
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 березня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/777/20
Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Скиртача Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 24 лютого 2020 року надійшов адміністративний позов адвоката Скиртача Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач, Марківське ОУПФУ Луганської області) з такими вимогами:
1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 06 лютого 2020 року № 8;
2) визнати бездіяльність відповідача, що полягає в незарахуванні позивачу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1, періодів роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» Виробничого об`єднання «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного, протиправною;
3) зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1, періоди роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» Виробничого об`єднання «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загально обов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням від 06 лютого 2020 року № 8 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону № 1058-ІV. Відмова мотивована тим, що до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1, позивачу не зараховано періоди роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного, оскільки згідно з листом ГУПФУ в Луганській області від 28.03.2017 № 3226/02-02/1 надані позивачем документи для перерахунку пенсії, що підтверджують наявність необхідного стажу, не можуть бути застосовані, через їх видачу підприємствами, що знаходяться на непідконтрольній українській владі території.
Позивач зазначає, що разом із заявою про перерахунок пенсії відповідачу надані: трудова книжка; довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 435; довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 436; довідка про заробітну плату для обчислення пенсії № 437; довідка № 439; довідка про реорганізацію № 440; копія наказу про результати атестації робочих місць № 67; копія наказу про результати атестації робочих місць від 25.10.1994 № 968; копія переліку підземних професій з умовами праці, що підтверджують право на пенсію за Списком № 1.
Згідно з записами у трудовій книжці позивач працював на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного, що згідно з результатами атестації робочих місць № 67 та № 968 належить до переліку підземних професій з умовами праці, що підтверджують право на пенсію за Списком № 1. Відповідно до довідок про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 435 та 436 позивач у вказаних періодах працював повний робочий день.
Таким чином, представник позивача вважає, що позивач має право на зарахування до його пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1, зазначених періодів роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» Виробничого об`єднання «Свердловантрацит».
Ухвалою від 27 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 39-40).
Від Марківського ОУПФУ Луганської області 16 березня 2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 46-56).
Позивачу 13 березня 2018 року Марківським ОУПФУ Луганської області призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 розділу XІV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Загальний стаж роботи складає 35 років 10 місяців 15днів. За даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду У країни (форма ОК5) стаж на підземних роботах складає 10 років 02 місяці 05 днів.
До пільгового стажу роботи не зарахований період роботи позивача на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 - на посаді електрослюсаря підземного, з 14.07.1987 по 24.06.1996 - електрослюсарем підземним, оскільки відповідно до листа ГУПФУ в Луганській області від 28.03.2017 № 3226/02-02/1 будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за Списком № 1 та № 2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які не перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовувати. Загальний стаж роботи визначається за записами трудової книжки або за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК5) згідно сплати страхових внесків, а пільговий стаж обчислюється згідно з відомостями по спецстажу індивідуальних відомостей про застраховану (особу Пенсійного фонду України ( форма ОК5).
Таким чином документи, в тому числі уточнюючи довідки про періоди роботи, видані підприємствами, які знаходяться в районах проведення антитерористичної операції, є недійсними і не створюють правових наслідків і відповідно, не можуть бути враховані при призначенні (перерахунку) пенсії.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
З копій паспорту громадянина України та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (арк. спр. 14-16) встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Згідно з протоколом від 20 березня 2018 року № 196 позивачу за заявою від 13 березня 2018 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах (робота за Списком № 1) (арк. спр. 58-59, 60-61).
З розрахунку стажу судом встановлено, що стаж роботи позивача з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 зарахований до страхового стажу позивача, до пільгового стажу цей стаж не зарахований.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 05 лютого 2020 року за перерахунком пенсії, в якій просив зарахувати до його пільгового стажу період роботи з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» згідно з наданими ним довідками, що уточнюють пільговий характер роботи позивача, довідкою про заробітну плату, наказів про атестацію робочого місця, копії особової картки Т2 (арк. спр. 17).
Рішенням Марківського ОУПФУ Луганської області від 06 лютого 2020 року № 8 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загально обов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) з тих підстав, що стаж роботи позивача з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» неможливо зарахувати до пільгового стажу, оскільки згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, крім якої надається копія наказу підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та право відповідних працівників на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. У разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Відповідно до листа ГУПФУ в Луганській області від 28.03.2017 № 3226/02-02/1 будь-які документи для призначення (перерахунку) пенсій, видані підприємствами, розташованими на непідконтрольній українській владі території, які перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовуються (арк. спр. 18, 70-71).
Дослідженням трудової книжки позивача встановлено, що за спірний період у ній наявні такі записи (арк. спр. 21-25):
запис № 5 від 09.01.1984: прийнятий в якості підземного електрослюсаря 3 розряду з повним підземним робочим днем, наказ від 10.01.1984 № 2;
запис № 6 від 21.05.1985: звільнений у зв`язку з призовом на військову службу, наказ від 20.05.1985 № 14-к;
запис № 8 від 14.07.1987: прийнятий підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею на дільницю підготовчих робіт № 1, наказ від 14.07.1987 № 116-к;
запис № 9 від 24.06.1996: звільнений за власним бажанням, наказ від 24.06.1996 № 85-к.
З довідок Філії «Вуглесервіс» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» № 435 та № 436 (арк. спр. 26, 27) судом встановлено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» у період:
з 09.01.1984 по 21.05.1985 виконував гірничі роботи за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 постанови від 22.08.1956 № 1173;
з 14.07.1987 по 24.06.1996 виконував гірничі роботи з 14.07.1987 по 25.01.1991 за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 постанови від 22.08.1956 № 1173; з 26.01.1991 по 10.03.1994 за професією електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1, пункт 1010100а постанови від 26.01.1991 № 10; з 11.03.1994 по 24.06.1996 за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею, що передбачена Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1 пункт 1010100а постанови від 11.03.1994 № 162.
Також позивачем до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії надано: довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, видану Філією «Вуглесервіс» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» (арк. спр. 28), довідку, видану Філією «Вуглесервіс» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», про відсутність в архівних документах наказів про прийом-звільнення по шахті «ім. П.Л. Войкова» за 1984-1996 роки (арк. спр. 29), довідку про реорганізацію підприємства, відповідно до якої архіви шахти «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» передані до Філії «Вуглесервіс» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» на підставі наказу від 02.10.2013 № 343 (арк. спр. 30), копію наказу шахти «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» від 19.02.1998 № 67 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» (арк. спр. 31-32), копію наказу шахти «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» від 25.10.1994 № 698 «Про результати проведення атестації робочих місць» (арк. спр. 33-34), копію переліку підземних професій з умовами праці на підтвердження прав на пенсію за Списком № 1 (арк. спр. 35-36).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
З зазначених правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Дослідженням записів у трудовій книжці позивача встановлено, що записи про роботу позивача на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» у період з 09.01.1984 по 21.05.1985, а також у період з 14.07.1987 по 21.08.1992 містять всі необхідні відомості про роботу (відомості про професію, що віднесена до Списку № 1, повний робочий день під землею), що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, тому суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно вимагає підтвердження цього стажу довідками, що уточнюють пільговий характер роботи.
Що стосується записів у трудовій книжці позивача про роботу на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» у період з 22.08.1992 по 24.06.1996, судом встановлено, що за цей період у трудовій книжці відсутні записи про проведення атестації робочого місця позивача, тому цей період має бути підтверджений довідками, що уточнюють пільговий характер роботи, а також документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці.
Судом встановлено, що позивачем на підтвердження пільгового характеру роботи разом із заявою надано позивачу довідки, видані Філією «Вуглесервіс» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, довідку про заробітну плату позивача, а також копії наказів про проведення атестації робочих місць, які відповідачем всупереч вимог чинного законодавства не враховано при прийнятті оскаржуваного рішення.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач мав врахувати інформацію, наявну в уточнюючих довідках, яка у повній мірі узгоджується із записами у трудовій книжці позивача, та зарахувати стаж роботи позивача на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, внаслідок чого здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії.
Посилання відповідача на положення пункту 20 Порядку № 637, якими визначено, що у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, суд відхиляє як необґрунтовані, оскільки такі положення не є імперативними щодо підтвердження спеціального страхового стажу виключно за даними, наявними у вказаному реєстрі, та не невілюють можливості підтвердження спеціального стажу іншими документами, визначеними Порядком № 637.
Що стосується посилань відповідача на лист ГУПФУ в Луганській області від 28.03.2017 № 3226/02-02/1, суд також відхиляє їх як безпідставні, оскільки вказана у цьому листі вказівка не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та є незаконною.
За таких обставин рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії позивача від 06 лютого 2020 року № 8 не відповідає критеріям правомірного рішення суб`єкта владних повноважень, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Що стосується позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в незарахуванні позивачу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1, періодів роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» Виробничого об`єднання «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного, то у її задоволенні слід відмовити, оскільки, у даному випадку порушення прав позивача відбувається через прийняття відповідачем протиправного рішення про відмову у перерахунку пенсії. Крім того, прийняття відповідачем рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивача виключає з його боку бездіяльність щодо непроведення такого перерахунку.
Що стосується обраного способу захисту порушених прав в частині зобов`язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії по Списку № 1, періоди роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» ВО «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного, суд вважає, що такий спосіб захисту не сприятиме відновленню порушених прав позивача, тому є неефективним.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною третьою статті 245 КАС України визначено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України, керуючись положеннями частини третьої статті 245 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, а саме зобов`язати Марківське ОУПФУ Луганської області здійснити перерахунок пенсії позивача з 05 лютого 2020 року із зарахуванням до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, періодів роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» Виробничого об`єднання «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).
Представником позивача за подання даної позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією про сплату судового збору від 20.02.2020 № 21779 (арк. спр. 9).
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача і позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок коригування судом обраного представником позивача способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне стягнути на користь представника позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Скиртача Сергія Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Марківського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 92400, Луганська область, селище міського типу Марківка, вулиця Центральна, будинок 20, код за ЄДРПОУ 41247405) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Марківського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області від 06 лютого 2020 року № 8 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Марківське об`єднане управління пенсійного фонду України Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 05 лютого 2020 року із зарахуванням до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, періодів роботи на шахті «ім. П.Л. Войкова» Виробничого об`єднання «Свердловантрацит» з 09.01.1984 по 21.05.1985 та з 14.07.1987 по 24.06.1996 на посаді електрослюсаря підземного.
У задоволенні вимог про визнання протиправною бездіяльності Марківського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об`єднаного управління пенсійного фонду України Луганської області витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова