
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/368/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та надання адміністративних послуг Корюківської районної державної адміністрації, третя особа, - Корюківська районна державна адміністрація про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) 24.01.2020 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та надання адміністративних послуг Корюківської районної державної адміністрації (далі - Відділ), у якому просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 02.01.2020 №05-10/1 про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ 02.01 ) - 0,1000 га, в межах АДРЕСА_2 ;
- зобов`язати відповідача надати висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ 02.01) - 0,1000 га, в межах АДРЕСА_2 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача були відсутні підстави для винесення висновку про відмову у погодженні спірного проекту землеустрою, оскільки останній відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам. Крім того, бажана земельна ділянка на плані зонування території (зонінгу) позначена як «Ж-1» - зона садибної забудови. На теперішній час є розроблена та затверджена містобудівна документація, відповідно до якої земельна ділянка, на якій розробляється проект землеустрою, віднесена до зони садибної забудови, що на пряму відповідає функціональному призначенню, встановленому Генеральним планом та Планом зонування.
Також вважає, що в порушення вимог земельного законодавства України, висновок відповідача про відмову у погодженні спірного проекту землеустрою не містить інформації про те, у чому саме полягає його невідповідність положенням законів та документації із землеустрою або містобудівній документації, а також не зазначено недоліків проекту і не надано строку для усунення таких недоліків.
Ухвалою судді від 03.02.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 26.02.2020 клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи №620/368/20 у судовому засіданні з викликом сторін залишено без задоволення.
Відповідно до Положення про Відділ житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та надання адміністративних послуг Корюківської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови від 28.12.2019 №349 (а.с. 63-69), Відділ є структурним підрозділом Корюківської районної державної адміністрації без статусу юридичної особи публічного права.
У зв`язку з наведеним, Корюківською районною державною адміністрацією в інтересах Відділу подано відзив на позов, у якому адміністрація просила відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначила, що у зв`язку із невідповідністю наданого позивачем проекту землеустрою містобудівній документації, а саме: відсутністю затвердженого детального плану території перспективної забудови, на якій розміщена бажана земельна ділянка, у відповідності до частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України, наданий проект було повернуто без погодження. Також зазначено, що ОСОБА_1 не вірно зазначено зону земельної ділянки. Зокрема, вказано «Ж-1», тоді як фактично ділянка розташована у зоні «Ж-1п» - зона садибної забудови перспективна.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 заявлені позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити та зазначив, що на час надання відмови в погодженні проекту землеустрою вже існував погоджений у встановленому порядку план зонування території (зонінг), на якій відводиться земельна ділянка.
Корюківською районною державною адміністрацією в інтересах Відділу подано заперечення, у яких адміністрація підтримала позицію суб`єкта владних повноважень та зазначила, що законодавством не встановлена форма висновку про погодження чи відмову у погодженні проекту землеустрою, у зв`язку із чим доводи ОСОБА_1 про невідповідність наданого Відділом висновку вимогам чинного законодавства є необґрунтованими.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити, враховуючи таке.
Судом встановлено, що відповідно до поданого ОСОБА_1 клопотання, рішенням Корюківської районної державної адміністрації від 18.04.2019 №12-23/VII позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , для подальшої передачі її безоплатно у власність. Призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських і будівельних споруд (присадибна ділянка), (КВЦПЗ 02.01) (а.с. 7-9).
У зв`язку із наведеним, на замовлення ОСОБА_1 було розроблено відповідний проект землеустрою, погоджений ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області, про що надано відповідний висновок від 18.03.2019 №6495/82-19 (а.с. 10).
Надалі, відповідно до вимог Земельного кодексу України, вищевказаний проект землеустрою поданий позивачем до Відділу на погодження.
Листом від 02.01.2020 за №05-10/1 відповідач повернув ОСОБА_1 поданий проект без погодження у зв`язку із відсутністю на даний час затвердженого детального плану території перспективної забудови, на якій розміщена бажана земельна ділянка (а.с. 11).
Відповідно до поданої позивачем заяви від 09.01.2020 (а.с. 12), листом від 22.01.2020 за №К-06/02/01-17 Корюківська районна державна адміністрація повідомила, що оскільки форма висновків про погодження або про відмову у погодженні проекту землеустрою законодавчо не встановлена, отриманий позивачем лист від 02.01.2020 №05-10/1 слід вважати висновком про відмову у погодженні проекту землеустрою (а.с. 13).
Вважаючи вказану відмову Відділу протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 170 Цивільного кодексу України держава набуває і здійснює цивільні права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом
Частиною 2 статті 19 Конституції України та статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту "б" частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема, землі житлової та громадської забудови.
Згідно із статтею 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.
Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами (стаття 40 Земельного кодексу України).
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки (частина друга статті 123 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини четвертої статті 123 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Разом з тим, статтею 186-1 Земельного кодексу України установлено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Статтею 39 Земельного кодексу України передбачено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Законом України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної документації» (далі - Закон №3038).
Відповідно до статті 4 Закону №3038 об`єктами містобудування на місцевому рівні є планувальна організація території населеного пункту, його частини (групи земельних ділянок) зі спільною планувальною структурою, об`ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою, комплексом об`єктів будівництва, що визначаються відповідно до: у населених пунктах - меж населених пунктів, їх функціональних зон (сельбищної, промислової тощо), житлових районів, мікрорайонів (кварталів), приміських зон відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні.
У свою чергу, забудова передбачає будівництво із зведенням об`єктів будівництва. Отже, у безпосередню сферу регулювання Закону №3038 потрапляють саме об`єкти будівництва, якими відповідно до положень статті 4 Закону №3038 є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що при вирішенні спірних правовідносин обов`язково мають враховуватись вимоги Закону №3038.
Частиною першою статті 16 Закону №3038 визначено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до статті 19 Закону №3038 детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Детальним планом території визначаються: принципи планувально-просторової організації забудови; червоні лінії та лінії регулювання забудови; функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; черговість та обсяги інженерної підготовки території; систему інженерних мереж; порядок організації транспортного і пішохідного руху; порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території).
На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід`ємною частиною детального плану території.
Частиною третьою статті 24 Закону №3038 чітко визначено, що у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Отже, наявність детальних планів та планів зонування є обов`язковою умовою для надання земельних ділянок, які будуть використовуватись для розміщення об`єктів будівництва.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач має намір отримати у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у зв`язку із чим ним був розроблений та поданий на погодження до Відділу відповідний проект землеустрою. Згідно Генерального плану м. Корюківка та плану зонування (зонінгу) території міста (а.с. 15-17, 39-41), земельна ділянка, вказана ОСОБА_1 у проекті, знаходиться у житловій зоні Ж-1п (зона садибної забудови перспективна), номер ділянки нового житлового будівництва - ІІ.4.
Відповідно до вимог Генерального плану м. Корюківка, на райони перспективної забудови в обов`язковому порядку виконуються Детальні плани територій. У зоні Ж-1п переважні, супутні та допустимі види використання земельних ділянок відповідають видам використання у територіальній зоні Ж-1 (а.с. 41).
Разом з тим, як зазначає Корюківська районна державна адміністрація, детальний план вищевказаної території станом на день подання ОСОБА_1 до Відділу на погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відсутній.
Про вказану обставину позивач був повідомлений листом від 20.06.2019 №05-10/27 (а.с. 32) та у спірному висновку про відмову від 02.01.2020 №05-10/1 (а.с. 11).
Відповідно до рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання Корюківської міської ради від 29.08.2019 №24-26/VII (а.с. 34) надано дозвіл на виготовлення детального плану територій в межах населеного пункту, орієнтовною площею 4.5 га, по вул . АДРЕСА_2 . Розробником визначено Корюківську міську раду.
Відповідно до вимог чинного законодавства, 04.12.2019 Корюківською міською радою проведено громадські слухання щодо врахування громадських інтересів при розробленні вказаного вище детального плану. Пунктом 1 Протоколу громадських слухань погоджено «Детальний план території в межах населеного пункту орієнтовною площею 4,5 га по АДРЕСА_2 .» (а.с. 35-38).
Станом на день розгляду справи по суті, вказаний детальний план не затверджений, проводиться його доопрацювання, що виключає можливість погодження Відділом наданого позивачем проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у силу вимог законодавства.
Суд звертає увагу, що Корюківська районна державна адміністрація не заперечує можливість погодження наданого ОСОБА_1 проекту землеустрою після затвердження детального плану території, на якій розміщена бажана земельна ділянка, про що позивачу було повідомлено у листах-відмовах від 20.06.2019 №05-10/27, від 02.01.2020 №05-10/1 та від 22.01.2020 №К-06/02/01-17.
При цьому, доводи позивача, що висновок відповідача про відмову у погодженні наданого ним проекту землеустрою не відповідає вимогам Земельного кодексу України, суд вважає необґрунтованими, оскільки чинним законодавством не визначено форму такого висновку, а у листі від 02.01.2020 №05-10/1 Відділом вказані вичерпні та зрозумілі посилання на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене та наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у погодженні наданого ним проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, в межах м. Корюківка, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та надання адміністративних послуг Корюківської районної державної адміністрації, третя особа, - Корюківська районна державна адміністрація про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 24 березня 2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ).
Відповідач: Відділ житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, інфраструктури, енергетики, захисту довкілля та надання адміністративних послуг Корюківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 04061926, вул. Шевченка, 60, м. Корюківка, Корюківський район, Чернігівська область, 15300).
Третя особа: Корюківська районна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 04061926, вул. Шевченка, 60, м. Корюківка, Корюківський район, Чернігівська область, 15300).
Суддя С.В. Бородавкіна