
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2020 року м. Київ № 320/6510/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної
адміністрації
про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити дії та стягнення коштів
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання незаконними дій Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо розрахунку компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів; зобов`язання Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації зробити перерахунок суми компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів із урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування»; стягнення з Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації недоплаченої суми компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2019 рік у повному обсязі та виплату компенсації, нарахованої за кожен місяць, двічі на рік довічно.
Позов мотивовано нарахуванням позивачу як інваліду ІІ групи, забезпеченому автомобілем, грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля за 2019 рік у розмірі, який не відповідає розміру грошової компенсації, визначеному пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування».
Ухвалою суду від 24.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався, інших заяв по суті справи відповідачем до суду не подано. Ухвалу суду про відкриття провадження у справі отримано уповноваженою особою відповідача 07.02.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0113331638411.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , є особою, якій встановлено інвалідність ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 31.01.2008.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 забезпечено легковим автомобілем OPEL VECTRA, про що свідчить запис в особливих відмітках свідоцтва – « 03-2550 14.07.2009 ДОВ. ОРГАНУ СОЦЗАБЕЗПЕЧЕННЯ».
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення м. Славутич із заявою від 10.10.2019 про перерахунок та виплату належної суми компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, яким заявника забезпечено державою як інваліда 2 групи, оскільки протягом періоду користування автомобілем позивач отримував таку компенсацію тільки за два місяці щорічно.
Листами Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області від 21.10.2019 №01-16/30 та №01-16/31 позивачу повідомлено про нарахування йому у 2019 році грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля у розмірі 164,67 грн. за І півріччя 2019 року та 173,40 грн. за ІІ півріччя 2019 року та про проведення управлінням виплат грошових компенсацій позивачу відповідно до вимог «Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 та на підставі відповідних розпоряджень департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.
Вважаючи незаконними дії відповідача щодо розрахунку компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2019 рік у розмірі, меншому, ніж встановлено законодавством, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до частини п`ятої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV, за наявності медичних показань для одержання автомобіля і наявності або відсутності протипоказань до керування ним Фонд забезпечує потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організовує та оплачує навчання водінню автомобіля, а також виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що позивача забезпечено легковим автомобілем відповідно до вимог зазначеного Закону України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» затверджено Порядок виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування (далі по тексту – Порядок) та встановлено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, – у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, на транспортне обслуговування – у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 № 2629-VIII встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2019 року у розмірі 1497 гривень, з 1 липня – 1564 гривні, з 1 грудня – 1638 гривень.
Відтак, розмір грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів інвалідам з 01.01.2019 складав 329,34 грн. на місяць, з 01.07.2019 – 344,08 грн. на місяць, з 01.12.2019 – 360,36 грн. на місяць. При цьому зазначена компенсація повинна нараховуватись за кожен місяць.
Як убачається з листа Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області від 21.10.2019 №01-16/31, позивачу повідомлено про нарахування йому у 2019 році грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля у розмірі 164,67 грн. за І півріччя 2019 року та 173,40 грн. за ІІ півріччя 2019 року.
За висновком суду, нарахована позивачу грошова компенсація за 2019 рік не відповідає розміру грошової компенсації, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 Порядку, грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування (далі – компенсації) виплачуються інвалідам, законним представникам недієздатних інвалідів, дітей-інвалідів, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення автомобілями.
Пунктом 2 Порядку визначено, що компенсації призначаються: особам, інвалідність яких пов`язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі – інваліди внаслідок трудового каліцтва), – за розпорядженнями управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі – управління виконавчої дирекції);
інвалідам будь-якої іншої категорії – згідно з розпорядженнями Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі – структурні підрозділи соціального захисту населення).
Розпорядження управління виконавчої дирекції оформляється у двох примірниках, перший – залишається в управлінні виконавчої дирекції, а другий – зберігається в особовій справі інваліда внаслідок трудового каліцтва.
Розпорядження структурного підрозділу соціального захисту населення оформляється у двох примірниках, один з яких зберігається в особовій справі інваліда, що перебуває на обліку для забезпечення автомобілем, а другий надсилається структурному підрозділу соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконкому міської, районної у місті ради (далі – районний структурний підрозділ соціального захисту населення).
Згідно пункту 3 Порядку, компенсації виплачуються: інвалідам внаслідок трудового каліцтва – управліннями або відділеннями виконавчої дирекції; інвалідам будь-якої іншої категорії – районними структурними підрозділами соціального захисту населення незалежно від органу, де інвалід перебуває на обліку як одержувач пенсії (довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії).
Відповідно до пункту 5 Порядку, компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік – у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що питання призначення компенсації інвалідам, крім осіб, інвалідність яких пов`язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, здійснюється на підставі відповідних розпоряджень Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. До компетенції структурних підрозділів соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконкому міської, районної у місті ради належать лише питання виплати такої компенсації, призначеної на підставі відповідного розпорядження структурного підрозділу соціального захисту населення.
Відтак, саме Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації є відповідальним за правильне нарахування позивачу грошової компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобіля.
Тому, з огляду на невідповідність нарахованої позивачу грошової компенсації за 2019 рік розміру грошової компенсації, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо незаконності дій Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо розрахунку позивачу компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобіля. Відповідно, порушене право позивача на отримання грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування за 2019 рік у належному розмірі підлягає поновленню шляхом зобов`язання Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації зробити перерахунок суми компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів із урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування».
Належним способом виконання судового рішення в даній частині буде прийняття Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації розпорядження про призначення ОСОБА_1 грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», а саме: розмір грошової компенсації має становити з 01.01.2019 – 329,34 грн. на місяць, з 01.07.2019 – 344,08 грн. на місяць, з 01.12.2019 – 360,36 грн. на місяць, за кожен відповідний місяць 2019 року, з урахуванням вже призначеної та виплаченої позивачу компенсації за 2019 рік, та надіслання Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації такого розпорядження структурному підрозділу соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконкому міської, районної у місті ради для подальшої виплати компенсації районним структурним підрозділом соціального захисту населення позивачу.
Щодо вимоги про стягнення з Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації недоплаченої суми компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2019 рік у повному обсязі та виплату компенсації, нарахованої за кожен місяць, двічі на рік довічно, то суд дійшов висновку про необґрунтованість зазначеної вимоги, оскільки, як встановлено судом, виплата компенсації належить до компетенції районних структурних підрозділів соціального захисту населення, а не до повноважень структурних підрозділів соціального захисту населення, до яких відноситься Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.
При цьому суд звертає увагу, що виплаті компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів передує відповідне розпорядження структурних підрозділів соціального захисту населення про призначення компенсації у розмірах, які встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Крім того, Порядком передбачено випадки припинення виплати компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, відповідно, зобов`язуючи суб`єкта владних повноважень виплачувати особі з інвалідністю компенсацію довічно, суд не може гарантувати, що такі випадки не настануть у майбутньому.
Тому, на думку суду, зобов`язання відповідача прийняти розпорядження про призначення позивачу грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля у розмірі, визначеному законодавством, є належним та достатнім способом захисту порушених прав та інтересів позивача.
Щодо підсудності даної справи Київському окружному адміністративному суду, то суд зазначає, що Великою Палатою Верховного Суду у своїй постанові від 28.11.2018 у справі №405/5366/17(78215405) висловлено правову позицію, згідно якої спори, пов`язані з перерахунком розміру компенсаційних виплат – грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, підлягають розгляду відповідно до правил КАС – судами адміністративної юрисдикції як такі, що є публічно-правовими за своєю правовою природою.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Згідно частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно абзацу другого частини п`ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях осіб з інвалідністю I та II груп, законних представників дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, відповідно звільнений від сплати судового збору. Оскільки сторонами не надано доказів понесення ними інших судових витрат, будь-які судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо розрахунку ОСОБА_1 компенсації на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації зробити перерахунок ОСОБА_1 суму компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування».
У задоволенні решти адміністративного позову відмовити.
Позивач – ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач – Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 03193459, місцезнаходження: 01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення – 24 березня 2020 року.