Постанова № 8835257, 03.09.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2009
Номер справи
2-а-233/09/1870
Номер документу
8835257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2009 р. Справа № 2-а-233/09/1870

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Зеленського В.В.

за участю секретаря судового засідання Скороходової-Серопян Е.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 20.03.2009р. по справі№2-а-233/09/1870

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю"Сільгоспзабезпечення" <Список ><Текст >

до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень,

ВСТАНОВИЛА:

24 лютого 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільгоспзабезпечення" (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції (далі то тексту відповідач), в якому просив суд визнати не чинним податкове повідомлення-рішення № 155/23/0000692300/0 від 21.02.2008 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007 року у розмірі 34 233, 00 гри., як прийнятого з порушенням норм діючого законодавства України.

Також, 24 лютого 2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції , в якому просив суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 755/23/0001032300/0 від 30.05.2008 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2008 року у розмірі 13 006, 00 гри., як прийнятого з порушенням норм діючого законодавства України.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 18 березня 2009 року адміністративну справу № 2а-234/09/1870 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення» до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення обєднати в одне провадження з адміністративною справою № 2а-233/09/1870 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення» до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення для їх спільного розгляду і вирішення.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від. 20 березня 2009 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.

Визнано не чинним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 155/23/0000692300/0 від 21.02.2008 року про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю "Сільгоспзабезпечення" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007 року у розмірі 34233 грн.

Визнано не чинним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 755/23/0001032300/0 від 30.05.2008 року про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2008року у розмірі 13006 грн.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного апеляційного суду від 20.03.09 по справі 2а-233/09/1870 та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 7,10, 11, 159 Кодексу адміністративного судочинства України, п.п. 6.2.6 п. 6.2. ст. 6, пп. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7, пп 7.4.1 п. 7.4 ст.7, п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 12 Постанови Кабінету міністрів України від 12 травня 2007 року №805, в редакції Постанови Кабінету міністрів України від 28 березня 2007 року № 596.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення» є виробником сільськогосподарської продукції і здійснює поставки м'яса живою вагою переробним підприємствам.

Згідно вимог п.п. 6.2.6. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» до 1 січня 2008 року операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою.

По вказаним операціям сільськогосподарські товаровиробники при нульових податкових зобов'язаннях мають право на відшкодування із держбюджету сум ПДВ, сплачених поставщикам за товари, використаних для здійснення таких операцій.

Сума відшкодування ПДВ в розмірі 32 247, 00 гри. перенесена в грудневу декларацію згідно розрахунку в рядок 24 загальної декларації.

Згідно розрахунку суми бюджетного відшкодування за листопад 2007 року сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 34 233, 00 грн., яка зазначена в графі 25 загальної декларації.

Відповідно до акту перевірки № 15/23/23817873/12 від 08.02.2008 року «Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «Сільгоспзабезпечення» (код 23817873) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2007 року» сума бюджетного відшкодування за листопад 2007 року в сумі 34 233, 00 грн. не підтверджується, а зменшується на 34 233, 00 грн., за рахунок недотримання вимог п.п. 7.4.1. п. 7.4., п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР, п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 із змінами та доповненнями. На підставі вказаного акту перевірки керівником Сумської міжрайонної державної податкової інспекції було прийнято податкове повідомлення-рішення № 155/23/0000692300/0 від 21.02.2008року, яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 34 233, 00 грн.

В березні 2008 року ТОВ «Сільгоспзабезпечення» подало до Сумської МДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2008 року, де в графі 25 була зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 13 006, 00 грн.

Сума відшкодування ПДВ в розмірі 13 310, 00 грн. перенесена в декларацію за березень 2008 року згідно розрахунку в рядок 24 загальної декларації.

Згідно розрахунку суми бюджетного відшкодування за лютий 2008 року сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 13 006, 00 гри., яка зазначена в графі 25 загальної декларації.

Відповідно до акту перевірки № 48/23/23817873/38 від 19.05.2008 року «Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «Сільгоспзабезпечення» (код 23817873) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2008 року» сума бюджетного відшкодування за лютий 2008року зменшується на 13006грн. за рахунок недотримання вимог п.п. 7.4.1. п. 7.4., п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР, п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 із змінами та доповненнями.

На підставі вказаного акту перевірки керівником Сумської міжрайонної державної податкової інспекції було прийнято податкове повідомлення-рішення № 755/23/0001032300/0 від 30.05.2008 року, яким товариству «Сільгоспзабезпечення» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13 006, 00 грн.

Приймаючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що посилання відповідача на порушення вимог Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, є безпідставним, оскільки зазначений порядок був прийнятий на виконання абзацу З пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та регулює порядок нарахування і використання сум податку на додану вартість, що підлягають сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах.

Оскільки позивач є платником податку на додану вартість за нульовою ставкою, і податок на додану вартість до бюджету не сплачує, то до нього вимоги зазначеного Порядку застосовуватись не можуть.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Платників податку на додану вартість, обєкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподаткованих та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначено Законом України "Про податок на додану вартість".

Згідно пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 даного Закону до 1 січня 2009 року операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою.

Отже, зазначеною нормою податкового законодавства встановлено лише розмір ставки податку.

Законом України "Про податок на додану вартість" від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР та Постановою КМУ від 12 травня 1999 року № 805 в редакції Постанови КМУ від 28 березня 2007 року № 596 встановлено спеціальним режим здійснення господарських операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками за нульовою ставкою ПДВ з подальшою виплатою дотацій таким сільськогосподарським товаровиробникам.

Пунктом 11.21 ст. 11 Закону «Про ПДВ» (в редакції на момент дії спірних правовідносин) встановлено, що сума податку на додану вартість, яка повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.

Пунктом 11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" до 1 січня 2009 року зупинено дію пункту 7.7 статті 7, пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету ПДВ щодо операцій з поставки товарів ( робіт, послуг ) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та мяса живою вагою, що здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно - правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення. У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку. Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених положень закону Кабінетом Міністрів України 12.05.1999 року прийнято постанову № 805, якою затверджено Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко і мясо в живій вазі.

Абзацом 4 п.12 Порядку зазначено, що на підставі даних бухгалтерського обліку сільськогосподарські товаровиробники щомісяця складають окрему податкову декларацію з податку на додану вартість поставлених ними молока, худоби, птиці, вовни, а також молочної продукції та м'ясопродуктів, вироблених у власних переробних цехах. Разом з декларацією з податку на додану вартість за відповідний звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням з Мінагрополітики.

У відповідності до п. 5 Порядку № 805 перерахування сум, дотацій здійснюється з небюджетного рахунку переробного підприємства на окремий рахунок сільськогосподарського товаровиробника, який відкритий ним в обслуговуючому банку протягом звітного періоду. Також, на окремому рахунку сільськогосподарського товаровиробника п. 12 Порядку № 805 передбачено акумулювання сум податку на додану вартість за поставлену ним сільськогосподарську продукцію власного виробництва. Як суми дотацій, так і суми акумульованого податку на додану вартість використовуються сільськогосподарськими товаровиробниками виключно за цільовим призначенням - для розвитку тваринництва (п. 8 Порядку № 805), для підтримки власного виробництва продукції тваринництва та птахівництва (п. 12 Порядку № 805).

Подання окремої (скороченої) податкової декларації з податку на додану вартість передбачено п. 1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, який затверджений наказом ДПА України № 166 від 30.05.1997 р. з подальшими змінами. Зокрема, в зазначеній нормі прямо передбачено обов'язковість включення до такої скороченої податкової декларації з податку на додану вартість тих операцій, що стосуються спеціальних режимів, установлених пунктами 11.21,11.29 Закону «Про ПДВ».

Пунктом 11.21 Закону «Про ПДВ» передбачений спеціальний режим для операцій з поставки сільськогосподарськими товаровиробниками переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі з подальшою виплатою дотацій таким сільськогосподарським товаровиробникам.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що можливість здійснення такого спеціального режиму зазначених операцій існує лише у випадку застосування нульової ставки податку на додану вартість, передбаченою пп. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону «Про ПДВ». Зазначений спеціальний режим направлений на виключення механізму надходження суми податку на додану вартість до бюджету з метою нарахування та виплати дотацій на підтримку сільськогосподарського товаровиробника.

Таким чином, сума від'ємного значення податку на додану вартість, що виникла у сільськогосподарських товаровиробників в результаті здійснення операцій, як з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою за нульовою ставкою, так і з поставки цієї ж продукції власного виробництва іншим особам з відповідними сумами ПДВ, включаються до спеціальної декларації, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом.

Віднесення позивачем сум податку на додану вартість по придбанню ТМЦ, робіт, послуг, які використані в господарській діяльності по виробництву реалізації молока та м'яса живою вагою переробним підприємствам до загальної декларації є порушенням п.п. 7.7.1 п.7.7 ст.7, пп. 7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про ПДВ» та п. 12 Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 805.

Колегія суддів зазначає, що ТОВ "Сільгоспзабезпечення" такі суми податку на додану вартість включило до складу податкового кредиту в декларації по розрахунках з бюджетом, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування .

З урахуванням системного аналізу норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав розповсюдження на позивача норм п.п. 11.21, 11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість", та його обовязок подавати скорочену декларацію по податку на додану вартість.

Згідно ч.2 ст.205 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняєпозовні вимоги.

Таким чином, враховуючи, що суд першої інстанції при прийнятті постанови від 20.03.2009 року по справі № 2-а-233/09/1870 допустив порушення норм матеріального права, колегія суддів скасовує постанову суду з прийняттям нового рішення, яким відмовляє в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Сумська міжрайонна державна податкова інспекція задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 20.03.2009р. по справі№2-а-233/09/1870 скасувати.

Прийняти нову постанову,якою в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Сільгоспзабезпечення" до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання не чинними податкових повідомлень-рішень - відмовити.< Текст >

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Дюкарєва С.В.

Судді(підпис)

(підпис)Зеленський В.В. Катунов В.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Зеленський В.В. Повний текст постанови виготовлений 08.09.2009 р.