
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2020 року справа № 580/314/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимошенко В.П.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом виконувача обов`язків Смілянської прокуратури в інтересах держави до Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору ДНЗ №26 "Яблунька" про визнання бездіяльності незаконною та зобов?язання вчинити дії,
встановив:
24 січня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов виконувача обов`язків Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави (20700, м. Сміла, вул. Ю. Кондратюка, 25, ідентифікаційний код 02911119) до Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області (20733, Черкаська область, Смілянський район, с. Тернівка, вул. Центральна, 35, ідентифікаційний код 26358259) в якому позивач просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом №26 “Яблунька” с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області за адресою вул. Д.Лопатка, 52, с. Сердюківка, Смілянський район, Черкаська область;
2) зобов?язати відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом №26 “Яблунька” с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області за адресою АДРЕСА_1 , Смілянський район, Черкаська область.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що Смілянською місцевою прокуратурою встановлено, що на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні АДРЕСА_2 АДРЕСА_3 за адресою АДРЕСА_1 52 АДРЕСА_3 район АДРЕСА_3 область, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування навчального закладу та здійснення учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків.
Ухвалою судді Тимошенко В.П. від 29.01.2020 відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу за правилами за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Крім того, даною ухвалою залучено до участі в справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору дошкільний навчальний заклад №26 “Яблунька” с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області (вул. Д. Лопатка, 52, с. Сердюківка, Смілянський район, Черкаська область).
12.02.2020 від відповідача суду надійшов відзив на позовну заяву, а від третьої особи пояснення на позовну заяву, в яких вони просять у задоволенні позову відмовити. Вказував, що засновником ДНЗ №26 “Яблунька” є Сердюківська сільська рада, яка згідно з даними ЄДРПОУ неприпинена у встановленому законом порядку. Крім того, ЄДРПОУ не містить інформації, що відповідач є правонаступником Сердюківської сільської ради. Посилаючись на висновки Верховного Суду у постанові від 15.03.2018 у справі №903/376/17, стверджує, що позов є передчасним. Прокурор у цьому спорі є неналежним позивачем, оскільки орган місцевого самоврядування має право звертатись до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень. Наголошують, що прокурор має надати належні докази, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження для представництва інтересів держави.
19.02.2020 позивач подав суду заперечення проти пояснення третьої особи, а 24.02.2020 відповідь на відзив, в яких вказав, що рішенням відповідача від 04.01.2019 №1-10/VII вирішено припинити повноваження Сердюківської сільської ради шляхом приєднання до відповідача. Пунктом 11 вказаного рішення визначено, що відповідач є правонаступником Сердюківської сільської ради. Також рішенням відповідача від 22.03.2019 №5-4/VII затверджено передавальний акт активів Сердюківської сільської ради. Зазначає, що відповідач, який наділений повноваженнями управління закладами освіти та організації, їх матеріального забезпечення, розпорядження земельними ділянками допустив спірну бездіяльність, що може призвести до зловживань розпорядження майном, настання негативних наслідків та порушення прав дітей. Отже, прокурор є належним позивачем у цій справі для захисту інтересів держави.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
За результатами проведеного Смілянською місцевою прокуратурою вивчення інформації стану дотримання органами місцевого самоврядування вимог законодавства з питань земельних відносин у сфері охорони дитинства виявлено, що на нерухоме майно Дошкільного навчального закладу №26 “Яблунька” с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області відсутня державна реєстрація права власності.
Виявлені порушення зумовили звернення до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.
Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України “Про прокуратуру” та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Оскільки відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України звертатися до суду з позовом про зобов`язання сільської ради здійснити вищевказані дії, є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Згідно статей 124, 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
До майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти відповідно до п.1 ч.1 ст.80 Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII “Про освіту” (далі – Закон №2145-VIII) належать нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо.
Матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти згідно з ч.1 ст.38 Закону України від 11.07.2001 №2628-ІІІ “Про дошкільну освіту” включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 2 ст. 80 Закону №2145-VIII визначено, що порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст.3 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III (далі – ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
На підставі ч.1 ст.92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою – це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з п. “а” ч.2 ст.92 ЗК України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки на підставі ч.1 ст.125 ЗК України виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” (далі – Закон №1952-IV) є офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.3 Закону №1952-IV державна реєстрація прав є обов`язковою.
Частиною 1 ст.5 Закону №1952-IV встановлено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Отже, речові права на нерухоме майно (будівлі, споруди, земельну ділянку) відповідача підлягають державній реєстрації відповідно до закону.
17.10.2012 Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 802-р “Про здійснення протягом 2012 і 2013 років заходів, пов`язаних з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади”, яким зобов`язано органи виконавчої влади, у підпорядкуванні яких перебувають дошкільні, загальноосвітні навчальні заклади, здійснити протягом 2012 та 2013 років заходи, пов`язані з проведенням землевпорядних робіт, оформленням правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розміщені навчальні заклади.
Отже, необхідність оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під навчальними закладами прямо передбачена вищевказаним розпорядженням Уряду.
Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями територіальних громад.
Частиною 1 ст.116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб згідно з ч.1 ст.122 ЗК України.
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (далі – Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання регулювання земельних відносин.
Управління закладами освіти, які належать територіальним громадам відповідно до підп.1 п. а ч.1 ст.32 Закону №280/97-ВР належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Отже, управління об`єктами освіти, т.ч. прийняття рішень щодо оформлення речових прав на об`єкти комунальної власності є обов`язком відповідної сільської ради.
Суд встановив, що відповідно до п.п. 1.1 - 1.3 Статуту Дошкільного навчального закладу № 26 «Яблунька» с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області, затверджено рішенням Сердюківської сільської ради від 21.03.2006 № 22-4/ІV, ДНЗ №26 «Яблунька» зареєстровано в Смілянській райдержадміністрації розпорядженням від 14.06.1996 № 312. Адреса закладу: 20273, Черкаська область, Смілянський район, с. Сердюківка, вул. Д. Лопатка 52. Засновник дошкільного навчального закладу - Сердюківська сільська рада, яка здійснює фінансування дошкільного навчально закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.
Відповідно до 1.5. Статуту, заклад є юридичної особою, може мати печатку і штамп встановленого зразка, бланки з власними реквізитами, рахунок в органах Державного казначейства.
Пунктом 8.1. Статуту зазначено, що управління дошкільним закладом здійснюється Сердюківською сільською радою.
Відповідно до Розділу IX Статуту, рішенням Сердюківської сільської ради від 05.07.1999 № 4 дошкільному навчальному закладу передано в оперативне управлінняземельну ділянку, будівлі, споруди, комунікації, інвентар, обладнання, спортивний та ігровий майданчики.
Відповідно до Розділу IX Статуту джерелами фінансування дошкільного закладу є кошти відповідного бюджету в розмірі, передбаченому нормативами фінансування, кошти батьків, або осіб, які їх замінюють, добровільні пожертвуванні і цільові внески фізичних і юридичних осіб.
Дошкільний навчальний заклад користується земельною ділянкою площею 0,4 га, на якій розташована сама будівля, господарські будівлі та двір дошкільного навчального закладу.
Суд зазначає, що п.1 рішення відповідача від 04.01.2019 №1-10/VII “Про початок реорганізації Сердюківської, Попівської, Малосмілянської сільських рад шляхом приєднання до Тернівської сільської ради” вирішено припинити повноваження у тому числі Сердюківської сільської ради та надати повноваження Тернівській сільській раді ОТГ о особі сільського голови Борисенко І.А. бути правонаступником їх прав та обов`язків внаслідок добровільного об`єднання. Також пунктом 11 цього рішення визначено вважати Тернівську сільську раду правонаступником активів та пасивів, усіх майнових прав та обов`язків Сердюківської, Попівської, Малосмілянської сільських рад.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України від 05.02.2015 №157-VIII “Про добровільне об`єднання територіальних громад” повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
На підставі частини 3 ст.8 цього Закону об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою. У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
Отже, повноваження Сердюківської сільської ради припинені, а повноваження щодо розпорядження її майном перейшли до відповідача. Дані ЄДРПОУ щодо перебування Сердюківської сільської ради у стані припинення свідчать про початок такого процесу.
Тому доводи відповідача, що він не є правонаступником майна Сердюківськоїсільської ради, не є обгрунтованими.
Посилання відповідача постанову Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 15.03.2018 у справі №903/376/17 також не є обґрунтованими, оскільки у ній суд вирішував питання заміни сторони виконавчого провадження. Також суд надавав оцінку правонаступництва юридичної особи у разі приєднання. Отже, фактичні обставини у цій справі та справі №903/376/17 не є подібними і правова позиція Верховного Суду застосуванню не підлягає.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (витяг від 21.01.2020 №197103035) за адресою реєстрації ДНЗ №26 “Яблунька” с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області за адресою вул. Д.Лопатка, 52, с. Сердюківка, Смілянський район, Черкаська область. відомості про реєстрацію права власності чи іншого речового права відсутні.
Отже, з огляду на визначену Законом №1952-IV обов`язкову реєстрацію речових прав та надані відповідачу Законом №280/97-ВР повноваження, бездіяльність щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку ДНЗ №26 “Яблунька” є порушенням вимог закону.
Відсутність заходів щодо оформлення речових прав на земельну ділянку вказаного ДНЗ свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що зважаючи на цільове призначення таких об`єктів, порушує права користувачів цих об`єктів на безпечні умови функціонування і розвитку.
Захист прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави згідно зі ст.1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" відносяться до мети здійснення функцій прокуратури України.
Під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, звертатися до суду з позовом (п.1 ч.6 ст.23 вказаного Закону).
Зважаючи, що саме відповідач допустив спірну бездіяльність, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах порушені державні інтереси, і прокурор на підставі наведеної норми звернувся в суд обґрунтовано.
Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Тернівської сільської ради стосовно невжиття заходів щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом №26 “Яблунька” с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області за адресою вул. Д. Лопатка, 52, с. Сердюківка, Смілянський район, Черкаська область.
Зобов?язати Тернівську сільську раду (20733, Черкаська обл., Смілянський р-н, с. Тернівка, вул. Центральна, буд.25; код ЄДРПОУ 26358259) вжити у межах повноважень заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом №26 “Яблунька” с. Сердюківка Смілянського району Черкаської області за адресою вул. Д. Лопатка, 52, с. Сердюківка, Смілянський район, Черкаська область.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складений 25.03.2020.
Суддя В.П. Тимошенко