
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2020 року Справа № 160/554/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст.13 п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення» та скасувати відповідне рішення від 15.10.2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового підземного стажу, періоди служби ОСОБА_1 , який дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст.13 п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме період з 14.11.1996 року по 18.05.1998 року - службу в армії. Загалом строк служби складає - 1 рік 6 місяців 4 дні;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі ст.114 п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з моменту звернення до контролюючого органу з заявою про призначення пенсії від 25.01.2019 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що період проходження військової служби з 14.11.1996р. по 18.05.1998р. має зараховуватися до пільгового стажу, оскільки на момент призову на військову службу позивач працював за професією, яка передбачала право на пенсію на пільгових умовах.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
10.02.2020 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що за період роботи з 01.11.1996 року по 06.11.1996р., спуски в шахту відсутні, оплата не провадилася, отже заявник до проходження військової служби працював на поверхні шахти, тобто не у підземних пільгових умовах. Внаслідок чого відсутні підстави зараховувати період проходження військової служби з 06.11.1996 року по 18.05.1998р. до пільгового стажу роботи. Також у відзиві зазначає, що пільговий стаж за ст.114 Закону (з урахуванням кратності) склав - 23 роки 6 місяців 8 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.
19.02.2020р. до суду надійшла відповідь на відзив.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Трудова книжка серії НОМЕР_1 , дата заповнення 01.08.1996р. на ім`я ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) містить наступні записи:
- з 21.10.1996р. по 06.11.1996р. - переведений горноробочим 2 розряду з повним робочим днем в шахті;
- 06.11.1996р. звільнений по ст.36 п.3 КЗпП України, у зв`язку з призовом на військову службу;
- з 14.11.1996 по 18.05.1998 служба в армії.
Згідно довідки про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній виданої виробничим структурним підрозділом «Шахтоуправління Першотравенське» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» ОСОБА_2 за період з 21.10.1996р. по 06.11.1996р. виконував роботи з повним робочим днем в шахті «Ювілейна» за професією - горноробочий підземний. Також зазначено, що з 01.11.1996р. по 06.11.1996р. (спусків в шахту немає, оплата не проводилася).
Заявою від 25.01.2019р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проханням призначити пенсію за віком.
Актом №660/10.6-13 від 28.08.2019р. щодо дотримання вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного пенсійного страхування з питань достовірності документів, наданих для призначення (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за період роботи з 12.08.1996р. по 25.01.2019 рік на шахті «Ювілейна», виданих Виробничим структурним підрозділом «Шахтоуправління «Першотравенське» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» встановлено, що з 01.11.1996р. по 06.11.1996р. підземні спуски відсутні.
Рішенням від 15.10.2019р. відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в призначені пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування».
Також в рішенні зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. В трудовій книжці ОСОБА_1 відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи, в такому разі стаж підтверджується уточнюючою довідкою підприємства. ОСОБА_1 надана уточнююча довідка №49 від 25.01.2019р. для підтвердження пільгового стажу за період з 12.08.1996р. по 06.11.1996р. та з 26.07.2010р. по 25.01.2019р. Підприємством ВСП «Шахтоуправління Перщотравенське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», зазначено, що в період з 01.11.1996р. по 06.11.1996р. відсутні списки в шахту, оплату не здійснювали.
Листом вих.№1676/03.19-11 від 15.10.2019р. ОСОБА_1 повідомлено про те, що станом на 25.01.2019р. підтверджено трудового стажу 22 роки 9 місяців 2 дні, додаткових років за список 1 - 19 років, пільгового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості по професіям затверджених постановою КМ України від 31.03.1994 року №202 (з урахуванням взаємозаліку професій) 23 роки 6 місяців 8 днів. Станом на 25.01.2019 року, згідно наданих документів, не виконані умови жодної статті. 15.10.2019р. винесено рішення про відмову в призначенні пенсії за віком згідно із п.3 ст.114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування».
Також зазначено, що для визначення права на пенсію відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV«Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» немає законних підстав враховувати військову службу за період з 14.11.1996 по 18.051998, оскільки строковій військовій службі передувала робота на поверхні.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон №1058-ІV від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( далі- Закон № 1058).
Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 5 Закону №1058, винятково цим Законом визначається, зокрема, пенсійний вік чоловіків і жінок, після досягнення якого особа має право на призначення пенсії за віком.
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
За приписами частини 3 статті 114 Закону №1058 визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону № 1058).
Згідно із частиною четвертою статті 24 Закону України №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба, незалежно від місця її проходження.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до абз.2 п.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
З аналізу наведеної норми слідує, що час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, особа працювала за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Тобто, визначальною умовою для зарахування часу проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є включення періоду трудової діяльності, що передує призову на військову службу, до відповідного стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах
Як зазначалося вище, відповідачем не враховано період проходження військової служби позивачем з 06.11.1996 року по 18.05.1998р. до пільгового стажу роботи, оскільки строковій військовій службі передувала робота на поверхні.
Разом з тим, оскаржуване рішення від 15.10.2019р. про відмову ОСОБА_1 , в призначені пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування», не містить відомостей щодо врахування або неврахування періоду роботи з 01.11.1996 року по 06.11.1996р., до стажу що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
У відзиві на адміністративний позов відповідачем також не зазначені обставини включення чи не включення періоду роботи позивача з 01.11.1996 року по 06.11.1996р., до стажу що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Частиною 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення, вчинення дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб`єкта, який вимагає від останнього враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказують законодавчі акти, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Враховуючи відсутність в оскаржуваному рішенні відомостей щодо включення або не включення періоду трудової діяльності, що передує призову на військову службу (з 01.11.1996 року по 06.11.1996р.), до відповідного стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вищезазначеного принципу прийняття рішення, внаслідок чого рішенням від 15.10.2019р. про відмову ОСОБА_1 , в призначені пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» є протиправним та підлягає скасуванню.
В адміністративному позові позивач також просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст.13 п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Разом з тим, діями суб`єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійсненних у межах наданих чинним законодавством повноважень. В даному випадку, права позивача порушуються не сукупністю вчинків Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, а рішенням про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв`язку з чим суд вважає необхідним залишити вимоги про визнання протиправними дії без задоволення.
Щодо решту позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового підземного стажу, періоди служби ОСОБА_1 , який дає йому право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст.13 п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме період з 14.11.1996 року по 18.05.1998 року - службу в армії та зобов`язання призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах на підставі ст.114 п.«а» Закону України «Про пенсійне забезпечення» починаючи з моменту звернення до контролюючого органу з заявою про призначення пенсії від 25.01.2019 року, суд залишає їх без задоволення як передчасні, з огляду на те, що відповідачем не було надано оцінки по суті періоду трудової діяльності, що передує призову на військову службу.
Згідно ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Також, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 25.01.2019р. з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням викладеного, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України та надавши оцінку доказам, наявним у матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх часткового задоволення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Частиною 3 ст.139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду у розмірі 840,80 грн., що документально підтверджується оригіналом квитанції №30 від 10.01.2020 року, яка наявна в матеріалах справи.
Приймаючи до уваги вищезазначену норму, характер спірних правовідносин та обставини встановлені під час судового розгляду справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження усіх здійснених позивачем судових витрат у розмірі 840,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 139, 242-246, 250, 255, 260-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 15.10.2019р. про відмову ОСОБА_1 , в призначені пенсії за віком відповідно до п.3 ст.114 розділу XIV «Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) про призначення пенсії за віком від 25.01.2019р.,з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094; код ЄДРПОУ 21910427).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко