
Справа № 560/928/20
РІШЕННЯ
іменем України
19 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною, визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області в переведенні, призначенні й виплаті для ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 2-ї групи державного службовця відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (372З-XII);
рішення № 968080868170 від 15 січня 2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області визнати незаконним та скасувати;
зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати для ОСОБА_1 до стажу державної служби службу в Кам`янець - Подільській міській раді Хмельницької області з 4 вересня 2015 року по 28 лютого 2017 року, з 01 березня 2017 року по 27 грудня 2019 року в Колибаївській сільській раді Кам`янець - Подільського району Хмельницької області (4 роки 3 міс. 23 дні);
призначити, здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 10 січня 2020 року пенсію державного службовця відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках 17/02-22 від 2 січня 2020 року, №19/02-22 від 02 січня 2020 року виданих Колибаївською сільською радою Кам`янець-Подільного району, №02-24/30.10.2019 року виданою департаментом економіки та розвитку інфраструктури міста Кам`янець-Подільської міської ради з урахуванням виплачених сум пенсії по інвалідності -2 ї групи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Хмельницькою медико - соціальною експертною комісією від 3 квітня 2015 року позивачці встановлено 2-гу групу інвалідності довічно.
На підставі протоколу № 868170 від 25 травня 2015 року з 30 квітня 2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію по ІІ - й групі інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач вказує, що станом на 1 травня 2016 року - день набрання чинності Закону України "Про державну службу" № 899-VІІІ страховий стаж державного службовця становив 14 років 11 місяців 3 дні. Служба в органах місцевого самоврядування з 4 вересня 2015 року по 27 грудня 2019 року (4 роки 3 міс. 23 дні), зокрема: з 04 вересня 2015 року по 28 лютого 2017 року працювала на посаді головного спеціаліста відділу економіки комунальних підприємства та тарифної політики Департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам`янець - Подільського. Розпорядженням Голови Колибаївської сільської радити № 8 від 28 лютого 2017 року призначена на посаду начальника фінансово - господарського відділу - головного бухгалтера Колибаївської сільської ради.
Розпорядженням голови № 73 від 27 грудня 2019 року із займаної посади звільнена по переводу на посаду статистика фінансово - господарського відділу Колибаївської сільської ради яка не є державною службою. На день звільнення зі служби з органу місцевого самоврядування стаж державної служби становив: 19 років 2 місяці 26 днів.
10 січня 2020 року позивач вказує, що звернулась до відповідача з заявою про перехід з пенсії призначеної по 2 - й групі інвалідності призначеної за ст. ст. 31, 32, 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по 2 - й групі інвалідності як державному службовцю відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції від 16 грудня 1993 року. До заяви додала довідки 17/02-22 від 02 січня 2020 року, №19/02-22 від 02 січня 2020 року виданих Колибаївською сільською радою та №02-24/30.10.2019 року виданою департаментом економіки та розвитку інфраструктури міста Кам`янець - Подільської міської ради.
Відповідач рішенням № 968080868170 від 15 січня 2020 року з додатком до нього листа за №2200-0301-8/1210 від 27 січня 2020 року відмовив в переведенні та призначенні пенсії державного службовця по 2 -й групі інвалідності.
Відмова в переведенні на пенсію державного службовця по 2 - й групі інвалідності мотивована тим, що Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" не передбачено пенсійного забезпечення по 2- й групі інвалідності.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" протиправними, тому звернулася до суду за захистом свого права на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
05 лютого 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, не зараховано період роботи в органах місцевого самоврядування, зокрема з 04 вересня 2015 року по 28 лютого 2017 року на посаді головного спеціаліста відділу економіки комунальних підприємств та тарифної політики Департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам`янець-Подільської міської ради та з 01 березня 2017 року по 28 грудня 2019 року - період роботи на посаді начальника фінансово - господарського відділу - головного бухгалтера Колибаївської сільської ради.
Відповідач також вказує, що згідно записів трудової книжки 03 вересня 2015 року ОСОБА_1 звільнена з посади державної служби та з 04 вересня 2015 року працювала в органах місцевого самоврядування.
Таким чином, обов`язкова умова щодо перебування особи на посаді державного службовця станом на 01 травня 2016 року (за наявності стажу державної служби не менше 10 років та відсутності 20 років державної служби станом на цю дату) не дотримана.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.
Суд зазначає, що частинами п`ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
12 березня 2020 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій вказує, що не погоджується з доводами відповідача викладеними у відзиві на позов та просить суд, не відхилити відзив відповідача.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 06 липня 2012 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-1V.
10 січня 2020 року позивачка звернулась до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону № 1058-1V на пенсію по інвалідності державного службовця у відповідності до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889 (далі - Закон № 889).
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15 січня 2020 року № 968080868170 позивачці відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" згідно заяви від 10 січня 2020 року.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії протиправними, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889-VIII.
Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, за приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону № 3723-XII).
Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (ч. 12 ст. 37 Закону № 3723-XII).
Суд встановив, що відповідно до записів в трудовій книжці позивач працювла з 04 вересня 2015 року по 28 лютого 2017 року на посаді головного спеціаліста відділу економіки комунальних підприємства та тарифної політики Департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам`янець - Подільського, з 28 лютого 2017 року по 27 грудня 2019 року на посаді начальника фінансово - господарського відділу - головного бухгалтера Колибаївської сільської ради, але вказані періоди відповідачем не зараховані до стажу, що дає право на пенсію державного службовця.
Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону № 3723-ХІІ стаж державної служби обраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби".
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Стаття 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлює категорії посад в органах місцевого самоврядування, відповідно до яких: шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост.
Таким чином суд зазначає, що посади на яких позивач перебувала в органах місцевого самоврядування відносяться до зазначеної категорії.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має відповідний стаж на посаді державної служби, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому, відповідно, наявні правові підстави для переведення позивачки з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.
Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій у постанові Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 від 13 лютого 2019 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 968080868170 від 15 січня 2020 рок є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Крім того, для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача призначити і здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 10 січня 2020 року пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначених в довідках 17/02-22 від 02 січня 2020 року, №19/02-22 від 02 січня 2020 року, №02-24/30.10.2019 з урахуванням виплачених сум пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд, з урахуванням висновку Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 від 13 лютого 2019 року та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, тому даний адміністративний позов слід задоволити.
Оскільки позивач була звільнена від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області у призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 2-ї групи відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Визнати протиправним та скасувати рішення № 968080868170 від 15 січня 2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби службу періоди роботи в Кам`янець - Подільській міській раді Хмельницької області з 04 вересня 2015 року по 28 лютого 2017 року та з 01 березня 2017 року по 27 грудня 2019 року в Колибаївській сільській раді Кам`янець - Подільського району Хмельницької області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 з 10 січня 2020 року пенсію державного службовця по інвалідності - ІІ ї групи відповідно до ч. 9 ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках 17/02-22 від 02 січня 2020 року, №19/02-22 від 02 січня 2020 року виданих Колибаївською сільською радою Кам`янець-Подільного району, №02-24/30.10.2019 року виданою департаментом економіки та розвитку інфраструктури міста Кам`янець-Подільської міської ради з урахуванням виплачених сум пенсії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.І. Салюк