
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2020 року справа № 580/3802/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання: Кулика О.П.,
представника позивача - Лук`яненко Г.О. (згідно з договором),
представника відповідача - Герасевич О.А. (згідно з довіреністю),
розглянувши за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
29 листопада 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якій просить:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування позивачу до страхового стажу періоду роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ "УМБР-7" та припинення виплати з урахуванням вказаного періоду;
2) визнати протиправним та скасувати рішення 232950000477 від 15.07.2019 відповідача про перерахунок пенсії позивачу;
3) зобов?язати відповідача зарахувати до трудового стажу позивача спірний період роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ "УМБР-7" та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням вказаного періоду страхового стажу з моменту припинення виплати, а саме з 01.07.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що при зверненні за призначенням пенсії він повідомив працівників Пенсійного фонду про те, що з червня 2004 по грудень 2014 рік він офіційно працював в Російській Федерації у ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7». 16.01.2019 до сервісного центру (Смілянський відділ обслуговування громадян) надійшла довідка з ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» (Росія, Московська область, м. Одинцово) від 17.12.2018 №б/н про час роботи та заробітну плату позивача за період з червня 2004 по грудень 2014 рік. З урахуванням даних зазначеної довідки страховий стаж позивача склав 32 роки 01 місяць 17 днів, розмір пенсії з 01.11.2018 - 6 476,42 грн. 21.01.2019 відповідачем надіслано запит до Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №2 по м. Москві та Московській області з метою проведення зустрічної перевірки первинних документів на підставі яких видано довідку про заробітну плату
25.03.2019 до відповідача надійшла відповідь з Російської Федерації від 11.03.2019 №202-15/4738 про неможливість проведення перевірки у зв`язку зі зняттям з обліку 11.09.2018 ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» та про те, що до архівного відділу Адміністрації Одинцовського муніципального району Московської області документи організації не надходили. На підставі даної відповіді відповідачем прийнято рішення 232950000477 від 27.03.2019 про виплату пенсії у попередньому розмірі у зв`язку з документами, які містять недостовірні відомості, та із страхового стажу було виключено період роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ «УМБР- 7».
В подальшому позивач самостійно знайшов правонаступника ВАТ «УМБР-7», а саме ТОВ «Спецтранс» та отримав довідку від 15.05.2019 про період роботи та заробітну плату починаючи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ «УМБР-7» та звернувся до відповідача для перегляду розміру пенсії і врахування трудового стажу та заробітної плати за період з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ «УМБР-7».
Згідно рішення 232950000477 відповідачем здійснено перерахунок пенсії за результатами якого розмір пенсії становив - 6 476,42 грн, страховий стаж 32 роки 1 місяць 17 днів.
Проте в липні місяці позивачем отримано пенсію в розмірі 1684,29 грн. Як з`ясувалося, 26.06.2019 Управлінням надіслано запит до Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №2 по м. Москві та Московській області для здійснення перевірки первинних документів на підставі яких видана довідка про заробітну плату від 15.05.2019 ОСОБА_1
10.07.2019 вих.№1982/вд/03-25 відповідач повідомив, що суми заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 16.06.2004 до 28.12.2014 у ВАТ «УМБР-7» необхідно врахувати для обчислення пенсії тільки після підтвердження достовірності видачі довідки про заробітну плату від 15.05.2019 №б/н».
Вважаючи такі дії і рішення відповідача протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
20.12.2019 від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до якого останній просив адміністративний позов позивача залишити без задоволення та зазначив, що позивачем до Пенсійного фонду надано довідку з ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» (Росія, Московська область, м. Одинцовов) від 17.12.2018 №б/н про час роботи та заробітну плату за період з червня 2004 по грудень 2014 року, однак на момент видачі вказаної довідки товариства не існувало, що підтверджується листом Управління по Одинцовському муніципальному районі Головного управління Пенсійного фонду Російської федерації №2 по м. Москві, від 11.03.2019 №202-15/4738 про неможливість проведення перевірку у зв`язку із зняттям з обліку 11.09.2018 ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» та про те, що до архівного відділу Адміністрації Одинцовського муніципального району Московської області документи організації не надходили. Крім того, позивачем не надано жодного документу, який би підтверджував достовірність видачі ТОВ «Спецтранс» позивачем не надано.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 постановлено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
21.01.2020 позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити, представник відповідача про задоволення позову заперечувала та просила відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив таке.
З 01.11.2018 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області і отримує пенсію як особа з інвалідністю 2 групи. Загальний стаж станом на 01.11.2018 складав 21 рік 07 місяців 04 дня, розмір пенсії становив 1515,86 грн.
16.01.2019 до Смілянського відділу обслуговування громадян надано довідку з ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» (Росія, Московська область, м. Одинцово) від 17.12.2018 №б/н про час роботи та заробітну плату позивача за період з червня 2004 по грудень 2014. З врахуванням даної довідки страховий стаж ОСОБА_1 склав 32 роки 01 місяць 17 днів. Відповідно до рішення 232950000477 від 25.01.2019 про перерахунок пенсії розмір пенсії з 01.11.2018 становить 6476,42 грн.
21.01.2019 відповідачем надіслано запит до Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №2 по м. Москві та Московській області з метою проведення зустрічної перевірки первинних документів на підставі яких видано довідку про заробітну плату ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст.40 та п.3 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 №1058- VI «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
25.03.2019 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшла відповідь з Російської Федерації від 11.03.2019 за №202- 15/4738 про неможливість проведення перевірки у зв`язку зі зняттям з обліку ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» з 11.09.2018 та про те, що до архівного відділу Адміністрації Одинцовського муніципального району Московської області документи організації не надходили.
На підставі вищевикладеного відповідачем прийнято рішення №232950000477 від 27.03.2019 про виплату пенсії у попередньому розмірі у зв`язку з документами, які містять недостовірні відомості, та із страхового стажу виключено період роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ «УМБР- 7».
20.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до якої додав довідку про заробітну плату за період з червня 2004 року по грудень 2014 року від 15.05.2019 №б/н за час роботи у ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7», яка видана правонаступником ТОВ «Спецтранс» ПАТ «Промсвязббанк» м. Москва.
Відповідно до рішення відповідача №232950000477 27.06.2019 позивачу здійснено перерахунок пенсії. За результатами даного перерахунку розмір пенсії склав 6 476,42 грн, страховий стаж 32 роки 1 місяць 17 днів.
26.06.2019 відповідачем повторно направлено запит №58566/03-16 до державної установи Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №2 по м. Москві та Московській області з проханням провести зустрічну перевірку первинних документів на підставі яких видана довідка про заробітну плату від 15.05.2019 №б/н ОСОБА_1 .
Крім того, пенсійна справа ОСОБА_1 спрямована на перевірку до відділу контролю за додержанням законодавства з питань пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області, який своїм листом від 10.07.2019 №1982/вд/03-25 повідомив, що суми заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 16.06.2004 до 28.12.2004 у ВАТ «УМБР-7» необхідно враховувати для обчислення пенсії тільки після підтвердження достовірності видачі довідки про заробітну плату від 15.05.2019.
Відповідно до рішення відповідача №232950000477 від 15.07.2019 позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв`язку з уточненням даних в ЕПС. За результатами даного перерахунку розмір пенсії склав 1684,29 грн, страховий стаж 21 рік 7 місяців 4 дні.
Не погоджуючись з такими діями та рішенням від 15.07.2019 відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (надалі - Угода), пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.
Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду регулюють Закони України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ), від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058- IV).
Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Частиною першою статті 24 Закону №1058-ІУ визначено, що страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з приписами частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.?
Як встановлено ст. 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону №1788-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Разом з тим, у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку №637).
Також відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані. наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди З відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості зазначені неповні чи неточні відомості про роботу працівника у певний період, то для підтвердження трудовоґо стажу приймаються інші документи, на підставі яких можна дійти висновку, де і протягом якого періоду працював працівник. Ці документи можуть бути видані роботодавцем (його правонаступником), архівними установами, до яких передано документи з особового складу для зберігання. Якщо є можливість підтвердити трудовий стаж даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, то використовуються ці відомості.
Судом встановлено, що 16.01.2019 позивачем до Смілянського відділу обслуговування громадян надано довідку з ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» (Росія, Московська область, м. Одинцово) від 17.12.2018 №б/н про час роботи та заробітну плату позивача за період з червня 2004 по грудень 2014. З врахуванням даної довідки його страховий стаж склав 32 роки 01 місяць 17 днів. На підставі даної довідки відповідно до рішення №232950000477 від 25.01.2019 про перерахунок пенсії позивачу здійснено перерахунок пенсії, розмір якої з 01.11.2018 склав 6476,42 грн.
21.01.2019 відповідачем надіслано запит до Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №2 по м. Москві та Московській області з метою проведення зустрічної перевірки первинних документів на підставі яких видано довідку про заробітну плату ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст.40 та п.3 ст. 44 Закону України від 09.07.2003 №1058- VI «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
25.03.2019 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшла відповідь з Російської Федерації від 11.03.2019 за №202- 15/4738 про неможливість проведення перевірки у зв`язку зі зняттям з обліку ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7» з 11.09.2018 та про те, що до архівного відділу Адміністрації Одинцовського муніципального району Московської області документи організації не надходили.
На підставі вищевикладеного відповідачем прийнято рішення №232950000477 від 27.03.2019 про виплату пенсії у попередньому розмірі у зв`язку з документами, які містять недостовірні відомості, та із страхового стажу виключено період роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ «УМБР- 7».
20.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до якої додав довідку про заробітну плату за період з червня 2004 року по грудень 2014 року від 15.05.2019 №б/н за час роботи у ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7», яка видана правонаступником ТОВ «Спецтранс» ПАТ «Промсвязббанк» м. Москва.
Відповідно до рішення відповідача №232950000477 27.06.2019 позивачу здійснено перерахунок пенсії. За результатами даного перерахунку розмір пенсії склав 6 476,42 грн, страховий стаж 32 роки 1 місяць 17 днів.
26.06.2019 відповідачем повторно направлено запит №58566/03-16 до державної установи Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації №2 по м. Москві та Московській області з проханням провести зустрічну перевірку первинних документів на підставі яких видана довідка про заробітну плату від 15.05.2019 №б/н ОСОБА_1 .
Крім того, пенсійна справа ОСОБА_1 спрямована на перевірку до відділу контролю за додержанням законодавства з питань пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області, який своїм листом від 10.07.2019 №1982/вд/03-25 повідомив, що суми заробітної плати ОСОБА_1 за період роботи з 16.06.2004 до 28.12.2004 у ВАТ «УМБР-7» необхідно враховувати для обчислення пенсії тільки після підтвердження достовірності видачі довідки про заробітну плату від 15.05.2019.
Відповідно до рішення відповідача №232950000477 від 15.07.2019 позивачу здійснено перерахунок пенсії у зв`язку з уточненням даних в ЕПС. За результатами даного перерахунку розмір пенсії склав 1684,29 грн, страховий стаж 21 рік 7 місяців 4 дні.
Положеннями ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.?
Частиною 1 статті 50 Закону України №1058-ІV, встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
З вказаних правових норм вбачається, що необхідною умовою зменшення раніше призначеного розміру пенсії є зловживання з боку пенсіонера щодо підроблених документів або подання свідомо неправдивих відомостей. Сам факт підробки документа та використання підробленого документа повинен бути підтверджений вироком суду у кримінальній справі, що набрав законної сили.
Суд зазначає, що на момент припинення позивачу виплати пенсії, що відповідав відпрацьованому страховому стажу, відповідачем не надано належних доказів вини позивача у наданні недостовірних даних у наданих ним при призначенні пенсії чи умисному внесенні в них недостовірних даних.
Суд звертає увагу, що сумніви відповідача у достовірності документів не можуть вважатись законною підставою для висновку про їх підроблення позивачем або ж підприємством, яке їх видало, оскільки, відповідно до ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Крім того, суд зазначає, що 20.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до якої додав довідку про заробітну плату за період з червня 2004 року по грудень 2014 року від 15.05.2019 №б/н за час роботи у ВАТ «Управління будівельно-монтажних робіт - 7», яка видана правонаступником ТОВ «Спецтранс» ПАТ «Промсвязббанк» м. Москва, на підставі якої відповідно до рішення відповідача №232950000477 від 27.06.2019 йому здійснено перерахунок пенсії. За результатами даного перерахунку розмір пенсії склав 6 476,42 грн, страховий стаж 32 роки 1 місяць 17 днів. Посилання представника позивача в судовому засіданні, що даний перерахунок було здійснено помилково і він не повинен був бути здійснений судом оцінюється критично, оскільки дані пояснення не підтвердженні жодним доказом (проведення службового розслідування, притягнення винних осіб до відповідальності тощо).
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином суд приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що не порушив закон і прав позивача, тому суд позов задовольняє у повному обсязі, визнавши протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ "УМБР-7", визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 232950000477 від 15.07.2019 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 та зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 спірний період роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ "УМБР-7" та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням вказаного періоду страхового стажу з моменту припинення виплати, а саме з 01.07.2019.
Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ "УМБР-7" та припинення виплати з урахуванням вказаного періоду.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 232950000477 від 15.07.2019 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Зобов?язати Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) спірний період роботи з 16.06.2004 по 28.12.2014 у ВАТ "УМБР-7" та провести перерахунок і виплату пенсії з врахуванням вказаного періоду страхового стажу з моменту припинення виплати, а саме з 01.07.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення 23.03.2020.
Суддя В.П. Тимошенко