
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження
23 березня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/103/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Казанчук Г.П., за участі секретаря судового засідання Дигас В.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження клопотання в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 5, м. Кропивницький, 25006; код ЄДРПОУ 43142606) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в подальшому уточненій, в якій просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №192692-5208-1128 від 29.08.2019 року та податкову вимогу №208868-52 від 11.11.2019 року ГУ ДПС у Кіровоградській області про визначення ОСОБА_1 грошового зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 5086,66 грн. та податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб в сумі 3405,76 грн.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі №340/103/20. В подальшому ухвалою суду від 10.03.2020 року вирішено подальший розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 23 березня 2020 року об 10 год. 00 хв. Даною ухвалою суд також визнав обов`язкову особисту участь у розгляді справи позивача - ОСОБА_1 .
20.03.2020 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з запровадженням на території України карантину через вірус COVID-19 (а.с.103).
Аналогічного змісту клопотання надіслано на електронну адресу суду й адвокатом позивача - Шаповаловим Д.В. (а.с.114). Так зокрема, представник позивача зазначає про неможливість забезпечити особисту явку у розгляді справи позивача - ОСОБА_1 , а також його особисто як представника, через те, що з 12.03.2020 року по 03.04.2020 року в Україні запровадження карантин через спалах у світі вірусу COVID-19.
З урахуванням неявки в судове засідання сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду клопотання за відсутності учасників справи та без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено частиною 4 статті 229 КАС України та відображено у відповідному протоколі судового засідання.
Надаючи правову оцінку клопотанням представників сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 р. постановою КМУ від 11.03. 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин, заборонивши:
- відвідування закладів освіти її здобувачами;
- проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).
Відповідно до заяви Голови Ради Суддів України щодо карантинних заходів, яка була розміщена 11.03.2020 р. на офійному веб-сайті Ради суддів України, опубліковано звернення до громадян щодо утримання від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін та щодо утримання від відвідувань суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.
Рішенням комісії Міської ради міста Кропивницького з питань евакуації, з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 12 березня 2020 року для запобігання поширенню коронавірусу та щодо визначення алгоритмів дій у разі виникнення захворювання на COVID-19 з 00 год. 00 хв. 12 березня 2020 року на території Кропивницького вводяться обмежувальні заходи.
Серед обмежувальних заходів: призупинення освітнього процесу у закладах загальної середньої, дошкільної, позашкільної, професійної освіти міста усіх типів та форм власності, обмеження проведення спортивних заходів, рекомендація призупинки роботи театрів, кінотеатрів, музеїв, розважальних закладів та нічних клубів, організації культурно-масових заходів, тощо.
Рішенням комісії Міської ради міста Кропивницького з питань евакуації, з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 17 березня 2020 року для запобігання поширенню коронавірусу з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 року на території міста Кропивницький додатково забороняється проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій є обов`язковим до виконання на території міста, вступили в дію негайно і триватимуть до покращення загальної епідеміологічної ситуації.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.
Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов`язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 32 цього Закону обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Відповідно до частини 6 статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто для вирішення окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов`язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні питання застосування аналогії закону чи аналогії права обов`язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов`язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне, застосувавши аналогію положення закону пункту 1 частини 2 статті 236 КАС України, що є найбільш приближеним за змістом до ситуації, що склалася на території України в т.ч. й Кіровоградській області, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров`я учасників справи, зупинити провадження по справі до дати, встановленої судом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 236, 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи.
Зупинити провадження по справі № 340/103/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, податкової вимоги - до 10 години 30 хвилин 10 квітня 2020 року.
Викликати в судове засідання сторони на 10 год. 30 хв. 10 квітня 2020 року.
Копію ухвали суду направити учасникам справи, засобами електронного зв`язку.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук