
Справа № 420/360/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання провести перерахунок пенсії -
І. Суть спору:
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому з урахуванням уточнення просила:
1.Скасувати протиправне рішення Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області № 951370136226 від 11.01.2020 р.
2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника в розмірі 50 відсотків від суми 53601 грн. щомісячного довічного утримання судді у відставці з 1 січня 2020 року до зміни суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді без застосування обмеження максимальним розміром щомісячно.
ІІ. Аргументи сторін
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила наступне.
Позивач є вдовою судді у відставці ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На час смерті чоловіка позивач перебувала на його утриманні. З 18.04.2006 року він перебував у відставці, отримував щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці. Згідно з постановою Малиновського районного суду м. Одеси по справі №521/10073/17 від 17.07.2017 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.09 2017 року позивач отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка в розмірі 50% щомісячного довічного утримання судді у відставці та перебуває на обліку Головному управлінні пенсійного фонду України в Одеській області.
09.01.2020 р. Територіальне управління державної судової адміністрації в Одеській області надало позивачу довідку №5-55/20 станом на 02.01.2020 р., в якій зазначено, що грошове утримання судді у відставці складає 53601 грн.
09.01.2020 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії по втраті годувальника, згідно з довідкою Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області.
11.01.2020 р. відповідач рішенням №951370136226 відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
Підстава відмови у рішенні зазначено, що пенсія по втраті годувальника була призначена на виконання постанови Малиновського районного суду від 17.07.2017 р. по справі №521/10073/17. Зазначеною постановою не передбачено проведення перерахунків пенсії по втраті годувальника.
Законом України «Про судоустрій і статус судів» визначені умови призначення пенсій або щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці. Призначення та перерахунки пенсій у зв`язку із втратою годувальника вказаним Законом не передбачені.
Позивач вважає, рішення протиправним та таким, що належить до скасування. Оскільки, позивачу з 09.06.2017 р. вже призначена пенсія по втраті годувальника.
Крім того, позивач зазначила, що основною визначальною складовою призначеної її пенсії є щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці. Однак, вказане щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці не є сталою, конкретно визначеною сумою, а належить перерахунку у разі зміни (збільшення) грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
23.01.2020 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановив відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
30.01.2020 р. від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому у задоволенні позову просив відмовити, з підстав викладених у відзиві.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що позивачу призначена пенсія у зв`язку з втратою годувальника, яка визначена у відповідності із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір якої залежить від заробітку годувальника або пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті.
Таким чином, на думку представника відповідача пенсії у зв`язку з втратою годувальника призначаються із заробітку годувальника або пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті (заробітну плату чи пенсію). Отже у позивача відсутні підстави для перерахунку розміру пенсії у зв`язку з втратою годувальника у розмірі 50% від суми 53601 грн. щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 1 січня 2020 р.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення, свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
Так, суд встановив, що позивач є вдовою судді у відставці ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На час смерті чоловіка позивач перебувала на його утриманні. З 18.04.2006 року він перебував у відставці, отримував щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
Позивач отримує пенсію по втраті годувальника за померлого чоловіка в розмірі 50% щомісячного довічного утримання судді у відставці та перебуває на обліку Головному управлінні пенсійного фонду України в Одеській області.
Суд встановив, що постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 17 липня 2017 року по справі № 521/10073/17, яка набрала законної сили 13 вересня 2017 року зокрема:
- визнано неправомірними дії Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії у зв`язку з втратою годувальника;
- зобов`язано Малиновське об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника виходячи з розміру 50% щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно до ЗУ "Про судоустрій і статус суддів", ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" померлого годувальника ОСОБА_2 , починаючи з 09.06.2017 року.
09.01.2020 р. Територіальне управління державної судової адміністрації в Одеській області надало позивачу довідку №5-55/20 станом на 02.01.2020 р., в якій зазначено, що грошове утримання судді у відставці складає 53601 грн.
09.01.2020 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії по втраті годувальника, згідно з довідкою Територіального управління державної судової адміністрації в Одеській області.
11.01.2020 р. відповідач рішенням №951370136226 відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
Підстава відмови у рішенні зазначено, що пенсія по втраті годувальника була призначена на виконання постанови Малиновського районного суду від 17.07.2017 р. по справі №521/10073/17. Зазначеною постановою не передбачено проведення перерахунків пенсії по втраті годувальника.
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
ІV Джерела права та висновки суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Згідно з п. 8 ч. 4 ст. 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", незалежність судді забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності судді (частина шостою статті 47 вказаного Закону).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 17 липня 2017 року по справі № 521/10073/17, яка набрала законної сили 13 вересня 2017 року, зобов`язано Малиновське об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника виходячи з розміру 50% щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" померлого годувальника ОСОБА_2 , починаючи з 09.06.2017 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд зазначає, що відповідачу визначено розмір з якого треба виходити при призначенні пенсії, 50% щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці згідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" померлого годувальника ОСОБА_2 .
Щодо посилання відповідача у рішенні від 11.01.2020 р. №951370136226 щодо відсутності правових підстав для членів сім`ї судді у відставці таких, як призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», суд зазначає наступне.
У відповідності до термінів викладених у ст.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», виплачується пенсія на умовах, визначених Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Відповідно до ч.5 ст.142 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, судді, який вийшов у відставку може виплачуватися або пенсія на умовах, визначених Законом, або щомісячне довічне грошове утримання судді, в залежності від вибору останнього.
Разом з цим, системний аналіз чинного законодавства свідчить про те, що пенсія за віком та довічне грошове утримання судді мають однакову правову природу. Так, пенсією є регулярна щомісячна грошова виплата, яка призначається у встановленому державою порядку як захід матеріального забезпечення у зв`язку з настанням певної обставини - досягнення пенсійного віку, інвалідності, смерті годувальника.
Щомісячне довічне грошове утримання також являє собою регулярну щомісячну грошову виплату, яка чоловіку позивачки була призначена при звільненні у відставку та виплачувалась територіальним органом Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України як захід матеріального забезпечення.
Конституційний Суд України в п. 1 ч. 4 рішення № 4-рп/2016 від 08.06.2016 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої, абзаців першого, другого, четвертого, шостого частини п`ятої статті 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI, зазначив, що у разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
При цьому, відповідно до положень вищенаведеного законодавства та рішення Конституційного Суду України, зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, - є підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно, зміна розміру раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання - є підставою для зміни розміру пенсії, в даному випадку, по втраті годувальника, призначеної виходячи з розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.
Таким чином, суд робить висновок, що позивачу призначена пенсія по втраті годувальника довічно та рішенням суду встановлено, що її розмір складає 50% щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (померлого чоловіка позивача) згідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку із чим у позивача виникло право на звернення до відповідача для здійснення перерахунку пенсії по втраті годувальника відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 розділу V "Пенсія у зв`язку з втратою годувальника в солідарній системі" Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім`ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.
Отже, перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою, а не з дня зміни розміру складових суддівської винагороди.
Суд зазначає, що основною визначальною складовою призначеною позивачу пенсії є щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці. Однак вказане щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці не є сталою, конкретно визначеною сумою, а належить перерахунку у разі зміни (збільшення) грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Крім того, суд зазначає, що посилання відповідача на те, що постановою Малиновського районного суду від 17.07.2017 р. по справі №521/10073/17 не передбачений перерахунок позивачу пенсії по втраті годувальника, як на підставу для відмови в перерахунку пенсії є необґрунтованим та безпідставним.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що у разі здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці виникає право на проведення перерахунку позивачу пенсії по втраті годувальника - за померлим чоловіком, який був отримувачем такого грошового утримання судді у відставці.
Таким чином, суд робить висновок, що рішення від 11.01.2020 р. №951370136226 є протиправне та належить до скасування.
Згідно з ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно з ч.2 статті 77 КАС України: «В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».
Враховуючи викладене вище, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та належать до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77,139, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Скасувати протиправне рішення Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області № 951370136226 від 11.01.2020 р.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника в розмірі 50 відсотків від суми 53601 грн. щомісячного довічного утримання судді у відставці з 1 січня 2020 року до зміни суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді без застосування обмеження максимальним розміром щомісячно.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840(вісімсот сорок),80 грн.
5. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
6. Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя О.Я. Бойко
.