
Справа № 560/385/20
РІШЕННЯ
іменем України
23 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення (наказ) Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 18 грудня 2019 року №22-11870-СГ, яким відмовлено у задоволенні поданої ОСОБА_1 заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,41 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Божиковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (кадастровий номер земельної ділянки 6821580800:04:010:0003);
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,41 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Божиковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (кадастровий номер земельної ділянки 6821580800:04:010:0003).
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 21 листопада 2019 року звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою. Однак Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області вимоги законодавства не дотримані, оскільки обґрунтованої відмови на подану заяву, в якій конкретно ставилось питання про надання дозволу на відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, конкретної правової норми відповідачем у наказі не надано. Зазначає також, що після смерті батька прийняла спадщину, у тому числі земельну ділянку, площею 0,41 га (яка була надана йому у постійне користування), якою користується до теперішнього часу та сплачує земельний податок.
Ухвалою суду від 24.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
06.02.2020 судом отримано відзив на позов, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що Головне управління при наданні оскаржуваної відмови діяло в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, у зв`язку з тим, що бажана земельна ділянка включена в перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги. Чинним законодавством чітко передбачено, що такі земельні ділянки не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Крім цього, у матеріалах справи відсутні відомості про наявність права постійного користування на земельну ділянку площею 0,41 га у померлого батька позивача.
12.02.2020 судом отримано відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що відповідачем не надано доказів того, що земельна ділянка включена в перелік земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги. Крім цього, незрозумілим є те, яким чином відповідач визначав земельні ділянки, які включив до переліку з метою передачі на земельні торги.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області було прийнято наказ від 08.11.2019 №22-9531-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік на торги», яким було включено до переліків земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами, зокрема, земельну ділянку з кадастровим номером 6821580800:04:010:0003 площею 4,5054 га за межами населених пунктів Божиковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Позивач звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою від 21.11.2019 (вх. К-14814/0/94-19 від 21.11.2019), в якій просила надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,41 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Божиковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
До заяви додано копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал (викопіювання), на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 18.12.2019 року № 22-11870-СГ відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 0,41 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Божиковецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (кадастровий номер земельної ділянки 6821580800:04:010:0003). Підставою цього вказано те, що запитувана земельна ділянка включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах. Правовою підставою вказано частину 3 статті 136 Земельною кодексу України, згідно з якою земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Листом від 27.12.2019 №443 Божиковецька сільська рада Деражнянського району звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із клопотанням про виключення з переліку земельну ділянку, яка виставлена на земельні торги (кадастровий номер 6821580800:04:010:0003) у зв`язку з тим, що земельна ділянка знаходиться під городами з 1995 року.
Згідно довідки Божиковецької сільської ради Деражнянського району №73 від 24.01.2020, виданої ОСОБА_1 про те, що за місцем розташування будинку, в якому проживали за адресою АДРЕСА_1 , за батьком рахувалася земельна ділянка площею 0,50 га.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною другою вказаної статті передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Статтею 136 ЗК визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Згідно з ч.1-2 ст.136 ЗК України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Згідно з ч.3 ст.136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Аналіз статті 136 ЗК свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17 жовтня 2019 року по справі №823/1120/16 та 23 січня 2020 року по справі №620/1058/19.
Оскільки на момент розгляду клопотання ОСОБА_1 (поданої 21 листопада 2019 року) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття ГУ Держгеокадастру рішення з цього питання (18 грудня 2019 року) земельна ділянка, щодо якої позивачем було подано клопотання, наказом ГУ Держгеокадастру від 08.11.2019 №22-9531-СГ була включена до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги окремими лотами, вказане згідно частини третьої статті 136 ЗК є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином, оскаржуване рішення є правомірним та не підлягає скасуванню. Як наслідок, відсутні й підстави для задоволення похідної вимоги - зобов`язання надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Враховуючи наведене, у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Посилання позивача на те, що спірна земельна ділянка перебувала у користуванні її батька (наразі - у її користуванні), не стосується спірних правовідносин. Наказ відповідача від 08.11.2019 №22-9531-СГ є чинним, і питання його правомірності (зокрема, у частині щодо спірної земельної ділянки) не є предметом цього судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов не підлягає задоволенню, судові витрати позивача не підлягають відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 березня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя Д.А. Божук