Рішення № 88352825, 18.03.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2020
Номер справи
560/3292/19
Номер документу
88352825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/3292/19

РІШЕННЯ

іменем України

18 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектконструкція" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову № 45 від 27.09.2019 про накладення на Державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектконструкція" штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова про накладення штрафу № 45 від 27.09.2019 прийнята відповідачем протиправно, оскільки жодних порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті "Реставрація пам`ятки архітектури - Мури фортеці (старого Замку) в м. Кам`янці - Подільському Хмельницької області" позивачем не вчинено.

Ухвалою суду від 22.10.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

27.12.2019 представник відповідача надав суду відзив, в якому проти позову заперечує та зазначає, що Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

28.12.2019 ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду суд перейшов до розгляду справи № 560/3292/19 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 21.02.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. 17.03.2020 надіслав до суду клопотання в якому просив провести розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. 18.03.2020 надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату. За результатами розгляду вказаного клопотання, враховуючи закінчення встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку розгляду справи, суд відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи.

Згідно ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, враховуючи неявку представника позивача та представника відповідача та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

16.08.2019 на адресу Державної архітектурно - будівельної інспекції України надійшла скарга ГО «ЗАБУДОВАМ НІ» щодо порушень вимог містобудівного законодавства під час реставрації і пристосування пам`ятки архітектури національного значення Гончарська башта (охор. 727/6) в м. Кам`янець-Подільський та протиаварійні роботи по вул. Вали, 1а.

На підставі звернення ГО «ЗАБУДОВАМ НІ» від 16.08.2019 відповідачем видано направлення для проведення позапланового заходу № 365 та наказ на проведення перевірки № 107 від 28.08.2019.

05.09.2019 Державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектконструкція" звернулося до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області з листом, в якому зазначило, що Державне підприємство «НДІпроектреконструкція» отримало 04.09.2019 лист № 1022-1.18/3009-19 від 29.08.2019 та повідомлення про проведення позапланового заходу (лист № 1022-1.18/2952-19 від 27.08.2019) Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області щодо проведення позапланової перевірки об 11 год. 02.09.2019 на об`єкті будівництва за адресою: «Реставрація і пристосування пам`ятки архітектури національного значення Гончарська башта (охор. №727/6) в Кам`янці - Подільському, Хмельницької області. Протиаварійні роботи. Хмельницька обл. м. Кам`янець - Подільський, вул. Вали, 1». З урахуванням того, що повідомлення про проведення позапланового заходу (лист №1022-1.18/2952-19 від 27.08.2019 ) надійшло до підприємства 02.09.2019, а направлення ( лист № 1022-1.18/3009-19 від 29.08.2019) підприємство отримало 04.09.2019, ДП «НДІпроектреконструкція» фізично не взмозі було відрядити представника, з метою реалізації і забезпечення свого права, як суб`єкта містобудування на 11 год. 02.09.2019. Тобто, в зв`язку з тим, що Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області повідомив про проведення позапланового заходу не вчасно, тим самим позбавив ДП « НДІпроектреконструкцію» права бути присутнім під час здійснення державно-архітектурного контролю, яке визначено пунктом 13 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553.

Під час проведення перевірки Управління звернулося до ДП «Спеціалізована державна експертна організація - центральна служба української державної будівельної експертизи» по залученні посадових осіб філії ДП «Укрдержбудекспертиза» до проведення зазначеного позапланового заходу.

12.09.2019 за вх. № 1022-1.18/3855-19 філія ДП «Укрдержбудекспертиза» у Хмельницькій області направило лист відповідачу, в якому зазначило, що за результатами розгляду наданих Управлінням матеріалів, візуальному обстеженню об`єкту будівництва, експертному звіту щодо розгляду проектної документації за робочим проектом (від 06.12.2018 року): «Реставрація і пристосування пам`ятки архітектури національного значення Гончарна башта (охор. 727/6) в м. Кам`янці - Подільському, Хмельницької області. Протиаварійні роботи вул. Вали, 1а в м. Кам`янці-Подільському, Хмельницької області» виявлено наступні недоліки:

- в реставраційному завданні в пункті 11 невизначений характер та об`єм робіт попередніх та протиаварійних робіт, згідно вимог ДБН А.2.2-14:2016, додаток Е;

- в проектній документації відсутнє завдання на проектування. Згідно п. 1, п.4 наказу Мінрегіону № 45 від 16.05.2011 та п.8 розділу 5.1.1, додатку А ДБН А.2.2-14:2016;

- в проектній документації відсутні документи на право землекористування - 0,136 Га (1360м. кв.), що передбачено п. 4 додатку А, розділу 5.1.1 ДБН А.2.2-14:2016;

- аркуш АР (техніко - економічні показники) та експертному звіті в таблиці (техніко - економічні показники) площа забудови - 684,0 м. кв. та будівельний об`єм пам`ятки -2120,40 м. куб. не відповідає наведеним габаритним параметрам даного об`єкту реставрації, що передбачено ДБН В.2.2-9:2009 (ДБН В.2.2-9:2018 на заміну), додаток Б.

13.09.2019 відповідачем складено акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 365.

13.09.2019 відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно якого під час проведення позапланової перевірки за адресою Хмельницька область м. Кам`янець-Подільський, вул. Вали, 1а Дозвіл на будівельні роботи № ІУ11319 "Реставрація і пристосування пам`ятки архітектури національного значення Гончарна башта (охор. 727/6) в м. Кам`янці -Подільському, Хмельницької області. Протиаварійні роботи вул. Вали, 1а в м. Кам`янці-Подільському, Хмельницької області» встановлено, що експертною організацією ДП «НДІпроектреконструкцію» під час здійснення експертизи об`єкта будівництва передачі замовнику будівництва не враховано, що проектна документація розроблена без завдання на проектування, в проектній документації відсутні документи на право землекористування - 0,136 Га (1360м. кв.). Також, в аркуші АР (техніко - економічні показники) та експертному звіті в таблиці (техніко - економічні показники) площа забудови - 684,0 м. кв. та будівельний об`єм пам`ятки - 2120,40 м. куб. не відповідає наведеним габаритним параметрам даного об`єкту реставрації, чим порушено пп. 1 п. 4 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів затвердженого Наказом міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України 16.05.2011 № 45 та п. 8 розділу 5.1.1, додатку А ДБН А.2.2-14:2016 Склад та зміст науково-проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування, а також додаток Б ДБН В.2.2-9:2009 Громадські будинки на споруди. Вказано, що відповідальність за встановлені правопорушення передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Також, 13.09.2019 Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області винесено припис з вимогою в строк до 15.10.2019 усунути виявлені порушення та письмово проінформувати Управління про їх виконання.

В подальшому, відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 45 від 27.09.2019 згідно якої Державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектконструкція" визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 36126,00 грн.

Позивач, не погоджуючись з вищевказаним рішенням відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам на підставі аналізу встановлених фактичних обставин справи на підставі норм законодавства, суд виходить з такого.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI).

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 1 Закону № 3038-VI, проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об`ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об`єктів будівництва.

Стаття 4 Закону №3038-VI встановлює, що об`єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури. До об`єктів будівництва не належать нафтові і газові свердловини та об`єкти їх влаштування.

Суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 3038-VI встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Згідно статті 41 Закону № 3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб`єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі - Порядок).

Суд зазначає, що позивачем оскаржується не процедура проведення перевірки, а лише правові наслідки проведення перевірки, а саме: постанова № 45 від 27.09.2019 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою вирішено визнати державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконструкція" винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накласти штраф у сумі 36126,00 грн.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб`єкти містобудування, які здійснюють проектування об`єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження класу наслідків (відповідальності) об`єкта будівництва: експертна організація - у розмірі вісімнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Позивач в розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" є суб`єктом містобудування, що здійснює проектування об`єктів - експертною організацією.

Згідно статті 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" об`єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов`язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об`єкти ( об`єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об`єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність; нерухомий об`єкт культурної спадщини - об`єкт культурної спадщини, який не може бути перенесений на інше місце без втрати його цінності з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду та збереження своєї автентичності.

Відповідно до статті 22 цього Закону пам`ятки, їхні частини, пов`язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, замінювати, переміщувати (переносити) на інші місця.

Частиною першою статті 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» встановлено, що розробленню проектів консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам`яток передує проведення необхідних науково-дослідних робіт, у тому числі археологічних і геологічних.

При цьому, відповідно до частини третьої цієї статті роботи із збереження об`єктів культурної спадщини проводяться згідно з реставраційними нормами та правилами, погодженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Будівельні норми та правила застосовуються у разі проведення робіт із збереження об`єкта культурної спадщини лише у випадках, що не суперечать інтересам збереження цього об`єкта.

Відповідно до статті 28 Закону вимоги органів протипожежної, санітарної, екологічної охорони та інших зацікавлених органів щодо умов утримання та використання пам`яток не можуть призводити до змін пам`яток і не повинні погіршувати їхню естетичну, історичну, мистецьку, наукову чи художню цінність.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 травня 2011 року № 45, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 року за №651/19389, затверджено Порядок розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, який визначає процедуру розроблення проектної документації на будівництво об`єктів та поширюється на суб`єктів містобудування.

Відповідно до пункту 3 Порядку для забезпечення проектування об`єкта будівництва замовник повинен надати генпроектувальнику (проектувальнику) вихідні дані на проектування.

Вимоги щодо складу та змісту науково-проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування, у тому числі складання реставраційного завдання, встановлено ДБН А.2.2-14-2016 "Склад та зміст науково-проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування".

Згідно пункту 7.1 ДБН А.2.2-14-2016 протиаварійні роботи та/або невідкладні консерваційні роботи на пам`ятці не є складовими ремонтно-реставраційних робіт і забезпечують безпечну експлуатацію пам`ятки на період, необхідний для виконання науково-дослідних робіт, розроблення науково-проектної документації та виконання ремонтно-реставраційних робіт.

Згідно пункту 8 Додатку "А" ДБН А.2.2-14-2016 вихідні дані для об`єкта реставрації, які надає замовник, саме замовник надає завдання на проектування (в разі пристосування об`єкта реставрації).

Згідно пункту 7.2.3 ДБН А.2.2-14-2016 "Склад та зміст науково - проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування" "Робочі креслення виконуються на основі матеріалів обстежень та/або дефектних актів (Додаток Д), в обсязі, достатньому для виконання протиаварійних та/або невідкладних консерваційних робіт".

Тобто, протиаварійні роботи на пам`ятці архітектури не вимагають наявності обов`язкового завдання на проектування, тому суд приходить до висновку, що відсутність завдання на проектування не є порушенням вимог законодавства, тому така підстава для застосування до позивача штрафу є необґрунтованою.

Також, згідно частини 4 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Посилання відповідача на ту обставину, що в проектній документації відсутні документи на право землекористування, є безпідставними, оскільки частиною 4 статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що відповідні роботи можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Оскільки під час судового розгляду справи не знайшло свого підтвердження порушення у вигляді здійснення експертизи об`єкта будівництва, та передачі позивачем замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, тому з наведених вище мотивів та підстав, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області № 45 від 27.09.2019 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконструкція" в розмірі 36126,00 грн.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №45 від 27.09.2019 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності на державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконструкція" в розмірі 36126,00 грн.

Стягнути на користь державного підприємства "Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут "НДІпроектреконструкція" судові витрати в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Державне підприємство "Державний науково-дослідний та проектно -вишукувальний інститут "НДІпроектконструкція" (б-р. Лесі Українки, 26, м. Київ 133, 01133 , код ЄДРПОУ - 04653199) Відповідач:Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 35668372)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький