
Справа № 560/764/20
РІШЕННЯ
іменем України
20 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968210179104 від 09.12.2019 протиправним та скасувати його;
- зобов`язати відповідача зарахувати в пільговий страховий стаж періоди роботи ОСОБА_1 з 27.10.1972 по 07.08.1974 в Карабульському хімлісгоспі і з 12.12.1975 по 08.02.1978 в Чуноярському хімлісгоспі;
- здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням цього періоду стажу на підставі довідки № п/с 558 від 23.04.2008 про заробіток, що враховується при нарахуванні пенсії.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що рішення відповідача про перерахунок розміру її пенсійного забезпечення, призначеного у 2009 році, на підставі довідок від 04.09.2019 №П/3-1194 від 04.09.2019 № П/3-1195, виданих архівом Богучанського району, є протиправним та таким, що порушує її право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.02.2020 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано відзив на позов, згідно якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, зокрема, про невідповідність первинним документам довідки про заробітну плату від 23.04.2008 № п/с 558, виданої Відділом по управлінню справами і архівом Адміністрації Богучанського району Красноярського краю, внаслідок чого з 01.11.2019 пенсію ОСОБА_1 перераховано згідно норм чинного пенсійного законодавства. Крім того, враховуючи відсутність копій трудових договорів, або інших відомостей про їх укладення, періоди роботи з 27.10.1972 по 07.08.1974 та з 12.12.1975 по 08.02.1978 враховано у страховий стаж позивачки в одинарному розмірі.
Ухвалою суду від 16 березня 2020 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін відмовлено.
З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, судом встановлено наступне.
05.05.2009 ОСОБА_1 звернулась до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 23.04.2008 року № п/с 558, виданої Відділом по управлінню справами і архівом Адміністрації Богучанського району Красноярського краю, за період роботи в Карабульському і Чуноярському хімлісхозах з жовтня 1972 року по серпень 1974 року та з грудня 1975 року по лютий 1978 року. В цій довідці також вказано, що позивач працювала по договору та мала пільги, передбачені ст. 5 Указу Президіуму Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 р. - для осіб, які працювали в районі Крайньої Півночі і місцях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
З 01.05.2009 пенсію позивача перераховано з врахуванням наданої довідки про заробітну плату від 23.04.2008 року № п/с 558. Крім того, при проведенні перерахунку періоди роботи з 27.10.1972 по 07.08.1974 та з 12.12.1975 по 08.02.1978 враховані в страховий стаж в півторакратному розмірі, як робота в місцевості, прирівненій до районів Крайньої Півночі.
Згідно рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968210179104 від 06.11.2019, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.11.2019 у зв`язку з уточненням даних в ЕПС. Страховий стаж (повний) – 44 роки 11 місяців 29 днів. Розмір пенсії з надбавками склав 2861,62 грн.
Відповідно до рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968210179104 від 09.12.2019, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 у зв`язку з уточненням даних в ЕПС. Страховий стаж (повний) – 43 роки 6 місяців 11 днів. Розмір пенсії з надбавками склав 2767,37 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.12.2019 №П-2109-0-02.26-04 позивача повідомлено, що у вересні 2019 року на запит головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про підтвердження первинними документами довідки про заробітну плату від 23.04.2008 № п/с 558, виданої Відділом по управлінню справами і архівом Адміністрації Богучанського району Красноярського краю, надійшов лист з Архіву Богучанського району (Російська Федерація), згідно якого відомостей про роботу позивачки з жовтня по листопад 1972 року та з січня 1973 року по серпень 1974 року в документах архівного фонду «Карабулахімліс» не виявлено.
Крім того, надійшли довідки про заробітну плату, видані Архівом Богучанського району:
- від 04.09.2019 року № П/3-1194 за грудень 1972 року;
- від 04.09.2019 року № П/3-1195 за період з грудня 1975 року по грудень 1977 року, в яких суми заробітної плати виявились значно меншими, ніж в довідці від 23.04.2008 № п/с 558.
Враховуючи зазначене, з 01.11.2019 пенсію перераховано згідно норм чинного пенсійного законодавства. Для обчислення пенсії вибрано оптимальний варіант заробітної плати за періоди роботи з 01.11.1991 по 31.10.1996 (згідно довідок про заробітну плату, виданих Кам`янець-Подільською міською лікарнею №1) та з 01.07.2000 по 28.02.2010 (згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу).
Крім того, враховуючи відсутність копій трудових договорів, або інших відомостей про їх укладення, періоди роботи з 27.10.1972 по 07.08.1974 та з 12.12.1975 по 08.02.1978 враховано у страховий стаж в одинарному розмірі. Отже, страховий стаж з 01.11.2019 склав 43 роки 11 днів. Також зазначено, що в подальшому, 26.11.2019 позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії з дорахуванням страхового стажу. В результаті перерахунку до страхового стажу враховано за даними, які містяться в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, період роботи з 01.06.2017 по 31.12.2017. Після перерахунку страховий стаж становить 43 роки 6 місяців 11 днів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.3 ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду України мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також у необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інші відомості, передбачені законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно Закону України “Про загальнообов`язове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, у разі сумніву в розмірі заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, відповідач мав право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06 листопада 2019 року по справі №352/819/16-а.
Отже, відповідачем правомірно було проведено перевірку щодо підтвердження первинними документами довідки про заробітну плату від 23.04.2008 № п/с 558. При цьому, згідно вказаних норм, така перевірка не обмежена будь-яким строком.
При цьому, передумовою для прийняття відповідачем оскаржуваного рішення є наявність факту недостовірності інформації, яка слугувала підставою для призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно з ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на час перерахунку пенсії позивачу у 2009 році) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Архівом Богучанського району відділу правового, документаційного забезпечення Адміністрації Богучанського району на запит відповідача надано довідки, згідно яких встановлено розбіжності у відомостях, вказаних у довідці про заробітну плату від 23.04.2008 року № п/с 558. Отримані відповідачем відомості свідчать про меншу заробітну плату позивача, та відсутність відомостей про заробіток в окремі періоди (не виявлені уповноваженим органом Російської Федерації).
Отже, надані докази не підтверджують наявність заробітної плати позивача, відображеної у довідці про заробітну плату від 23.04.2008 року № п/с 558. Таким чином, відповідач правомірно здійснив перерахунок пенсії позивачу, без врахування при визначенні розміру пенсії наведених в архівній довідці від 23.04.2008 року № п/с 558 сум.
У позовній заяві позивач не вказує доводів щодо причин невідповідності розміру сум заробітку, зазначаючи лише про те, що отримані відповідачем довідки не відповідають дійсності та отримані всупереч встановленого 3-місячного терміну.
Однак судом встановлена правомірність перевірки пенсійним органом довідки про заробітну плату від 23.04.2008 року № п/с 558. При цьому така довідка не підтверджена первинними документами практично тим же органом (архівом Богучанського району відділу правового, документаційного забезпечення Адміністрації Богучанського району), що її видав (відділом по управлінню справами і архівом Адміністрації Богучанського району Красноярського краю).
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для врахування відповідачем при розрахунку пенсії позивача сум, зазначених у довідці про заробітну плату від 23.04.2008 року № п/с 558,виданої Відділом по управлінню справами і архівом Адміністрації Богучанського району Красноярського краю.
Відповідно, в цій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Щодо обчислення трудового стажу за роботу у районах Крайньої Півночі у пільговому обчисленні, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 5 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV період роботи до 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 01.01.1991.
Згідно абз. 2 п. 5 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10.02.1960 №148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960 "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі".
Згідно п.п. "д" п. 5 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 "Про упорядкування пільг для осіб, що працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.
Відповідно до статті 3 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26.09.1967 № 1908-VII "Про розширення пільг на осіб, що працюють у районах Крайньої Півночі і у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", скорочено тривалість трудового договору, що дає право на отримання пільг, передбачених статтею 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10.02.1960, з п`яти до трьох років та передбачено надання зазначених пільг особам, які прибули в ці райони і місцевості з власної ініціативи, за умови укладення ними трудових договорів на строк три роки, а на островах Північного Льодовитого океану два роки.
Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на яких розповсюджується дія Указів Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року і від 26.09.1967 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", визначений постановою Ради Міністрів СРСР №1029 від 10.11.1967 року.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 10.11.1967 № 1029 Богучанский район Красноярського краю прирівняний до районів Крайньої Півночі.
Отже, місцевість, де працювала позивач, знаходиться у районі, який прирівняний до районів Крайньої Півночі.
Посилання відповідача на те, що обов`язковою умовою надання пільг при обчисленні стажу роботи в районах Крайньої Півночі один рік роботи за один рік 6 місяців є наявність письмового трудового договору про роботу у вказаній місцевості, суд вважає помилковим з огляду на приписи п.5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції закону чинній на час виникнення спірних правовідносин), згідно з яким пільгове обчислення страхового стажу проводиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Тобто, для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, повинні бути надані або трудова книжка або письмовий трудовий договір або довідка, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі. Отже, достатньо одного із перерахованих документів, а не їх сукупність.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10.01.2019 по справі № 352/1612/15-а, від 17 травня 2019 року по справі №644/2182/17 та від 31 липня 2019 року по справі №287/15/17-а.
Копія трудової книжки містить запис про те, що позивач 27.10.1972 прийнята на роботу у Карабульському хімлісхозі з укладенням договору на 3 роки (в подальшому звільнена 07.08.1974).
Запис у трудовій книжці від 12.12.1975 про прийняття на роботу до Чуноярського ХЛХ такого уточнення щодо тривалості договору не містить (в подальшому була звільнена 08.02.1978), однак архівна довідка про заробітну плату від 23.04.2008 року № п/с 558 містить відомості про поширення на позивача пільг з обчислення трудового стажу за весь спірний період. Спростування таких відомостей у межах проведеної відповідачем перевірки отримано не було (не були підтверджені лише відомості щодо заробітку).
При цьому суд враховує, що у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.12.2019 №П-2109-0-02.26-04 вказано, що страховий стаж з 01.11.2019 склав 43 роки 11 днів, враховуючи обчислення спірного стажу в одинарному розмірі. Також зазначено, що пенсію перераховано з 01.11.2019. Рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968210179104 від 06.11.2019 та № 968210179104 від 09.12.2019 таких відомостей щодо обчислення стажу не містять.
За таких обставин, дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2019 без застосування пільгового обчислення стажу роботи за період з 27.10.1972 по 07.08.1974 та з 12.12.1975 по 08.02.1978, з розрахунку один рік за один рік і шість місяців, є противними. Як наслідок, з метою належного поновлення прав позивача, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням пільгового обчислення стажу роботи за період з 27.10.1972 по 07.08.1974 та з 12.12.1975 по 08.02.1978, з розрахунку один рік за один рік і шість місяців, з урахуванням фактично виплаченої пенсії.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У зв`язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 840,80 грн. слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2019 без застосування пільгового обчислення стажу роботи за період з 27.10.1972 по 07.08.1974 та з 12.12.1975 по 08.02.1978, з розрахунку один рік за один рік і шість місяців.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.11.2019 перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням пільгового обчислення стажу роботи за період з 27.10.1972 по 07.08.1974 та з 12.12.1975 по 08.02.1978, з розрахунку один рік за один рік і шість місяців, з урахуванням фактично виплаченої пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 березня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м.Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук