
Справа № 560/188/20
РІШЕННЯ
іменем України
18 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 14.11.2019 № 766 Про застосування до працівників управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції дисциплінарного стягнення, в частині застосування відносно ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції.
2. Поновити ОСОБА_1 на посаді інспектора роти №2 батальйону управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції.
3. Стягнути з Департаменту патрульної поліції грошове утримання за весь час вимушеного прогулу, починаючи з 06 грудня 2019 року.
4. В частині поновлення на посаді та стягнення середньомісячного грошового утримання допустити негайне виконання.
В обґрунтування позовної заяви зазначив, що 06 грудня 2019 року його було ознайомлено із наказом начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 14.11.2019 № 766, яким застосовано відносно нього дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення із служби в поліції. Вважає, що дисциплінарне стягнення застосовано неправомірно, оскільки відсутній факт вчинення дисциплінарного проступку, наказ виданий відповідачем за відсутності належних на те правових підстав та з порушенням встановленого порядку.
Ухвалою від 15.01.2020 суд відкрив провадження по справі та ухвалив розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.
06.02.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що 09.09.2019 року наказом Департаменту патрульної поліції №1646 за фактом внесення Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому 02.09.2019 року відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №62019240000000705 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України, до вчинення якого можуть бути причетні окремі працівники управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції призначено службове розслідування. 07.11.2019 року затверджено висновок службового розслідування за фактом внесення Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому 02.09.2019 року відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №62019240000000705 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України, до вчинення якого можуть бути причетні окремі працівники управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції. З огляду на зазначене, проведення службового розслідування не перевищило 60 календарних днів, тобто дотримано вимог ст.16 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України». Дисциплінарний проступок згідно ч.2 ст. ст.21 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» виявлено 07.11.2019, а дисциплінарне стягнення у відповідності до ч. 1 ст. ст.21 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», застосовано не пізніше одного місяця з його виявлення, та не пізніше шести місяців з дня його вчинення - 23.08.2019, шляхом видання дисциплінарного наказу №766 від 14.11.2019.
Дослідивши матеріали справи суд встановив.
Судом встановлено та підтверджено під час розгляду справи, що 09.09.2019 року наказом Департаменту патрульної поліції №1646 за фактом внесення Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому 02.09.2019 року відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №62019240000000705 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України, до вчинення якого можуть бути причетні окремі працівники управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції було призначено службове розслідування. 07.11.2019 року затверджено висновок службового розслідування за фактом внесення Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому 02.09.2019 року відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №62019240000000705 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України, до вчинення якого можуть бути причетні окремі працівники управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції. З огляду на зазначене, проведення службового розслідування не перевищило 60 календарних днів, тобто дотримано вимог ст.16 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України»; дисциплінарний проступок згідно ч.2 ст. ст.21 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» виявлено 07.11.2019 р., а дисциплінарне стягнення у відповідності до ч. 1 ст. ст.21 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», застосовано не пізніше одного місяця з його виявлення, та не пізніше шести місяців з дня його вчинення - 23.08.2019 р., шляхом видання дисциплінарного наказу №766 від 14.11.2019.
В ході службового розслідування Дисциплінарна комісія встановила: «Факт вчинення протиправних дій інспектором роти № 2 батальйону УПП в Хмельницькій області ДПП лейтенантом поліції ОСОБА_1, поліцейським роти № 2 батальйону УПП в Хмельницькій області ДПП капралом поліції ОСОБА_4 та поліцейським роти № 2 батальйону УПП в Хмельницькій області ДПП капралом поліції ОСОБА_5 під час проведення службового розслідування, підтвердився.
Копію висновку службового розслідування скерувано до територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Хмельницькому для врахування та долучення до матеріалів кримінального провадження від 02.09.2019 № 62019240000000705 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України.
В процесі службового розслідування встановлено, що поліцейський роти № 2 батальйону УПП в Хмельницькій області ДПП капрал поліції Ківіцький Б.Г., та інспектор роти № 2 батальйону УПП в Хмельницькій області ДПП лейтенант поліції ОСОБА_1 23.08.2019 р. з безпідставних причин не притягнули до адміністративної відповідальності водія транспортного засобу MERCEDES- SPRINTER-413, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 за порушення ним пункту 9.2 ПДР, водія транспортного засобу MAN, реєстраційний номер НОМЕР_2 , ОСОБА_3 із напівпричепом, реєстраційний номер НОМЕР_3 , за порушення ним пункту 22.5 ПДР та невстановленого водія транспортного засобу Мазда 626, реєстраційний номер НОМЕР_4 , за порушення ним підпункту ґ) пункту 2.1 ПДР, чим порушили пункт 1 розділу III Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС № 1395 від 07.11.2015, пункт 1 пункт 2 частини 1 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», пункт 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію», що виразилось в непритягнені водіїв вказаних транспортних засобів до адміністративної відповідальності.
Наказом Департаменту патрульної поліції №766 за результатом проведеного службового розслідування застосовано до ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до вимог статті 1 цього Закону Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Відповідно до вимог ст.3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Частиною 1 ст. 18 вказаного Закону визначено, що поліцейський зобов`язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції ч.3 ст.11 Закону №580-VIII).
Статтею 19 цього ж Закону передбачено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 77 Закону №580-VIII встановлено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється, зокрема, у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Розділом XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
28.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №901-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про Національну поліцію", згідно з яким до набрання чинності Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції" дія Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 року №3460-ІУ "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ", поширюється на поліцейських.
Вказаним Дисциплінарним статутом визначається сутність службової дисципліни, обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.
Так, відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.
Статтею 2 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" визначено, що дисциплінарний проступок - це невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.
Згідно зі ст. 7 вищевказаного Дисциплінарного статуту службова дисципліна України базується на високій свідомості та зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу, зокрема: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров`я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють.
Аналіз наведених положень Дисциплінарного статуту є підставою для висновку про те, що службова дисципліна полягає у виконанні (дотриманні) законодавчих та підзаконних актів із питань службової діяльності та бездоганному і неухильному додержанні порядку і правил, що такими нормативними актами передбачені.
Відповідно до ст. 5 Дисциплінарного статуту за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. Особи рядового і начальницького складу, яких в установленому законодавством порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або матеріальної відповідальності, водночас можуть нести і дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Згідно ч. 1 ст. 8 Дисциплінарного статуту начальник несе персональну відповідальність за стан службової дисципліни і повинен постійно його контролювати. Начальник зобов`язаний бути прикладом у дотриманні законності, службової дисципліни, бездоганному виконанні вимог Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів, наказів, норм моралі, професійної та службової етики, розвивати і підтримувати в підлеглих свідоме ставлення до виконання службових обов`язків, честь і гідність, заохочувати розумну ініціативу, самостійність, старанність у службі, уміло застосовувати заходи дисциплінарного впливу.
За порушення службової дисципліни на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: усне зауваження; зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну посадову відповідність; звільнення з посади; пониження в спеціальному званні на один ступінь; звільнення з органів внутрішніх справ (ст. 12 Дисциплінарного статуту).
Порядок проведення службового розслідування стосовно особи (осіб) рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у разі надходження до органів та підрозділів внутрішніх справ України, навчальних закладів та науково-дослідних установ системи Міністерства внутрішніх справ України відомостей про вчинення нею (ними) дій, які порушують права і свободи громадян, службову дисципліну, оформлення результатів службового розслідування та прийняття за ними рішення, а також компетенцію структурних підрозділів та посадових осіб органів внутрішніх справ України (далі - ОВС) при його проведенні визначає Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2013 року №230 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2013 року за №541/23073 (далі - Інструкція №230).
Відповідно до пункту 2.1 Інструкції № 230 підставами для проведення службового розслідування є порушення особами РНС службової дисципліни, у тому числі скоєння кримінальних або адміністративних правопорушень, знищення або втрата службових документів, доручених або охоронюваних матеріальних цінностей, вчинення особами РНС діянь, які порушують права і свободи громадян, службову дисципліну, інші події, пов`язані із загибеллю (смертю) осіб РНС чи їх травмуванням (пораненням), а також події, які сталися за участю осіб РНС і можуть викликати суспільний резонанс.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про запобігання корупції", Закону України "Про Національну поліцію", з метою формування в поліцейських почуття відповідальності стосовно дотримання професійно-етичних норм поведінки під час виконання службових обов`язків, а також сприяння посиленню авторитету та довіри громадян до Національної поліції України наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 р. № 1179 були затверджені Правила етичної поведінки поліцейських.
Відповідно до п. 3 Розділу V Правил етичної поведінки поліцейських, керівник органу (підрозділу) поліції повинен: бути прикладом дотримання Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, професійно-етичних вимог, основних принципів професійної діяльності та правил поведінки поліцейських, визначених цими Правилами, а також вимагати їх дотримання від підлеглих; відповідати за віддані (видані) розпорядження (доручення) і накази, наслідки їх реалізації, відповідність їх законодавству України; об`єктивно оцінювати виконання службових обов`язків підлеглими, а в разі порушення норм законодавства України або недотримання вимог цих Правил - ініціювати притягнення їх до відповідальності згідно із законодавством України; заохочувати етичну поведінку; запобігати виникненню конфлікту інтересів у діяльності підлеглих, а в разі виникнення - сприяти його оперативному вирішенню.
Оскільки зазначені порушення службової дисципліни, які вчинені ОСОБА_1 23.08.2019, по суті є окремими дисциплінарними порушеннями, то у відповідності до ч.2, ч.7 ст.14 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» їх встановлення, своєчасне, повне та об`єктивне з`ясування всіх обставин щодо вчинення зазначених дисциплінарних порушень здійснювалося в межах службового розслідування за фактом внесення Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому 02.09.2019 року відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань за №62019240000000705 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 368 Кримінального кодексу України, до вчинення якого можуть бути причетні окремі працівники управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції.
Суд звертає увагу, що позивача було звільнено не тільки на підставі фактів адміністративного правопорушення, а на підставі порушення службової та транспортної дисципліни, вимог Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, Закону України "Про Національну поліцію", Правил етичної поведінки поліцейських.
Суддів відзначає, що працівники поліції у порівнянні з пересічними громадянами несуть підвищену дисциплінарну відповідальність, тому за порушення дисципліни до них вживаються суворі заходи дисциплінарного впливу; визначення виду стягнення здійснюється начальником відповідно до його повноважень, з урахуванням висновків службового розслідування та при наявності підстав для його накладення.
За наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що позивач скоїв вчинок, що дискредитує звання Національної поліції України, встановлені у висновку службового розслідування обставини давали підстави відповідачу застосувати до нього дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в Національній поліції України.
Відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ) Відповідач:Департамент патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федіра Ернста, 3,Київ,03048 , код ЄДРПОУ - 40108646)
Головуючий суддя Г.В. Лабань