Рішення № 88345651, 20.03.2020, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.03.2020
Номер справи
760/28829/19
Номер документу
88345651
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження №2/760/784/20

Справа №760/28829/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2020 року Солом`янський районний суд міста Києва у складі

головуючого судді - Оксюти Т.Г.

при секретарі - Горупа В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1880, Київського квартирно-експлуатаційного управління, третя особа Міністерство оборони України про визнання незаконними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду м. Києва з позовом до відповідачів та просив визнати незаконними дії Київського квартирно-експлуатаційного управління щодо незатвердження його заяви щодо надання компенсації та повернення документів.

Визнати незаконними та припинити дію рішення Військової частини А 1880 від 28.11.2018 року №170 щодо скасування попереднього рішення про надання компенсації.

Визнати незаконним та припинити дію наказу Військової частини А 1880 від 28.11.2018 року № 572 «Про втрату чинності наказу № 520 від 25.10.2018 року».

Відновити становище, яке існувало до порушення, а саме, залишити у силі рішення Військової частини А 1880 від 25.10.2018 року № 168 та від 25.10.2018 року № 520.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що він військовослужбовець Збройних Сил України, майор ОСОБА_1 , проходить військову службу у військовій частині А1975 м. Васильків Київської обл., на посаді заступника командира батальйону, дана військова частина підпорядкована військовим частинам А1880 м. Васильків, А0820 м. Васильків, Повітряних Сил Збройних Сил України.

Із складом сім`ї - три особи (позивач, дружина та донька), перебував на квартирному обліку у військовій частині А1880, у загальній черзі - з 12.07.1993 року, у списках осіб, які мають право на першочергове отримання житлових приміщень - з 06.09.2017 року, як учасник бойових дій, що підтверджується витягом з протоколу №152 від 06.09.2017.

18 жовтня 2018 року житлова комісія військової частини А1880 проінформувала позивача про настання його черги на отримання жилого приміщення у поточному році, а також про його право на отримання у 2018 році компенсації та її орієнтовний розмір.

Позивачем було зібрано та надано до житлової комісії заяву та пакет документів на отримання грошової компенсації за належне жиле приміщення. Житлова комісія військової частини А1880 прийняла рішення про надання компенсації позивачу, про що свідчить витяг із протоколу засідання житлової комісії № 168 від 25.10.2018 року та наказ командира військової частини А1880 від 25.10.2018 року № 520.

Житлова комісія Васильківського гарнізону Київської області на засіданні 19 жовтня 2018 року, протоколом № 66, також прийняла рішення про надання позивачу компенсації за не отримане житлове приміщення у сумі 646084,4 грн.

В подальшому, виконуючи п.12 Постанови №728, голова житлової комісії військової частини А1880 передав заяву позивача разом із документами відповідно п. 11 Постанови № 728, документи щодо прийняття рішення про надання компенсації та інші підтверджуючі документи до Київського квартирно-експлуатаційного управління.

Виконуючи п.12 Постанови №728, голова житлової комісії військової частини А1880 передав заяву позивача разом із документами відповідно п.11 Постанови № 728, щодо прийняття рішення про надання компенсації та інші підтверджуючі документи до Київського квартирно-експлуатаційного управління.

26.11.2018 року на адресу Голови житлової комісії військової частини А1880 надійшов лист №303/25-7103 від 22.11.2018 року, з якого вбачається, що начальник Київського КЕУ вирішив повернути заяву позивача та документи згідно п.11 Постанови № 728 на «доопрацювання». Цей лист містив вимоги надати документи, які непередбачені п.11 Постанови № 728, а також посилання, на думку позивача, на хибну неправомірність зарахування його на квартирний облік з 12.07.1993 року.

У відповідності до листа Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України від 10.08.2017 року № 303/4/1616, лист №303/25-7103 від 22.11.2018 року Київського КЕУ для житлової комісії військової частини А1880 носить виключно рекомендаційний характер. Але житлова комісія військової частини А1880 прийняла, на думку позивача, незаконне та протиправне рішення № 170 від 28.11.2018 року про скасування рішення щодо надання компенсації за належне позивачу жиле приміщення. Командир військової частини А1880, у той же час, видає наказ № 572 від 28.11.2018 року «Про втрату чинності наказу № 520 від 25.10.2018 року».

Таким чином, 25.11.2018 року житлова комісія військової частини А1880 своїм рішенням № 170, а командир військової частини А1880 своїм наказом № 572, позбавили військовослужбовця, який на момент прийняття військовою частиною А1880 протиправного рішення перебував у житловій черзі загальній - з 12.07.1993 року та у пільговій, як учасник бойових дій - з 06.09.2017 року, права на отримання у поточному 2018 році компенсації.

Вважає такі дії начальника Київського КЕУ та військової частини А1880 незаконними та протиправними.

Житлова комісія військової частини А1880, виконуючи лист Київського КЕУ від 22.11.2018 року №303/25-7103, прийнявши рішення № 170 від 28.11.2018 року, свідомо порушила ст.43 ЖК України, що виявилося як порушення права позивача у 2018 році отримати компенсацію, та порушила ст.48-1 ЖК України, що виявилося у порушенні Порядку надання грошової компенсації.

На підставі викладеного просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Солом`янського районного суду м. Києва від 22.10.2019 року у справі відкрито спрощене позовне провадження.

14.11.2019 року від представника Київського квартирно-експлуатаційного управління надійшов відзив на позовну заяву в якому він проти задоволення позову заперечував посилаючись на те, що вирішення питання про надання житла не відноситься до виключної компетенції Київського КЕУ. Процедура щодо вирішення житлового питання здійснюється установами та організаціями, які входять до системи Міністерства оборони України, відповідно до норм чинного законодавства.

Вирішення питання стосовно постановлення та внесення змін до облікової справи позивача приймалися відповідними уповноваженими на те органами за результатами аналізу представлених самим же позивачем документів.

28.11.2018 року було проведено засідання житловою комісією Військової частини А 1880 та відповідно до протоколу №170 від 28.11.2018 року прийнято рішення про скасування рішення житлової комісії, оформлене протоколом №168 від 15.10.2018 року щодо надання компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення, надати протокол №170 житлової комісії військової частини А 1880 до житлової комісії Васильківського гарнізону, надати можливість майору ОСОБА_1 у місячний строк документів, які підтверджують дату зарахування на квартирний облік.

Таким чином, сутність оскаржуваного протоколу полягає у наданні ОСОБА_1 до облікової справи документів, які б підтверджували факт перебування на квартирному обліку з 12.07.1993 року, а не у знятті чи перенесенні дати зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов.

Отже, позивача не було знято з квартирного обліку як такого, що втратив відповідне право перебування на квартобліку, а лише повідомлялось про те, що йому необхідно надати документи, які підтверджують право зарахування з 1993 року.

Отже, позивачем не надано суду належних доказів порушення його прав відповідачем, а всі його посилання на докази є загальними, у зв`язку з чим просив відмовити у задоволенні позову.

25.11.2019 року від представника Міністерства оборони України надійшли пояснення в яких він проти задоволення позову заперечував посилаючись на те, що25.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до житлової комісії А 1880, Голови житлової комісії Васильківського гарнізону, начальника Київського КЕУ з питання надання житла відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728, а саме на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у розмірі встановленому законодавством України.

22.11.2018 року Київське КЕУ здійснено перевірку квартирної справи майора ОСОБА_1, яка надійшла від військової частини А1880, за результатами опрацювання було виявлено наявність відсутності документів, що передбачені Порядком № 728 та Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил Україні та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України 31.07.2018 N 380, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за №1020/32472 щодо підтвердження дати зарахування ОСОБА_1 саме з 12.07.1993.

Перед тим як військовослужбовцем буде отримано грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення необхідно, після проходження процедури передбаченої розділом VII Інструкції №380, надати документи, які підтверджують відсутність того факту, що раніше ним не отримувалась ні грошова компенсація ані нерухоме майно, а також дату зарахування на квартирний облік.

Зазначив, що позивачем не надано суду належних доказів порушення його прав Міністерством Оборони України, а всі його посилання на докази є загальними, у зв`язку з чим просив відмовити у задоволенні позову.

03.12.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив в якій він зазначив, що у відповідності до п.11 Постанови № 728 військовослужбовець для отримання Компенсації повинен скласти заяву та надати документи відповідно переліку п.11 Постанови № 728. Жодних обов`язків проходити процедури, підтверджувати факти та інше Постановою № 728 не передбачено.

Постанова № 728 та Наказ № 380 вимагають два, зовсім різні пакети документів, щодо надання Компенсації. У відповідності до Постанови № 728 перелік документів встановлений пунктом 11 даної постанови. У відповідності до Наказу № 380 для отримання Компенсації до КЕУ району направляються Протокол засідання житлової комісії, затверджений наказом командира військової частини разом з обліковою справою, яка зберігається не у військовослужбовця, а у суб`єкта владних повноважень і відповідальність за її ведення покладається на суб`єкт владних повноважень.

Пункт 12 Постанови № 728 і розділ VIII Наказу № 380 вимагає два зовсім різні алгоритми дій суб`єктів владних повноважень щодо надання Компенсації. А саме, Постанова №728 вимагає від начальника житлово-експлуатаційної установи затверджувати списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації. У Наказі № 380 така вимога відсутня. Натомість, Наказ № 380 вимагає від суб`єктів владних повноважень складати Список осіб, які мають право та надали згоду на отримання компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення, його узагальнювати та погоджувати.

Наказ № 380, який виданий з метою виконання Постанови №728 має меншу юридичну силу у порівнянні з Постановою №728. На думку позивача, під час надання Компенсації слід керуватися Постановою №728, а Наказом №380 - у частині, що не суперечить Постанові №728.

З урахуванням викладеного, відповідачем хибно не вбачається, що позивачем не надано доказів в підтвердження та обґрунтування підстав та умов для зарахування на квартирний облік з 12.07.1993 року

09.12.2019 року від представника Київського квартирно-експлуатаційного управління надійшли заперечення на відповідь відзив в яких він зазначив, що позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами наявності підстав для зарахування позивача житловою комісією військової частини на облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку.

17.12.2019 року від ОСОБА_1 надійшли заперечення щодо пояснення третьої особи в яких він зазначив, що з питань надання житла до житлової комісії він звернувся 12.07.1993 року. З того часу він перебуває на житловій черзі на отримання житла.

Починаючи з 12.07.1993 року, з дня постановки на квартирний (житловий) облік жодного разу ніякого житла від Міністерства оборони України не отримував. Власного житла не має. Даний факт підтверджується доказами, що надані ним разом із відповіддю на відзив.

Право на приватизацію жодного разу ні позивач, ні члени його родини не використовували.

У жовтні 2018 року житлова комісія військової частини А1880 без прохання позивача, у відповідності до житлової черги, проінформувала про настання черги позивача на отримання жилого приміщення у поточному році, а також про його право на отримання у 2018 році компенсації та її орієнтовний розмір.

Міністерство оборони України хибно вважає, що після виникнення його права у 2018 році отримати Компенсацію за належне для отримання жиле приміщення Київське квартирно-експлуатаційне управління правомірно розпочав перевірку його квартирної справи, за результатами якої було виявлено відсутність ряд документів, передбачених Постановою КМУ від 02.09.2015 року №728 «Деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» та Наказом Міністра оборони України від 31.07.2018 року №380 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», який був виданий з метою виконання Постанови №728.

З урахуванням викладеного просив позов задовольнити.

13.03.2020 року від представника відповідача та третьої особи надійшли пояснення в яких він просив відмовити у задоволенні позову посилаючись на обставини викладені у відзиві.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження учасники справи в судове засідання не викликались.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що 25.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до житлової комісії А 1880, Голови житлової комісії Васильківського гарнізону, начальника Київського КЕУ з питання надання житла відповідно до ст. 12 ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728, а саме на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у розмірі встановленому законодавством України.

22.11.2018 року Київське КЕУ здійснено перевірку квартирної справи майора ОСОБА_1, яку згідно наказу командира військової частини А1880 від 25.10.2018 № 520 розподілено грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення. За результатом перевірки квартирної справи майора ОСОБА_1 , були відсутні ряд документів які передбачені Порядком № 728 та Інструкцією №380, про що листом було повідомлено Голову житлової комісії військової частини А 1880 від 22.11.2018 року за №303/25-7103.

Вказаний лист не носить зобов`язального характеру, а лише інформує про наявність недоліків в обліковій справі. Зазначена пропозиція щодо усунення недоліків не може вважатися «рішенням про відмову у виплаті грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення».

Листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають нрава, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб`єкта нормотворення погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у справі № 826/2426/16.

Лист фіксує певні обставини та не є остаточним документом зобов`язуючим до вчинення будь-яких дій, не породжує певних правових наслідків, його висновки не мають обов`язкового характеру для позивача. Листи не можна визначати як документи, що містять норми права загальної або індивідуальної дії. Вони не можуть створювати нових правових норм, доповнювати чи змінювати чинне законодавство та не мають обов`язкового характеру для суб`єкта, до якого вони адресовані. Листи не мають обов`язкового характеру і не набувають статусу рішення, внаслідок чого не можуть буті оскаржені у судовому порядку.

ОСОБА_1 з 01.08.1989 року по теперішній час перебуває на військовій службі у Збройних Силах України. При цьому, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 проходив військову службу у різних військових частинах, даний факт підтверджується витягом з особової справи майора ОСОБА_1 на військовій службі.

Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла (абзац 2 Розділу 1 частини 4 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України 31.07.2018 №380, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за №1020/32472).

У п. 11 Постанови КМУ від 02.09.2015 року № 728 визначено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи:

рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім`ї, зазначеної в абзацах четвертому і п`ятому цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім`ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення;

довідка про склад сім`ї та реєстрацію місця проживання (перебування);

копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових у мов;

копія свідоцтва про шлюб (за наявності);

копія свідоцтва про народження дитини (за наявності);

копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім`ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов);

довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім`ї, які перебувають з ним па обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухомого майна:

дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім`ї компенсації у випадках, визначених законодавством.

Отже, з вищевикладеного слідує, що перед тим як військовослужбовцем буде отримано грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення необхідно підтвердити, після проходження процедури передбаченої розділом VІІІ Інструкції №380, відсутність того факту, що раніше ним не отримувалась а ні грошова компенсація а ні нерухоме майно, а також дату зарахування на квартирний облік.

Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 «Про деякі питання забезпечення житлом військовослужбовців та інших громадян» якою затверджено порядок визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім`ї на облік громадин, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Згідно п. 12 Постанови №728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті II цього Порядку ) щодо падання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, військовими комісарами та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, Службою зовнішньої розвідки, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв`язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держпрнкордонслужби, Голові ДСНС і Голові СБУ, Голові Служби зовнішньої розвідки, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії.

Такий порядок визначений Інструкцією № 380, зокрема розділом VIII Інструкції №380 регулюється порядок виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення, а саме:

Військовослужбовці та члени їх сімей, які перебувають на обліку, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення (далі грошова компенсація).

Визначення і надання розміру грошової компенсації здійснюються відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728.

На підставі аналізу кількісного обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов у Збройних Силах України ГКЕУ та пропозиціями КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів під час планування видатків на наступний бюджетний період визначає щорічну потребу в коштах для виплати грошової компенсації.

Протягом І кварталу після затвердження кошторису Міноборони ГКЕУ готує проект розподілу видатків між військовими частинами, військовими комісаріатами та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, який подасться на затвердження заступник Міністра оборони України (згідно з розподілом обов`язків).

Після затвердження розподілу видатків ГКЕУ доводить обсяги виділених лімітів на виплату грошової компенсації на відповідний рік до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів для організації відповідної роботи щодо виплати грошової компенсації.

Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга па отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання або надають таке повідомлення особисто під підпис.

Військовослужбовці та члени їх сімей за бажанням можуть особисто звернутися до житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) про отримання грошової компенсації та отримати інформацію про орієнтовний розмір компенсації і перелік документів, необхідних для її отримання.

Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку визначення розміру з надання грошової компенсації.

Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації.

Про прийняте рішення житлова комісія у п`ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей.

Протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира військової частини за обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.

На підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині, разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення окремо на кожного військовослужбовця.

За наявності у військовослужбовців та членів їх сімей права на отримання однокімнатної квартири компенсація нараховується за житло загальною площею 40 кв. м

Список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Для розгляду Комісією з контролю Списків виплати грошової компенсації на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про:

погодження виплати грошової компенсації;

відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській установі.

Військовослужбовець відкриває поточний рахунок в уповноваженому Міністерством фінансів України банку, через який здійснюються виплати заробітної плати (грошовою забезпечення) працівникам (військовослужбовцям) та проводяться виплати соціальної допомоги.

Військова частина, військовий комісаріат, КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району інформує військовослужбовців та членів їх сімей щодо готовності до виплати грошової компенсації та її розміру.

Про виплату грошової компенсації КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом трьох робочих днів письмово повідомляє житлову комісію військової частини, яка на найближчому засіданні приймає рішення про зняття військовослужбовця з обліку.

Рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) є підставою для видання наказу командира військової частини про отримання військовослужбовцем грошової компенсації та зняття з обліку.

Документи, пов`язані з виплатою грошової компенсації, щороку долучаються до номенклатури справ на поточний рік та зберігаються у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом п`яти років з дати прийняття рішення про зняття військовослужбовців та членів їх сімей з обліку.

Для ведення обліку громадян, які отримали грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення, в КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та ГКЕУ ведеться журнал обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які отримують грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення.

Таким чином, для виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення необхідне наступне: списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України затверджені Міністром оборони України, а також субвенцій з державного бюджету на виплату грошової компенсації.

Отже, для отримання грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення позивачу необхідно пройти процедуру передбачену розділом VIII Інструкції 380.

Доказів, які б підтверджували, що позивач пройшов дану процедуру суду не надано.

Законодавчі акти, які містять спеціальні норми, мають пріоритет у застосуванні в правозастосовчій практиці щодо інших законодавчих актів України. Інструкція №380 є спеціальним нормативно-правовим актом порівняно з Постановою №728.

ОСОБА_1 просив визнати протиправними дії Київського КЕУ щодо не затвердження його заяви про надання компенсації та повернення документів, зобов`язати начальника Київською КЕУ повторно розглянути його заяву на отримання компенсації.

Однак, суд вважає такі вимоги є передчасними, безпідставними та необґрунтованими з огляду на наступне.

У п. 11 Постанови КМУ від 02.09.2015 року № 728 визначено, що для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються документи (даний пункт наведений вище).

Згідно п. 12 Постанови КМУ від 02.09.2015 року № 728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо падання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, військовими комісарами та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДНС, Службою зовнішньої розвідки, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв`язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, Голові Служби зовнішньої розвідки, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв`язку.

Тобто, зі змісту вказаних пунктів Постанови КМУ від 02.09.2015 року №728 вбачається, що вказані пункти не містять зобов`язального характеру відносно начальника Київського КЕУ щодо затвердження заяви військовослужбовця.

Разом з тим, розділ VIII Інструкції №380 регулює порядок виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення. Згідно положень якої ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок банківській установі.

Системний аналіз норм Інструкції № 380 та Постанови №728 свідчить про те, що у жодному нормативно - правовому акті відсутнє затвердження заяви.

Разом з вказаним, слід звернути увагу на те, що вирішення питання про надання житла не відноситься до виключної компетенції Київського КЕУ. Процедура щодо «вирішення житлового питання» здійснюється установами та організаціями, які входять до системи Міністерства оборони України, відповідно до чинного законодавства.

Крім того, надання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення прямо залежить від черги. При цьому, черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім`ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Тому, твердження позивача про помилковість розкриття питання про зарахування на квартирний облік є хибним.

ОСОБА_1 посилається на те, що до предмету спірних правовідносин відноситься надання компенсації, однак, позивач також просить визнати незаконним та припинити дію рішення Військової частини А1880 від 28.11.2018 року №170 щодо скасування попереднього рішення про надання компенсації.

Слід зазначити, що 28.11.2018 року було проведено засідання житловою комісією Військової частини А1880 та відповідно до протоколу №170 від 28.11.2018 року прийнято рішення про скасування рішення житлової комісії, оформлене протоколом №168 від 25.10.2018 року щодо надання компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення.

У заключній частині оскаржуваного протоколу вказано скасувати рішення житлової комісії, відображене у протоколі №168 від 25.10.2018 року щодо надання майору ОСОБА_1 грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення, надати протокол житлової комісії №170 житлової комісії військової частини А1880 до житлової комісії Васильківського гарнізону, надати можливість майору ОСОБА_1 у місячний термін документів, які підтверджують дату зарахування на квартирний облік.

Відтак, протокол №170 житлової комісії військової частини А1880 від 28.11.2018 року стосується у наданні ОСОБА_1 до облікової справи документів, які б підтверджували факт перебування на квартирному обліку з 12.07.1993 року, що кореспондується в контексті спірних правовідносин з нормами, що передбачені як Постановою №728 та і Інструкцією №380.

ОСОБА_1 не надано доказів протилежного.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13)

У постанові Верховного Суду України від 13.07.2004 у справі № 10/732 міститися правова позиція, що відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способами, визначеним законодавством встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові.

Відповідно до абз. 4 п. 9 Розділу VI Інструкції 380, облік осіб які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, військовослужбовці, які перебували на обліку за попереднім місцем проходження військової служби, на загальних підставах в органах місцевого самоврядування та до набрання чинності цією Інструкцією зараховуються па облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також заносяться у списки осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла за наявності підстав. Час перебування військовослужбовців на обліку для поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) не враховується.

Розділом VIII Інструкції №380 регулюється порядок виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення, а саме:

Військовослужбовці та члени їх сімей, які перебувають на обліку, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення.

Визначення і надання розміру грошової компенсації здійснюються відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №728.

На підставі аналізу кількісного обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов у Збройних Силах України, ГКЕУ за пропозиціями КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів під час планування видатків на наступний бюджетний період визначає щорічну потребу в коштах для виплати грошової компенсації.

Протягом І кварталу після затвердження кошторису Міноборони ГКЕУ готує проект розподілу видатків між військовими частинами, військовими комісаріатами та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, який подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов`язків).

Після затвердження розподілу видатків ГКЕУ доводить обсяги виділених лімітів на виплату грошової компенсації на відповідний рік до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів для організації відповідної роботи щодо виплати грошової компенсації.

Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання, або надають таке повідомлення особисто під підпис.

Військовослужбовці та члени їх сімей за бажанням можуть особисто звернутися до житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) про отримання грошової компенсації та отримати інформацію про орієнтовний розмір компенсації і перелік документів, необхідних для її отримання.

Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку визначення розміру і надання грошової компенсації.

Житлові комісії військових частин (об`єднані житлові комісії) розглядають надані документи протягом десяти робочих днів та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації.

Про прийняте рішення житлова комісія у п`ятиденний строк письмово інформує військовослужбовців та членів їх сімей.

Протокол засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) затверджується наказом командира військової частини та з обліковою справою направляється до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району.

На підставі отриманих документів у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району розробляється список осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині, разом із розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення окремо на кожного військовослужбовця.

За наявності у військовослужбовців та членів їх сімей права на отримання однокімнатної квартири компенсація нараховується за житло загальною площею 40 кв.м

Список виплати грошової компенсації, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Для розгляду Комісією з контролю Списків виплати грошової компенсації па її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об`єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списків виплати грошової компенсації Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про:

погодження виплати грошової компенсації;

відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районне для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській установі.

Військовослужбовець відкриває поточний рахунок в уповноваженому Міністерством фінансів України банку, через який здійснюються виплати заробітної плати (грошового забезпечення) працівникам (військовослужбовцям) та проводяться виплати соціальної допомоги.

Військова частина, військовий комісаріат, КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району інформує військовослужбовців та членів їх сімей щодо готовності до виплати грошової компенсації та її розміру.

Про виплату грошової компенсації КЕУ. КЕВ (КЕЧ) району протягом трьох робочих днів письмово повідомляє житлову комісію військової частини, яка на найближчому засіданні приймає рішення про зняття військовослужбовця з обліку.

Рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) є підставою для видання наказу командира військової частини про отримання військовослужбовцем грошової компенсації та зняття з обліку.

Документи, пов`язані з виплатою грошової компенсації, щороку долучаються до номенклатури справ на поточний рік та зберігаються у КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району протягом п`яти років з дати прийняття рішення про зняття військовослужбовців та членів їх сімей з обліку.

Для ведення обліку громадян, які отримали грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення, в КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та ЕКЕУ ведеться журнал обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які отримують грошову компенсацію за належне їм для отримання житлове приміщення

Як вбачається із Витягу із особової справи майора ОСОБА_1 , останній проходив військову службу починаючи з 01.08.1989 у різних військових частинах.

Позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами наявності підстав для зарахування його житловою комісією військової частини на облік із збереженням попереднього часу перебування на обліку.

Разом з вказаним, у п. 7 розділі 11 Інструкції 380 визначено, що житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо: взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею); взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення; зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.

Позивач, всупереч положенням Інструкції № 380 стверджує, що житлова комісія приймає рішення про виплату грошової компенсації.

25.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до житлової комісії А1880, Голови житлової комісії Васильківського гарнізону, начальника Київського КЕУ з питанням надання житла відповідно до ст. 12 ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №728, а саме на отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у розмірі встановленому законодавством України.

22.11.2018 року Київське КЕУ здійснено перевірку квартирної справи майора ОСОБА_1, яка надійшла від військової частини А1880 за результатами опрацювання було виявлено наявність відсутності документів, що передбачені Порядком № 728 та Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства Оборони України 31.07.2018 №380. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2018 р. за №1020/32472, щодо підтвердження дати зарахування ОСОБА_1 саме з 12.07.1993. Адже дана обставина впливає на черговість надання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.

Для зарахування громадян на квартирний облік необхідна наявність відповідних умов, які зазначені в п. 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській PCP, затверджених Постановою Ради міністрів Української PCP і Української республіканської Ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року №470.

Першою умовою для зарахування є постійне проживання громадянина в тому населеному пункті, в якому він зараховується на облік.

Однією із ознак постійного проживання є: наявність житла (прописка, (реєстрація) тобто надання громадянином ф №3) наявність особистих та трудових взаємовідносин (для військовослужбовців проходження військової служби), адміністративних зв`язків. В цьому випадку слід застосовувати статтю 29 Цивільного кодексу України, згідно якої місце проживання фізичної особи - це місце, де громадянин постійно чи переважно проживає як власник житла, наймач житла (піднаймач), як член сім`ї власника, наймача, тощо, або на іншій підставі. Фізична особа може проживати у якомусь місці постійно, але вона може мати кілька місць проживання. Тоді виникає потреба встановлення того місця, де вона проживає «переважно». Термін «переважно» у цьому контексті означає, що фізична особа перебуває у цьому місці таку кількість часу, яка дозволяє вказаній особі вчинити значну кількість юридично значимих дій.

У зв`язку з рішенням Конституційного суду України від 14 листопада 2001 року №15-рп/201 поняття щодо прописки (виписки) визнано не конституційним, тому Постановою 35 та Законом 2 з метою забезпечення умов для реалізації громадянами своїх прав і свобод та виконання ними своїх обов1язків перед іншими суб`єктами права встановлена реєстрація громадян України за місцем проживання і за місцем тимчасового перебування.

Другою умовою прийняття громадян на квартирний облік є їх прописка з 2003 року - реєстрація. Особи не зареєстровані (прописані) в даному населеному пункті не можуть бути прийняті там на облік.

У відповідності до п 8, 9 Правил квартирний облік здійснюється за місцем проживанням громадян у виконавчих комітетах народних депутатів, а також за місцем роботи. При цьому Порядок зарахування на квартирний облік громадянина (військовослужбовця), який визначений п.13, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 Правил застосовується як в місцевих органах влади, так і за місцем роботи. Таким чином квартирний облік здійснюється по територіально і виробничому принципам при переважній ролі територіального (тобто наявність проживання реєстрації (прописки) в населеному пункті де громадяни зараховується на облік.

З вищевикладеного слідує, що позивачем не надано достатніх даних, які б підтверджували зарахування на квартирний облік за місцем служби із збереженням попереднього часу перебування на такому обліку саме з 12.07.1993 року яке впливає на черговість грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Разом з вказаним, свої позовні вимоги позивач зводить до оскарження листа Київського КЕУ, що є безпідставним.

Зважаючи на зазначене суд приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Керуючись Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», ст.ст. 43, 44 ЖК України, ст.ст. 2, 4, 5, 10, 12, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 133, 141, 209-211, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280, 281, 282, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини А 1880, Київського квартирно-експлуатаційного управління, третя особа Міністерство оборони України про визнання незаконними дії та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя