
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3134/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Валюха В.М.,
за участю секретаря судового засідання Столярчук А.В.,
представника відповідача Сахарчука А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Аванта» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Аванта» (далі - ТзОВ «Торговий Дім «Аванта», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 11.02.2019 по 15.02.2019 ГУ ДФС у Волинській області провело фактичну перевірку торгівельного закладу - магазину « Колібріс », що розташований в смт. Голоби Ковельського району, вул. Ковельська, 3, про що складено акт від 18.02.2019 № 03/41/40-01/35495114.
Перевіркою встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, які є нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (з наступними змінами та доповненнями, далі - Постанова № 957).
01.08.2019 ГУ ДФС у Волинській області винесло рішення № 000907-40 про застосування фінансових санкцій, яким до ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 481/95-ВР) застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10000,00 грн., за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
Рішенням ДФС України від 11.10.2019 скаргу ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» залишено без задоволення, а рішення ГУ ДФС у Волинській області від 01.08.2019 № 000907-40 - без змін.
Позивач не погоджується із рішенням про застосування фінансових санкцій від 01.08.2019 № 000907-40 з таких підстав.
Виходячи із законодавчого визначення порядку обчислення мінімальної роздрібної ціни, ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» горілку «Джерельна», 0,7 л, вміст спирту 40% об, реалізувало за ціною 126,16 грн., чим повністю дотримано мінімальну роздрібну ціну на алкоголь, жодних порушень Закону № 481/95-ВР чи Постанови № 957 не допущено, ціна алкогольного напою в сумі 125,16 грн. сформована саме на основі формули, прописаній в Постанові № 957.
Висновки перевірки суперечать нормам Закону № 481/95-ВР та Постанови № 957, оскільки законодавство розмежовує формування мінімальної роздрібної ціни та заокруглення цін до «0», розглядає їх як дві окремі дії, з окремими правовими наслідками для суб`єктів господарювання за їх нездійснення, а не заокруглення ціни на алкогольні вироби до «0» в копійках не може кваліфікуватись як недотримання мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.
Крім того, викладені в акті перевірки висновки ґрунтуються на підставі даних щодо торгової марки товару, без перевірки реалізованих алкогольних напоїв на відповідність кодам УКТЗЕД.
Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 01.08.2019 № 000907-40.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 20.11.2019 (а. с. 20-21) представник відповідача Сахарчук А.А. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, прийнятого за результатами проведення фактичної перевірки, якою встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, які є нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни.
27.11.2019 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач висловив незгоду із доводами відзиву (а. с. 32-25).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів, у справі призначено підготовче засідання (а. с. 37).
27.01.2020 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті (а. с. 54).
В судових засіданнях, які відбулися у цій справі, представник відповідача Сахарчук А.А. позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, та просить відмовити у його задоволенні.
Представник позивача у судові засідання не прибув, проте подав письмові клопотання про розгляд справи без участі представника від 10.02.2020, від 27.02.2020, від 10.03.2020 (а. с. 58, 68, 72), у зв`язку із чим судовий розгляд справи проведено за відсутності представника позивача.
Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 04.02.2019 № 411 «Про проведення фактичної перевірки» (а. с. 27), направлень на перевірку від 06.02.2019 № 000401, № 000402, № 000412 (а. с. 28-29), головні державні ревізори-інспектори ГУ ДФС у Волинській області провели фактичну перевірку господарської одиниці - магазину « Колібріс », що розташований в смт. Голоби Ковельського району, по вул. Ковельська, 3, та належить позивачу, про що складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 18.02.2019 № 03/41/40-01/35495114 (а. с. 23-26).
Перевіркою встановлено, зокрема, факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, які є нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, чим порушено вимоги Постанови № 957.
01.08.2019, на підставі акту перевірки від 18.02.2019 № 03/41/40-01/35495114, ГУ ДФС у Волинській області винесло рішення № 000907-40 про застосування фінансових санкцій, яким до ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10000,00 грн., за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої (а. с. 10).
Рішенням ДФС України від 11.10.2019 скаргу ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» залишено без задоволення, а рішення ГУ ДФС у Волинській області від 01.08.2019 № 000907-40 - без змін (а. с. 11).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За змістом статті 1 Закону № 481/95-ВР мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Статтею 18 Закону № 481/95-ВР надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Пунктом 1 Постанови № 957 установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.
Відповідно до додатку до Постанови № 957 мінімальна роздрібна ціна, зокрема, горілки та лікеро-горілчаних виробів становить 447,00 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.
При цьому, примітками 1, 4 додатку до Постанови № 957 визначено, що: мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п`ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, у тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об`ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків; мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв, визначені (розраховані) згідно з примітками 1-3 цього додатка, заокруглюються: у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок; у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок.
Як вбачається із акту фактичної перевірки від 18.02.2019 № 03/41/40-01/35495114, на підставі якого прийняте оскаржуване рішення, контрольно-розрахунковою операцією було придбано, зокрема, 1 пляшку горілки «Хортиця срібна прохолодна» об`ємом 0,2 л, вмістом спирту 40% об. за ціною 35,76 грн., яка є нижчою за встановлені мінімальні роздрібні ціни на таку горілку. Крім того, перевіркою бази даних «Системи збору захисту даних» почекової інформації АІС «Податковий блок»/Аналітична система/Моніторинговий центр/чеки РРО за 18.01.2019 встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, які є нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, а саме згідно фіскального чека № 30083 від 18.01.2019 - горілка «Джерельна» 0,7 л за ціною 125,16 грн., чим порушено вимоги Постанови № 957 із врахуванням примітки 4 додатку (а. с. 24-25).
Отже, на думку суду, враховуючи правила, викладені у примітках 1, 4 додатку до Постанови № 957, мінімальна роздрібна ціна повинна була бути встановлена:
на пляшку горілки «Хортиця срібна прохолодна» об`ємом 0,2 л, вмістом спирту 40% об. - не менше 35,80 грн., яка обчислюється таким чином: 447,00 грн. (мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту) х 40 (міцність) х 0,2 (місткість тари у літрах) : 100% = 35,76 грн., та здійснюється заокруглення у бік збільшення (до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок), тобто 35,80 грн.;
на пляшку горілка «Джерельна» об`ємом 0,7 л, вмістом спирту 40% об. - не менше 125,20 грн., яка обчислюється таким чином: 447,00 грн. (мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту) х 40 (міцність) х 0,7 (місткість тари у літрах) : 100% = 125,16 грн., та здійснюється заокруглення у бік збільшення (до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок), тобто 125,20 грн.
Суд звертає увагу, що визначення мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої здійснюється із врахуванням приміток 1 - 4 додатку до Постанови № 957 у їх сукупності. Тобто, правила, викладені у примітці 4 додатку до Постанови № 957 щодо заокруглення мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, підлягають обов`язковому застосуванню та їх недотримання необхідно розцінювати як порушення вимог щодо формування мінімальної роздрібної ціни на алкогольні напої.
Відтак, оскільки під час фактичної перевірки встановлено факт роздрібного продажу у магазині, належному позивачу, пляшки горілки «Хортиця срібна прохолодна» об`ємом 0,2 л, вмістом спирту 40% об. за ціною 35,76 грн. (тоді як мінімальна роздрібна ціна на такий напій повинна становити не менше 35,80 грн.) та пляшки горілки «Джерельна» об`ємом 0,7 л, вмістом спирту 40% об. за ціною 125,16 грн. (тоді як мінімальна роздрібна ціна на такий напій повинна становити не менше 125,20 грн.), що є порушенням Постанови № 957 разом з додатком та примітками 1 - 4, тому у відповідача були наявні правові підстави для застосування фінансових санкцій за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача про те, що порушень Постанови № 957 допущено не було, оскільки позивач при встановленні мінімальної ціни на вказані алкогольні напої безпідставно не врахував обов`язкові правила, викладені у примітці 4 додатку до Постанови № 957 щодо заокруглення мінімальних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.
Суд також відхиляє доводи позивача про протиправність оскаржуваного рішення з огляду на те, що відповідач не ідентифікував реалізовані алкогольні напої на відповідність кодам УКТЗЕД, позаяк такі доводи правового значення не мають, адже перевіркою виявлено порушення щодо продажу за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни, саме горілки, а Постановою № 957 горілка та лікеро-горілчані вироби мають однакову мінімальну ціну за 1 літр 100-відсоткового спирту, незалежно від коду УКТЗЕД (220860, 220870, 220890), а саме 447,00 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.
Суд також враховує, що відповідач застосував до позивача штраф у мінімальному розмірі (10000,00 грн.), що визначений частиною другою статті 17 Закону № 481/95-ВР.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення ГУ ДФС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 01.08.2019 № 000907-40 є правомірним та таким, що вчинене відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання його протиправним та скасування з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх
Повний текст рішення складений 20 березня 2020 року