
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
24 березня 2020 року м. Київ № 640/6724/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, Оболонського районного відділу Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській областіпро визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-а, код ЄДР: 42552598), Оболонського районного відділу Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (04074, м. Київ, вул. Автозаводська, 25-а), в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Оболонського районного відділу Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області та Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області щодо розгляду клопотання позивача про прийняття до громадянства України;
2) зобов`язати Оболонський районний відділ Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області та Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області розглянути клопотання ОСОБА_1 про прийняття громадянства України на підставі наявних документів, підготувати висновок про можливість задоволення клопотання заявника та надіслати цей висновок разом із поданими документами до Державної міграційної служби України відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство України» та норм Указу Президента України від 27.03.2001 № 215.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 3 та 5 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з п.п. 4, 5 та 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. У справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Натомість, під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.
Як видно з позовної заяви, позивачем в якості відповідача визначено 1) Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області та 2) Оболонський районний відділ Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області.
Тобто, позивачем в якості відповідачів визначено 2 (дві) особи до яких звернуті позовні вимоги.
Разом з тим, зміст позовної заяви не містить обґрунтування вимог позивача щодо кожного з відповідачів.
Більш того, суд звертає увагу позивача на те, що Оболонський районний відділ є структурним підрозділом Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, а відтак не має статуту правосуб`єктного утворення.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На підтвердження сплати судового збору позивачем надано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.
В той же час, з матеріалів справи видно, що позивачем заявлено 3 (три) вимоги немайнового характеру, оскільки позивач просить суд зобов`язати Оболонський районний відділ Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області та Центральне міжрегіональне управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (1) розглянути клопотання ОСОБА_1 про прийняття громадянства України на підставі наявних документів, (2) підготувати висновок про можливість задоволення клопотання заявника та (3) надіслати цей висновок разом із поданими документами до Державної міграційної служби України відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство України» та норм Указу Президента України від 27.03.2001 № 215.
Так, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 ст. 6 «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2020 - 2102,00 грн.
Отже, за звернення до суду з даним позовом позивачу слід сплатити судовий збір у загальному розмірі 2522,40 грн., між тим, беручи до уваги те, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., останній необхідно доплатити судовий збір у розмірі 1681,60 грн.
Також варто звернути увагу позивача на ч. 4 ст. 161 КАС України, відповідно до якої позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Частиною 2 ст. 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
У позовній заяві позивач посилається на те, що до органу міграційної служби ним було подано клопотання з пакетом документів щодо прийняття до громадянства України.
Разом з тим, в порушення вимог ч. 4 ст. 161 та ч. 2 ст. 79 КАС України позивачем до позовної заяви не надано ні клопотання про прийняття до громадянства України, ні пакету документів, які подавались позивачем разом із вказаним клопотанням до органів ДМС. Також позивачем взагалі не надано доказів надіслання/подання/вручення такого клопотання з пакетом документів органам ДМС.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позовній заяві позивач зазначає, що у грудні 2018 ОСОБА_1 звернулася з клопотанням про прийняття до громадянства України. Додає, що з час звернення до органів ДМС з вказаним клопотанням минуло понад 15 місяців.
Разом з тим, відповідно до пункту 105 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства, рішення за якими приймає Президент України, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження.
Тобто, зважаючи на те, що органів ДМС позивачка звернулась з клопотанням з питань громадянства України у грудні 2018 році, термін розгляду якого органами ДМС України не повинен перевищувати вісім місяців з дня його надходження, у зв`язку з чим шестимісячний строк на звернення до суду з даним позовом у позивача виник після закінчення строку, який надавався органам ДМС України для розгляду такого клопотання (грудень 2018 року - перший місяць, січень 2019 року - другий місяць, лютий 2019 року - третій місяць, березень 2019 року - четвертий місяць, квітень 2019 року - п`ятий місяць, травень 2019 року - шостий місяць, червень 2019 року - сьомий місяць та липень 2019 року - восьмий місяць), тобто виник починаючи з серпня 2019 року та закінчився у січня 2020 року.
Відтак, позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду, встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України.
За приписами ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Разом з тим, заяви про поновлення пропущеного строку звернення з адміністративним позовом до суду позовна заява не містить, а також доказів на підтвердження поважності причин такого пропуску суду також не надано.
Отже, наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01601) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:
1) заяви/уточнення із обґрунтуванням вимог позивача щодо кожного з відповідачів або визначенням належного складу відповідача (відповідачів) у справі та із уточненням змісту позовних вимог;
2) оригіналу документу про доплату судового збору у розмірі 1681,60 грн.;
3) документів на підтвердження обставин на які позивач посилається у позовній заяві, зокрема, клопотання ОСОБА_1 про прийняття громадянства України з доданими до нього документами та докази надіслання/подання/вручення вказаних документів органам ДМС;
4) заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із цим позовом із обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.А. Кармазін