
415/9479/19
2/415/460/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Калмикової Ю.О.,
за участю секретаря Кравченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Зміст позовних вимог
Начальник Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради звернувся до Лисичанського міського суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради згідно з наданими ОСОБА_1 заявами від 14.02.2018 р. №384 та від 21.08.2018 р. № 1563, були призначені та виплачені державні соціальні допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2018 по 31.07.2018, з 01.08.2018 по 31.01.2019 відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», та відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 № 250.
Під час звернення до УПСЗН в 14.02.2018 року за призначенням ДСД малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан осіб, в розділі 2 - доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окрема вказала розмір державної допомоги при народженні дитини, розмір ДСД малозабезпеченим сім`ям, розмір стипендії чоловіка, отриманої Лисичанському державному гірничо-індустріальному технікумі та особисто зазначила, що інших доходів родина з серпня 2017 по січень 2018 не мала.
В декларації від 21.08.2018 відповідач вказала розмір державної допомоги при народженні дитини, розмір ДСД малозабезпеченим сім`ям та особисто зазначила, що інших доходів родина з лютого 2018 по липень 2018 не мала.
В розписках - зобов`язаннях від 14.02.2018 та 21.08.2018 відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється.
В результаті проведеної перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення ДСД малозабезпеченим сім`ям виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, а саме приховано факт отримання Відповідачем стипендії в Вищому професійному училищі № 94 Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації з вересня 2017 року (довідка про доходи ОСОБА_1 від 03.06.2019 № 397), що вплинуло на визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2018 по 31.07.2018 та з 01.08.2018 по 31.01.2019.
За приписами п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Управлінням 15.07.2019 року прийнято рішення № 611984 про відшкодування ОСОБА_1 надміру виплаченої суми ДСД малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2018 по 31.07.2018 та з 01.08.2018 по 31.01.2019 у розмірі 4347,72 грн. (чотири тисячі триста сорок сім грн. 72 коп.).
Відповідач була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
На підставі вищезазначеного просили суд стягнути з ОСОБА_1 на користь УПСЗН Лисичанської міської ради для зарахування в дохід держбюджету, надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4347,72 грн. та судовий збір в сумі 1921,00 грн.
Надходження позовної заяви та інших заяв до суду
11.12.2019 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/9479/19 було відкрито провадження у цій цивільній справі.
20.03.2020 року представником позивача надане письмове клопотання, в якому просила справу розглядати без її участі.
Доводи особи, яка подала позов
Позовна заява мотивована тим, що в результаті виявлення надання відповідачем недостовірних даних, відповідачу сплачено надмірну суму державної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, надала до суду письмову заяву в якій просила розглядати справу без участі представника позивача, позовні вимоги підтримують. Проти заочного розгляду справи не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення судового засідання, відзиву на позовному заяву до суду не надала.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних та доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за наявності всіх наступних умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечував проти такого вирішення справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні фактичні обставини справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Згідно з заявою № 384 від 14.02.2018 р. ОСОБА_1 просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а.с.8-9).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, наданої ОСОБА_1 до УПСЗН при зверненні 14.02.2018 року за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідач, в розділі 2, зазначила доходи членів сім`ї - розмір стипендії чоловіка, отриманої Лисичанському державному гірничо-індустріальному технікумі – 3620,00 грн., допомога при народженні дитини, отриманої від УПСЗН – 7740,00 грн., державна соціальна допомога, отримана від УПСЗН – 3805,16 грн. та особисто зазначила, що інших доходів родина з серпня 2017 р. по січень 2018 р. не мала. У володінні житла не мають (а.с.10-11).
В розписці - зобов`язанні від 14.02.2018 р. відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.12).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї №9974 від 19.02.2018 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.02.2018 по 31.07.2018 - 2136,75 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.14).
Згідно з довідкою від 17.08.2018 р., наданою УПСЗН ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПСЗН та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з лютого 2018 р. по липень 2018 р. в сумі 12978,98 грн. (а.с.13).
Згідно з заявою № 1563 від 21.08.2018 р. ОСОБА_1 просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (а.с.15).
Також, в декларації від 21.08.2018 р., відповідач вказала розмір державної допомоги при народженні дитини – 5160,00 грн., розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 12973,98 грн., та особисто зазначила, що інших доходів родина з лютого 2018р. по липень 2018 р. не мала (а.с.17-18).
В розписці - зобов`язанні від 21.08.2018 р., відповідач особисто зазначала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, студентом денної форми навчання не являється (а.с.19).
Згідно з рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї №10982 від 12.09. 2018 р. призначити розмір соціальної допомоги з 01.08.2018 по 31.01.2019 – 3266,42 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.20).
Згідно з довідкою про доходи № 397 від 03.06.2019 р., наданою Вищим професійним училищем № 94, в тому, що ОСОБА_1 навчалась в Лисичанському ВПУ № 94, загальна сума доходу за весь період навчання з 01.09.2017 р. по 30.06.2018 р. становить 4799,98 грн. (а.с.22).
Згідно з акту №509 проведення перевірки правильності та достовірності інформації, наданої заявником для призначення ДСД малозабезпеченим сім`ям від 14.06.2019 р. виявлено надання відповідачем недостовірних даних щодо сукупного доходу сім`ї, а саме приховано факт отримання відповідачем стипендії в Вищому професійному училищі № 94 Департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації з вересня 2017 року по 30.06.2018 р., вплинуло на визначення розміру призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.02.2018 р. по 31.07.2018 р. та з 01.08.2018 р. по 31.01.2019 р. (а.с.23).
Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської місткої ради 15.07.2019 року прийнято рішення № 611984 про відшкодування ОСОБА_1 надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2018 р. по 31.07.2018 р. в сумі 2300,04 грн., з 01.08.2018 р. по 31.01.2019 р. у розмірі 2047,68 грн. всього 4347,72 (чотири тисячі триста сорок сім грн. 72 коп.) (а.с.24).
Згідно з довідкою від 15.07.2019 р., наданою УПСЗН ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПСЗН та отримує державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям за період з лютого 2018 р. по січень 2019 р. в сумі 32815,82 грн. (а.с.28).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї №12275 від 15.11.2019 р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.02.2018 по 30.08.2018 – 1753,41 грн., з 01.07.2018 по 31.07.2018 – 1911,89 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.25).
Згідно з рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї №12276 від 15.11.2019р. призначити ОСОБА_1 розмір соціальної допомоги з 01.08.2018 по 30.11.2018 – 2911,90 грн. з 01.12.2018 по 31.01.2019 – 3070,78 грн., що підтверджується розрахунком державної соціальної допомоги (а.с.26).
Згідно з листа №8109 від 06.08.2019 р. УПСЗН повідомляє ОСОБА_1 , про необхідність повернення до Державного бюджету надмірно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яка виникла за період з 01.02.2018 по 31.01.2019, відповідно до рішення №611984 від 15.07.2019 в сумі 4347,72 грн. (а.с.27).
Відповідач була інформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.
Мотивувальна частина
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям не призначається у випадках, коли, зокрема, працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітній, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому поярку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії. Але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами ІІ групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку, фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Відповідно до п. 6 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; довідку про склад сім`ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Форми заяви, довідки про склад сім`ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250 якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, що мала отримувала стипендію. Наявність вищезазначеного факту вплинула на призначення державної соціальної допомоги. Розмір надміру перерахованої соціальної допомоги за період з з 01.02.2018 по 31.01.2019, складає 4347,72 грн. ОСОБА_1 була інформована про суму надміру виплаченої соціальної допомоги та про обов`язок повернути кошти.
Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р. повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами – суб`єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2.цього наказу у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення. При цьому одержувачі субсидій повертають кошти в подвійному розмірі (додаток 1); - у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги (крім субсидій) у наступні періоди, проводять щомісячні відрахування у розмірі не більше як 20 відсотків призначеної допомоги, - при не поверненні надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку (додаток2); - повідомляють організації, що надають житлово-комунальні послуги, про припинення надання субсидії особі, зменшують асигнування на суму переплачених коштів.
На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають та за таких обставин суд вважає, що позов слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради вищевказану суму грошової допомоги у сумі 4347,72 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 3297 від 30.10.2019 року про сплату судового збору в сумі 1921,00 грн.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 274, 280-284 ЦПК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п. 1, 2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005р., п. 28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003р. №250, суд,
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради для зарахування в дохід держбюджету надміру перераховану суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 4347 (чотири тисячі триста сорок сім) грн. 72 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради витрати по сплаті судового збору у сумі 1921 ( одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку в Луганському апеляційному суді шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради, місцезнаходження за адресою: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 24205528.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
СУДДЯ Ю. О. КАЛМИКОВА