Рішення № 88353091, 23.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.03.2020
Номер справи
826/16957/18
Номер документу
88353091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2020 року м. Київ № 826/16957/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства Міністерства оборони України Готель "Козацький" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0454351212,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Державне підприємство Міністерства оборони України Готель «Козацький» (далі - ДП МОУ Готель «Козацький») з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі - відповідач та/або ГУ ДФС у м. Києві/контролюючий орган) та просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.07.2018 року №0454351212, а судові витрати покласти на відповідача.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ним вчасно подано контролюючому органу податкову декларацію з податку на прибуток за 2016 рік, однак така декларація не була прийнята останнім, у зв`язку з виявленими помилками, а саме через невірний підпис, у зв`язку з чим необхідно підтвердити право підпису особи - ОСОБА_1 .

ДП МОУ Готель «Козацький» вказує, що з приводу неприйняття податкової звітності, у тому числі податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік наявний судовий спір, який розглядається в рамках адміністративної справи №826/12020/17.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній наполягає на правомірності прийнято рішення та просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, у якому наводить спростування тверджень контролюючого орану.

Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві проведено камеральну перевірку Державного підприємства Міністерства оборони України Готель «Козацький» щодо своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік, якою встановлено порушення вимог підпункту 49.18.6 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік (акт перевірки від 19.06.2018 року №4406/26-15- 12-12-12-14303572).

Як свідчать обставини справи, згідно з даними інформаційної системи органів ДФС України ДП «Готель «Козацький» Міністерства оборони України до ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС м. Києва було подано звітну податкову декларацію з податку на прибуток за 2016 рік (реєстраційний №9271315530 від 01.02.2018), граничний строк подання декларації 01.03.2017.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до пункту 126.1 ст. 126 Кодексу, ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 20.07.2018 року №0454351212 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності з податку на прибуток у розмірі 170,00 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне рішення).

Не погоджуючись зі спірним рішенням ДП МОУ Готель «Козацький» подано скаргу, за наслідком розгляду якої рішенням Державної фіскальної служби України від 03.10.2018 року №32667/6/99-99-11-03-01-25 у задоволенні останньої відмовлено, а податкове повідомлення-рішення від 20.07.2018 року №0454351212 залишено без змін.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з пунктом 48.7 статті 48 ПК України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (п. 49.2 ст. 49 ПК України).

У відповідності до підпункту 49.18.6 пункту 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному року для платників податку на прибуток для податкової декларації, яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Згідно з пунктом 137.4 статті 137 ПК України податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.

Річний податковий (звітний) період, в контексті положень пункту 137.5 сттаті 137 ПК України, встановлюється для таких платників податку:

а) платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році;

б) виробників сільськогосподарської продукції;

в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

У листі Державної фіскальної служби України від 22.12.2016 року №40603/7/99-99-03-01-17 «Про подання податкової звітності з податку на прибуток за 2016 рік» зазначено наступне:

«Якщо для податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік зазначено позначку «Базовий звітний період квартал», то граничним строком подання буде 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року, а якщо - «Базовий звітний період рік», то граничним строком подання буде 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року. Платниками податку на прибуток підприємств, що подають звітність засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (далі - в електронному вигляді):

для базового звітного періоду квартал обирається електронна форма з кодом J0100115 (коди додатків J0110307, J0110605, J0111305, J0111406, J0111505, J0111605, J0111706, J0111803, J0112803);

для базового звітного періоду рік обирається електронна форма з кодом J0108103 (коди додатків J0180303, J0180603, J0181303, J0181403, J0181503, J0181603, J0181703, J0181803, J0182803).».

Положеннями пункту 47.1 статті 47 ПК України встановлено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.

Між тим, з пунктом 120.1 статті 120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов`язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов`язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Аналіз наведених правових норм дає суду підстави дійти до висновку про наявність у платника податків обов`язку подати податкову декларацію з податку на прибуток за звітний рік протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем 2016 року, невиконання якого є підставою для застосування штрафу.

Тобто граничним строком подання позивачем податкової декларації з податку на прибуток є 01.03.2017 рік, не подання якої у зазначений строк зумовлює наявність підстав для застосування контролюючим органом штрафу на підставі положень пункту 120.1 статті 120 ПК України.

Як вбачається з матеріалів справи спірним рішенням до позивача застосовано штраф у розмірі 170,00 грн., за порушення граничних термінів подання податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік (граничний термін подання 01.03.2017 рік, дата фактично отримання 01.02.2018 рік).

Між тим, Державне підприємство Міністерства оборони України Готель «Козацький» стверджує що ним вчасно подано контролюючому органу податкову декларацію з податку на прибуток за 2016 рік, однак така декларація не була прийнята останнім, у зв`язку з виявленими помилками, а саме через невірний підпис, у зв`язку з чим необхідно підтвердити право підпису особи - ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2018 року у справі №826/12020/17 адміністративний позов Державного підприємства Міністерства оборони України «Готель «Козацький» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправною відмову Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві рішення № 9697/10/26-59-08-05-\1 14.04.2017 у прийняті - податкової звітності (звітів та декларацій) Державного підприємства Міністерства оборони України «Готель «Козацький» код 14303572 - баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.12.2016; звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2016 рік; звіт про рух грошових коштів (за прямим методом) за 2016 рік; звіт про власний капітал за 2016 рік; примітки до річної фінансової звітності за 2016 рік; податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік; податкової декларацію з податку на прибуток підприємства за 2016 рік з додатками РІ, ЛМ; податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2017 року з додатками 1, 5; податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2017 року з додаткам 1, 5; декларації акцизного податку за січень 2017 року з додатком 6; декларації акцизного податку за лютий 2017 року з додатком 6; звіт про суми нараховано заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за січень 2017 року: додатками «таблиця 5», «таблиця 6»; звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2017 року з додатками «таблиця 5», «таблиця 6», а баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.12.2016; звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2016 рік; звіт про рух грошових коштів (за прямим методом) за 2.016 рік; звіт про власний капітал за 2016 рік; примітки до річної фінансової звітності за 2016 рік; податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік; податкової декларацію з податку на прибуток підприємства за 2016 рік з додатками РІ, ЛМ; податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2017 року з додатками 1 5; податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2017 року з додаткам 1, 5; декларації акцизного податку за січень 2017 року з додатком 6; декларації акцизного податку за лютий 2017 року з додатком 6; звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за січень 2017 року з додатками «таблиця 5», «таблиця 6»; звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2017 року з додатками «таблиця 5», «таблиця 6» визнати такими, що подані Державним підприємством Міністерства оборони України «Готель «Козацький» код 14303572 у день її фактичного отримання контролюючим органом, а саме 07.04.2017 року.

Відомості щодо оскарження рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2018 року у справі №826/12020/17 відсутні.

У відповідності до положень частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, обставини подання ДП МОУ Готель «Козацький», зокрема податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік до контролюючого органу 07.04.2017 року, в розрізі положень частини 4 статті 78 КАС України, доказуванню не підлягають.

Разом з цим, граничним строком подання декларації з податку на прибуток за 2016 рік є 01.03.2017 рік.

З вказаного слідує, що фактично позивачем допущено порушення вимог підпункту 49.18.6 пункту 49.18.6 статті 49 ПК України, а відтак у контролюючого орану були наявні підстави для прийняття спірного рішення.

При цьому, суд вважає за необхідне вказати, що зазначення відповідачем у розрахунку штрафних санкцій дату фактичного отримання ГУ ДФС у м. Києві податкової декларації з податку на прибуток за 2016 рік - 01.02.2018 року, в даному випадку не має вирішального значенням при вирішенні спору по суті, оскільки факт подання такої декларації поза межами граничного строку подання (01.03.2017 року), визначено у рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.10.2018 року по справі №826/12020/17.

Водночас, розмір штрафу передбаченого положеннями пункту 120.1 статті 120 ПК України не залежить від кількості днів пропуску подання платником податків податкової декларації з податку на прибуток.

Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи вищевикладене в сукупності, суд вважає, що оскаржуване рішення відповідає критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України.

Інші доводи Державного підприємства Міністерства оборони України Готель «Козацький» щодо судових спорів в частині оскарження внесення відомостей про ДП «Готель «Козацький» не враховуються при вирішенні спору по суті, оскільки, в даному випадку не є даними, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги позивача та не мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Оскільки адміністративний позов не підлягає до задоволення, відсутні підстави для стягнення на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 2, 72, 73, 77, 139, 143, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства Міністерства оборони України «Готель «Козацький» (01001, м. Київ, вул. Михайлівська, б. 1/36, код ЄДРПОУ 14303572) до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева