
Копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2020 року Справа № 160/1025/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення з 1 січня 2020 року перерахунку та виплати основного розміру державної пенсії ОСОБА_1 згідно пункту 9-1 Порядку №1210 виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року в розмірі 4723 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату основного розміру державної пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2020 року згідно пункту 9-1 Порядку №1210, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року в розмірі 4723 грн., з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу по Україні в розмірі 4482,35 грн., без застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за формулою: пенсія (основний розмір) = 3764,40х(4723х5)/(4482)х0,7= 13882,77 грн.;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 1 січня 2020 року до моменту виплати з урахуванням раніше виплачених сум;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області згідно пункту 9-1 Порядку №1210 проводити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня кожного відповідного року, не змінюючи складових формули, окрім показника розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та без застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на Порталі Електронних Послуг в Умовах призначення замінити статтю 54 на частина 3 статті 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 08.01.2020р. звернувся із заявами про перерахунок основного розміру пенсії з 01.01.2020р. відповідно до п.9-1 Порядку №1210, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020р. в розмірі 4723,00 грн. та відповідно до рішення ДОАС від 05.09.2019р. у справі №160/7278/19. Проте, згідно Протоколу/розпорядженню щодо призначення пенсії/перерахунку пенсії від 27.01.2020р., перерахунок основного розміру пенсії виходячи з розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01.01.2020р. в розмірі 4723 грн., не проведено, та на 27.01.2020р. відповіді від пенсійного органу про перерахунок та роз`яснення розрахунку основного розміру пенсії не отримано. Також в позові зазначає, що на порталі Електронних послуг в Протоколі/розпорядженні щодо призначення/перерахунку пенсії в Умовах призначення замість статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у відповідності до рішення суду по справі №160/7278/19 має бути - частині 3 стаття 59 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою суду від 31.01.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
19.02.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування правової позиції зазначає, що листом від 17.01.2020р. №283/03-18/29 позивача повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2020р. Також зазначає, що в рішенні суду від 05.09.2019р. у справі №160/7278/19 не зобов`язано Управління здійснити перерахунок пенсії позивача в зв`язку зі зміною розміру середньої заробітної плати в України на 1 січня відповідного року.
28.02.2020р. до суду надійшла раніше витребувана копія пенсійної справи ОСОБА_1 .
Станом на 25.03.2020р. до суду не надходили інші заяви по суті від сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії. Перебуває на обліку і отримує пенсію у головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2019р. у справі №160/7278/19 визнані протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування коефіцієнта середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні в розмірі 7810,88 грн та показника « 1,17» під час перерахунку державної (основної) пенсії ОСОБА_1 ; скасовано рішення головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 15321/02-01/06 від 24.07.2019 року.; зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок та виплату державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні в розмірі 4482,35 грн. відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року, починаючи з 25 квітня 2019 року та зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 25.04.2019 року до моменту виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Заявою від 08.01.2020р. (вхідний №107/Г-09 від 08.01.2020р.) позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з проханням:
- провести з 01.01.2020р. перерахунок основного розміру пенсії відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року, та відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2109р. по справі №160/7278/19, не змінюючи показників формули окрім показника розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020р., та без застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за формулою: Пенсія (основний розмір) =3764,40 х (4723 х 5)/(4482,35)х0,7 = 13882,77 грн.;
- повідомити порядок нарахування основного розміру пенсії на січень 2020 року з роз`ясненням розрахунку за формулою згідно п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- на порталі Електронних послуг (особистий кабінет пенсіонера) в Протоколі/розпорядженні щодо призначення пенсії в Умовах призначення замість статті 54 має бути ч.3 статті 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Також заявою від 08.01.20020р. (вхідний №134 від 08.01.2020р.) позивач звернувся до структурного підрозділу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (Новомосковський відділ обслуговування громадян (сервісний центр)) із заявою про призначення / перерахунок пенсії, згідно якої прохав провести з 01.01.2020р. перерахунок основного розміру пенсії відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №1210 від 23.11.2011 року, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року, та відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.09.2109р. по справі №160/7278/19, яке набрало законної сили з 08.10.2019 року, не змінюючи показників формули окрім показника розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020р., та без застосування коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за формулою: Пенсія (основний розмір) =3764,40 х (4723 х 5)/(4482,35)х0,7 = 13882,77 грн.
Не погодившись із бездіяльністю, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заяву про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 ст.45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Зі змісту наведеної норми слідує, що за заявою про перерахунок пенсії, пенсійний органприймає рішення про перерахунок пенсії або про відмову в перерахунку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1, 2 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що у відзиві на позовГоловне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області посилається на лист від 17.01.2020р. №283/03-18/29 яким позивачу нібито повідомлено про відмову в проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2020р., проте ані вказаного листа, ані відмови в проведенні перерахунку, ні до відзиву, ні до матеріалів пенсійної справи, не надає.
Під протиправною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень слід розуміти пасивну форму поведінки такого суб`єкта, пов`язану з невиконанням ним дій, які він повинен був і міг вчинити в силу покладених на нього повноважень і згідно з чинним законодавством України. Бездіяльність це завжди пасивна поведінка, тобто відсутність з боку суб`єкта владних повноважень будь-яких дій.
Враховуючи, не надання відповідачем належних та допустимих доказів розгляду звернення позивача від 08.01.2020р., суд приходить до висновку про допущення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправної бездіяльності щодо розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2020р.
Отже, позовні вимоги в частині бездіяльності підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управлінняПенсійного фонду України в Дніпропетровській областіщодо розгляду заяви ОСОБА_1 08.01.2020р. (вхідний №107/Г-09 від 08.01.2020р.).
Відносно решти позовних вимог, суд залишає їх без задоволення, з огляду на те, що питання щодо наявності або відсутності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2020р. виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2020 року в розмірі 4723 грн., та правильності відображення відомостей на Порталі Електронних Послуг, по суті вирішено не було, у зв`язку з чим вважає вказані вимоги передчасними.
Згідно ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Також, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській областірозглянути заяву позивача від 08.01.2020р. (вхідний №107/Г-09 від 08.01.2020р.).
З урахуванням викладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.
Відповідно до частини 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.01.2020р. (вхідний №107/Г-09 від 08.01.2020р.).
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 08.01.2020р. (вхідний №107/Г-09 від 08.01.2020р.).
В задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Д.В. Сидоренко
Виготовлено з автоматизованої
системи документообігу суду
Суддя Д.В.Сидоренко
25.03.2020 року
Рішення не набрало законної сили станом на 25.03.2020 року
Суддя Д.В.Сидоренко