
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2020 року м. Одеса Справа № 420/7413/19
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №168758 у сумі 34 000,00 грн. та №168759 у сумі 17 000, 00 грн.
Позивач обґрунтовує позов тим, що 08.10.2019 року уповноваженими працівниками Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області на автомобільній дорозі Т1513 «Нечаяне-Кам`янка-Очаків» м. Очаків – м. Одеса 141 км здійснено перевірку вантажного транспортного засобу MAN TGA 18.410 д.н. НОМЕР_1 із спеціалізованим напівпричепом LANGENDORF SKA 24/29 д.н. НОМЕР_2 та транспортного засобу MAN TGA 18.440 д.н. НОМЕР_3 із спеціалізованим напівпричепом MOLCIK MN S1 д.н. НОМЕР_4 за наслідками чого складено Акти №183316 та №183377 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та розрахунки до них. Актами №183316 та №183377 від 08.10.2019 року встановлено порушення абз.15, 16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та 25.11.2019 року в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Р. Демидюком складені Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №168758 у сумі 34000 грн. та №168759 у сумі 17000 грн. Однак уповноваженими працівниками Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті не було видано водіям довідки результатів здійснення такого контролю та у розрахунках до актів не визначено фактичних вагових та габаритних параметрів, а тому зроблено безпідставний висновок про наявність перевищення габаритно-вагових норм під час транспортування вантажу, що виключає відповідальність позивача за порушення передбачені абз.15, 16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». За таких обставин, Постанови №168758 та №168759 від 25.11.2019 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник Управління Укртрансбезпеки в Одеській області надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ від 8 листопада 2006 р. № 1567 (далі Порядок №1567) виявлені під час рейдової перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. 08.10.2019 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області в пункті габаритно-вагового контролю, згідно направлення на рейдову перевірку №003496 від 07.10.2019 року здійснено перевірку транспортних засобів позивача, що відображено в складених Актах. Після проведеного зважування виявлено перевищення вагових параметрів автомобілів в обох випадках, у зв`язку з чим складено Акти №183316 та №183377 та Акти про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.10.2019 року №0006937, №0006963, а також довідки та розрахунки. Актами про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів відображено маршрут руху автомобіля, відстань перевезення і навантаження, що перевищує нормативне, та саме ці параметри перевіряємих автомобілів є підставами для складення розрахунків плати за проїзд. Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцем знаходження суб`єкта або за місцем виявлення порушення не пізніше ніж протягом 2 місяців з дня його виявлення. Оскаржуваними Постановами №168758 та №168759 від 25.11.2019 року до позивача застосовано адміністративно-господарські штрафи згідно абз.15, 16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», так як відповідальність за вказані порушення транспортного законодавства несе особа – перевізник.
Ухвалою суду від 16.12.2019 року відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування актів №183316 та №183377 від 08.10.2019 року про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та щодо визнання протиправними та скасування розрахунків №б/н від 08.10.2019 року до акту №183316 від 08.10.2019 року та №618/20 від 08.10.2019 року до акту №183377 від 08.10.2019 року про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатом перевірки транспортного засобу MAN TGA 18.440 д.н. НОМЕР_3 із спеціалізованим напівпричепом MOLCIK MN S1 д.н. НОМЕР_4 .
Ухвалою суду від 16.12.2019 року позов залишений без руху.
Ухвалою суду від 27.01.2020 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 27.01.2020 року задоволено клопотання позивача та повернено судовий збір у розмірі 2689,00 грн. відповідно до квитанції №0.0.1543770143.1 від 05.12.2019 року за подання адміністративного позову по справі №420/7413/19.
Дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні доказів, суд дійшов висновку про не обґрунтованість позову та відсутності підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що 08.10.2019 року під час проведення рейдової перевірки уповноваженими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області, згідно направлення на рейдову перевірку №003496 від 07.10.2019 року, на автомобільній дорозі Т1513 «Нечаяне-Кам`янка-Очаків» (маршрут м. Очаків – м. Одеса 141 км) м. Очаків ТОВ «Порт «Очаків» здійснено перевірку автомобіль MAN TGA 18.410 держ. реєстр. № НОМЕР_1 (з спеціалізованим напівпричепом LANGENDORF SKA 24/29 держ. реєстр. № НОМЕР_2 ) та автомобіль MAN TGA 18.440 держ. реєстр. № НОМЕР_3 (з спеціалізованим напівпричепом MOLCIK НОМЕР_5 держ. реєстр. № НОМЕР_4 ) пройшли зважування на габаритно-ваговому комплексі (далі - ГВК).
За результатами зважування транспортного засобу MAN TGA 18.410 з напівпричепом LANGENDORF SKA 24/29 встановлено перевезення вантажу (пісок) з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, а саме з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306 (далі - ПДР) вагових норм на 18% (загально допустима маса – 40,0 т, загальна маса транспортного засобу - 47,21 т: тягач – 7,70 т; напівпричіп – 5,85 т; вантаж – нетто 33,66 т). Дана обставина підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №035521 від 08.10.2019 року. Як вбачається з відмітки інспекторів на довідці, водій ОСОБА_2 з довідкою ознайомлений, отримати другий примірник відмовився.
Враховуючи те, що вищевказаний транспортний засіб до пункту здійснення ГВК проїхав 141 км з перевантаженням посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області складено Акт №0006937 від 08.10.2019 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (водій ОСОБА_2 від підписання та отримання акта відмовився, з актом ознайомлений, що вбачається з відмітки інспекторів на примірнику акта), а також Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування б/н від 08.10.2019 року (водій від копії відмовився, про що свідчить відповідний запис інспектора на розрахунку).
За результатами зважування транспортного засобу MAN TGA 18.440 з напівпричепом MOLCIK MN НОМЕР_6 встановлено перевезення вантажу (пісок) з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, а саме з перевищенням встановлених п.22.5 ПДР вагових норм на 28,6% (загально допустима маса – 40,0 т, загальна маса транспортного засобу – 51,42 т: тягач – 7,60 т; напівпричіп – 7,30 т; вантаж – нетто 33,52 т). Дана обставина підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №035541 від 08.10.2019 року. Як вбачається з відмітки інспекторів на довідці, водій ОСОБА_3 з довідкою ознайомлений, отримати другий примірник відмовився.
Враховуючи те, що вищевказаний транспортний засіб до пункту здійснення ГВК проїхав 141 км з перевантаженням, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області складено Акт №0006963 від 08.10.2019 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (водій ОСОБА_3 від підписання та отримання акта відмовився, з актом ознайомлений, що вбачається з відмітки інспекторів на примірнику акта), а також Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №618/20 від 08.10.2019 року.
За результатами рейдової перевірки посадовими особами Управління Укртансбезпеки в Миколаївській області складено Акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №183316 від 08.10.2019 року, яким встановлено порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Водій Браніш ОСОБА_4 . від підписання акту та надання пояснень відмовився, що вбачається з відмітки у відповідній графі для підпису акту водієм.
За результатами рейдової перевірки посадовими особами Управління Укртансбезпеки в Миколаївській області складено Акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №183337 від 08.10.2019 року, яким встановлено порушення абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Водій Артемов Б.В. від підписання акту та надання пояснень відмовився, що вбачається з відмітки у відповідній графі для підпису акту водієм.
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №168759 від 25.11.2019 за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та у відношенні Позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 17000 грн.
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №168758 від 25.11.2019 за порушення абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та у відношенні Позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 34000 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Постановою КМУ від 11.02.2015 №103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до п.1 Положення, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство інфраструктури, яке реалізує державну політику з питань забезпечення безпеки на наземному транспорті.
Пунктом 4 Положення передбачено, що основним з завдань Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.
Згідно пп.15, 27 п.5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
У відповідності до абз.1 п.8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови КМУ від 26.06.2015 №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема Управління Укртрансбезпеки в Одеській області.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМУ №1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок №1567).
Відповідно до п.3 Порядку №1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органі.
З огляду на викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) під час здійснення своїх повноважень діє як суб`єкт владних повноважень, а також є органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною 2 ст.29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.4 Порядку №1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку №1567 вказано виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється наявність визначених ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до п.20-22 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Тобто, суд зазначає, що кожне виявлене порушення фіксується у зазначеному акті. При цьому відсутня вимога до суб`єкта владних повноважень складати по кожному виявленому порушенню окремий акт.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності) (п.21 Порядку №1567).
Під час проведення рейдової перевірки можливе, зокрема, здійснення габаритно-вагового контролю (п.16 Порядку №1567).
Відповідно до п.3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідні машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого Постановою КМУ №879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних дорогами загального користування» (далі - Порядок №879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
За визначенням, наведеним у пп.4 п.2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявної дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов режиму руху транспортних засобів.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. У разі пред`явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється (п.18 Порядку №879).
Крім того, відповідно до п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10 грудня 2013 року №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку; у разі відсутності документів, визначених ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
Згідно з п.21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, за результатами здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів MAN TGA 18.410 з напівпричепом LANGENDORF SKA 24/29 та MAN TGA 18.440 з напівпричепом MOLCIK НОМЕР_5 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області виготовлено відповідні довідки №035521 та №035541 від 08.10.2019. При цьому водії ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з довідками ознайомилися, проте отримати другий примірник відмовилися, що підтверджується записами інспектора Укртрансбезпеки на вказаних довідках.
Таким чином суд доходить висновку про безпідставність посилань позивача, що відсутність довідок про результати здійснення перевірки вантажних транспортних засобів виключають її відповідальність за встановлені порушення.
Крім того, згідно чинного законодавства жодним вітчизняним чи міжнародним нормативним документом не передбачені виключення з ПДР (пункти 2.3а, 2.36; 12.1; 12.5) при перевезенні подільних (в тому числі сипучих) вантажів.
Переміщення вантажу під час руху не є припустимим, оскільки його переміщення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу при гальмуванні, а також порушує стійкість транспортного засобу. Вказані негативні переміщення вантажу під час руху можуть призвести до непередбачуваних аварійних наслідків та є загрозою для безпеки дорожнього руху.
Крім того, з акту вбачається, що зважування проводилося всього транспортного засобу, а не роздільно по осям, а тому переміщення вантажу всередині кузова не впливає на загальну вагу такого транспортного засобу.
Відповідно до пунктів ПДР України:
2.3. Для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний:
а) перед виїздом перевірити і забезпечити технічно справний стан і комплектність транспортного засобу, правильність розміщення та кріплення вантажу:
б) бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;
12.1. Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
22.3. Перевезення вантажу дозволяється за умови, що він:
а) не наражає на небезпеку учасників дорожнього руху;
б) не порушує стійкості транспортного засобу і не утруднює керування ним;
Таким чином, Водій зобов`язаний вибирати швидкість руху з огляду на дорожню обстановку та особливості вантажу.
Також згідно з п. 12.5 Правил перевезень вантажів автомобільний транспортом України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363, для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен змішуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Відповідно до п. 22.5 ПДР, рух транспортних засобів та їх составів фактичною масою понад 40 т - у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогими забороняється.
За результатами вагового контролю транспортного засобу MAN TGA 18.410 з напівпричепом LANGENDORF SKA 24/29 встановлено перевезення вантажу з перевищенням вагових норм на 7,21 т (загальна маса транспортного засобу - 47,21 т, загально допустима маса – 40,0 т), що у відсотковому відношенні становить 18%.
За результатами вагового контролю транспортного засобу MAN TGA 18.440 з напівпричепом MOLCIK НОМЕР_5 встановлено перевезення вантажу з перевищенням вагових норм на 11,42 т (загальна маса транспортного засобу - 51,42 т, загально допустима маса – 40,0 т), що у відсотковому відношенні становить 28,6%.
Суд вважає за необхідне зазначити, що саме дані параметри відображені в Розрахунках плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 08.10.2019 року, та на їх підставі здійснено відповідні розрахунки за встановленою формулою. При цьому навантаження на осі чи порушення габаритних параметрів перевіряючими не встановлено, а тому відповідні графи розрахунків не заповнені.
Сертифікат відповідності та сертифікат перевірки типу від 27.11.2017 року приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030T-AS2-PWIA наявні в матеріалах справи.
Таким чином, зазначені перевищення відповідають показникам перевищення зазначеним п.22.5 ПДР, та перевищують нормативно допустимі вагові обмеження більш ніж на 2% (величина похибки).
Згідно абз.8 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Актами №183316 та №183337 від 08.10.2019 року закріплені виявлені порушення вимог чинного законодавства. Разом з тим, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що позивач має такий дозвіл.
Відповідно до абз.15, 16 ч.1 ст.60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (п.25 Порядку №1567).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність винесених Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №168759 від 25.11.2019 за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та №168758 від 25.11.2019 за порушення абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за що до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 17000 грн. та 34000 грн. відповідно.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст.9, 73, 77, 90, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_7 ) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65014, м. Одеса, вул. Успенська 4, код ЄДРПОУ 39816845) відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку та строки, встановлені ст.ст.295, 297 та з урахуванням п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Іванов Е.А.
.