
Номер провадження 3/243/1173/2020
Номер справи 243/2411/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«23» березня 2020 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі
Головуючого – судді Хаустової Т.А.,
за участю:
- секретаря судового засідання – Кобець О.М.,
- прокурора – Борисова А.А.,
- особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які поступили від Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у відношенні:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Слов`янська Донецької області, громадянки України, працюючої ревізором Товариства з обмеженою відповідальністю «Синергія БТ», РНОКПП: НОМЕР_1 , Паспорт серії НОМЕР_2 виданий 24 вересня 1998 року Слов`янським МВ УМВС України в Донецькій області, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
В судовому засіданні встановлено, що згідно Наказу начальника Відділу культури Слов`янської міської ради за № 12-ос від 15 червня 2016 року ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста І категорії Відділу культури Слов`янської міської ради з 16 червня 2016 року.
Наказом № 15-ос від 05 липня 2018 року ОСОБА_1 переведено на посаду провідного спеціаліста Відділу культури Слов`янської міської ради.
Відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, як посадову особу місцевого самоврядування, та є відповідальною за вчинення корупційних правопорушень.
Згідно ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі Наказу начальника Відділу культури Слов`янської міської ради за № 02 - ОС від 20 червня 2019 року ОСОБА_1 звільнено з посади провідного спеціаліста Відділу культури з 04 липня 2019 за власним бажанням, згідно ст. 38 КЗпП України. Підставою є заява про звільнення ОСОБА_1 від 23 травня 2019 року.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пп. 2 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 № 959/29089, та змінами відповідно до наказу НАЗК за №168/19 від 12.12.2019 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 № 1300/34271 декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» .
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були поданні до Реєстру відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
Також, рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 № 959/29089, та змінами відповідно до наказу НАЗК за №168/19 від 12.12.2019 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 № 1300/34271 затверджено форму декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 1 форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб`єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб`єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до інформації розміщеної в Реєстрі, декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 подала 08 жовтня 2019 року о 14 годині 30 хвилин (унікальний ідентифікатор декларації «f80edfb0-7c33-4902-9b92-dd5afd87d8c1»).
У відповідності з даними Реєстру вона зареєструвалося у ньому 21 березня 2017 року о 12:20:02 годині. Дії по заповненню декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) в «особистому кабінеті» розпочала лише 08 жовтня 2019 року 13 годині 32 хвилини, яку в той же день успішно подала до Реєстру. При цьому, перешкод у доступі до Реєстру в неї не встановлено.
Слід зауважити, що обов`язок належної підготовки суб`єкта декларування для подачі декларації, зокрема, вибір місця її подачі, покладається на самого суб`єкта декларування. Для цього у суб`єкта декларування є час з моменту прийняття ним рішення про своє звільнення та подачі відповідної заяви, яку ОСОБА_1 подала 23 травня 2019 року.
Поважних причин, які б перешкоджали вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) ОСОБА_1 не вказано і в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 мала можливість вчасно подати вказану декларацію, однак свідомо цього не зробила.
Враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_1 об`єктивну сторону правопорушення.
Таким чином, провідний спеціаліст Відділу культури Слов`янської міської ради ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, згідно п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто суб`єктом на яку поширюється дія вказаного Закону, знаходилася на території України, не перебувала на лікарняному або у відпустці, отже мала фізичну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням) до 00 години 00 хвилин 05 липня 2019 року, але у зв`язку з особистою зухвалістю та безвідповідальністю, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала вказану декларацію лише 08 жовтня 2019 року о 14 годині 30 хвилин, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
ОСОБА_1 роз`яснені права та обов`язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності передбачені ст.268 КУпАП та ст.ст.55, 56, 59, 63 Конституції України (а.с.6-7).
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненому правопорушенні визнала повністю та суду пояснила, що вона працювала на посаді провідного спеціаліста Відділу культури Слов`янської міської ради по 04 липня 2019 року. У зв`язку з сімейними обставинами вирішила змінити місце роботи. Будучі у відпустці перед звільненням ходила на стажування в іншу організацію. Має батьків та доньку, яка є матір`ю-одиночкою. Через хворобливий стан батьків та турботу про онуків забула своєчасно подати декларацію, як особа, що звільняється, подала пізніше. Про подачу декларації до звільнення її ніхто не попереджав, оскільки саме вона була відповідальною особою з цього питання, а також вагалася в питанні про своє звільнення. Вона до 01 квітня 2019 року подавала Декларацію за 2018 рік, до звільнення не подавала. Потім подала тільки в жовтні місяці 2019 року. Також вона подала Декларацію за 2019 рік.
Вона цілком згодна зі ст. 68 Конституції України, а також підтверджує той факт, що своєчасно не подала Декларацію до 05 липня 2019 року.
Прокурор у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Провина ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, а саме:
- Протоколом про адміністративне правопорушення № 128 від 05 березня 2020 року (а.с.6-14);
- Наказом Відділу культури Слов`янської міської ради № 12-ос від 15 червня 2016 року (а.с.24);
- Наказом Відділу культури Слов`янської міської ради № 15-ос від 05 липня 2018 року (а.с.25);
- Посадовою інструкцією провідного спеціаліста Відділу культури Слов`янської міської ради ОСОБА_1 затвердженої від 05 липня 2018 р02-ос від 20 червня 2019 року (а.с.30).
Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачено, що відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. В примітці до цієї статті зазначено, що суб`єктом правопорушень є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що Наказом начальника Відділу культури Слов`янської міської ради за № 12-ос від 15 червня 2016 року ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста І категорії Відділу культури Слов`янської міської ради з 16 червня 2016 року.
Наказом № 15-ос від 05 липня 2018 року ОСОБА_1 переведено на посаду провідного спеціаліста Відділу культури Слов`янської міської ради.
Відповідно до п.п. «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 , є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, як посадову особу місцевого самоврядування, та є відповідальною за вчинення корупційних правопорушень.
Отже суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Наказом начальника Відділу культури Слов`янської міської ради за № 02 - ОС від 20 червня 2019 року ОСОБА_1 звільнено з посади провідного спеціаліста Відділу культури з 04 липня 2019 за власним бажанням, згідно ст. 38 КЗпП України. Підставою є заява про звільнення ОСОБА_1 від 23 травня 2019 року.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до пп. 2 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 № 959/29089, та змінами відповідно до наказу НАЗК за №168/19 від 12.12.2019 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 № 1300/34271 декларація суб`єкта декларування, який припиняє діяльність пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» .
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції». Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були поданні до Реєстру відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
Також, рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 № 959/29089, та змінами відповідно до наказу НАЗК за №168/19 від 12.12.2019 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2019 № 1300/34271 затверджено форму декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, відповідно до Попередження про обмеження, спрямовані на запобігання корупційним та пов`язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю (а.с.28-29) ОСОБА_1 була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», зокрема з вимогами про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення, та про строки, в які це необхідно зробити.
Вказані обставини в судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечувалися.
Закон України «Про запобігання корупції» оприлюднено в офіційному друкованому органі Верховної Ради України в газеті «Голос України» від 25 жовтня 2014 року № 206.
Статтею 68 Конституції України закріплено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З витягу ID декларації: http:\\public.nazk.gov.ua/declaration/f80edfb0-7c33-4902-9b92-dd5afd87d8c1 від 06 березня 2020 року після звільнення декларація провідного спеціаліста Відділу культури Слов`янської міської ради ОСОБА_1 за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01 січня 2019 року по 04 липня 2019 року, подана 08 жовтня 2019 року о 14 годині 30 хвилини (а.с.34-40).
Враховуючи вищевикладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, провина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі, обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення є щире каяття. Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення в судовому засіданні не встановлено.
Судом також у відповідності до вимог статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховується ступінь вини і матеріальний стан особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Призначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує обставини, що пом`якшують відповідальність та обирає стягнення в межах санкції, встановленої в межах стягнення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З урахуванням обставин справи та особи правопорушника, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_3 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. на користь держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) Постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку покладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 34, 35, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_3 , винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп., на р/р № UA588999980313030106000005075, Казначейство України (ЕАП), код платежу 21081100, ЄДРПОУ 37803368, МФО 899998, одержувач платежу Слов`янське УК/м. Слов`янськ/21081100.
Стягнути з ОСОБА_2 , судовий збір на користь держави у сумі 420,40 гривень на доходний рахунок UA908999980313111256000026001, Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду
Донецької області Т.А. Хаустова