
Справа № 560/958/20
РІШЕННЯ
іменем України
23 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області, в якому просить:
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області зарахувати до загального трудового стажу період з 26.06.1971 по 23.09.1971 та провести відповідний перерахунок пенсії;
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії, застосувавши 2,81759 коефіцієнт заробітної плати, який в подальшому застосовується для визначення розміру пенсії, починаючи з дня призначення пенсії 11.12.2004 по день звернення до суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що йому призначено пенсію за вислугу років, як плавскладу флоту рибної промисловості.
Вказує, що пенсійний фонд зарахував до загального трудового стажу лише період з 01.09.1968 по день вручення диплому, тобто по 26.06.1971. Зазначає, що навчання продовжилося до 23.09.1971, оскільки позивач проходив військову службу на присвоєння звання старшого матроса. Дані обставини підтверджуються відповідними записами з трудової книжки.
Разом з тим, позивач вказує про те, що під час призначення пенсії відповідач протиправно провів оптимізацію, застосувавши коефіцієнт середнього заробітку 1,52909 замість 2,81759, що спричинило нарахування та виплату пенсії в розмірі меншому на 2435,54 грн. на місяць. За змістом позову під час призначення позивачу пенсії відповідачем порушено статтю 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що спричинило визначення позивачу пенсії в меншому розмірі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначив, що зарахування до страхового стажу періоду між закінченням навчання та початком роботи чинним пенсійним законодавством не передбачено.
Під час призначення пенсії позивачу відповідачем не було допущено порушення застосування статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки під час призначення пенсії коефіцієнт середнього заробітку обчислювався виходячи із заробітку для обчислення пенсії за період з 01.01.1981 по 31.12.1985 та з 01.07.2000 по 15.12.2009. Позивач зауважив на тому, визначення розміру пенсії та індивідуального коефіцієнту заробітку входить до дискреційних повноважень відповідача, з огляду на зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із визначеним коефіцієнтом заробітку буде втручанням суду до дискреційних повноважень відповідача.
Враховуючи викладене, просить суд відмовити у задоволенні позову.
Також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.
Разом з тим, відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду, в якому зазначив, що позивач знав про розміри виплачуваної йому пенсії та види грошових забезпечень, які враховані для призначення пенсії, з квітня 2017, проте, до суду звернувся лише 13.02.2020, тобто, з порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановив суд, про обмеження пенсійних прав позивач дізнався з листа Головного управління ПФУ у Хмельницькій області 02.09.2019. Враховуючи викладене, позивачем не пропущено строк звернення до суду, у зв`язку з чим в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду суд відмовляє.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 21.02.2020 провадження у справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Як встановив суд, з 11.12.2004 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років, як плавскладу флоту рибної промисловості.
При звернені за призначенням пенсії за вислугу років страховий стаж, який нарахував ОСОБА_1 пенсійний фонд склав 32 роки 02 місяці 23 дні.
Позивач не погоджується з таким визначенням його стажу, та вказує, що його страховий стаж фактично складає 32 роки 05 міс. 20 днів, оскільки пенсійний фонд зарахував до загального трудового стажу лише період з 01.09.1968 по день вручення диплому, тобто по 26.06.1971. Зазначає, що навчання продовжилося до 23.09.1971, оскільки позивач проходив військову службу на присвоєння звання старшого матроса.
Разом з тим, позивач вказує про те, що під час призначення пенсії відповідач протиправно провів оптимізацію застосувавши коефіцієнт середнього заробітку 1,52909 замість 2,81759, що спричинило нарахування та виплату пенсії в розмірі меншому на 2435,54 грн. на місяць. За змістом позову під час призначення позивачу пенсії відповідачем порушено статтю 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що спричинило визначення позивачу пенсії в меншому розмірі.
За результатом розгляду звернення ОСОБА_1 , Головне управління ПФУ у Хмельницькій області листом № Г-797-П-02.23-04 від 02.09.2019 повідомило позивача, що пенсійним законодавством не передбачено підстав для зарахування стажу між закінченням навчання та початком роботи.
Щодо визначення заробітної плати для обчислення пенсії відповідач повідомив позивача про складові, з яких визначався розмір його пенсії. За змістом цього листа вперше пенсію позивачу призначено виходячи із страхового стажу 32 роки 02 місяці 23 дні (враховано по 17.11.2001) з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1972 по 31.12.1976 (згідно довідки від 21.05.2004 №312, виданої ВАТ "Находкінська база активного морського риболовства") та з 01.07.2000 по 31.10.2000 (за даними системи персоніфікованого обліку). Для обчислення заробітної плати враховано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2003 - 372,72 грн.
Заробітну плату обчислено за період роботи з 01.01.1972 по 31.12.1976 (згідно довідки про заробітну плату від 21.05.2004 № 312 виданої ВАТ "НБАМР" з 01.07.2000 по 31.10.2000 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу) із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2003 рік - 372,72 грн. індивідуальний коефіцієнт заробітку склав 2,64286, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 985,05 грн. (2,64286 х 372,72 грн.).
Надалі позивачу проводилися перерахунки пенсії, як працюючому пенсіонеру, відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
З 01.01.2006 (згідно заяви від 04.01.2006 про перерахунок пенсії із донарахуванням страхового стажу та з більшого заробітку) перерахунок пенсії проведено з врахуванням страхового стажу 35 років 7 місяців 21 день (враховано по 16.12.2005) та заробітної плати за період з 01.01.1981 по 31.12.1985 (згідно довідки про заробітну плату від 16.11.2005 № 432, виданої ВАТ "Находкінська база активного морського риболовства") та з 01.07.2000 по 16.12.2005 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу). При перерахунку застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2005 - 735,57 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітку склав 2,18538, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 1607,50 грн. (2,18538 х 735,57).
Після перерахунку пенсії середньомісячний заробіток для обчислення пенсії зріс з 985,05 грн. до 1607,50 грн., розмір пенсії з 389,61 грн. (станом на 01.01.2006) до 607,00 грн.
З 01.02.2008 (згідно заяви від 15.02.2008 про перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу та з більшого заробітку) перерахунок пенсії проведено з донарахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку - 1 рік 1 місяць 24 дні (менше ніж 24 місяці) та з врахуванням заробітної плати, з якої було попередньо перераховано пенсію.
З 21.01.2010 згідно заяви позивача його переведено на пенсію за віком згідно Закону №1058-ІV.
Пенсію за віком обчислено з врахуванням страхового стажу 38 років 4 місяці 21 день (враховано по 15.12.2009).
Заробітну плату враховано за період роботи з 01.01.1981 по 31.12.1985 (згідно довідки про заробітну плату) та з 01.07.2000 по 15.12.2009 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу), індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітної плати склав 1,52909. Заробітну плату обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік - 1650,43 грн., в результаті чого середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 2523,66 грн. (1,52909 х 1650,43 грн.).
Головне управління ПФУ у Хмельницькій області зазначило, що при проведені зазначених перерахунків коефіцієнт заробітної плати зменшувався з 2,64286 грн. до 2,18538 (з 01.01.2006), з 2,18538 до 1,52909 (з 21.10.2010), але враховуючи, що при перерахунках застосовано показники середньої заробітної плати України з 01.01.2006 - за 2005 - 735,57 грн., з 21.01.2010 - за 2009 - 1650,43 грн., розмір середньомісячного заробітку збільшувався, за рахунок цього відповідно і збільшувався розмір пенсії.
З 01.04.2017 (згідно заяви від 13.04.2017) позивачу проведено черговий перерахунок пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-IV з донарахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. В результаті перерахунку страховий стаж становить 42 роки 11 місяців 16 днів (враховано 14.02.2017), коефіцієнт страхового стажу - 0,42917, а з урахуванням величин оцінки одного року страхового стажу 1,35 - 0,57938. Проведення перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати, набутої після 2009 та показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2009 - 1650,43 грн. було недоцільним. З 01.04.2017 розмір пенсії позивача встановив 1790,17 грн.
З 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VІI проведено перерахунок пенсій з врахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, обчисленої як середній показник 2014-2016 роки - 3764,40 грн., з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. В результаті перерахунку розмір пенсії позивача збільшився на 862,76 грн. і з 01.10.2017 становив 2652,93 грн., з яких: 3764,40 грн. (середня заробітна плата в галузях економіки за 2014-2016) х 1,52909 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 5756,11 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 0,42917 (коефіцієнт стажу) = 2470,35 грн. (основний розмір пенсії) + 182,58 грн. (доплата за 17 років понаднормативного стужу, 1074,00 грн. х 17%).
За документами пенсійної справи проведено умовний розрахунок пенсії позивача за віком з врахуванням пункту 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за двоскладовою формулою) станом на 01.08.2019.
Розрахунок першої складової наступний:
1015,35 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії по першій складовій) х 64 % (загальний відсоток розрахунку пенсії від заробітку) = 649,82 грн. (основний розмір пенсії від середнього заробітку) х 1,12 (коефіцієнт підвищення) = 727,80 грн. (основний розмір пенсії), а з урахуванням обмеження максимальним розміром - 168,00 грн.
Розрахунок частини пенсії по другій складовій проведено згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу за період з 01.01.2004 по 14.02.2017 (7 років 11 місяців 17 днів) та заробітної плати з 01.01.2004 по 17.12.2009:
4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016, збільшена на коефіцієнт 1,17) х 0,22343 (індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії) = 984,06 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії по другій складовій) х 0,07917 (коефіцієнт страхового стажу) = 77,91 грн. (розмір пенсії за віком по другій складовій).
Розмір пенсії по двох складових:
168,00 грн. (пенсія по першій складовій) + 77,91 грн. (пенсія по другій складовій) = 245,91 грн. (сумарний розмір пенсії за віком по двох складових) + 828,09 грн. (доплата до прожиткового мінімуму 1074,00 грн.) + 415,20 грн. (доплата як 65-річній особі до мінімальної пенсійної виплати до розміру 1489,20 грн.) + 41,80 грн. (доплата за 17 років понаднормативного стажу, 245,91 грн. х 17 %) + 33,00 грн. (державна адресна допомога до 1564,0 грн.) + 436,00 грн. (доплата до 2000,00 грн.) = 2000,00 грн.
Враховуючи, що розмір пенсії позивача з 01.03.2019 року становить 3072,89 грн., проводити обчислення пенсії відповідно до пункту 2 статті 27 Закону №1058-ІV недоцільно.
Позивач не погоджується із правильністю обчислення індивідуального коефіцієнту заробітку - 1,52909, тому звернувся до суду з даним позовом за захистом порушених прав.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ), "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-ІV), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Підпунктами 4, 23 частини 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованою Законом України "Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)" № 137-V 14.09.2006 визначено, що всі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІУ особам, які мають право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Звертаємо увагу суду, що відповідно до статті 24 Закону №1058-ІУ періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. З 01.01.2004 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, про сплату страхових внесків.
Згідно статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.
До стажу роботи зараховується також стаціонарне навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах підтверджується дипломами, а у разі його відсутності - довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Пунктами 1, 2, 20 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
При цьому, основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.
Як вбачається з наданої суду копії трудової книжки ОСОБА_1 , з в період з 01.09.1968 по 23.09.1971 позивач був курсантом Одеського морехідного училища.
26.06.1971 позивачу видано диплом з присвоєнням кваліфікації техніка-механіка, після цього навчання продовжилося до 23.09.1971, оскільки ОСОБА_1 проходив військову службу на присвоєння звання старшого матроса, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці та копією військового квитка серії НОМЕР_1 .
Отже, як встановив суд, позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області із заявою про зарахування до загального стажу період з 01.09.1968 по 03.10.1971 - період навчання, при цьому позивач подав належним чином оформлені документи, що підтверджують період навчання. Проте, Головне управління ПФУ у Хмельницькій області за результатом розгляду звернення відмовило у зарахуванні періоду з 26.06.1971 по 23.09.1971, у зв`язку з тим, що зарахування до стажу періоду між закінченням навчання та початком роботи чинним пенсійним законодавством не передбачено.
Суд зазначає, що оскільки в трудовій книжці зроблений запис №4 від 19.01.1971 та №5 від 23.09.1971 про перебування ОСОБА_1 курсантом в Одеському морехідному училищі, жодних виправлень в цих записах суд не встановив, суд зазначає, що відмова ОСОБА_1 в зарахуванні вказаного періоду до загального стажу є протиправним, тому для захисту прав позивача суд зобов`язує Головне управління ПФУ в Хмельницькій області зарахувати до загального трудового стажу період з 26.06.1971 по 23.09.1971 та провести відповідний перерахунок пенсії.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне управління ПФУ в Хмельницькій області провести перерахунок пенсії, застосувавши 2,81759 коефіцієнт заробітної плати, який в подальшому застосовується для визначення розміру пенсії, починаючи з дня призначення пенсії 11.12.2004 по день звернення до суду, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Статтею 27 Закону № 1058-IV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно статті 40 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною 2 цієї статті передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати є співвідношенням між заробітною платою, яку особа фактично отримує в певний місяць, з якої сплачено страхові внески, до середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за цей місяць, і безпосередньо залежить від величини заробітної плати позивача. Зазначений коефіцієнт визначається щомісячно.
Обчислені щомісячні коефіцієнти заробітку підсумовуються та шляхом ділення одержаної суми на кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати, визначається середній коефіцієнт заробітної плати особи (Ск : К ).
Положеннями статті 40 передбачено обов`язкове врахування під час визначення пенсії заробітної плати (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року заробітної плати повного періоду стажу після 01.07.2000 та можливе врахування за наявності певних умов заробітної плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. Після цього, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, можуть виключатися я періоди до 60 календарних місяців страхового стажу.
Отже, доводи позивача про обов`язок відповідача щодо врахування середнього коефіцієнту заробітної плати 2,81759 суперечать положенням статті 40 Закону № 1058.
Крім того, за документами пенсійної справи Головне управління ПФУ у Хмельницькій області провело умовний розрахунок пенсії позивача за віком з врахуванням пункту 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (за двоскладовою формулою) станом на 01.08.2019, враховуючи розмір пенсії позивача з 01.03.2019, вирішило, що проводити обчислення пенсії відповідно до пункту 2 статті 27 Закону №1058-ІV недоцільно.
Таким чином, наявними в матеріалах справи підтверджено правомірність обчислення відповідачем під час проведення перерахунку пенсії позивача середнього коефіцієнту заробітної плати 1,52909, а підстави для застосування середнього коефіцієнту заробітної плати 2,81759 відсутні.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з використанням іншого середнього коефіцієнту заробітної плати, ніж застосований відповідачем - 1,52909.
Матеріали справи свідчать про недопущення відповідачем порушення статті 40 Закону № 1058-IV під час визначення середнього коефіцієнту заробітної плати під чаc обчислення пенсії позивача, через що суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання відповідача провести перерахунок пенсії, застосувавши 2,81759 коефіцієнт заробітної плати, який в подальшому застосовується для визначення розміру пенсії, починаючи з дня призначення пенсії 11.12.2004 по день звернення до суду.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню
Відповідно до частини 3 статті 169 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Суд встановив, що позивач при поданні позову позивач сплатив судовий збір за дві позовні вимоги в розмірі 1681,60 грн., тому, враховуючи частковість задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області зарахувати до загального трудового стажу ОСОБА_1 період з 26.06.1971 по 23.09.1971 та провести відповідний перерахунок пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ПФУ в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 березня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя В.В. Матущак