
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2020 року м. Київ № 640/21601/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М., за участю секретаря судового засідання Харченка А.О.,
за участі представників сторін:
від позивача: Груєнко С.О., Ніколаєв О.С.
від відповідача: Осадчий О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авантаж 7»
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25.02.2020 проголошено скорочену (вступну та резолютивну) частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини шостої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Авантаж 7» (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач), у якій просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 16.05.2019 №0001924001, №0001934001, №0001944001.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2019 відкрито провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що висновки відповідача про порушення позивачем податкового законодавства в ході здійснення перевірки в частині ненадання документів не відповідає фактичним обставинам справи, оскільки перевірка була виїзною, а посадових осіб контролюючого органу повідомлено про забезпечення товариством доступу посадових осіб до необхідних документів за адресою ТОВ «Авантаж 7». Зазначено, що помилкове відображення «мінусового» залишку пального по одному коду УКТ ЗЕД на «Плюсове» значення по іншому коду УКТ ЗЕД, з огляду на однорідність товару, на які встановлені одні й ті ж самі ставки, не призвело до заниження сплати акцизного податку. Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та просить їх скасувати.
Представником відповідача позовні вимоги не визнано. Зазначено про ненадання позивачем документів, необхідних для проведення перевірки на відповідні запити контролюючого органу. Відповідачем вказано про те, що перевіркою виявлено порушення ТОВ «Авантаж 7» положень Податкового кодексу України, а саме - перевищено обсяги реалізованого пального над обсягами, обчисленими відповідно до пункту 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено наступне.
Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Авантаж 7» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.03.2018, валютного - за період з 01.01.2016 по 31.03.2018, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2016 по 31.03.2018, за результатами якої складено акт від 01.08.2018 №520/26-15-14-01-03/33831847.
На підставі вказаного акта перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення від 17.08.2018 №0004414001, №0004404001.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 31.10.2018 №35463/6/99-99-11-01-01-25 скаргу ТОВ «Авантаж 7» задоволено частково, зазначені податкові повідомлення-рішення скасовано та зобов`язано Головне управління ДФС у м. Києві вжити заходи відповідно до підпункту 78.1.12 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України щодо правомірності визначення податкових зобов`язань з акцизного податку відповідно до вимог чинного законодавства.
На виконання даного рішення відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Авантаж 7» з питань дотримання податкового законодавства з акцизного податку за період з 01.01.2016 по 31.03.2018, за результатами якої складено акт від 08.04.2019 №5/26-15-40-01/33831847.
Згідно висновків даного акта, відповідачем встановлено порушення позивачем вимог підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213, підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215, пункту 216.1 статті 216, пункту 222.1.1 пункту 222.1 статті 222, пункту 223.1 статті 223, пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України, а саме - занижено податкове зобов`язання з акцизного податку у загальній сумі 2273956,00 грн.; вимог пунктів 231.1, 231.3, 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, а саме - здійснено операції з реалізації пального без складання та реєстрації акцизних накладних на загальну суму акцизного податку 78828191,47 грн.; крім того, до перевірки не надано у повному обсязі всі необхідні документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки, чим порушено пункт 85.2 статті 85 Податкового кодексу України.
ТОВ «Авантаж 7» подано заперечення на акт перевірки, розгляд якого, згідно доводів позивача, здійснено з порушення вимог законодавства.
Суд не надає оцінку діям контролюючого органу під час розгляду вказаних заперечень, оскільки такі дії є предметом спору в адміністративній справі №640/11239/19, рішення у якій станом на дату розгляду даної справи, не прийнято.
На підставі акта перевірки від 08.04.2019 №5/26-15-40-01/33831847 відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 16.05.2019
№0001924001, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «пальне» на загальну суму 2842445,00 грн., в тому числі 2273956,00 грн. основного платежу та 568489,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
№0001934001, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем «пальне» на суму 39414096,00 грн.;
№0001944001, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510,00 грн.
Позивачем оскаржено дані рішення в адміністративному порядку, передбаченому статтею 52 Податкового кодексу України.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 29.07.2019 №35983/6/99-99-11-06-01-25 скаргу позивача залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення - без змін (т. І а.с. 49-56).
Вважаючи вказані податкові повідомлення-рішення протиправними, позивачем оскаржено їх до суду.
Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Щодо порушення ТОВ «Авантаж 7» пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України шляхом не надання до перевірки у повному обсязі всі необхідні документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Матеріали справи свідчать про те, що в ході проведення перевірки контролюючим органом вручено запити від 15.03.2019 б/н, від 19.03.2019 №50933/10/26-15-40-01-23, від 22.03.2019 №52537/10/26-15-40-01-23, від 27.03.2019 №55765/10/26-15-40-01-23, від 29.03.2019 №57280/10/26-15-40-01-23, від 29.03.2019 б/н про надання документів (т. І а.с. 180-193).
У відповідь на вищевказані запити TOB «Аватаж7» надано відповідачу листи від 19.03.2019 №407/22, від 21.03.2019 №408/22, від 25.03.2019 №438/22, від 28.03.2019 №451/22, від 01.04.2019 №485/22, від 01.04.2019 №486/22, у яких повідомлено, що у зв`язку із значним обсягом витребуваних документів, збирання та виготовлення копій зазначених документів вимагає багато часу та великих матеріальних і трудових затрат. Крім цього, зазначено, що після закінчення проведення 25.07.2018 документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Авантаж 7» доступ до електронних даних з боку бухгалтерії обмежений, що ускладнює надання відомостей бухгалтерського обліку у електронному вигляді. У зв`язку з завантаженістю робітників компанії, та складністю обробки всієї необхідної фінансово-господарської документації на СПД, з метою надання всіх завірених копій документів, TOB «Авантаж 7» повідомив про забезпечення ним доступу посадових осіб Головного управління ДФС у м. Києві до необхідних документів у офісі компанії за адресою: 03061. м. Київ, пр. Відрадний. 95-а2. (т. І а.с. 159-164).
Разом з тим, відповідачем складено акти про неподання документів до перевірки від 20.03.2019 №586/26-15-40-01-12/33831847, від 22.03.2019 №590/26-15-40-01-12/33831847, від 25.03.2019 №592/26-15-40-01-12/33831847, від 27.03.2019 №593/26-15-40-01-12/33831847, від 29.03.2019 №601/26-15-40-01-12/33831847, від 01.04.2019 №602/26-15-40-01-12/33831847.
Відповідно до пункту 85.6 статті 85 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.
Згідно із пунктом 121.1 статті 121 Податкового кодексу України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Вказаною нормою передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій, зокрема, за ненадання платником податків витребуваних документів.
Зважаючи на те, що позивачем повідомлено відповідача про забезпечення ним доступу посадових осіб контролюючого органу до оригіналів документів та враховуючи те, що перевірка є виїзною, тобто здійснюється за адресою платника податків, де знаходились всі первинні фінансово-бухгалтерські документи, про що повідомлено відповідача, суд дійшов висновку, що ТОВ «Авантаж 7» не відмовлялось від надання документів на запити відповідача та не перешкоджало доступу контролюючих органів до таких документів.
Наведене свідчить про необґрунтованість висновків відповідача про порушення позивачем пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України та застосування до нього санкцій, передбачених пунктом 121.1 статті 121 Податкового кодексу України, з огляду на що податкове повідомлення-рішення від 16.05.2019 №0001944001, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно висновків Головного управління ДФС у м. Києві про порушення позивачем вимог підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213, підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215, пункту 216.1 статті 216, пункту 222.1.1 пункту 222.1 статті 222, пункту 223.1 статті 223, пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України, а саме - занижено податкове зобов`язання з акцизного податку у загальній сумі 2273956,00 грн., судом встановлено наступне.
Матеріали справи свідчать про те, що у періоді, який перевірявся контролюючим органом, ТОВ «Авантаж 7» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального, запис у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального від 01.03.2016 №321.
Відповідачем встановлено, що ТОВ «Авантаж 7» здійснювало оптову та роздрібну торгівлю пальним через мережу АГЗС, АЗС.
В ході перевірки Головним управлінням ДФС у м. Києві здійснено аналіз Системи електронного адміністрування з реалізації пального (далі - СЕАРП) (підсистема «Реєстр операцій обсягів пального») та встановлено, що у позивача відсутні обсяги пального для подальшої реалізації без поповнення залишків ліміту обсягів пального та сплати акцизного податку, а саме:
за кодом УКТ ЗЕД 2710124512 станом на 31.05.2016 в розмірі 49217,50 літрів пального;
за кодом УКТ ЗЕД 2711139700 станом на 31.07.2016 в розмірі 1184578,78 літрів пального;
за кодом УКТ ЗЕД 2711139700 станом на 31.08.2016 в розмірі 183052,61 літрів пального.
Відповідачем зроблено висновок про перевищення обсягів реалізованого пального над обсягами, обчисленими відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП.
Контролюючим органом вказано про те, що згідно наданими до попередньої перевірки документами, встановлено, що по бухгалтерському рахунку 28 «Товари на складі» ТОВ «Авантаж 7» станом на 01.03.2016 відображено залишок скрапленого газу в кількості 28868003,37 літрів. Водночас, відповідно до поданого позивачем до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 20.03.2016 №9039140243 актом інвентаризації обсягів залишку пального станом на 01.03.2016, на товаристві обліковуються наступні залишки пального:
за кодом УКТ ЗЕД 12710124194 в розмірі 682399,57 літрів;
за кодом УКТ ЗЕД 22710124512 в розмірі 227934,27 літрів;
за кодом УКТ ЗЕД 32710194300 в розмірі 291272,84 літрів;
за кодом УКТ ЗЕД 42711139700 в розмірі 3011179 літрів.
Головним управлінням ДФС у м. Києві зазначено про те, що розбіжність між даними бухгалтерського обліку та даними інформаційної системи СЕАРП по скрапленому газу на 01.03.2016 складає 25856824,37 літрів.
На підставі викладеного, відповідачем зроблено висновок про перевищення обсягів реалізованого пального над обсягами обчисленими, відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП.
Відповідно до підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування є операції з реалізації з акцизного складу / акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що:
отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
вироблені в Україні, реалізація яких є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 213.1.1 цього пункту, або не підлягає оподаткуванню, або звільняється від оподаткування, або оподатковується на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Статтею 215 визначено підакцизні товари та ставки податку, зокрема, до підакцизних товарів належить пальне.
Згідно із пунктом 216.1 статті 216 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань щодо підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, є дата їх реалізації особою, яка їх виробляє, незалежно від цілей і напрямів подальшого використання таких товарів (продукції), крім випадків, зазначених у статтях 225 та 229 цього Кодексу.
Підпунктом 222.1.1 пункту 222.1 статті 222 Податкового кодексу України встановлено, що суми податку перераховуються до бюджету платниками акцизного податку протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.
Базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю (пункту 223.1 статті 223 Податкового кодексу України).
Положеннями пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального або спирту етилового за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, обчислений за відповідною формулою.
Як зазначено вище, відповідачем зроблено висновок про порушення ТОВ «Авантаж 7» наведених норм, оскільки перевіркою встановлено перевищення обсягів реалізованого пального над обсягами, обчисленими відповідно до пункту 232.2 статті 232 Податкового кодексу України, без реєстрації відповідних заявок на поповнення обсягу залишку пального в СЕАРП.
Позивачем зазначено про те, що залишки товару згідно акта інвентаризації обсягів залишку пального станом на « 0» годин 01.03.2016 в СЕАРП відображено пізніше, а реєстрація акцизної накладної, що відбулась пізніше - 02.12.2016, призвела до закінчення товару - скраплений газ за кодом УКТ ЗЕД 2711139700. Наведене призвело до порушення цілісності виписання акцизних накладних. В грудні 2016 року виписано акцизну накладну за 30.03.2016, після чого відбувся збій по партіям товару (метод FIFO), адже система дала змогу зареєструвати через певний проміжок часу. В цій акцизній накладній допущено помилку, літраж не розділено на два коди товару УКТ ЗЕД, у зв`язку із однорідністю товару (скраплений газ). При цьому, ставка розмитнення товару однакова для такого виду товарів. На дату виписки акцизної накладної на підприємстві був достатній об`єм скрапленого газу.
ТОВ «Авантаж 7» вказано про те, в електронному кабінеті платника податків в системі СЕАРП неможливо відслідкувати залишки по кодам на дату виписки акцизних накладних, оскільки відображається лише інформація стосовно дати реєстрації акцизної накладної. Зареєстрована акцизна накладна призвела до мінусового залишку по коду УКТЗЕД 2711139700 (скраплений газ) в кількості 1 184 578,78 літрів станом на 31.07.2016. Позивачем здійснено аналіз надходжень та вибуття товарів та встановлено, що по коду товару УКТЗЕД 2711129700 (скраплений газ) наявний «плюсовий» залишок товару у кількості 1 818 314,702 літрів. В свою чергу, згідно ситуації яка склалась, станом на 31.08.2016, системою відображено «мінусовий» залишок по коду УКТЗЕД 2711139700 (скраплений газ) в кількості 183052,61 літрів, але по іншому коду товару УКТЗЕД 2711129700 (скраплений газ) був «плюсовий» залишок 1 839 764,404 літрів.
Позивачем зазначено про те, що враховуючи однорідність товару, на які встановлені одні й ті ж самі ставки, в процесі перевірки потрібно було зробити коригування між кодами товару, так як вони за своєю однорідністю мають однакові ставки акцизного податку.
В електронному кабінеті платника податків в реєстрі операцій обсягів пального станом на 31.07.2016 відображено наступну інформацію: залишок товару по коду УКТЗЕД 2711139700 (скраплений газ) - ліміт обсягу пального 919 690,6 літрів. Станом на 31.08.2016 залишок товару по коду УКТЗЕД 2711139700 (скраплений газ) - ліміт обсягу пального 1847484,53 літрів. У зв`язку із недосконалістю роботи СЕАРП, з урахуванням того, що несвоєчасно відображаються певні акцизні накладні на реалізований товар та заведені обсяги отриманих партій товарів, відбувається збій під час обліку різних видів палива, що потребує безумовного коригування та певних взаєморозрахунків.
TOB «Авантаж 7» наполягало на тому, що збій та некоректність системи СЕАРП стосовно відображення залишків товару в розрізі УКТЗЕД, не вплинули на обчислення, визначення об`єкту оподаткування в частині формування акцизного податку та повноту сплати до бюджету держави всіх обов`язкових платежів.
Суд зауважує, що контролюючим органом не встановлено та не доведено належними, допустимими та достатніми доказами податкове правопорушення щодо заниження податкових зобов`язань ТОВ «Авантаж 7» з акцизного податку у загальній сумі 2273956,00 грн. Зі змісту акта перевірки та матеріалів справи слідує, що контролюючим органом не досліджено фактичні залишки пального та підставою для збільшення грошового зобов`язання з акцизного податку стали виключно висновки про реалізацію пального із перевищенням обсягів пального. При цьому, контролюючим органом в ході перевірки не надано оцінку факту наявності «плюсового» значення по іншому коду товару УКТЗЕД та не проведено аналіз впливу на розрахунки сплати акцизного податку з урахуванням наявних залишків пального.
Проведення перевірки вибірковим, а не суцільним порядком призвела до помилкових висновків контролюючого органу про заниження ТОВ «Авантаж 7» суми акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету.
Отже, недоведеність складу податкових правопорушень унеможливлює визначення грошового зобов`язання з акцизного податку податковим повідомленням-рішенням від 16.05.2019 №0001924001, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «пальне» на загальну суму 2842445,00 грн., в тому числі 2273956,00 грн. основного платежу та 568489,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій, з огляду на що дану рішення підлягає скасуванню.
Щодо висновків Головного управління ДФС у м. Києві про порушення ТОВ «Авантаж 7» вимог пунктів 231.1, 231.3, 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації акцизних накладних, судом встановлено наступне.
Відповідно до пунктів 231.1, 231.3, 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на дату спірних правовідносин) платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.
Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов`язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються.
У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.
Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов`язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб`єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної / розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну / розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального / особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов`язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Зі змісту акта перевірки від 08.04.2019 №5/26-15-40-01/33831847 слідує, що в ході перевірки контролюючим органом враховано обставини, викладені в акті попередньої перевірки, внаслідок чого встановлено, що по бухгалтерському рахунку 28 «Товари на складі» TOB «Аватаж 7» станом на 01.03.2016 відображено залишок скрапленого газу в кількості 28 868 003,37 літрів. Відповідно акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на 0 годин 01.03.2016 в системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) по TOB «Авантаж 7» обліковується залишок скрапленого газу (код УКТЗЕД 2711139700) в кількості 3011179 літрів. У зв`язку із цим відповідачем зроблено висновок про розбіжність між даними бухгалтерського обліку та даними СЕАРП по скрапленому гару в об`ємі 25856824,37 літрів.
TOB «Авантаж 7» зазначено, що на момент організації нової форми обліку реалізації палива в Україні, станом на 01.03.2016, згідно Порядку електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 за №113, по коду УКТ ЗЕД 2711139700, залишок товару на складі становив 3 011 179 літрів, що підтверджується актом інвентаризації №9039140243 від 20.03.2016.
Згідно із пунктом 9 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов`язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об`єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об`єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об`єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Відповідачем в акті перевірки зазначено про те, що станом на 31.03.2018 за даними бухгалтерського обліку по рахунку 28 «Товари на складі» відображено залишки пального в розрізі найменування: скраплений газ у кількості - 27922822,18 літрів, а за даними інформаційної бази СЕАРП залишки пального в розрізі найменування: скраплений газ у кількості - 47323725,11 літрів.
Згідно Порядку електронного адміністрування реалізації пального розрахунок показників, що беруть участь в обчисленні за формулою, відбувається наростаючим підсумком починаючи з 01.03.2016. Підставою для цього слугують документи (АН, РК, митні декларації, заявки на поповнення обсягів залишку палива, коригування заявок на поповнення обсягів залишку палива), складені починаючи з цієї дати.
Позивачем надано пояснення, що протягом періоду, який перевірявся відповідачем, здійснювались придбання та реалізація скрапленого газу оптом та вроздріб, що відображено в СЕАРП. Станом на 31.03.2018 кількісний об`єм скрапленого газу ТОВ «Авантаж 7» становив 47 323 725,11 літрів, що відповідає даним СЕАРП.
ТОВ «Авантаж 7» вказано про те, що відповідачем здійснено некоректні розрахунки переведення ваги скрапленого газу в його об`єм, з посиланням на пункт 2.1.1 Методики розрахунку викидів забруднюючих речовин та парникових газів у повітря від транспортних засобів, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.11.2008 №452 та продубльовано висновки акта перевірки №520/26-15-14-01-03/33831847 від 01.08.2018, які визнані необґрунтованими рішенням Державної фіскальної служби України від 31.10.2018 №35463/6/99-99-11-01-01-25.
Крім того, позивачем зазначено про те, що у разі відпуску палива за системою реалізації через бланки-дозволи (талони) або паливні картки не досліджено відповідачем під час перевірки. Зокрема, не враховано, що при такій формі розрахунків облік відпуску товару проводиться на момент грошового розрахунку та складанню первинних фінансово-господарських документів із покупцем, а реєстрація акцизної накладної відбувається на момент відпуску палива, у відповідності до пункту 231.3 статті 231 Податкового кодексу України, кою передбачено, що акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне». Тобто аналіз реалізації товару системи бланки-дозволи (талони), картки із певної відстрочкою відпуску палива, дає суттєві зміни співставлення між бухгалтерським рахунком 28 «Товари на складі» товариства та даними системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).
Відповідачем не надано належних і допустимих доказів реалізації ТОВ «Авантаж 7» палива понад залишок в об`ємі 45257727,30 літрів, відображений в СЕАРП та, відповідно, не здійснення товариством реєстрації акцизних накладних при реалізації скрапленого газу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення пунктів 231.1, 231.3, 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, оскільки факт вчинення такого порушення не підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 16.05.2019 №0001934001, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції за платежем «пальне» на суму 39414096,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Авантаж 7» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 16.05.2019 №0001924001, №0001934001, №0001944001.
3. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Авантаж 7» 19210,00 грн. (дев`ятнадцять тисяч двісті десять гривень 00 копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «Авантаж 7» (код ЄДРПОУ 33831847, адреса для листування: 03061, м. Київ, пр. Відрадний, 95-а2).
Відповідач: Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка 33/19, Київ 33, 01033, код ЄДРПОУ 43141267).
Повний текст рішення виготовлено 19.03.2020.
Суддя Н.М. Клименчук