою і змістом не відповідає вимогам до заяви, яка є підставою для вчинення відповідачем відповідних дій або ж прийняття останнім рішень щодо зміни прізвища дитини.
До того ж, як вбачається з матеріалів справи, позивач після звернення до суду із позовом, звернулася до відповідача із заявою про зміну прізвища малолітньої дитини, яка зареєстрована у відділі 20.02.2020 вх. 323/22.7-03-05 (а.с.69-70).
Відповідачем на вказану заяву надано ОСОБА_1 інформацію від 21.02.2020 №195/22.7-03-05 про те, що для внесення змін до актового запису їй необхідно звернутися до відділу для складання заяви та надати документи: паспорт, свідоцтво про народження сина, письмову згоду сина на зміну прізвища, квитанцію про сплату держмита (а.с.71)
Доказів подання разом із заявою, встановленої форми, документів, необхідних для розгляду заяви та вирішення питання по суті, суду не надано.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи позивача щодо порушення її прав є необґрунтованими.
Отже, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів звернення позивача до Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), у встановленому законодавством порядку, з метою зміни прізвища її дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на прізвище " ОСОБА_2 ", суд не вбачає ознак протиправності в оскаржуваному рішенні.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Виходячи з аналізу вищезазначених правових норм, завданням суду є захист лише порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів учасників адміністративних правовідносин.
Визнання протиправним рішення суб`єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цією бездіяльністю.
Таким чином, позивач на власний розсуд визначає, чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
Проте, такі рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.
Рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 р. у справі № 1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес) розтлумачено поняття "охоронюваний законом інтерес", що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "права", а саме зазначено, що цей термін треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально-правовим засадам.
Законний інтерес - це юридичний інтерес, що заснований на законі і випливає з нього, схвалюється ним, хоча і не закріплений у конкретних правових нормах. Так можна говорити про загальні законні інтереси осіб - учасників адміністративного процесу (досягнення юридично значущого результату, прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі) і персоніфіковані законні інтереси (інтерес особи у встановленні конкретних фактів, що доводять його невинність у вчиненні адміністративного правопорушення або обґрунтовують його позицію у зв`язку зі зверненням у компетентний державний орган).
В розумінні КАС України, захист прав, свобод чи інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Враховуючи вимоги КАС України, особа повинна довести факт порушення її прав чи охоронюваних законом інтересів оскаржуваним рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень - відповідачем.
Із наведених положень вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Таким чином, досліджуючи спірні правовідносини, а також враховуючи відсутність порушення прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, при здійсненні відповідачем дій, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутній об`єкт судового захисту в межах спірних правовідносин. Що свідчить про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову .
Судові витрати сторонами не понесені.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) в інтересах ОСОБА_2 до Долинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (28500, Кіровоградська область, м.Долинська, вул.Соборності, 39, код ЄДРПОУ 23234108) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина