
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
19 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/421/20
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Полякової В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
27 січня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, управління), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 25 липня 2019 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;
- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з моменту звернення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 16 липня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком згідно зі ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. До заяви були надані відповідачу ряд документів, у тому числі трудова книжка та трудова книжка колгоспника в оригіналі та довідки, що підтверджують право на отримання пенсії за віком. Проте 25.07.2019 відповідачем було прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії за віком. Рішення обґрунтоване тим, що обрахований відповідачем трудовий стаж становить 25 років 2 місяці та 14 днів, що згідно зі ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” є недостатнім для отримання пенсії, при цьому, жодних посилань, який саме період трудового стажу не взято до уваги в рішенні не зазначено. Позивач не згоден з прийнятим рішенням відповідача та просить його скасувати.
Ухвалою суду від 03.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін (арк.спр. 19).
11.03.2020 за вх. № 9497/2020 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (арк.спр. 64-63), в якому відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог, посилаючись на такі обставини та норми чинного законодавства.
Відповідно до п.1 ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку 60 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років.
До управління 16 липня 2019 року надійшла заява від ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” з відповідними документами.
Згідно наданих до управління документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (Форма ОК-5) на ОСОБА_1 , загальний стаж роботи позивача складає 25 років 2 місяці 14 дні, що не відповідає вимогам ст.26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін за відсутності учасників справи, які до судового засідання не прибули, просили суд розглянути справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77 КАС України, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносин.
Судом встановлено, що 16.07.2019 позивач звернувся до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії за віком (арк. спр. 27).
Разом з заявою були надані наступні документи: паспорт для розгляду, ксерокопія до справи; ідентифікаційний номер для розгляду, ксерокопія до справи; трудова книжка серія НОМЕР_1 від 15.08.1978 та серія УКП № 0905557 від 06.02.1983 для розгляду, ксерокопія до справи; архівні довідки від 03.05.2019 № 345-348, видані КУ «Трудовий архів Старобільського району»; довідка про період строкової служби від 16.07.2019 № 1493, яка видана Старобільсько-Новопсковським об`єднаним районним військовим комісаріатом; довідка від 26.04.2019 № 41-ок, яка видана СТОВ «ім.Енгельса»; архівні довідки № № 69/01-19, 70-01-19 від 11.05.2019, які видані «Архівним відділом» Новопсковської РДА.
З записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 15.08.1978 вбачається, що останнього (арк.спр.15-16):
- 03.08.1978 прийнято Старобільською ПМК-87 слюсарем-монтажником 4 розряду;
- з 16.10.1978 по 26.11.1980 проходив службу в радянській армії;
- з 19.07.1982 переведено бригадиром-мастером;
- 16.12.1982 звільнено за ст.38 КЗпП Української РСР.
З записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 № 0905557 від 06.02.1983 вбачається, що останнього (арк.спр.10-14):
- 07.01.1983 прийнято членом колгоспу ім. Енгельса Новопсковського району;
- 26.09.1984 обраний головою проф.комітету колгоспу ім.Енгельса;
- 16.09.1986 звільнений з посади голови профкому у зв`язку з переобранням;
- 30.09.1986 прийнятий до членів колгоспу;
- 17.12.1992 припинено членство у колгоспі ім. 40-лєт Октября у зв`язку з перетворенням колгоспу у КСП Агрофірму «Приайдар`є» з 17.12.1992;
- 17.12.1992 прийнятий до членів КСП Агрофірму «Приайдар`є» на посаду;
- 14.12.1998 дозволений вихід з членів КСП Агрофірму «Приайдар`є» у зв`язку з переводом у СООО «Айдар-Агро»;
- 15.12.1998 прийнятий до СООО «Айдар-Агро» в порядку переведення з КСП Агрофірми «Приайдар`є»;
- 13.01.2004 звільнений за ст.36.1 КЗпП України (згода сторін);
- 14.01.2004 прийнятий КФХ «Альтаир» бригадиром тракторної бригади;
- 10.03.2004 звільнений за ст.38 КЗпП України (за власним бажанням);
- 24.05.2005 в Старобільському районному центрі зайнятості розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно ст.23 п.2 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»;
- 17.02.2006 закінчено виплату допомоги по безробіттю згідно ст.31 п.1 пп.12 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно із витягом з ІС ПФУ Підсистема призначення та виплати пенсії загальний трудовий стаж позивача за підсумками відповідача складає 25 років 2 місяці 14 днів, до стажу не повністю зараховані періоди роботи позивача, визначені в трудовій книжці колгоспника (арк. спр. 26).
Рішенням Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 25.07.2019 № 124050001207 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю необхідного стажу (арк. спр. 44-45).
В обґрунтування оскарженого рішення відповідач зазначив, що згідно наданих документів загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 25 років 2 місяці 14 днів, що не відповідає вимогам ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).
В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).
Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.
Згідно з частиною першою статті 26 Закон № 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Згідно із паспортом серії НОМЕР_3 , виданим 19.05.2004 Старобільським РВ УМВС України в Луганській області, дата народження позивача – 25.04.1959 (арк.спр. 6-7), тобто станом на дату звернення з заявою позивачеві виповнилося 60 років; необхідний стаж для призначення йому пенсії за віком відповідно до вимог частини першої статті 26 Закон № 1058- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Відповідно до п. п. 2,3 ст. 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж обчислюється за данними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на піставі документів та в порядку, визначеного законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про період роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками.
Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).
Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз`яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо призначення пенсії позивачу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі – Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об`єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз`яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з вимогами ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, саме відповідач мав довести суду законність та обгрунтованість прийнятого ним рішення, зазначивши підстави його прийняття з посиланням на докази, які підтверджують наявність таких підстав.
Однак, а ні в самому оскарженому рішенні, а ні у відзиві відповідача не зазначено, на підставі яких саме документів, а також вимог чинного законодавства відповідач не в повному обсязі врахував періоди роботи позивача, зазначені в його трудовій книжці колгоспника, до його загального трудового стажу, чи достатніми він вважає записи трудової книжки позивача за ці періоди для обрахування його трудового стажу, чи прийняті ним до уваги архівні довідки, надані позивачем до його заяви про призначення пенсії, якщо ні, то з яких підстав.
Тому суд погоджується з аргументами позивача, що оскаржене рішення відповідача є необгрунтованим. Крім того, відповідач не довів суду законності прийнятого ним рішення в частині розрахунку трудового стажу позивача.
Таким чином, необгрунтованість рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні пенсії з підстав неповного зарахування до трудового стажу позивача періодів його роботи, зазначених в його трудовій книжці колгоспника, а також недоведеність законності такого способу обчислення трудового стажу позивача відповідачем є підставою для визнання такого рішення судом протиправним і скасування його.
Обираючи спосіб відновлення порушеного права позивача, з урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії з дотриманням вимог чинного законодавства та прийняти обгрунтоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що “..Повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв`язку з чим відсутні підстави для зобов`язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах”.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню з урахуванням вимог п.10 ч.2 ст.245 КАС України.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 840,80 грн.
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням способу захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41246506, місцезнаходження: 93704, Луганська область, м. Старобільськ, кв. Дружби, 1-а) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 25 липня 2019 року № 124050001207 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 липня 2019 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення буде складено протягом п`яти днів.
Суддя В.С. Шембелян