Рішення № 88378454, 24.03.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2020
Номер справи
400/4294/19
Номер документу
88378454
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 березня 2020 р. справа № 400/4294/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., у спрощеному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

провизнання протиправним та скасування рішення від 18.11.2019 р. № 4946-Ч-07; зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення відповідача № 4946-Ч-07 від 18.11.2019 року про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, обчисленої відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ) та наданих документів.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що є пенсіонером Міністерства Внутрішніх Справ України та з 2015 року отримує пенсію. При цьому з 25.07.2016 року по 25.02.2019 року проходив службу за контрактом в Збройних Силах України та вважає, що набув право на виплату пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу прийняття на військову службу за контрактом до дня його фактичного звільнення. У зв`язку із наведеним позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії, однак, отримав відповідь про відсутність підстав на такий перерахунок, викладену у листі від 18.11.2019 року.

Відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позову, вважаючи свої дії правомірними, оскільки позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до пункту "б" статті 12 Закону № 2262-ХІІ за страховий стаж 27 років 3 місяці 12 днів, з яких календарна служба в органах внутрішніх справ та Національної гвардії України - 17 років 11 місяців. Тому, так як пенсія позивачу призначена та обчислена виходячи з його страхового стажу та служби в органах внутрішніх справ та Національної гвардії України, а не вислуги років, то підстави для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до пункту "б" статті 12 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням вислуги, набутої після виходу на пенсію, відсутні (а. с. 25-27).

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач є пенсіонером МВС України з 2015 року, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.11.2015 року, позивач отримує пенсію за вислугу років (а. с. 13).

З 25.07.2016 року по 25.02.2019 року позивач проходив військову службу за контрактом в Збройних Силах України.

Наказом командира Військової частини А0666 від 02.02.2019 року № 17-РС позивача звільнено з військової служби у запас за підпунктом "й" (які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".

Наказом командира Військової частини А0666 від 25.02.2019 року № 40 позивача виключено з списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а. с. 12).

Після звільнення позивач звернувся до Миколаївського обласного військового комісаріату з проханням провести розрахунок вислуги років з урахуванням служби в особливий період.

01.10.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

24.10.2019 року Миколаївський обласний комісаріат направив до Врадіївського районного військового комісаріату та відповідача копії розрахунку вислуги років позивача з урахуванням служби в особливий період, а саме:

- копію розрахунку вислуги років № 1264;

- копію витягу з наказу № 40 від 25.02.2019 року;

- довідку Ф-21 від 28.05.2019 року № 327;

- довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення № 58 від 12.03.2019 року;

- копію трудової книжки НОМЕР_2 ;

- довідку форми ОК-5 (а. с. 11).

Відповідач у листі від 18.11.2019 року № 4946-Ч-07 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що підстави для перерахунку розміру пенсії особам, пенсії яким призначені відповідно до пункту "б" статті 12 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням страхового стажу, набутого після виходу на пенсію, відсутні (а. с. 9-10).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-XII (надалі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Аналіз вказаних норм, дає підстави для висновку, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-XII та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, до Збройних Сил України мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (в редакції 15.06.2019 року), визначено, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивачу призначено пенсію згідно Закону № 2262-ХІІ, до спірних правовідносин слід застосувати Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (надалі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 4 Порядку № 3-1, заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію.

Як вбачається з позову та листа відповідача від 18.11.2019 року, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідно до п. 16 Порядку № 3-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення наданих документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Наявність такого застереження в нормативному акті ПФУ, дає підстави стверджувати, що відповідач, встановивши, що суттю звернення особи є перерахунок пенсії, але таке звернення не відповідає формі заяви, передбаченої додатком 1 Порядку № 3-1, повинен надати заявнику відповідні роз`яснення щодо приведення заяви у відповідність з вимогами Порядку № 3-1.

За приписами п. 17 Порядку № 3-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Отже, Порядок № 3-1 передбачає, що наслідком розгляду заяви, є прийняття органом ПФУ рішення про перерахунок пенсії або про відмову в такому перерахунку.

В той же час, відповідач розглянув заяву позивача листом, в порядку Закону України "Про звернення громадян", що не передбачено ані Законом № 2262-ХІІ, ані Порядком № 3-1, ані будь-яким іншим нормативним актом.

Такі дії з боку відповідача породжують для позивача стан правової невизначеності, так як лист відповідача не є рішенням суб`єкта владних повноважень щодо проведення перерахунку пенсії або про відмову в такому перерахунку - він містить тільки інформацію, яка не може бути визнана протиправною та скасована.

Таким чином, фактично відповідач допустив протиправну бездіяльність, так як не прийняв жодного з передбачених Законом № 2262-ХІІ і Порядком № 3-1, рішень.

На теперішній час, правовідносини щодо перерахунку пенсії між позивачем і відповідачем не відбулись, в силу відсутності рішення відповідача з цього приводу, що виключає можливість покладення на відповідача обов`язку здійснити перерахунок без попереднього прийняття ним рішення з цього приводу, адже рішення суду не може підмінювати законодавчо встановлений порядок.

Одним з критеріїв, на відповідність якому адміністративний суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, є те, чи діяв він на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (ст. 2 ч. 2 п. 1 КАС України).

Суд приходить до висновку, що відповідач діяв не у спосіб, встановлений законом, а саме не виконав обов`язок, встановлений Порядком № 3-1 щодо прийняття рішення за заявою про перерахунок пенсії.

З урахуванням встановлених судом обставин справи, приймаючи до уваги той факт, що позивач не може передбачати, що відповідач всупереч вимогам законодавчих актів розгляне його заяву не у встановлений законом спосіб, суд вбачає підстави для обрання іншого способу захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку відповідача, яким є покладення на відповідача обов`язку розглянути заяву ОСОБА_1 по суті і прийняте одне з передбачених законом рішень.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги частково.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішувалось, так як позивач на підставі ст. 5 ч. 1 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подали.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) від 01.10.2019 року (вх. № 4946-Ч-07 від 07.11.2019 року) про перерахунок пенсії в порядку, визначеному Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 та прийняти одне з рішень, передбачених цим Порядком.

3. У задоволенні вимоги про визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що викладене в листі № 4946-Ч-07 від 18.11.2019 року, відмовити.

4. У задоволенні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та наданих документів, відмовити.

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз