Рішення № 88376981, 10.03.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2020
Номер справи
140/3147/19
Номер документу
88376981
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3147/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Валюха В.М.,

за участю секретаря судового засідання Столярчук А.В.,

представника відповідача Сахарчука А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Аванта» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Аванта» (далі - ТзОВ «Торговий Дім «Аванта», позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 14.05.2019 по 17.07.2019 ГУ ДФС у Волинській області провело планову документальну виїзну перевірку ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» з питань дотримання податкового, валютного, іншого законодавства за період з 01.04.2017 по 31.03.2019, про що складено акт від 24.07.2019 № 15132/14-01/35495114.

Перевіркою встановлено порушення ТзОВ «Торговий Дім «Аванта», зокрема, Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (з змінами та доповненнями, далі - Закон № 481/95-ВР) у частині реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими від розміру мінімальних оптово-відпускних цін на алкогольні напої, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (з змінами та доповненнями, далі - Постанова № 957) у складі-магазині за адресою: провул. Макарова, 5 у м. Луцьку.

11.10.2019 ГУ ДПС у Волинській області винесло рішення № 000059-32 про застосування фінансових санкцій, яким до ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 102980,94 грн., за факт оптової торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни на такі напої.

Позивач не погоджується із рішенням про застосування фінансових санкцій від 11.10.2019 № 000059-32 з таких підстав.

Виходячи із законодавчого визначення порядку обчислення мінімальної оптово-відпускної ціни, ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» горілку «Медофф Класік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об., «Марлін Атлантік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об. реалізовувало за оптовою ціною 89,88 грн., чим повністю дотримано мінімальну оптово-відпускну ціну на алкоголь, жодних порушень Закону № 481/95-ВР чи Постанови № 957 не допущено, ціна алкогольного напою в сумі 89,88 грн. сформована саме на основі формули, прописаній в Постанові № 957.

Висновки перевірки суперечать нормам Закону № 481/95-ВР та Постанови № 957, оскільки законодавство розмежовує формування мінімальної оптово-відпускної ціни та заокруглення цін до «0», розглядає їх як дві окремі дії, з окремими правовими наслідками для суб`єктів господарювання за їх нездійснення, а не заокруглення ціни на алкогольні вироби до «0» в копійках не може кваліфікуватись як недотримання мінімальних оптово-відпускних цін на алкогольні напої.

Крім того, викладені в акті перевірки висновки ґрунтуються на підставі даних щодо торгової марки товару, без перевірки реалізованих алкогольних напоїв на відповідність кодам УКТЗЕД.

Позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 11.10.2019 № 000059-32.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 20.11.2019 (а. с. 24-26) представник відповідача Сахарчук А.А. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, прийнятого за результатами проведення фактичної перевірки, якою встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, які є нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни.

27.11.2019 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач висловив незгоду із доводами відзиву (а. с. 33-36).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів, у справі призначено підготовче засідання (а. с. 42).

27.01.2020 суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті (а. с. 59).

В судових засіданнях, які відбулися у цій справі, представник відповідача Сахарчук А.А. позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, та просить відмовити у його задоволенні.

Представник позивача у судові засідання не прибув, проте подав письмові клопотання про розгляд справи без участі представника від 10.02.2020, від 27.02.2020, від 10.03.2020 (а. с. 63, 73, 77), у зв`язку із чим судовий розгляд справи проведено за відсутності представника позивача.

Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу від 26.04.2019 № 1559 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» (а. с. 28) державні ревізори-інспектори ГУ ДФС у Волинській області провели документальну планову виїзну перевірку ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» з питань дотримання податкового, валютного законодавства, законодавства з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.04.2017 по 31.03.2019, про що складено акт від 24.07.2019 № 15132/14-01/35495114 (а. с. 9-14).

Перевіркою (пункт 7 розділу IV акту від 24.07.2019 № 15132/14-01/35495114) встановлено порушення ТзОВ «Торговий Дім «Аванта», зокрема, Закону № 481/95-ВР у частині реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими від розміру мінімальних оптово-відпускних цін на алкогольні напої, встановлені Постановою № 957, у складі-магазині за адресою: провул. Макарова, 5 у м. Луцьку (а. с. 13).

11.10.2019, на підставі акту перевірки від 24.07.2019 № 15132/14-01/35495114, ГУ ДПС у Волинській області винесло рішення № 000059-32 про застосування фінансових санкцій, яким до ТзОВ «Торговий Дім «Аванта» відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 102980,94 грн., за факт оптової торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни на такі напої (а. с. 29-30).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

За змістом статті 1 Закону № 481/95-ВР мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари.

Відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Статтею 18 Закону № 481/95-ВР надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Пунктом 1 Постанови № 957 установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Відповідно до додатку до Постанови № 957 мінімальна оптова-відпускна ціна, зокрема, горілки та лікеро-горілчаних виробів становить 321,00 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.

При цьому, примітками 1, 4 додатку до Постанови № 957 визначено, що: мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п`ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, у тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об`ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків; мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв, визначені (розраховані) згідно з примітками 1-3 цього додатка, заокруглюються: у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок; у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок.

Як вбачається із акту перевірки від 24.07.2019 № 15132/14-01/35495114, на підставі якого прийняте оскаржуване рішення, перевіркою видаткових накладних контрагентам (ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ТзОВ «Полісся-Трейд», ФОП ОСОБА_3 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_5 ) встановлено факт реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за розмір мінімальних гуртових цін на алкогольні напої, встановлені Постановою № 957, а саме реалізовано горілку «Медофф Класік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об., «Марлін Атлантік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об. за ціною 89,88 грн., тоді як мінімальна оптово-відпускна ціна вказаної горілки місткістю 0,7 дм. куб. із вмістом спирту 40% об. повинна бути не нижчою 89,90 грн. (а. с. 11).

Отже, на думку суду, враховуючи правила, викладені у примітках 1, 4 додатку до Постанови № 957, мінімальна оптово-відпускна ціна повинна була бути встановлена позивачем при оптовій торгівлі на горілку «Медофф Класік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об. та горілку «Марлін Атлантік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об. не менше, ніж 89,90 грн., яка обчислюється таким чином: 321,00 грн. (мінімальна оптово-відпускна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту) х 40 (міцність за об`ємом у відсотках) х 0,7 (місткість тари у літрах) : 100% = 89,88 грн., та здійснюється заокруглення у бік збільшення (до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок), тобто 89,90 грн.

Суд звертає увагу, що визначення мінімальних оптово-відпускних цін на алкогольні напої здійснюється із врахуванням приміток 1 - 4 додатку до Постанови № 957 у їх сукупності. Тобто, правила, викладені у примітці 4 додатку до Постанови № 957 щодо заокруглення мінімальних оптово-відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв, підлягають обов`язковому застосуванню та їх недотримання необхідно розцінювати як порушення вимог щодо формування мінімальної оптово-відпускної ціни на алкогольні напої.

Відтак, оскільки під час документальної планової виїзної перевірки встановлено факт оптового продажу у складі-магазині, належному позивачу, горілки «Медофф Класік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об. та горілки «Марлін Атлантік», 0,7 дм. куб., спирт 40% об. за ціною 89,88 грн. (тоді як мінімальна оптово-відпускна ціна на такі напої повинна становити не менше 89,90 грн.), що є порушенням Постанови № 957 разом з додатком та примітками 1 - 4, тому у відповідача були наявні правові підстави для застосування фінансових санкцій за факт оптової торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни на такі напої.

При цьому, суд не бере до уваги доводи позивача про те, що порушень Постанови № 957 ним допущено не було, оскільки позивач при встановленні мінімальної ціни на вказані алкогольні напої безпідставно не врахував обов`язкові правила, викладені у примітці 4 додатку до Постанови № 957 щодо заокруглення мінімальних оптово-відпускних цін на окремі види алкогольних напоїв.

Суд також відхиляє доводи позивача про протиправність оскаржуваного рішення з огляду на те, що відповідач не ідентифікував реалізовані алкогольні напої на відповідність кодам УКТЗЕД, позаяк такі доводи правового значення не мають, адже перевіркою виявлено порушення щодо продажу за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни, саме горілки, а Постановою № 957 горілка та лікеро-горілчані вироби мають однакову мінімальну оптово-відпускну ціну за 1 літр 100-відсоткового спирту, незалежно від коду УКТЗЕД (220860, 220870, 220890), а саме 321,00 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 11.10.2019 № 000059-32 є правомірним та таким, що вчинене відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання його протиправним та скасування з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх

Повний текст рішення складений 20 березня 2020 року