
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2020 року справа № 580/401/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання припинення виплати пенсії у п`ятикратному розмірі протиправним та поновлення виплати пенсії відповідно до рішення суду, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати припинення виплати пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати незаконним;
- стягнути з відповідача недоплату до пенсії загальною сумою 75 474 грн. 21 коп.;
- зобов`язати відповідача поновити виплату позивачу пенсії відповідно до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та має право на перерахунок пенсії виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18 відповідача зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. З 10.01.2020 пенсія позивачу виплачується у розмірі 10 496 грн. 97 коп. замість 23 615 грн., що не відповідає вказаному рішенню суду. З 01.07.2019 по 31.12.2019 позивач мав отримувати пенсію у сумі 20 865 грн., тому станом на день звернення до суду відповідач недоплатив йому пенсію на загальну суму 75 474 грн. 21 коп. за період з липня по січень 2020 року. Позивач вважає дії відповідача щодо розміру його пенсії протиправними та такими, що порушують його право на соціальний захист.
Відповідач проти позову заперечив. 24.02.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18, яке набрало законної сили 07.09.2018, перерахував позивачу пенсію з 30.03.2018 відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Розрахунок пенсії позивача був проведений за матеріалами пенсійної справи позивача і був здійснений внаслідок набрання 01.07.2019 чинності змін до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», внесених постановою Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Позивачу щомісячно нараховувалась та виплачувалась належна до виплати пенсія. З огляду на зазначене, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18 виконано. Щодо стягнення недоплати до пенсії загальною сумою 75 474 грн. 21 коп. зазначив, що завдання, покладені на органи Пенсійного фонду України, в т.ч. щодо прийняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії із зазначенням її розміру, за своєю правовою природою є їх виключною компетенцією (дискреційними повноваженнями), тобто втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Позивач не наділений повноваженнями самостійно здійснювати розрахунок пенсій та визначати її розмір. Уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить здійснення перерахунку та розрахунку пенсійних виплат. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
10.03.2020 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що підставою для не перерахування пенсії позивача в повному обсязі відповідач зазначає ту обставину, що на теперішній час не визначено показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019 рік. Всі необхідні показники для формули варто брати з особової пенсійної справи позивача, однак, єдиними незмінним показником залишається середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки. Однак відповідачем не надано будь-якої інформації з приводу того, який саме середній показник заробітної плати (дохід) в Україні зазначається у вищевказаній формулі (за 2014 рік, 2015 рік чи за 2016 рік, чи взагалі сума середнього показника за три роки відповідно) та на підставі якого документа відповідальний орган приймає дане рішення про застосування конкретного показника (розмір, сума). Для обрахування пенсії позивача не потрібно кожного разу чекати показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, так як враховуватиметься в подальшому тільки зміни в розмірі мінімальної заробітної плати.
Ухвалою суду від 10.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 25.02.2020 без повідомлення учасників справи.
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності як особа з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 18.03.2019 позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18, яке набрало законної сили 07.09.2018, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС, у зв`язку зі зміною частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 30 березня 2018 року, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
16.01.2020 позивач через свого представника адвоката Василенка О.В. звернувся до відповідача із запитом, в якому просив: надати інформацію та копії відповідних документів, на підставі яких відповідач не виконує рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18; надати інформацію, чому позивачу станом на січень 2020 року виплачується пенсія у розмірі 10 496 грн. 97 коп., що не відповідає встановленому у 2019-2020 роках місячному розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідач на запит позивача від 16.01.2020 листом №2300-0301-8/290 від 22.01.2020 повідомив, що згідно рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18, яке набрало законної сили 07.09.2018, проведено перерахунок пенсії позивача у зв`язку із зміною частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.03.2018, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Доплату пенсії за період з 30.03.2018 по 06.09.2018 буде здійснено у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018. З 07.09.2018 по 30.06.2019 пенсію позивачу виплачено в розмірі, визначеному рішенням суду. З 01.07.2019 пенсія позивачу виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством, з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019. Щодо перерахунку пенсії із мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020 зазначив, що на сьогодні не визначено показника середньої заробітної плати (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019 рік. Зазначений перерахунок буде проведено, за доцільності, з 01.01.2020 після визначення згаданого показника середньої заробітної плати.
Вважаючи, що відповідач не виконав рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем, врегульовані Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі – Закон №796).
Частиною 3 статті 59 Закону № 796-XII визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Конституційний Суд України рішенням від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 справа № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, а тому воно втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, положення частини 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи” в частині “дійсної строкової” втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати згідно частини 3 статті 59 Зaкoну Укрaїни “Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи”.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18, яке 07.09.2019 набрало законної сили, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у зв`язку зі зміною частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з 30.03.2018, виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. (далі – Порядок №1210).
Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 прийнято постанову №543 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, якою зокрема викладено в новій редакції абзац перший пункту 91 Порядку № 1210.
Пунктом 91 Порядку визначено, що за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
,
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
,
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс 1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Постанова Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №543 від 26.06.2019, є чинною, тому підлягає обов`язковому застосуванню.
З наявної у матеріалах справи копії протоколу перерахунку пенсії вбачається, що на підставі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 у справі №823/1812/18 відповідним розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу проведений перерахунок пенсії, з 01.07.2019 по 31.11.2019 розмір пенсії на місяць становив 10 467 грн. 37 коп., з 01.12.2019 розмір пенсії 10 496 грн. 97 коп.
Отже, пенсія позивача розрахована за формулою, визначеною пунктом 91 Порядку №1210, у якій мінімальна заробітна плата станом на 1 січня відповідного року є однією із складових суми для обчислення пенсії.
Вказаним спростовуються доводи позивача, що розмір пенсії має складати п`ять мінімальних заробітних плат станом на 1 січня відповідного року, тому недоплата до пенсії у сумі 75 474 грн. 21 коп. відсутня. Отже вимога про стягнення недоплати до пенсії у сумі 75 474 грн. 21 коп. є необгрунтованою та задоволенню не підлягає.
Решта позовних вимог є похідними від вимоги про стягнення недоплати до пенсії у сумі 75 474 грн. 21 коп., тому також є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Частиною 2 статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який відповідачем в даному випадку виконаний.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко