Рішення № 88404355, 24.03.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
560/1343/20
Номер документу
88404355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/1343/20

РІШЕННЯ

іменем України

24 березня 2020 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося в суд з позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в якому просить скасувати постанову від 17.02.2020 ВП №60958912 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2019, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 1630,37 грн. Відповідно до п. 4 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 по справі № 560/1483/19 склав 1630,37 грн., що є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (6037,78 грн.), розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати встановлено у попередньому розмірі. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вважає, що оскаржена постанова є протиправною, оскільки рішення суду виконано пенсійним органом у повному обсязі та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 16.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

23.03.2020 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, згідно з яким просив у задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовити повністю. Зазначив, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом України «Про виконавче провадження».

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. 24.03.2020 надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, обґрунтовуючи тим, що 11.03.2020 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 211 "Про запобіганню поширенню на території України короновірусу COVID-19", якою встановлено карантин з 12.03.2020 по 03.04.2020.

За результатами розгляду вказаного клопотання, суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 211 "Про запобіганню поширенню на території України короновірусу COVID-19", з метою запобігання поширенню на території України короновірусу COVID-19 з 12.03.2020р. по 03.04.2020р. на всій території України встановлено карантин. Крім того, відповідно до заяви Голови Ради Суддів України щодо карантинних заходів, яка була розміщена 11.03.2020 на офійному веб-сайті Ради суддів України (http://rsu.gov.ua), розміщено звернення до громадян щодо утримання від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін та щодо утримання від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.

По даній справі судом не визнавалася обов`язкова участь сторін, а тому враховуючи зазначене та обмежений строк розгляду даної категорії справ, суд вбачає за можливе розглянути справу без участі сторін та відмовити в задоволенні клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. 23.03.2020 представник відповідача надіслав до суду клопотання про проведення розгляду справи без участі представника відповідача.

Також, на адресу суду 23.03.2020 надійшло клопотання від Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про залучення до участі у справі на стороні відповідача у якості третьої особи - стягувача у виконавчому провадженні - ОСОБА_1 . Суд розглянувши подане клопотання дійшов висновку, що відсутні підстави для залучення до участі у справі на стороні відповідача у якості третьої особи - ОСОБА_1 , оскільки рішення у цій справі не вплине на права та обов`язки останнього.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, пояснення третьої особи, а також оцінивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Рішенням від 12.06.2019 по справі №560/1483/19, яке набрало законної сили 09.09.2019 згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні обчислення та виплати ОСОБА_1 основної пенсії відповідно до ст. ст. 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.05.2019. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат.

На виконання зазначеного рішення Хмельницьким окружним адміністративним судом 03.01.2020 видано виконавчий лист.

На підставі заяви стягувача головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 13.01.2020 ВП №60958912 з примусового виконання виконавчого листа у справі №560/1483/19.

Листом №2200-0802-5/2002 від 30.01.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило відповідача про те, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2019, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019 відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат. Розмір пенсії після проведеного перерахунку склав 1630,37 грн. Відповідно до п. 4 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 по справі № 560/1483/19 склав 1630,37 грн., що є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (6037,78 грн.), розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати встановлено у попередньому розмірі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначило, що вказане рішення суду виконано в повному обсязі.

На виконання рішення суду відповідачем винесено рішення № 968250181902 від 30.09.2019 "Про перерахунок пенсії", згідно якого на виконання рішення суду ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за "двоскладовою формулою".

13.02.2020 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) надійшла заява стягувача ОСОБА_1 про невиконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду №560/1483/19 від 12.06.2019.

Головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 17.02.2020 виніс постанову про накладення штрафу ВП №60958912, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду у спосіб та порядок передбачений виконавчим документом.

Підставою для винесення вказаної постанови слугувало не виконання судового рішення від 12.06.2019 по справі №560/1483/19.

Не погоджуючись з постановою про накладення штрафу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження".

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").

Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до пункту 16 частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною 4 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Особи, які беруть участь у виконавчому провадженні, зобов`язані сумлінно користуватися усіма наданими їм правами з метою забезпечення своєчасного та в повному обсязі вчинення виконавчих дій (частина 8 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження").

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина 2 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження").

Згідно з частиною 1 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Враховуючи вищевказане суд вважає, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Суд зазначає, що за своєю природою штраф - це міра адміністративної відповідальності. Штрафи представляють собою грошові стягнення, тобто є обтяженням майнового характеру для учасників виконавчого провадження. При цьому, штрафи можуть накладатися лише за винні дії чи бездіяльність.

Також суд звертає увагу на те, що визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є саме не виконання рішення суду без поважних причин. Поважними можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником, та які не залежали від його волевиявлення.

Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що на виконання рішення суду останнім здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2019 із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку згідно п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції цієї норми до внесення змін Законом України від 03.10.2017 року №2148-VIII. Розмір пенсії після проведеного перерахунку станом на 01.05.2019 склав 1630,37 грн.

Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення суду винесено рішення № 968250181902 від 30.09.2019 "Про перерахунок пенсії", згідно якого на виконання рішення суду ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за "двоскладовою формулою".

Суд звертає увагу, що ухвалою суду від 11.02.2020 визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30.09.2019 №968250181902 "Про перерахунок пенсії". Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 27 закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за двоскладовою формулою на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області місячний строк з дати отримання цієї ухвали для надання відповіді про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19, а саме: "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019, відповідно до пункту 2 статті 56 закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат".

У вказаному вище судовому рішенні, а саме ухвалі від 11.02.2020 суд встановив, що згідно рішення від 30.09.2019 №968250181902 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило позивачу перерахунок пенсії із застосуванням двоскладової формули, тобто з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону №1058-IV, що не відповідає рішенню Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.06.2019 у справі №560/1483/19.

Отже, зазначене свідчить про невиконання відповідачем рішення суду по справі №560/1483/19.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд також встановив, що станом на 24.03.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надано до суду докази виконання рішення суду від 12.06.2019 по адміністративній справі №560/1483/19, а саме стосовно обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019, відповідно до пункту 2 статті 56 закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100 гривень від 17.02.2020 за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 560/1483/19 на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження".

Накладення зазначеного штрафу є процесуальним заходом впливу для забезпечення виконання рішення суду.

Суд спростовує доводи позивача щодо повного виконання рішення суду від 12.06.2019 року по адміністративній справі №560/1483/19, а саме щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.05.2019, відповідно до пункту 2 статті 56 закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, з врахуванням проведених виплат, оскільки вказаний факт невиконання даного рішення підтверджено та встановлено ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.02.2020 по справі №560/1483/19 під час розгляду заяви ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України.

Враховуючи наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином не доведені, при цьому відповідачем спростовано доводи позивача, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про скасування постанови про накладення штрафу від 17.02.2020 ВП №60958912- відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул. Тернопільська, 13/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 43316784)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький Згідно з оригіналом Суддя І.І. Тарновецький