
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
23 березня 2020 р. Справа № 520/2630/2020
Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Квартал" до Головного управління ДПС у Харківській області визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Квартал", з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0195265706 від 21.11.2019 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 13 198,24 грн. та пені у розмірі 2 816,60 грн. у період з 21.06.2019 року по 06.09.2019 року за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалою суду від 02.03.2020 року залишено без руху позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Квартал" до Головного управління ДПС у Харківській області визнання протиправним та скасування рішення. Надано строк для усунення недоліків позову шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом разом з доказами поважності причин його пропуску або вказати інші підстави для поновлення строку з наданням відповідних підтверджуючих доказів або зазначити законодавчий акт, який встановлює інші строки звернення до суду з аналогічним позовом.
На виконання ухвали суду представником позивача надано до суду клопотання на усунення недоліків, в якій просив визнати поважними причини пропуску строку звернення та поновити строк звернення до суду з даним позовом, оскільки враховуючи попереднє адміністративне оскарження рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0195265706 від 21.11.2019 року про застосування штрафних санкцій та пені при зверненні до суду позивач керувався приписами ч.4 ст. 122 КАС України. За таких підстав, позивач вважає, що пропущений ним строк звернення є незначним та підлягає поновленню.
Крім того, також зазначено, що за отримання будь-якої вхідної поштової кореспонденції, яка надходить на адресу ТОВ "Квартал" і передача її директору підприємства відповідає діловод ОСОБА_1 , яка є інвалідом ІІ групи. Вказана особа 20.01.2020 року отримала конверт з рішенням ДПС України про залишення без задоволення скарги позивача на рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0195265706 від 21.11.2019 року. Проте, на підприємство відповідне рішення ДФС України потрапило у перший день виходу працівника ОСОБА_2 на роботу - 24.02.2020 року. Наказом директора ТОВ "Квартал" № 901 від 25.02.2020 року діловоду ОСОБА_1 оголошено стягнення у вигляді догани за порушення трудової дисципліни у вигляді неналежного виконання своїх службових обов`язків, а саме несвоєчасне вручення директору отриманого листа.
Суд вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом, з огляду на наступне.
Відповідно до положень частин 1 та 2 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 3 вказаної вище статті).
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.
Предметом даного позову є скасування рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0195265706 від 21.11.2019 року про застосування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф у розмірі 13 198,24 грн. та нараховано пеню в сумі 2 816,60 грн.
В позовній заяві зазначено, що оскаржуване рішення представник позивача отримав 05.12.2019 року.
Згідно преамбули Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
За визначенням, наведеним у пункті 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
За положеннями частини другої статті 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Завдання та функції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, яким за положеннями пункту 31 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» є орган доходів і зборів та його територіальні органи (в частині адміністрування єдиного внеску), права та обов`язки органів доходів і зборів визначені статтями 12, 13, 14 цього Закону.
Відтак, облік платників єдиного внеску, їх права та обов`язки, порядок нарахування, обчислення і строки сплати єдиного внеску, його розмір, повноваження органів доходів і зборів, а також відповідальність за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску визначає виключно Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску має право: оскаржувати в установленому законом порядку рішення органу доходів і зборів та Пенсійного фонду та дії, бездіяльність його посадових осіб.
Так, відповідно до ч.10, п.2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно положень ч.14 ст. 25 вказаного Закону, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень податкового органу щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Так, відповідно до абз. 6 та 9 ч.4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
Отже положеннями Закону визначений порядок дій платника в разі непогодження із вимогою про сплату боргу з ЄСВ, згідно яких платник єдиного внеску може оскаржити вимогу контролюючого органу протягом 10 календарних днів з дня її отримання як із застосуванням процедури її адміністративного оскарження так і без такої.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 31.01.2019 по справі № 802/983/18-а , від 17.07.2019 по справі № 0740/1050/18, від 08 серпня 2019 року по справі №480/106/19.
Судом встановлено, що отримавши 05.12.2019 року рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0195265706 від 21.11.2019 року про застосування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, позивач скористався процедурою адміністративного оскарження та оскаржив його шляхом подачі 13.12.2019 року скарги до ДФС України.
За результатами розгляду скарги позивача ДПС України прийнято рішення, яким відмовлено в задоволенні скарги позивача та оскаржуване рішення - залишено без змін.
Зі змісту позовної заяви встановлено, що рішення ДПС за результатами розгляду скарги підприємство отримало 27.01.2020 року.
Проте, позивач звернувся з даним позовом до суду 26.02.2020 року, тобто з пропуском десятиденного строку звернення до суду, встановленого ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".
Посилання позивача на те, що при попередньому адміністративному оскарженні рішення про застосування штрафу та пені при зверненні до суду застосовуються приписи ч.4 ст. 122 КАС України, суд не приймає до уваги, оскільки в межах спірних правовідносин спеціальною нормою відносно ст. 122 КАС України є абз. 9 ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", яким встановлено десятиденний строк для оскарження вимоги про сплату недоїмки.
При цьому, положення статті 122 КАС України не застосовуються.
Така позиція суду при вирішенні питання поновлення позивачу строку звернення до суду з даним позовом узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 31 січня 2019 року по справі №802/983/18-а (адміністративне провадження №К/9901/64845/18), від 17 липня 2019 року по справі №0740/1050/18 (касаційне провадження №К/9901/13133/19), від 08 серпня 2019 року по справі №480/106/19, від 12 лютого 2020 року по справі №480/1192/19 (адміністративне провадження №К/9901/27006/19).
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 18.11.2010 року у справі "Мушта проти України" зазначено: право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням, особливо щодо умов прийнятності скарги на рішення. Однак, такі обмеження не можуть обмежувати реалізацію цього права у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено. Ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями. Норми, які регламентують строки подання скарг, безумовно, передбачаються для забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності, а їх застосування має відповідати принципу юридичної визначеності та не перешкоджати сторонам використовувати наявні засоби; зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці норми будуть застосовані.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
Отже, дотримання строку звернення з позовом, є однією з умов реалізації права на подання позову у публічно-правових відносинах.
Посилаючись в клопотанні на практику Європейського суду з прав людини позивач відмітив, що правило встановлення обмежень до суду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю та без формалізму. Суд повинен гарантувати доступ до правосуддя особам, які вважають, що їх право порушене і діяли добросовісно, проте пропустили строк звернення до суду з поважних причин.
В свою чергу, матеріали справи не містять доказів поважності причин пропуску строку на звернення з даним позовом.
Посилання представника позивача на несвоєчасну передачу підприємству діловодом Шаховою К.М. пошти, в якій містилося рішення ДПС України, прийняте за результатами скарги позивача на рішення Головного управління ДПС у Харківській області №0195265706 від 21.11.2019 року, суд вважає безпідставним та не приймає до уваги, оскільки неналежне виконання співробітником підприємства своїх обов`язків не може бути поважною підставою для поновлення строку звернення до суду.
Зважаючи, що строк оскарження рішення про нарахування штрафу та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ складає 10 днів, рішення ДПС за результатами розгляду скарги підприємство отримало 27.01.2020 року, обґрунтованих причин його пропуску клопотання не містить, отже суд не визнає поважними підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду, викладені в клопотанні.
Відповідно до ч.2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Оскільки з позовною вимогою про скасування рішення Головного управління ДПС у Харківській області № 0195265706 від 21.11.2019 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 13 198,24 грн. та пені у розмірі 2 816,60 грн. у період з 21.06.2019 року по 06.09.2019 року за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску позивач звернувся до суду поза межами встановленого статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" десятиденного строку звернення, зазначені позивачем в клопотанні підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду визнані неповажними та необґрунтованими, суд вважає за необхідне повернути адміністративний позов позивачеві.
За приписами п.9 ч.4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Роз`яснити позивачу, що в силу положень ч.8 ст. 169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись положеннями ст. ст. 122, 123, 169, 241, 248, 256, 294, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Квартал" до Головного управління ДПС у Харківській області визнання протиправним та скасування рішення - повернути позивачу.
Копію ухвали разом із позовною заявою й усіма доданими до неї документами надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя О.В.Шевченко