ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 319
ПОСТАНОВА
Іменем України
| 23.07.2007 | Справа №2-23/5577-2007А
Господарський суд Автономної Республіки Крим у складі судді ІщенкоГ.М., секретаря судового засідання Ємєнджієвої А.М., розглянувши за участю представників: від позивача - Володькін С.А. - головний державний податковий інспектор юридичного відділу, дов.№2285/9/10-0 від 04.05.ІНФОРМАЦІЯ_2р. від відповідача - не з'явився, повідомлений належним чином, у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта, (98600, АР Крим, м. Ялта, вул. Васильєва, 16), до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, (АДРЕСА_7), про звернення стягнення на активи в сумі 1202,97 грн. встановив: Державна податкова інспекція у м. Ялта звернулась до господарського суду АР Крим з адміністративним позовом до підприємця ОСОБА_1 про звернення стягнення на активи в розмірі заборгованості в сумі 1202,97 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем несвоєчасно сплачуються суми єдиного податку відповідно до законодавства. Відповідач письмового відзиву на позовну заяву та документів витребуваних судом не представив, не забезпечив явку свого представника в судове засідання, про день розгляду справи був повідомлений належним чином - судовою повісткою, яка отримана ним, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення НОМЕР_1 (аркуш справи 18). Про причини неявки суд не повідомив. Розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представника позивача, дослідив надані докази, судом встановлено наступне. Рішенням виконавчого комітету Ялтинської міської ради від ІНФОРМАЦІЯ_1р. ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи, (аркуш справи 6). Так, відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» - суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно вибрати спосіб оподаткування доходів по єдиному податку шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. З урахуванням положень зазначеного Указу, відповідачем подано заяву про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на ІНФОРМАЦІЯ_2 рік, (аркуш справи 7). Зі змісту абзацу 6 пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва» випливає що, фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Абзац 2 статті 2 зазначеного Указу передбачає, що ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності й не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 128 Господарського кодексу України, громадянин - підприємець зобов'язаний своєчасно надавати податковим органам декларації про доходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в порядку і в розмірах, встановлених законом. У порушення вимог закону, відповідач не повністю здійснював сплату єдиного податку у ІНФОРМАЦІЯ_2 році, у зв'язку з чим за підприємцем ОСОБА_1 числиться заборгованість перед бюджетом в сумі 1202,97грн., у тому числі пеня в розмірі 2,94грн., застосована за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. На підставі пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу направлені перша податкова вимога від НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_5р., а також друга податкова вимога НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3р., (аркуш справи 11-12). ІНФОРМАЦІЯ_4р. заступником начальника Державної податкової інспекції у м. Ялта прийнято рішення НОМЕР_4 про стягнення грошових коштів і продажу інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Проте, вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 2,94грн. застосованої за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання не підлягають задоволенню з огляду на наступне. Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання. Пунктом 1.3 статті 1 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Згідно з пунктом 16.1 статті 16 Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. А відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Але зобов'язання по сплаті сум єдиного податку визначено нормами Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва». Отже, сума зобов'язання по сплаті єдиного податку фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 не узгоджувалась в силу норм Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», тому пеня, передбачена статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не підлягає нарахуванню. Пункт 5 зазначеного Указу передбачає, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність числення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України. Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів. Частиною 2 статті 128 Господарського кодексу України встановлено, що підприємці відповідають за своїми зобов'язаннями усім своїм майном, на яке згідно закону може бути звернено стягнення. Примусове стягнення податкової заборгованості - передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків. Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання. Статтею 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду. Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України. Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів в реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканність, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист»). За таких обставин справи, вимоги позивача про звернення стягнення на активи підприємця ОСОБА_1 в розмірі заборгованості в сумі 1202,97грн. підлягають частковому задоволенню. Вступну і резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні ІНФОРМАЦІЯ_7 року. У повному обсязі постанову складено ІНФОРМАЦІЯ_6 року. На підставі викладено, керуючись статтями 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ПОСТАНОВИВ: 1. Позов задовольнити частково. 2. Звернути стягнення на активи фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_8 року народження, уродженця м. Ялта, що мешкає за адресою: АДРЕСА_7; банківські реквізити: рахунку не має, ідентифікаційний номер НОМЕР_5) у доход місцевого бюджету м. Ялта (рахунок 34210379700039, код платежу 16050200, банк одержувача УДК в АР Крим, МФО 824026, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 24040636) у розмірі заборгованості в сумі 1200,03грн. 3. В частині звернення стягнення на активи в розмірі заборгованості (пені) в сумі 2,94 в позові відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку, передбаченому частиною 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі неподання відповідної заяви (стаття 254 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суддя Господарського суду Автономної Республіки Крим Іщенко Г.М.