Рішення № 88403526, 25.03.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2020
Номер справи
280/6470/19
Номер документу
88403526
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25 березня 2020 року (о 15 год. 00 хв.)Справа № 280/6470/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати неправомірною відмову відповідача в призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком, як матерів інваліда з дитинства, згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як матерів інваліда з дитинства, згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 12 жовтня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач виховує дитину ОСОБА_2 , яка згідно з медичним висновком від 05 березня 2001 року визнана дитиною підлітком-інвалідом з дитинства віком до 16 років у зв`язку із захворюванням - уродженим вивихом лівого стегна. По досягненню віку 50 років, 16.09.2019 звернулась із заявою № 579 до відповідача про призначення пенсії згідно п.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку із набуттям право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років за наявності не менше 15 років страхового стажу. Повідомленням відповідача від 03.10.2019 №2535/03 позивачу відмолено у призначенні вказаної дострокової пенсії у зв`язку з тим, що згідно Медичного висновку № 2 від 05.03.2001 донці встановлена інвалідність з 05.03.2001 до 01.03.2006, до 5 років 7 місяців. Відповідачем необґрунтовано відмовлено в призначенні дострокової пенсії, як матері інваліда з дитинства, оскільки позивач є матір`ю інваліда з дитинства, що підтверджується медичним висновком № 2 від 05.03.2001, якій містять відомості про особливий статус дитини - дитина-інвалід віком до 16 років, виховувала доньку до шестирічного, восьмирічного віку і продовжує виховувати її на теперішній час; досягла 50-річного віку. Зауважує, що посилання відповідача на те, що ОСОБА_2 встановлена інвалідність з 05.03.2001 до 01.03.2006, тобто мала статус дитини-інваліда лише до 5 років 7 місяців у зв`язку з чим у призначенні пенсії відмовлено - безпідставне, оскільки законом не передбачено обмеження в призначенні пенсії достроково за віком визнання інвалідності у дитини, а тільки зазначено як обов`язкову умову для призначення пенсії вік, до якого дитина повинна виховуватися у сім`ї - шість та вісім років відповідно. Факт виховання доньки до шести та восьми років підтверджується довідками з місця проживання позивача та доньки, з яких вбачається що позивач проживала з донькою з 19.08.2000 по 15.11.2002 за адресою: АДРЕСА_2 та з 15.11.2002 по теперішній час за адресою: АДРЕСА_3 та здійснювала догляд за дитиною з 05 березня 2001 року до 01 лютого 2006 року. Тобто позивачем виконані всі необхідні умови для дострокового призначення пенсії: виховувала дитину до відповідного віку (6 та 8 років), досягла відповідного віку (50 років), має достатній стаж роботи.

Враховуючи наведене, позивач вважає відмову відповідача у призначенні дострокової пенсії протиправною та просить зобов`язати відповідача призначити зазначену пенсію.

Ухвалою суду від 27.01.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у судовому засіданні на 24.02.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

13.02.2020 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 6950), в якому зазначає, що 16.09.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком на підставі пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058. До заяви про призначення пенсії були надані документи, зокрема: медичний висновок на дитину підлітка-інваліда з дитинства віком до 16 років № 2 від 05.03.2001, згідно якого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнана особою з інвалідністю на строк до 01.03.2006. В подальшому інвалідність дитині не подовжувалась, документів на протилежне позивачем не надано. Відповідачем відмовлено позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком, про що повідомлено листом від 03.10.2019 №2535/03. З посиланням на пункт 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 та пункт 3 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначає, що визначальним є факт встановлення інвалідності дитині у відповідному віці до досягнення 6 років та факт виховання її (дитини-інваліда) матір`ю до цього віку. Відповідно до Медичного висновку №2 від 05.03.2001 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнана особою з інвалідністю на період з 05.03.2001 до 01.03.2006, тобто, ОСОБА_2 мала статус дитини-інваліда лише до 5 років 7 місяців, а не до 6 років, як передбачено законодавством. Отже, для призначення дострокової пенсії за віком, як матері особи з інвалідністю з дитинства на підставі Закону №1058 має значення не лише факт установлення інвалідності, а й виховання дитини-інваліда до шестирічного віку. Враховуючи викладене, відсутні підстави для призначення та виплати позивачу дострокової пенсії за віком, як матері особи з інвалідністю з дитинства, оскільки не виконано умову про виховання дитини-інваліда до шестирічного віку. Просить відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на момент звернення до суду виповнилось повних 50 рік (а.с.8-9).

У позивача є донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).

Згідно з медичним висновком на дитину підлітка-інваліда з дитинства віком до 16 років від 05.03.2001 № 2, ОСОБА_2 встановлено інвалідність з 05.03.2001 по 01.03.2006. Дата перегляду: 01.02.2006 (а.с.15).

16.09.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Проте, повідомленням №2535/03 від 03.10.2019, позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Підставою для відмови є те, що згідно Медичного висновку №2 від 05.03.2001 донці ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлена інвалідність з 05.03.2001 до 01.03.2006, яка в подальшому не подовжувалась. Тобто, ОСОБА_2 мала статус дитини-інваліда лише до 5 років 7 місяців, а не до 6 років, як передбачено законодавством. Таким чином, на момент звернення відсутні підстави для призначення дострокової пенсії за віком, як матері інваліда з дитинства згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки не виконано умову про виховання дитини-інваліда до шестирічного віку (а.с.14).

Вважаючи відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, як матері, яка має інваліда з дитинства протиправною, позивач звернулася із даним позовом до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно із частиною першою статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти "є" і "ж" статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (стаття 94).

Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій з 01.01.2004 визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003.

Умови призначення пенсії за віком встановлені статтею 26 вказаного Закону, згідно якої в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Пунктом 2.18 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров`я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).

Виходячи з наведених правових норм в їх сукупності, мати дитини-інваліда має право на призначення дострокової пенсії за віком у тому разі, якщо дитина, яку вона виховує, визнана дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення нею шестирічного віку, або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, мати цієї дитини має право на отримання зазначеної пенсії лише у разі наявності висновку лікарсько-консультативної комісії про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку.

Отже визначальним є факт встановлення інвалідності дитині у відповідному віці до досягнення 6 років та факт виховання її (дитини-інваліда) матір`ю до цього віку.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах № 21-534а14 від 02.12.2014, № 21-133а14 від 27.05.2014 та Верховним Судом в постанові від 03.02.2018 К/9901/2638/17 295/7276/17.

Таку позицію підтримала й Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.05.2019 у справі № 330/2181/16-а, в якій вказала, що при вирішенні питання про наявність права на призначення такого виду пенсії враховується момент настання медичних показань для встановлення інвалідності.

В силу ч. 5 ст. 242 КАС України суд зобов`язаний у своїх рішеннях враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до Медичного висновку №2 від 05.03.2001 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнана особою з інвалідністю на період з 05.03.2001 до 01.03.2006, тобто, ОСОБА_2 мала статус дитини-інваліда лише до 5 років 7 місяців, а не до 6 років, як це передбачено положеннями Закону № 1058-IV.

Зі змісту п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV вбачається, що пільга, пов`язана зі зменшенням жінкам пенсійного віку та страхового стажу, установлюється лише тим матерям осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю до 16 років, які виховували їх за підтвердженого стану інвалідності на момент досягнення дитиною 6 років.

Тобто, на момент досягнення 6-річного віку ОСОБА_2 вже не мала статусу дитини-інваліда, доказів зворотнього позивачем суду не надано. Відповідних висновків лікарсько-консультативної комісії про призначення/продовження/встановлення інвалідності донці позивача з 01.03.2006 матеріали справи не містять.

Таким чином, позивачем не підтверджено статусу інвалідності ОСОБА_2 на момент досягнення нею 6-річного віку, а відтак факт догляду позивачем дитини - інваліда до досягнення нею шестирічного віку не підтверджується, що є визначальною умовою для призначення дострокової пенсії за віком, як матерів інваліда з дитинства, згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відтак відмова відповідача в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства є правомірною та такою, що ґрунтується на вимогах норм чинного законодавства України.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом тридцяти днів, з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 25.03.2020.

Суддя Ю.В. Калашник