Постанова № 88332218, 17.03.2020, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
17.03.2020
Номер справи
359/1967/20
Номер документу
88332218
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 359/1967/20

Провадження № 3/359/932/2020

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2020 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., розглянувши за участю Швеця О.В. та прокурора Добривечір К.В., адміністративні матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

по відношенню до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Київ, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи НОМЕР_1 ,

в с т а н о в и в:

Наказом директора державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 08.12.2017 №93I/о, ОСОБА_1 з 08.12.2017 переведено на посаду начальника відділу стратегічного планування департаменту з розвитку державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України встановлено, що державне підприємство обслуговування повітряного руху України (Украєрорух), ідентифікаційний код юридичної особи 19477064 (далі - Підприємство), є юридичною особою, державним підприємством, засновником якого є Міністерство інфраструктури України.

Згідно статуту державного підприємства обслуговування повітряного руху України (нова редакція), затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 06.04.2016 №137, Підприємство є державним унітарним підприємством, яке діє як державне комерційне підприємство та входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.

Відповідно по пункту 3.1. Статуту Підприємство є юридичною особою. Підприємство набуває прав та обов`язків юридичної особи з дати включення його до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до пункту 3.4. Статуту Підприємство має самостійний баланс, поточні, депозитні та інші рахунки в національній та іноземних валютах в установах банків, печатки та штампи зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Згідно з абзацом 3 частини 2 статті 81 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) «юридична особа публічного права» - це юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 4 статті 87 ЦК України, юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Згідно з частиною 2 статті 167 ЦК України, держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Таким чином, державне підприємство обслуговування повітряного руху України, у розумінні частини 2 статті 81, частини 4 статті 87, частини 2 статті 167 ЦК України, є юридичною особою публічного права.

Листом Міністерства юстиції України від 03.11.2006 № 22-48-548 зазначено, що організаційно-розпорядчі обов`язки - це обов`язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступники, керівники структурних підрозділів, їх заступники, особи, які керують ділянками робіт.

Положенням «Про відділ стратегічного планування» державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 26.04.2016 №10.1-44-4, затвердженим заступником директора з розвитку від 26.04.2016, зазначено, що відділ очолює начальник відділу, який здійснює керівництво діяльністю відділу на підставі цього Положення. Начальнику відділу підпорядковується особовий склад відділу. Начальник відділу організовує та забезпечує планування роботи відділу та контроль за своєчасністю і якістю виконання завдань особовим складом відділу, розробляє завдання та функції особовому складу відділу, забезпечує підбір та розстановку кадрів, здійснює загальне керівництво охороною праці у відділі, несе персональну відповідальність за роботу відділу, у тому числі за всі рішення, які він приймає, тощо.

Зазначене свідчить, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника відділу стратегічного планування департаменту з розвитку державного підприємства обслуговування повітряного руху України, у межах своїх повноважень здійснює діяльність, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто є посадовою (службовою) особою.

Відповідно до статті 1 Закону №1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Таким чином, у відповідності до статті 1, підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону №1700-VII, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб`єктом декларування та відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією.

Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно із частиною 1 статті 45 Закону №1700-VII, особи, зазначені у пункті 1 підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Відповідно до роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону №1700-VII стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням НАЗК № 3 від 11.08.2016, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Подання декларацій здійснюється згідно із Законом №1700-VII шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до положень статей 251-253 ЦК України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Він може визначатися рокам, місяцями, тижнями, днями або годинами. Його перебіг починається з наступного дня після відповідної календарної дат» або настання події, з якою пов`язано його початок.

Таким чином, начальник відділу стратегічного планування департаменту з розвитку державного підприємства обслуговування повітряного руху ОСОБА_2 був зобов`язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, до 23:59:59 годин 31.03.2018 року.

Листом НАЗК від 02.03.2017 № 93-05/4886/17 зазначено, що дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до Реєстру.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, лише 03.05.2018 о 12 годин 09 хвилин, тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/declaration/bd300762-a3a9-4flc-a9df-7be0738019b3).

У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердив факт несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, а саме 03.05.2018 о 12 годин 09 хвилин. Також, ОСОБА_1 пояснив, що йому було завчасно відомо про вимоги статті 45 Закону №1700-VII, у деякі дні в період з 01.01.2018 по 31.03.2018 включно перебував у відрядженнях, відпустці та на лікарняному. Щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, подано за місцем роботи за адресою: аеропорт, м. Бориспіль, Київська область. Причиною несвоєчасної подачі зазначеної декларації ОСОБА_1 зазначає, що інформація при заповненні зберігалась лише як чернетка, при натисканні кнопки «Подати документ» декларація не відправлялась, зазначені дії вчинялись своєчасно, тобто у період з 01.01.2018 по 31.03.2018 включно. Інших проблем не виникало, із технічною підтримкою сайту НАЗК ОСОБА_1 листування не вів, від написання згоди на обробку персональних даних до Національного агентства для отримання послідовності дій як користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в період з 01.01.2018 по 31.03.2018 включно, відмовився.

Наказами Підприємства про надання відпустки від 12.02.2018 №208/в та від 26.03.2018 №436/в встановлено, що ОСОБА_1 13.02.2018 та в період з 28.03.2018 по 30.03.2018 перебував у щорічній відпустці.

Наказом Підприємства «Про відрядження до Бельгії» від 19.02.2018 №18/з встановлено, що ОСОБА_1 в період з 20.02.2018 по 22.02.2018 перебував у відрядженні у м. Брюссель, Бельгія.

Листками непрацездатності серій АДІ №887308 та №887436 встановлено, що ОСОБА_1 в період з 02.01.2018 по 20.01.2018 перебував на амбулаторному режимі лікування.

Листом Підприємства від 28.12.2019 №1-24.4/8076/19 встановлено, що ОСОБА_1 24.02.2017 отримав електронний цифровий підпис строком дії два роки у акредитованому центру сертифікації ключів ІДД ДФС України, що підтверджується інформацією офіційного веб-сайту кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг інформаційно-довідкового департаменту ДПС.

Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від №71-03/85576/19 щодо технічних несправностей та перебоїв у роботі інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що в період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року включно з 12:00 до 12:40 15.03.2018 спостерігалась помилка доступу до сайту https://portal.nazk.gov.ua, пов`язана з технічним збоєм в системі енергопостачання.

Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.02.2020 року №44-07/5552/20 встановлено, що ОСОБА_1 в інформаційній телекомунікаційній системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в період з 01.01.2018 по 31.03.2018 включно не вчиняв будь- яких дій із заповнення та подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. Лише 03.05.2018 о 10 годині 57 хвилин в ІТС Реєстр розпочато сесію, а о 12 годині 09 хвилин цього ж дня зазначену декларацію успішно подано. Також, за даними системи електронного документообігу Національного агентства звернень ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 01.04.2018 до Національного агентства не надходило.

Пунктом 5.16. положення «Про відділ стратегічного планування» державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 26.04.2016 №10.1-44-04, затвердженого заступником директора з розвитку від 26.04.2016, зазначено, що начальник відділу забезпечує вжиття заходів щодо запобігання, виявлення та протидії корупції відповідно до закону, нормативно- правових актів та організаційно-правових документів підприємства щодо виявлення та запобігання корупції у діяльності відділу.

Пунктом 2.1. Антикорупційної програми державного підприємства обслуговування повітряного руху України, затвердженої наказом Украероруху від 12.05.2017 року №164, розміщеної на офіційному веб-сайті Підприємства www.uksatse.ua (далі - Антикорупційна програма), зазначено, що антикорупційна програма є обов`язковою для виконання усіма працівниками державного підприємства обслуговування повітряного руху України, включаючи посадових осіб усіх рівнів.

Пунктом 5.1. Антикорупційної програми зазначено, що директор та працівники державного підприємства обслуговування повітряного руху України зобов`язані, у тому числі, дотримуватися відповідних вимог Закону №1700-VII, Антикорупційної програми та пов`язаних з нею внутрішніх документів, а також забезпечувати практичну реалізацію Антикорупційної програми.

Про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, наявність технічної, фізичної можливості та вміння працювати у Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, також свідчить той факт, що останнім у 2017 році вчинялись дії щодо заповнення та подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік (https://public.nazk.gov.ua/declaration/f9b0eb57-24cf-42f2-abc9-5718dc7402a4).

Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік та про відсутність поважних причин щодо її несвоєчасного подання.

ОСОБА_1 в судове засідання з`явився, вину визнав в повному обсязі, щиро розкаявся, просив суворо не карати, зазначив про те, що умислу на вчинення таких дій не було.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали, що надійшли до суду на розгляд, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 дійсно вчинені дії, які підпадають під ознаки адміністративних правопорушень передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Однак указані дії вчинені ним не умисно, що враховується судом при прийнятті рішення щодо притягнення останнього до адміністративної відповідальності.

Щодо обставин, вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю.

Таким чином указані обставини значно знижують ступінь суспільної небезпечності вчиненого та свідчать про відсутність у ОСОБА_1 умислу на вчинення таких дій, та здійснені ним внаслідок необережності.

З урахуванням вказаного, на думку суду, дії ОСОБА_1 в даному випадку є також малозначними, і які свідчать про необхідність звільнення його від адміністративної відповідальності з наведених вище підстав.

Зважаючи на наведене, відсутність прямого умислу та наявність підстав для застосування положень ст. 22 КУпАП, внаслідок малозначності вчиненого ОСОБА_1 , суд вважає за доцільне звільнити останнього від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Таким чином провадження у справі підлягає закриттю.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 22, 36, 38, ч.1 ст. 172-6 КУпАП, суддя

п о с т а н о в и в :

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності, оголосивши усне зауваження.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо притягнення до адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - закрити.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____

Суддя С.М. Вознюк