Рішення № 88352255, 17.03.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2020
Номер справи
500/154/20
Номер документу
88352255
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/154/20

17 березня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Тернопільській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Управління Держпраці у Тернопільській області з адміністративним позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 03.12.2019 по 05.12.2019 року було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у діяльності Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля».

У зв`язку з виникненням загрози життю працівників та з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров`ю працівників Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля», є підстави для повного зупинення експлуатації обладнання, зокрема:

- зварювальна установка ЗД-306/З, ін.№12381;

- заточувальний верстат ТШН-400;

- зерносушарка (модель 1132, вип. 2011 р., Україна);

- трансформаторна підстанція КТП № 438.

Ухвалою від 08.01.2019 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

29 січня 2020 року ухвалою суду було призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 28 лютого 2020 року о 09:30 год.

28.02.2020 ухвалою суду відкладено розгляд справи на 17.03.2020 о 09:30 год., у зв`язку із неявкою представника відповідача.

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, надіславши клопотання про розгляд справи без її участі.

Від відповідача, який належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду відповідно до статей 124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), - будь-яких клопотань та заяв з моменту відкриття провадження у справі та станом на 17.03.2020 - не надходило.

Частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління від 26.11.2019 № 1088 "Про проведення планової перевірки" Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля», направлення на проведення перевірки від 26.11.2019 № 680, комісією у складі головного державного інспектора відділу нагляду в АПК т а СКС на транспорті та зв`язку Грициною Ю.Л. та головного державного інспектора відділу нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об`єктах підвищеної небезпеки Магметом І.Б. з 03.12.2019 по 05.12.2019 року було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у діяльності Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля».

На підставі частини 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності», за результатами проведеної перевірки та у зв`язку з виявленням порушень вимог законодавства складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 05.12.2019 р. № 63.

Даний акт перевірки підписано директором товариства Щурко В. М . та отримано один його примірник.

Перевіркою встановлено, що відповідачем порушено вимоги нормативно - правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки, зокрема:

- не всі інструкції з охорони праці для працівників і по видах робіт видані під розпис працівникам під час проведення первинного інструктажу з охорони праці. Розділ V п.4 НПАОП 0.00-4.15-98 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;

- не всі інструкції з охорони праці переглянуті у встановлені терміни (не рідше 1 раз на 5 років, а для робіт підвищеної небезпеки 1 раз в 3 роки), що є порушенням Розділу VI п.1 НПАОП 0.00-4.15-98 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;

- не заповнено журнал інструктажів з охорони праці на робочих місцях (номера інструкцій, дати та підписи працівників, тощо), що є порушенням вимог п. 6.10 НПАОП 0.00-4.12-05 Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці;

- товариство не отримало дозвіл на експлуатацію обладнання (устатковання) підвищеної небезпеки: газове обладнання (сушка) п.2 додатку 3; діючі електроустановки понад 1000 В (трансформаторна підстанція 10/04 кВ потужністю 160 кВт КТП №438), згідно п.8 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107. Стаття 21 Закону України «Про охорону праці»;

- відсутня декларація на роботи підвищеної небезпеки відповідності матеріально- технічної бази вимогам законодавства з охорони праці (збереження та переробка зерна, зварювальна установка) п.15, п.19 додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107. Стаття 21 Закону України «Про охорону праці»;

- під час виконання зварювальних робіт застосовуються саморобні електродотримачі, що не допускається п.2.17 розділу V НПАОП 0.00-1.71-13 Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями;

- абразивний круг заточувального верстата в майстерні не обладнано захисним огородженням, що є порушенням п.1.4 розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями;

- заточувальний верстат не обладнано підручниками, захисними екранами, що є порушенням п.13 Розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями;

- при в`їзді на територію не встановлено схематичний план руху транспортних засобів та працівників з показом дозволених та заборонених напрямків, поворотів, зупинок, в`їздів, виїздів тощо, що є порушенням п.1.8 розділу XIII НПАОП 0.00-1.62-12 Правил охорони праці на автомобільному транспорті;

- не проведено інструктаж на І групу допуску з всіма працівниками підприємства, не оформлено записи 1 раз в рік, що є порушенням п.2.1.3 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

- не переглянуто перелік робіт, які виконуються в електроустановках за наказом - розпорядженням і в порядку поточних схем, що є порушенням п.3.2.9 НПАОП 40.1-1.21- 98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

- в ремонтній майстерні експлуатується автомат-вимикач з відкритими струмопровідними частинами, що є порушенням п.1.1.7 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

- в ремонтній майстерні використовується переносний світильник з напругою 220 В, що є порушенням п. 6.7.40 НПАОП 40.1-1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів;

- не переглянуто і не внесено зміни до однолінійних схем електроустановок, що є порушенням п. 8.7.3 НПАОП 40.1- 1.21-98 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

Враховуючи вищевикладене, у зв`язку з виникненням загрози життю працівників та з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров`ю працівників Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля», є підстави для повного зупинення експлуатації обладнання, зокрема:

1

- зварювальна установка ЗД-306/З, ін.№12381;

- заточувальний верстат ТШН-400;

- зерносушарка (модель 1132, вип. 2011 р., Україна);

- трансформаторна підстанція КТП № 438.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. 1 Положення про Управління Держпраці у Тернопільській області (далі - Управління), затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 року № 84 у новій редакції, передбачено, що Управління є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці та їй підпорядковується.

Статтею 39 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Статтями 3 і 43 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; і кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих (частина перша статті 39 Закону України «Про охорону праці»).

Згідно пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Справи про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду потребують швидкого вирішення справи у зв`язку із порушеннями законодавства про охорону праці, що несуть загрозу життю та здоров`ю працюючим.

Таким чином, днем виявлення Управлінням підстав для звернення до адміністративного суду є день складення акта за результатами перевірки, тобто від 05.12.2019 р.

Враховуючи зазначене, у зв`язку з виникненням загрози життю та/або здоров`ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю працюючих є підстави для (повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно - монтажних) до усунення порушень.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно ч.2 ст.139 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля» (місцезнаходження: с. Стриївка, Збаразький район, Тернопільська область,47371, ЄДРПОУ / ІПН: 30891374), а саме: зупинити експлуатацію обладнання, до усунення порушень вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, зокрема:

- зварювальну установку ЗД-ЗОб/3, ін.№ 12381;

- заточувальний верстат ТШН-400;

- зерносушарку (модель 1132, вип. 2011 р., Україна);

- трансформаторну підстанцію КТП № 438.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19 березня 2020 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.