
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/12250/19
категорія 108060200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Панкеєвої В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Житомирської міської ради Житомирської області, третя особа - комунальне підприємство "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправним і скасувати Протокол №1 від 12.07.2019 та №2 від 16.08.2019 міжвідомчої комісії по розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання в частині зняття з розгляду комісії заяви щодо відключення централізованого опалення та постачання гарячої води;
- зобов`язати постійно діючу міжвідомчу комісію про розгляд питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води при виконавчому комітеті Житомирської міської ради повторно розглянути заяву та надати дозвіл на відключення квартири 83 житлового будинку АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення.
В обґрунтування позову вказано, що позивач є власником 1/2 квартири на підставі договору купівлі-продажу від 26.03.2019. В квартирі з 2004 року було відключено отоплення. Позивач вказує, що звертався до Управління житлового господарства Житомирської міської ради із заявою про надання дозволу на встановлення автономного опалення у зв`язку з відсутністю приладів опалення у квартирі. Протоколом постійної діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання від 12.07.2019 №1 та №2 від 16.08.2019 знято заяву позивача з розгляду комісії. У зв`язку з тим, що відмова відповідача не містить жодної мотивації, позивач вважає таке рішення протиправним, таким, що порушує його права, а тому просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 13.01.2020 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи.
27 січня 2020 року до відділу документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву. По змісту якого, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що система опалення та гарячого водопостачання будинку є спільною власністю всіх співвласників приміщень у багатоквартирному будинку, а власник окремого приміщення не має право самовільно змінювати такі системи та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.
Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, на підставі договору купівлі-продажу №260 від 26.03.2019 ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_3 стали власниками квартири АДРЕСА_2 (а.с.5-6).
Попередньо, 11.10.2004 комісією "КВЖРЕП-10" було складено акт про те, що в квартирі АДРЕСА_2 були зняті радіатори у кухні та двох кімнатах (а.с.8).
В подальшому актом КП "Житомиртеплокомуненерго" від 19.03.2019 підтверджено факт демонтажу усіх опалювальних приладів у квартирі. Засвідчено факт відсутності централізованого опалення у квартирі (а.с.9).
Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 04.09.2019 №948 "Про відключення споживачів від мереж централізованого опалення" затверджено протоколи міської постійно діючої міжвідомчої комісії №1 від 12.07.2019 та №2 від 16.08.2019 (а.с.29).
Як свідчить зміст Протоколу від 12.07.2019 №1 засідання міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання розглядались заяви 12.07.2019 мешканців щодо надання дозволу на відключення власних квартир від мереж централізованого опалення. Заява позивача в Порядку денному відсутня (а.с.29).
Протоколом від 16.08.2019 №2 засідання міської постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання зафіксовано розгляд заяв мешканців щодо надання дозволу на відключення власних квартир від мереж централізованого опалення. Зокрема заяву мешканців квартири АДРЕСА_2 знято з розгляду комісії. Вказано, що власники самовільно відключились від мережі теплопостачання будинку (а.с.30-32).
Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним та необґрунтованим, у зв`язку з чим звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 № 2633-IV, із змінами і доповненнями, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги) регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 ( далі - Правила № 630).
Згідно з п.24.-25. Правил № 630 споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
На виконання присів пункту 25. Правил № 630 наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок № 4), який був чинний на момент виникненння спірних правовідносин.
Порядком № 4 визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 до Порядку № 4 були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.
Так, відповідно до пункту 2.1 Порядку № 4 для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно з пунктом 2.2 Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.
Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.
Отже, здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише всього житлового будинку за умови обов`язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 та його дружина є власниками квартири АДРЕСА_2 , тобто власниками окремого приміщення (квартири) у багатоквартирному будинку.
Суд зазначає, що при проектуванні будинку за вказаною адресою, було передбачено систему теплопостачання - централізоване теплопостачання. Згідно з вимогами державних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку. Відключення окремих квартир по стояку призводить до розбалансування гідравлічного режиму роботи внутрішньобудинкової системи опалення, перерозподілу теплоносія, що є причиною зменшення подачі теплоносія на інші стояки, а внаслідок цього, до неякісного надання послуги іншим споживачам.
При розгляді постійно діючою міжвідомчою комісією з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуального джерела опалення заяви позивача про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення було відсутнє рішення (протокол загальних зборів) про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, підтримане власниками (уповноваженими особами власників) усіх приміщень житлового багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
При цьому, відповідно до п.п.2.2.2 Порядку № 4 підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
Водночас, згідно з пунктом 2.2.3 цього Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Отже, враховуючи те, що рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку за адресою: м.Житомир, вул.Кибальчича, АДРЕСА_3 №10 від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення до Комісії не було надано, та з урахуванням встановленого факту самовільного відключення від мережі теплопостачання квартири № АДРЕСА_4 за вказаною АДРЕСА_5 , підстав для розгляду заяви позивача у Комісії не було.
З огляду на наведене, судом не встановлено обґрунтованих підстав для визнання протиправними та скасування протоколів №1 від 12.07.2019 та №2 від 16.08.2019 засідання міської постійно діючої міжвідомчої комісії по розгляду питань, пов`язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання в частині зняття з розгляду комісії заяву щодо відключення централізованого опалення та постачання гарячої води.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 27 лютого 2018 року в справі №234/1116/16-а.
Згідно зі статтею 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд; власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Також, відповідно до статті 383 Цивільного кодексу України власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім`ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва; власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Отже: 1) здійснення прав власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами, правилами експлуатації будинку, оскільки останні розробляються спеціалістами у галузі теплопостачання з урахуванням відповідних будівельних норм і правил; 2) відключення багатоквартирних житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі згоди всіх власників квартир у житловому будинку.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного суду від 04.04.2018 у справі №826/9835/16 (провадження К/9901/42799/18).
За таких обставин, підстав для зобов`язання комісії виконавчого комітету Житомирської міської ради повторно розглянути заяву та надати дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_4 житлового будинку АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення не має.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у ході судового розгляду обставини та норми права, які їх регулюють суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , інд. код НОМЕР_1 ) відмовити за безпідставністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Панкеєва