Рішення № 88403099, 24.03.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
240/30/20
Номер документу
88403099
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2020 року м. Житомир

справа № 240/30/20

категорія 111020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати право на проведення перерахунку пенсії у зв"язку із підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців;

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100 відсотків підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01.01.2018.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що після перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому не враховано такі складові грошового забезпечення, як надбавка за особливі умови служби - 30%, надбавка за роботу з таємними документами -20%, надбавка за кваліфікацію - 5,5%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія -10%. Окрім того також не нараховувались та не виплачуються до загальної пенсії такі надбавки: додаткова пенсія ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії; підвищення дитині війни; підвищення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №335. Вважає, що зазначені дії порушують його пенсійні права.

З огляду на вказане, зазначає, що призначена йому пенсія згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", повинна бути перерахована і виплачуватись з 01.01.2018 у розмірі 100 відсотків підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 09.01.2020 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 14.01.2020, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву (за вх.№1781/20), у якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.

В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України №2262). З 01.01.2018 позивачу було проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова КМУ №103), а не відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 (далі - Постанова КМУ №704).

У свою чергу, відповідно до п.2. Постанови КМУ №103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків суми підвищення;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Розмір пенсії позивача після проведених перерахунків з 01.01.2018 не зменшився. Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, проводячи перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Саме тому, відсутні підстави для виплати 100% підвищення пенсії позивачу з 01.01.2018 та відповідно до Постанови КМУ №704.

Відповідно до ухвали суду від 12.02.2020 зобов`язано ОСОБА_1 надати суду додаткові докази по справі, у зв"язку з чим відкладено розгляд справи до отримання судом від ОСОБА_1 витребуваних доказів.

На виконання вимог ухвали суду від 12.02.2020, позивач надіслав до суду заяву від 03 березня 2020 року за вх.№5843/20.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон України №2262-ХІІ).

Сторонами не заперечується, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із заявою від 20 листопада 2019 року з проханням:

- здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугою років з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2018, з урахуванням основного розміру пенсії - 74% грошового забезпечення, що обрахований і встановлений при визначені пенсії;

- нарахувати та виплатити одноразово не отримані суми пенсії за минулий час з розрахунку 74% від основного розміру грошового забезпечення;

- здійснити нарахування щомісячної доплати до основної пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком з 01.01.2006.

- нарахувати та виплатити не отримані суми допомоги за минулий час з розрахунку 30% від мінімальної пенсії за віком.

Окрім того у вказаній заяві позивач просив надати інформацію: щодо розміру пенсії, яку він повинен отримувати з розрахунку 74% основного розміру грошового забезпечення; інформацію щодо суми заборгованості Пенсійного фонду України, з моменту виникнення права на перерахунок; інформацію щодо розміру додаткової щомісячної допомоги як дитині війни, а також суму заборгованості Пенсійного фонду України з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, та щомісячної допомоги; розрахунок пенсії за вислугою років у пенсійній справі (з автоматизованої системи розрахунку пенсій) після перерахунку (а.с. 4, 32).

Листом від 02.12.2019 №Н-5360 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській повідомило позивача, що станом на 31.12.2017 відповідно до п. "а" ст.13 Закон України №2262-ХІІ, основний розмір пенсії був обчислений у розмірі 74% грошового забезпечення (за вислугу 28 років), що становило 2526,14 грн.

Також повідомлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова КМУ №103) та на підставі довідки про грошове забезпечення з 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії.

Грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 становить 10155 грн, в т.ч.: посадовий оклад - 5360,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3385,00 грн.

Перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст.13 Закону в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. Підстави для обчислення пенсії у розмірі 74% грошового забезпечення та надання розрахунку відсутні.

Загальний розмір пенсії до виплати з 01.01.2019 по даний час становить 6311,94 грн (а.с.5).

Вважаючи, що відповідач зобов"язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100 відсотків підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01.01.2018, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІ).

Частиною 4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII) визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв"язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 06.07.2016 у справі №2-а/638/70/15.

Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 (далі - Постанова №704) з 01.03.2018 збільшено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.

Пунктом 8 Постанови №704 визначені умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.

Також встановлено, що постановою Кабінету міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294» від 28.12.2016 №1036 підвищено, зокрема, посадові оклади рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 24.02.2018 №103 (далі - Постанова №103).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом першим пункту четвертого Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та постанові від 13.07.2016 у справі №638/2700/14-а.

Сторонами не заперечується, що відповідно до ст.63 Закону № 2262-ХІ, Постанови №103 від 21.02.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Суд зауважує, що позивачем при зверненні із заявою до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії позивач просив здійснити перерахунок з урахуванням основного розміру пенсії - 74% від грошового забезпечення та здійснити нарахування щомісячної доплати до основної пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком з 01.01.2006.

Дослідивши зміст заяви позивача від 20.11.2019, з якою ОСОБА_1 звертався до відповідача, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги, заявлені у даному позові, про зобов"язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІ у розмірі 100 відсотків підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01.01.2018, є необґрунтованими, оскільки з вказаними вимогами позивач не звертався до органу Пенсійного фонду України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, відповідач, при наданні відповіді на заяву позивача від 20.11.2019, у своєму листі від 02.12.2019 №Н-5360 надав відповідь у межах питань, порушених позивачем.

При цьому суд зауважує, що позивачем не надано суду доказів звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 100 відсотків підвищення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01.01.2018.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Окрім того, відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ч.2 ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З наведеного випливає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Суд зазначає, що при зверненні до суду позивачу необхідно обрати такий спосіб захисту, який міг би відновити його становище та захистити порушене право.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч.5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 258, 261-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, буд.7, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов`язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено в повному обсязі 24 березня 2020 року.

Суддя А.В. Горовенко