Постанова № 88369322, 20.03.2020, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
20.03.2020
Номер справи
712/15453/19
Номер документу
88369322
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №712/15453/19

Провадження №3/712/174/20

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2020 суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., за участю представника Черкаської митниці ДФС Дзюбан Н.Ю., захисника Юдіна В.С., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Черкаської митниці ДФС відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

ВСТАНОВИВ:

До Соснівського райсуду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, відносно ОСОБА_1 .

01.11.2019 за фактом переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товару автомобіль «PEUGEOT «5008» (кузов № НОМЕР_2 ) з поданням органу доходів і зборів документів, що містить неправдиві відомості щодо відправника зазначеного товару та його ціни, яка необхідна для визначення його митної вартості відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 127/90200/19 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

В судовому засіданні представник Черкаської митниці ДФС Дзюбан Н.Ю. протокол підтримала та просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Юдін В.С. в судовому засіданні просив закрити справу у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопрушення та пояснив, що ОСОБА_1 звернувся до перекупів, які знайшли йому автомобіль та оформили документи. Ціна переміщення автомобіля відповідала ціні яка була вказана в рахунку - фактурі, тобто 2500 євро. Отже умислу на приховування відомостеі щодо відправника та ціни на автомобіль не мав. Крім того зазначив, що на момент складання протколу закінчились строки притягнення ОСОБА_1 до адміністартивної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку представника Черкаської митниці ДФС, захисника, суддя приходить до наступного.

Судом встановлено, що 18.09.2018 через пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС ОСОБА_1 через митний кордон України на митну територію України було переміщено товар: «автомобіль пасажирський марки PEUGEOT, модель «5008», 1шт, б/в, календарний рік виготовлення 2010, модельний рік виготовлення 2010, дата першої реєстрації 09/07/10, дата виготовлення 17/06/10, двигун дизельний, об`єм двигуна 1997см.куб., номер двигуна – DW20CTED4, потужність двигуна 110kw/136к.с, колір сірий, категорія ТЗ-М1, повна маса в разі максимального навантаження 2,125т, (VIN): НОМЕР_2 , власна маса 1,638т., вантажопідйомність 0.487 т, призначення: пасажирський, загальна кількість місць, включно місце водія - 5, тип кузова: універсал 5-ти дверний, колісна формула 4х2, не містить у своєму складі передавачів або передавачів та приймачів, т/з походить з Французької Республіки, виробник: «AUTOMOBILES PEUGEOT», країна виробництва: FR».

Як підставу для отримання дозволу на переміщення зазначеного товару через митний кордон України до митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС Якубою А.В. було подано свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 та рахунок (купча) від 14.09.2018 б/н, відповідно до якого транспортний засіб «PEUGEOT 5008» (VIN: НОМЕР_2 ) було придбано останнім в компанії UAB «VIJORTTA» за ціною у 2 500,00 євро.

20.09.2018 за митною декларацією типу ЕЕ №UA902070/2018/705850 зазначений транспортний засіб було доставлено ОСОБА_1 до митного поста «Черкаси-північний» Черкаської митниці ДФС (місце прибуття – Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Різдвяна, 175/11) та 24.09.2018 задекларовано в митний режим імпорту (випуску для вільного обігу) за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №UA902070/2018/705985. Відповідно до графи 42 вказаної митної декларації, для проведення митного оформлення вказаного транспортного засобу декларантом заявлено його ціну у сумі 2500,00 євро.

Вищезазначений транспортний засіб за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №UA902070/2018/705985 було випущено митним постом «Черкаси-північний» Черкаської митниці ДФС для вільного обігу на митній території України 24.09.2018.

В подальшому, 23.09.2019 до Черкаської митниці ДФС надійшов лист Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Державної фіскальної служби України від 17.09.2019 №28904/7/99-99-20-02-01-17 щодо проведення перевірки інформації, викладеної в запиті Митного департаменту при Міністерстві фінансів Литовської Республіки від 09.08.2019 №(20.4/05)3B-6420. Відповідно до зазначеної інформації Митного департаменту при Міністерстві фінансів Литовської Республіки та доданих документів встановлено, що товар «транспортний засіб «PEUGEOT 5008» (VIN: НОМЕР_2 ) на території Литовської Республіки було продано ОСОБА_1 . компанією UAB «SANDRALITA» ( АДРЕСА_2 LT) згідно рахунку від 14.09.2018 №6863 за ціною 4200,00 євро (137872,29 грн. за курсом Національного банку України 32,826735 грн. за 1 євро станом на 18.09.2018). В подальшому такий товар експортовано з Литовської Республіки на підставі митної декларації від 14.09.2018 18LTLC0100EK0EA458.

За таких обставин, рахунок від 14.09.2018 б/н, що був поданий ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС та Черкаської митниці ДФС як підставу для переміщення товару автомобіль «PEUGEOT 5008» (VIN: НОМЕР_2 ) через митний кордон України та його митного оформлення у митний режим імпорту, містить неправдиві відомості щодо відправника (продавця) зазначеного товару та його ціни, яка необхідна для визначення його митної вартості.

01.11.2019 за даним фактом уповноваженою посадовою особою Черкаської митниці ДФС за наявності приводів та підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 491 Митного кодексу України відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 127/90200/19 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України підтверджується наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Згідно з п. 5, 6 Постанови Пленум Верховного Суду України від 03.06.2005 № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» - незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.

Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаро-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Згідно з ч. 1 ст. 198 Митного кодексу України органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Відповідно до ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України особи, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на органи доходів і зборів зобов`язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 335 Митного кодексу України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник при перевезенні автомобільним транспортом надають органу доходів і зборів в паперовій або електронній формі такі документи та відомості:

а) документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність);

б) транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні);

в) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності);

г) комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів;

ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки;

д) найменування товарів;

е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об`єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів.

Відповідно до ч. 3 ст. 335 Митного кодексу України разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, декларація митної вартості. У встановленому цим Кодексом порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про:

1) документи, що підтверджують повноваження особи, яка подає митну декларацію;

2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або інші документи, що підтверджують право володіння, користування та/або розпорядження товарами;

3) транспортні (перевізні) документи;

4) комерційні документи, наявні у особи, яка подає декларацію;

5) у разі необхідності - документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності;

6) документи, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв`язку із застосуванням захисних, антидемпінгових та компенсаційних заходів (за наявності таких обмежень);

7) у випадках, передбачених цим Кодексом, - документи, що підтверджують країну походження товару;

8) у разі необхідності - документи, що підтверджують сплату та/або забезпечення сплати митних платежів;

9) у разі необхідності - документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів, на застосування повного чи часткового звільнення від сплати митних платежів відповідно до обраного митного режиму;

10) у разі необхідності - документи, що підтверджують зміну термінів сплати митних платежів;

11) у разі необхідності - документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів та обраний метод її визначення відповідно до статті 53 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно з ч. 1 ст. 52 МК України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Відповідно до ч. 2 ст. 57 МК України основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

З огляду на зазначені норми митного законодавства, ціна, яка вказана у договорах купівлі-продажу (рахунках), є відомостями, які використовуються для визначення митної вартості такого товару.

Згідно ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Відповідно до відомостей Єдиної автоматизованої інформаційної системи Державної фіскальної служби України та АСМО «Інспектор», ОСОБА_1 протягом року до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 483 або ст. 482 Митного кодексу України, не притягувався.

Отже, в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 198, ч. 2 ст. 334 Митного кодексу України, 18.09.2018 через пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск» митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС через митний кордон України на митну територію України було переміщено товар автомобіль «PEUGEOT 5008» (VIN: НОМЕР_2 ) вартістю 4200,00 євро (137872,29 грн. за курсом Національного банку України 32,826735 грн. за 1 євро станом на 18.09.2018) з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів рахунку від 14.09.2018 б/н, що містить неправдиві відомості щодо відправника (продавця) зазначеного товару та його ціни, яка необхідна для визначення його митної вартості.

За таких умов суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 , складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.

Наявність обставин, що виключають, обтяжують чи пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 в ході розгляду справи встановлено не було.

При накладенні стягнення враховано, що згідно ч. 2 ст. 467 Митного кодексу України (в редакції чинній на час вчинення правопорушення) якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477 - 485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.

Відповідно до чинного законодавства встановлення (виявлення) факту наявності адміністративного проступку здійснюється уповноваженим на те органом у певний процесуальний спосіб – шляхом складення протоколу про адміністративне правопорушення (ст. 254 КУпАП, ст. 494 Митного кодексу України). Обчислення строків давності притягнення до адміністративної відповідальності починається з моменту встановлення факту проступку.

В матеріалах справи наявний лист Департаменту організації протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії Державної фіскальної служби України від 17.09.2019 №28904/7/99-99-20-02-01-17 «Про звернення митних органів Литовської Республіки» отриманий Черкаською митницю ДФС 23.09.2019 за вхідним № 1589/8, яким митниці було надано копію рахунку від 14.09.2018 №6863, згідно даних якого було встановлено, що транспортний засіб «PEUGEOT 5008» (VIN: НОМЕР_2 ) було придбано гЯкубою ОСОБА_2 за ціною 4200,00 євро, а не 2500, 00 євро, а також іншої компанії, ніж була зазначена у рахунку від 14.09.2018 б/н, який ним подавався до органів доходів і зборів.

З огляду на зазначене, встановлений ч. 2 ст. 467 Митного кодексу України шестимісячний строк давності притягнення до адміністративної відповідальності закінчується 23.03.2020 та на даний час не минув.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 467, 483, 524-528 Митного кодексу України, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Стягнути з ОСОБА_1 штраф у розмірі 100 відсотків вартості предметів правопорушення на суму 137 872,29 грн. з конфіскацією на користь держави товару «PEUGEOT 5008» (VIN: НОМЕР_2 ) у кількості 1 шт.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Черкаської митниці ДФС витрати у справі у сумі 821,00 грн. (МФО – 820172; Банк отримувача – Державна казначейська служба України, м. Київ; Отримувач – Черкаська митниця ДФС; ЄДРПОУ отримувача – 39420084; р/р – 35222298088911).

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420,40 грн., який зарахувати на рахунок UA 798999980000031211256026001 в Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 37993783, отримувач: ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код класифікацій доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.

Головуючий О.І.Кончина