Рішення № 88330311, 20.03.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.03.2020
Номер справи
826/12008/18
Номер документу
88330311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2020 року м. Київ № 826/12008/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовомКиївського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідівдоКомунального підприємства «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних та громадських будівлях м. Києва простягнення заборгованості у розмірі 1536095,54 грн.,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі-позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних та громадських будівлях м. Києва (відповідач), в якому просить суд:

- стягнути з відповідача на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 319600 грн.;

- стягнути з відповідача на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню у розмірі 18217,20 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані невжиттям з боку відповідача заходів щодо працевлаштування осіб з інвалідністю та несплатою адміністративно-господарських санкцій.

Відповідач проти позовних вимог заперечував з підстав того, що положення статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» не поширюються на відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Комунальним підприємством «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних та громадських будівлях м. Києва подано до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік" за формою " 10-ПІ", відповідно до якого середньооблікова кількість працівників облікового складу підприємства становить 42 особи.

Відповідно до 4% нормативу на підприємстві повинно бути працевлаштовано 2 особи з інвалідністю , але відповідачем не працевлаштовано жодної особи з інвалідністю.

На підставі поданого звіту, позивачем складений розрахунок суми позову щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів в розмірі 319600,00 грн. +18217,20 грн. =337817,20 грн., з яких:

Сума адміністративно-господарських санкцій - 159800,00 грн.*2 особи=319600,00 грн., де

159800,00 грн. - середньорічна заробітна плата штатного працівника;

2 - кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю.

Сума пені за один день прострочення - 319600,00 грн.*0,06%=191,76 грн., де

319600,00 грн. - сума адміністративно-господарських санкцій;

0,06% - одноденний розмір пені.

Сума пені - 191,76 грн.*95 днів=18217,20 грн., де

191,76 грн. - сума пені за один день прострочення;

95 - кількість днів прострочення з 17.04.2018 по 20.07.2018 (включно).

У зв`язку з несплатою відповідачем адміністративно-господарських санкцій та пені, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відносини, що виникають з приводу соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантій їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами регулюються Законом України від 21.03.1991 № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон № 875).

Відповідно до ч.ч. 1 і 2 ст. 17 Закону № 875 з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Відповідно до ст. 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

З огляду на норми ст. 283 Господарського кодексу України (далі - ГК України) до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, та за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин відповідно до ст. 218 ГК України є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Статтею 18 Закону № 875 передбачено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати для них умови оплати праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально - економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 3 ст. 18-1 Закону № 875 державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

При цьому працевлаштування осіб з інвалідністю, згідно з вимогами ч. 3 ст. 19 Закону № 875, здійснюється підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, самостійно у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст. 18 цього Закону.

Слід зазначити, що згідно зі ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Судом встановлено, що відповідно до положень Статуту затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 02 06.2004 №933 (в редакції розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації від 01.11.2017 № 1375) комунальне підприємство «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Підприємство) засноване на комунальній власності територіальної громади міста Києва.

Власником підприємства с територіальна громада міста Києва, від імені якої виступає Київська міська рада.

Підприємство створене на підставі рішення Київської міської ради від 18 березня 2004 року № 137/1347 «Про реорганізацію бюджетної установи «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва» в комунальне підприємство - «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва»

Підприємство є правонаступником реорганізованої бюджетної установи «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва».

Відповідно до довідки від 18/01/2012 Державної казначейської служби України ГУДКСУ у м. Києві повідомлено, що розпорядник (одержувач) бюджетних коштів (філія, інший відокремлений підрозділ розпорядника бюджетних коштів) Комунальне підприємство «Група впровадження проектів з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва», який отримує бюджетні кошти, включено до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів з присвоєнням йому коду 51425, згідно з даними, заповненими ним у Реєстраційній картці розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів.

Крім того, з листа №058/7/2-630 від 26.01.2017Департаментом Житлово -комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (що додається) вбачається, шо комунальне підприємство «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва» включено до МЕРЕЖІ розпорядників і одержувачів коштів місцевого бюджету Департаменту Житлово -комунальної інфраструктури у 2017 р. та утримується за рахунок місцевого бюджету и. Києва.

Отже, підприємство відповідача є одержувачем бюджетних коштів, зареєстроване в Головному управлінні Державної казначейської служби за кодом 51425, кошти використовує тільки за призначенням згідно плану використання бюджетних коштів на відповідний бюджетний рік, що підтверджується матеріалами справи (плани використання бюджетних коштів на 2017 рік від 06.01.2017, 11.01.2017, 11.01.2017 р.).

З огляду на вищезазначене вбачається, що Комунальне підприємство «Група впровадження проектів з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях м. Києва» утримується за рахунок місцевого бюджету м. Києва, з огляду на що, у розумінні приписів ст. 20 Закону № 875 на відповідача не поширюється застосування адміністративно-господарських санкцій та пені за не працевлаштування інвалідів.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян