Рішення № 88423030, 25.03.2020, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.03.2020
Номер справи
758/13930/17
Номер документу
88423030
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/13930/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2020 року місто Київ

Подільський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Ларіонової Н.М.,

при секретарі судового засідання Гальчинській А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Києва в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 у жовтні 2017 року звернувся до суду з позовом, в якому, просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві №44979 від 01.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням вже виплачених коштів.

При цьому позивач посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 09.10.2013 року. 25.09.2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо перерахунку розмір у його пенсії відповідно до чинного законодавства. 06.10.2017 року отримав відповідь з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про те, що Пенсійним фондом України та Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві визнано право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії. В перерахунку та виплаті перерахованої пенсії відмовлено в зв`язку з тим, що додаткові кошти, для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені. Дану відмову позивач вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не дотримано зобов`язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Провадження у справі відкрито ухвалою від 27.10.2017 р.

Представником відповідача подані письмові заперечення, в яких сторона відповідача просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що дії органу ПФУ відповідають вимогам закону.

На підставі п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), який набрав чинності 15.12.2017 р., при розгляді даної справи підлягають застьсоуванню норми КАС України (2017 р.). В зв`язки з чим справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання позивач не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив позов задовольнити в повновму обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про місце та час розгляду справи. В своїх запереченнях, які знаходяться в матеріалах справи, просить розглядати справи за його відстуності.

Суд, встановивши обставини справи та пеервіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

25.09.2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку розміру його пенсії відповідно до чинного законодавства.

Як вбачається з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №23427/03/Я-2070 від 03.10.2017 року пенсія обчислена відповідно до вимог чинного законодавства, перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м. Києві до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 44979 від 01.06.2017 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно з якою розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року за аналогічною посадою становить: посадовий оклад 1100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 130,00 грн., надбавка за стаж служби (35 %) 430,50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення на 24 місяці - 5292,84 грн. Усього нараховано 6953,34 грн.

В свою чергу позивач просить провести перерахунок його пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві №44979 від 01.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням вже виплачених коштів.

Як вбачається з позову позивач був звільнений з органів внутрішніх справ України , наказом № 752о/с від 08.10.2013 року у запас з пп. «б» п. 64 (через хворобу) «Положення про проходження служби рядового та начальницького складу органів внутрішніх справи України».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та доводам, що викладені в позові, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 63 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року установлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій, перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (п. 3 Порядку).

Таким чином, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій готуються та видаються органом, з якого особи були звільнені із служби.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Ліквідаційною комісією ГУМВС України в м. Києві, на виконання вимог Порядоку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 44979 від 01.06.2017 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , згідно з якою розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року за аналогічною посадою становить: посадовий оклад 1100,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 130,00 грн., надбавка за стаж служби (35 %) 430,50 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення на 24 місяці - 5292,84 грн. Усього нараховано 6953,34 грн.

Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

В свою чергу, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відсутні повноваження здійснення перерахунку пенсії з урахування складових грошового забезпечення, які не містяться у довідці Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в м. Києві, наданій державним органом, з якого особу було звільнено із служби.

Разом з тим, судом встановлено, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м. Києві до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 44979 від 01.06.2017 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Проте відповідачем не здійснено перерахунку пенсії позивача, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з метою забезпечення його права на належне пенсійне забезпечення, що свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

При цьому суд зазначає, що відсутність бюджетних коштів не може слугувати підставою для звуження чи позбавлення особи права на соціальне забезпечення, гарантоване Конституцією та законами України.

Враховуючи сукупність викладених обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22 квітня 2014 року.

У відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб`перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак, 01.01.2016 у позивача виникло право на перерахунок пенсії. При цьому, перерахунок пенсії у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок, повинен бути здійснений без будь-якої заяви особи, яка має право на перерахунок пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15.02.2018 року у справі №820/6514/17, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Отже, у зв`язку з вищевикладеним, вимога позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії підлягає задоволенню з 01.01.2016 року.

На підставі ч. 1ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень плачений позивачем при подачі позову судовмй збір в сумі 640,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись п.10, 15.5 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), ст.ст.2, 5, 9, 73-76, 77, 241, 242, 243-247, 250, 255, 295, 297 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 неправомірними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) провести перерахунок та виплату з 01.01.2016 року ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві від 01.06.2017 року № 44979 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання судового рішення в повному тексті.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 25.03.2020 р.

Суддя Н.М. Ларіонова