
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2020 року м. Київ № 640/5024/19
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Шевченко Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Текссол-С» до Одеської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Текссол-С» (надалі по тексту також - позивач, ТОВ «Текссол-С») звернулось до суду з адміністративним позовом до Одеської митниці Державної фіскальної служби (надалі по тексту також - відповідач, Одеська митниця ДФС), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці Державної фіскальної служби, яка полягала у не підготовці в строк, передбачений чинним законодавством України, висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Текссол-С» з державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, контроль за сприянням яких здійснюється митними органами, в розмірі 92 337,62 грн відповідно до повторної заяви ТОВ «Текссол-С» від 07.09.2018 за вих. № 0709/18-04 (від 10.09.2018 вх. № 6145/10-29 відповідно до даних загального відділу Одеської митниці ДФС)
- зобов`язати Одеську митницю Державної фіскальної служби підготувати висновок про повернення ТОВ «Текссол-С» з державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, контроль за сприянням яких здійснюється митними органами, в розмірі 92 337,62 грн відповідно до повторної заяви ТОВ «Текссол-С» від 07.09.2018 за вих. № 0709/18-04.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем проігноровано обов`язок щодо підготування висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів на заяву товариства згідно з рішення про коригування митної вартості товарів 21.10.2017 № UA500010/2017/000008/2, яке було скасовано в судовому порядку, що призвело до порушення прав позивача.
Відповідач не надав своєї позиції щодо заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та пояснення третьої особи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом установлено, що Одеською митницею Державної фіскальної служби прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від 21.10.2017 № UA500010/2017/000008/2, відповідно до якого митна вартість товару була скоригована у бік її збільшення.
На підставі зазначеного рішення позивачем до бюджету додаткового сплачено мито в сумі 92 337,62 грн.
У подальшому постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2018 у справі № 815/136/18 визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів №UA500010/2017/000008/2 від 21 жовтня 2017 року.
З метою виконання рішень суду, що набрали законної (юридичної) сили, позивач звернувся до відповідача із заявою від 30.07.2018 вих. № 3007/18-02, в якій висловлено прохання підготувати висновок про повернення надмірно зарахованих при митному оформленні товару суми мита в розмірі 92 337,62 грн.
Листом від 30.08.2018 № 4204/10/15-70-19 митний орган повідомив, що рішенням у справі № 825/136/18 не передбачено повернення відповідних сум митних платежів ТОВ «Текссол-С» та в митниці відсутня інформація щодо рішень суду стосовно повернення сум митних платежів, а тому на час розгляду даної заяви про повернення надмірно сплачених коштів відсутні підстави для повернення сум грошових зобов`язань з державного бюджету.
Повторно заявою від 07.09.2018 за вих. № 0709/18-04 товариство з вернулось до митного органу про повернення з бюджету надмірно сплачених коштів.
Листом від 08.10.2018 № 4961/10/15-70-19-02 відповідач повторно зазначив, що жодним рішенням суду не передбачено повернення відповідних сум митних платежів ТОВ «Текссол-С», а отже відсутні підстави для такого повернення спірної суми за митним платежем.
Відповідно до частини першої статті 24 Митного кодексу України кожна особа має право оскаржити рішення, дію чи бездіяльність митних органів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
Митне законодавство передбачає можливість виникнення правової ситуації, пов`язаної з помилковою та/або надмірною сплатою митних платежів. Визначення того, що належить розуміти як помилково та/або надміру сплачені митні платежі, у Митному кодексі України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відсутнє, але міститься в податковому законодавстві.
Так, згідно з підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), правила якого застосовуються до відносин, пов`язаних зі справлянням митних платежів, як надміру сплачені грошові зобов`язання розуміють суму коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Митне та податкове законодавство не містить переліку причин, через які може статись помилкова та/або надмірна сплата сум платежів. Оскільки визначення розміру (суми) митних платежів здійснюється шляхом дій над кількісними числовими показникам (одиницями) виміру, не виключено, що операції з ними з якихось причин можуть призвести до неправильного (хибного) розрахунку чи обчислення сум платежів. Важливо, що в основі таких дій не було умисних протиправних дій суб`єктів правовідносин, діяльність яких пов`язана із визначенням і справлянням митних платежів.
Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані.
Зокрема, статтею 301 Митного кодексу України визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.
Згідно частин 1, 3 ст.301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з п. 43.1. ст. 43 Податкового Кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пунктом 43.3 статті 43 Податкового Кодексу України передбачено, що обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до пунктів 43.4-43.5 ст. 43 Податкового Кодексу України платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Згідно із положенням Розділу ІІІ Порядку повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 №643 (надалі також -Порядок № 643) повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.
У заяві зазначаються: 1) сума коштів до повернення за видами митних, інших платежів та пені; 2) причини виникнення такої суми коштів; 3) найменування юридичної особи та код за ЄДРПОУ, або прізвище, ім`я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); 4) напрям(и) перерахування суми коштів: а) на поточний рахунок платника податку в установі банку із зазначенням реквізитів;б) для виплати готівкою (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); в) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на депозитний рахунок 3734 іншої митниці ДФС; на банківський рахунок 2603 (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати) вносилися готівкою); г) для погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів незалежно від виду бюджету; 5) реквізити митної декларації (іншого документа, що її замінює) або уніфікованої митної квитанції, за якими помилково та/або надміру сплачені суми митних платежів.
До заяви додаються: документи, що підтверджують суму помилково та/або надміру сплачених митних, інших платежів та пені; виконавчий лист суду та/або рішення суду, що набрало законної сили (за наявності), щодо повернення сум відповідних митних платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяви щодо повернення надміру сплачених митних платежів (за наявності).
Після реєстрації в митниці ДФС заява платника податку про повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені передається на опрацювання до Підрозділу.
Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету за допомогою автоматизованої системи митного оформлення та відсутність у нього податкового боргу.
За результатами опрацювання готує висновок або лист про відмову в поверненні коштів з відповідним обґрунтуванням
Митниця ДФС у строк не пiзнiше нiж за п`ять робочих днiв до закiнчення двадцятиденного строку з дня подання платником податкiв заяви передає висновки згiдно з реєстром висновкiв за відповідними платежами для виконання вiдповiдному органу Державної казначейської служби України.
Судом установлено, що з метою виконання рішення суду, що набрали законної сили, якими скасовано рішення Одеської митниці ДФС від 21.10.2017 № UA500010/2017/000008/2 про коригування митної вартості товарів, позивач звернувся до відповідача із заявами про повернення надмірно сплачених коштів, до якої додані копії всіх необхідних документів.
Крім того, суд зауважує, що позивач у передбаченому чинним законодавством порядку звернувся до митного органу із відповідною заявою про повернення надмірно сплачених митних платежів.
Однак, митним органом за результатами отриманих заяв позивача не було вжито заходів та вчинено дій, визначених Порядком №643, як то проведення перевірки, встановлення факту наявності/відсутності надмірної сплати податку, встановлення факту оформлення заяви за встановленими порядком і формою або з порушенням, тобто митницею не виконано процедурних обов`язків щодо алгоритму дій, покладених на неї зазначеним вище Порядком, а тому наявні підстави для зобов`язання останньої їх вчинити.
Разом з тим, у листі митниці відсутні посилання на наявність недоліків в документах, поданих позивачем у якості додатків до заяви, лист митниці не містить викладення обставин відмови у складанні висновку про повернення коштів, окрім посилань на ту обставину, що питання повернення коштів не було предметом судового розгляду у справі про оскарження рішення про коригування митної вартості.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що Одеська митниця Державної фіскальної служби не виконала процедурних обов`язків щодо алгоритму дій, покладених на неї вищезазначеними нормами законодавства, зокрема Порядком № 643, безпідставно проігнорувавши обов`язок у поверненні позивачу надмірно сплачених коштів та підготовці відповідного висновку.
Разом з тим рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що за даних обставин справи належний спосіб відновлення порушеного права позивача, який є ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність відповідача, є саме зобов`язання підготувати висновок про повернення ТОВ «Текссол-С» з державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів в розмірі 92 337,62 грн відповідно до повторної заяви ТОВ «Текссол-С» від 07.09.2018 за вих. № 0709/18-04.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241, 244, 246, 255, 257, 262, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В :
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Текссол-С» до Одеської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці Державної фіскальної служби, яка полягала у не підготовці в строк, передбачений чинним законодавством України, висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Текссол-С» з державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, контроль за сприянням яких здійснюється митними органами, в розмірі 92 337,62 грн відповідно до повторної заяви ТОВ «Текссол-С» від 07.09.2018 за вих. № 0709/18-04 (від 10.09.2018 вх. № 6145/10-29 відповідно до даних загального відділу Одеської митниці ДФС).
3. Зобов`язати Одеську митницю Державної фіскальної служби підготувати висновок про повернення ТОВ «Текссол-С» з державного бюджету України надмірно сплачених митних платежів, контроль за сприянням яких здійснюється митними органами, в розмірі 92 337,62 грн відповідно до повторної заяви ТОВ «Текссол-С» від 07.09.2018 за вих. № 0709/18-04.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Текссол-С» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Одеської митниці Державної фіскальної служби.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Текссол-С» (адреса: 03151, м. Київ, вул. Молодогвардійська, 22, код ЄДРПОУ 35892372).
Відповідач: Одеська митниця Державної фіскальної служби (адреса: 65078, м. Одеса, вул. Гайдара, 21, корпус А, код ЄДРПОУ 39441717).
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко