Рішення № 8832974, 07.04.2010, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
07.04.2010
Номер справи
20/16
Номер документу
8832974
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

07.04.10                                                                                           Справа№ 20/16

За позовом: Управління культури і туризму департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, м.Львів

до відповідача: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, м.Львів

Третя особа: Приватне підприємство «Термосвіт», м.Львів

про визнання недійсною постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 30.10.2009 р. № 1/19-з          

Суддя Манюк П.Т.

При секретарі Чопко К.М.

Представники:

          від позивача: Шевченко М.І. – представник

          від відповідача: Добушовський О.В. - представник

                    від третьої особи (ПП «Термосвіт»): Бучина О.В., Цяцяк А.Р. - представники

          

Зміст ст. 22 ГПК України представникам сторін роз‘яснено.

Суть спору:          

          Розглядається справа за позовом Управління культури і туризму департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до Інспекції державного архітектурно – будівельного контролю у Львівській області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Приватного підприємства “Термосвіт” про визнання недійсною постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 30.10.2009 р. № 1/19-з.

           Розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 16.02.2010 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –ПП «Термосвіт».

За клопотанням сторін строк вирішення спору продовжено у відповідності до ст.69 ГПК України.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та доповненні до позовної заяви.

Представник відповідача в судових засіданнях та в поданому відзиві позовні вимоги заперечив.

Представники Приватного підприємства «Термосвіт»в судовому засіданні подали пояснення по суті позову.

Cудом встановлено наступне:

          Позивач - Управління культури і туризму департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернувся з позовом до суду про визнання недійсною постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 30.10.2009 р. № 1/19-з.

В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що відповідно до п.4 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року № 273 передбачено перелік будівельних робіт, на виконання яких не вимагається дозвіл. Зокрема, не вимагається дозвіл на поточний ремонт будівель та споруд без зміни їх цільового призначення.

В протоколі Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про правопорушення у сфері містобудування від 10.07.2009 р. № 06/07-3 встановлено, що в Народному домі «Левандівка»по вул.Широкій,1 проведено заміну системи опалення без дозволу на виконання будівельних робіт.

Листом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 30.04.2003 р. № 7/7-401 «Щодо віднесення ремонтно-будівельних робіт до капітального та поточного ремонтів»передбачено, що капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин.

Поточний ремонт –це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікують як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об»єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту поставки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).

Проводячи заміну системи опалення в Народному домі «Левандівка», експлуатація будівлі по вул.Широкій, 1 не припинялася, проведені роботи були комплексом ремонтно-будівельних робіт, що передбачали систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей будівлі. Отже мав місце поточний ремонт, на проведення якого не вимагається отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Крім того, відповідно до п.20 Переліку будівельних робіт, на виконання яких не вимагається дозвіл, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 р. № 1104, що вже набрала чинності на момент винесення оскаржуваної постанови, не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт для переоснащення систем опалення, вентиляції, водопостачання, водовідведення, газопостачання, енергопостачання, зв‘язку, ліфтового обладнання, які забезпечують основне функціональне призначення будівель та споруд.

На підставі наведеного позивач просить визнати недійсною постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 30.10.2009 р. № 1/19-з.

У представленому відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив, покликаючись на те, що відповідно до ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»здійснення будівельних робіт на об»єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення на зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.

Під час проведення перевірки встановлено, що реконструкція «Народного дому «Левандівка»на вул.Широкій,1 в м.Львові проводиться без дозволу на виконання будівельних робіт, що підтверджується актом проведення перевірки від 12.10.2009 р.№ 45/09-з, який підписаний начальником управління культури і туризму департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради без жодних зауважень.

В представленому суду поясненні представники ПП «Термосвіт»позовні вимоги підтримали покликаючись на те, що роботи, які виконувались ПП «Термосвіт»згідно Договору від 07.07.2008 року № 07/06-21 відносяться до поточних ремонтних робіт, які забезпечують ефективну експлуатацію будівлі, а тому, для початку їх проведення позивачеві не потрібно було отримувати дозвіл Інспекції державного архітектурно – будівельного контролю у Львівській області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.

Стаття 55 Конституції України визначає, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади чи місцевого самоврядування.

Згідно з ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконним рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов‘язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв‘язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних інтересів позивача по справі.

Судом встановлено, що 30.10.2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування. Даною постановою на управління культури і туризму Львівської міської ради накладено штраф у сумі 143718, 00 грн.

Позивач вважає, що вказана постанова винесена з порушенням чинного законодавства та просить визнати її недійсною.

Відповідач позовні вимоги заперечив, покликаючись на те, що під час проведення перевірки встановлено, що реконструкція «Народного дому «Левандівка» на вул.Широкій,1 в м.Львові проводилися без дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій»

Задовільняючи позовні вимоги суд виходить з того, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 року № 1104 «Деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт», яка набрала чинності 26.10.2010 року, затверджено перелік будівельних робіт, на виконання яких не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт, а саме не вимагається дозвіл на виконання будівельних робіт для переоснащення систем опалення, вентиляції, ліфтового обладнання, які забезпечують основне функціональне призначення будівель та споруд.

Як вбачається з протоколу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області від 10.07.2009 року № 06/07-3 на підставі якого було винесено вказану постанову, в Народному домі «Левандівка»по вул. Широкій,1 проведено заміну системи опалення.

Вказана постанова КМУ вже набрала чинності на момент винесення оскаржуваної постанови.

Таким чином суд прийшов до висновку про те, що постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 30.10.2009 р. № 1/19-з прийнята з порушенням зазначених вище норм чинного законодавства.

          Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

За таких обставин позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, судові витрати покладаються на відповідача.

          Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 55 Конституції України, ст.ст. 1-4 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2009 року № 1104 «Деякі питання надання дозволів на виконання підготовчих і будівельних робіт», ст.ст. 33, 36, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1.          Позов задоволити повністю.

2.          Визнати недійсною постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 30.10.2009 р. № 1/19-з.

3. Стягнути з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (79044, м.Львів, вул. Ген.Чупринки, 71, код ЄДРПОУ 35563550) на користь Управління культури і туризму департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл..Ринок,1, код ЄДРПОУ 02229221) 85,00 грн. держмита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України

Суддя