Рішення № 88329617, 20.03.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2020
Номер справи
500/249/20
Номер документу
88329617
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/249/20

20 березня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №1 від 15.08.2019 року, яким було відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов`язати відповідача призначити позивачу по справі, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із дати звернення із заявою про призначення пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.07.2019 року звернувся до Монастириського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, газоелектрозварник, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

15.08.2019 року рішенням Відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №1 було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії.

Дане рішення позивач вважає протиправним, виходячи з того, що на час звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах існували усі умови для її призначення: позивачу виповнилось 55 років, загальний стаж роботи позивача становить понад 30 років, а саме 39 роки 01 місяць 12 днів, стаж роботи на посаді яка дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах понад 12 років 6 місяців, робота на посаді газоелектрозварника - входить до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Ухвалою судді від 17.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №500/249/20 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

29.01.2020 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 36-39), в якому вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, зараховано період роботи позивача з 15.11.2017 по 22.07.2019 (1 рік 07місяців 16 днів) газоелектрозварником в Державному підприємстві спиртової та лікеро-горілчаної промисловості “Укрспирт” Ковалівське місце провадження діяльності та зберігання спирту.

Зазначив, що період роботи ОСОБА_1 газоелектрозварником з 28.04.2006 по 17.02.2015 в ФОП ОСОБА_2 документально підтверджений наданими результатами атестації умов праці у період з 12.05.2010 по 17.02.2015 та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №71 від 30.09.2019 (4роки 9місяців 6 днів), хоча при зверненні із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 надав довідку №60 від 25.07.2019, видану ФОП ОСОБА_2 , в якій зазначено періоди праці газоелектрозварником з 12.05.2010 по 31.03.2015 року, що не відповідало даним трудової книжки позивача. На зауваження працівника управління про необхідність подання довідки із даними, що відповідають записам у трудовій книжці, ОСОБА_1 подав письмову заяву від 05.08.2019 про небажання подавати інші документи. Таким чином, при винесенні рішення №1 про відмову в призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 15.08.2019 відділом з питань призначення та перерахунків пенсії №11 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до уваги бралась довідка №60 від 25.07.2019, видана ФОП ОСОБА_2 , із відомостями про період роботи ОСОБА_1 газоелектрозварником, що не відповідають записам трудової книжки.

Вказує, що періоди роботи ОСОБА_1 з 19.07.1982 по 03.10.1982 в Монастириській міжколгоспній будівельній організації електрогазозварщиком, з 01.02.1985 по 27.04.2006 в Монастириській міжгосподарській будівельній організації, в Монастириській міжгосподарській пересувній механізованій колоні №14, в Монастириський райагробуд та в ТзОВ “Монастириський агробуд” електрогазозварником не враховані до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, з причин ненадання жодних уточнюючих довідок вищезазначених підприємств або їх правонаступників, де би було вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також відсутності відомостей, що документально підтверджують зайнятість працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Зазначає, що до позовної заяви позивач надає копії наказів №15 від 01.06.1994 Монастириського кооперативно-державного промислово-будівельного об`єднання "Райагробуд" "Про проведення атестації робочих місць за умовами праці" та №11 від 12.01.1995 Монастириського кооперативно-державного промислово-будівельного об`єднання "Райагробуд" "Про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад, працівникам яких затверджено право на пільги та компенсації за результатами проведеної атестації робочих місць", хоча на момент розгляду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 документів, що би засвідчували проведення атестації робочих місць, не надав. Також зазначає, що у наказі №11 від 12.01.1995 підтверджено право на пільгову пенсію в числі інших електрозварювальнику ручного зварювання (код професії 2320000000-19756), в той час як ОСОБА_1 згідно даних трудової книжки працював електрогазозварником.

Вказує, що період роботи ОСОБА_1 електрогазозварником з 18.02.2015 по 15.05.2017 в ФОП ОСОБА_3 не врахований до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, з причин ненадання уточнюючої довідки вищезазначеною фізичною особою-підприємцем, де би було вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також відсутності відомостей, що документально підтверджують зайнятість працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Ухвалою суду від 17.02.2020 розгляд справи відкладено для витребування додаткових документів.

Ухвалою суду від 03.03.2020 розгляд справи було відкладено у зв`язку із неприбуттям представника відповідача.

Згідно довідки секретаря судового засідання, судове засідання 16.03.2020 не проводилося у зв`язку із перебуванням головуючого судді у відпустці.

Позивач та представник позивача в судове засідання не прибули, проте подали клопотання про розгляд даної справи без їх участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неприбуття суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали, що містяться у справі, встановив наступні факти.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , 22.07.2019 звернувся до Монастириського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, газоелектрозварник, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

15.08.2019 року рішенням №1 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №1 було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії.

Дане рішення обґрунтоване тим, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 працював: з 19.07.1982 по 03.10.1982 в Монастириській міжколгоспній будівельній організації електрогазозварником; з 01.02.1985 по 27.04.2006 в Монастириській міжгосподарській будівельній організації, в Монастириській міжгосподарській пересувній механізованій колоні №14, в Монастириський райагробуд та в ТзОВ “Монастириський агробуд” електрогазозварником; з 28.04.2006 по 15.05.2017 в фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 електрогазозварником; з 15.11.2017 по 22.07.2019 в Державному підприємстві спиртової та лікеро-горілчаної промисловості “Укрспирт” електрогазозварником.

Вказано, що оскільки жоден із наведених записів в трудовій книжці не містить повних відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, зокрема чи виконувалась робота на протязі повного робочого дня, тому для підтвердження спеціального стажу позивачу потрібно було подати пільгові довідки, відповідно до вимог п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Зазначено, що за матеріалами, наданими для призначення пенсії, загальний стаж ОСОБА_1 становить 39 років 01 місяць 12 днів, а пільговий стаж за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що підтверджений пільговими довідками, чи іншими документами, що підтверджують стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що передбачено законодавством для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, складає 1 рік 07 місяців 16 днів.

Вказано, що період роботи з 12.05.2010 по 15.05.2017 в фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 електрогазозварником може бути включений в пільговий стаж за умови проведення позапланової перевірки пільгового стажу роботи ОСОБА_1 чи при підтвердженні первинними документами вище зазначеного пільгового періоду роботи.

Зазначено, що період роботи з 01.02.1985 по 27.04.2006 в Монастириській міжгосподарській будівельній організації, в Монастириській міжгосподарській пересувній механізованій колоні №14, в Монастириський райагробуд та в ТзОВ "Монастириський агробуд" електрогазозварником не може бути включений в пільговий стаж за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки не підтверджений пільговими довідками, чи іншими документами, що підтверджують стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що передбачено законодавством для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку. Також жодним документом не підтверджено проведення атестації робочих місць на підприємствах.

Вказано, що 05.08.2019 ОСОБА_1 подано до Монастириського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області заяву про розгляд документів на призначення пенсії без документів, яких недостатньо для призначення пенсії, оскільки цих документів ОСОБА_1 не має можливості надати.

Зазначено, що з урахуванням встановленого, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відсутні підстави.

Не погодившись із таким рішенням суб`єкта владних повноважень позивач звернувся до суду із відповідним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі- Закон № 1058).

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 зі змінами та доповненнями передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з п.2 ч. ст.114 Закону №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок.

Також, відповідно до п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 05.11.1991 зі змінами та доповненнями (далі - Закон №1788) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Таким чином для призначення пенсії за віком за Списком №2, для чоловіків, необхідно досягнути 55 річного віку, мати загальний трудовий стаж роботи 30 років з них не менше 12,6 років на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 21.07.2019 року досяг 55-річного віку та його підтверджений загальний стаж роботи становить 39 років 01 місяць 12 днів.

Як вбачається із записів трудової книжки НОМЕР_1 , ОСОБА_1 :

- з 19.07.1982 по 03.10.1982 працював в Монастириській міжколгоспній будівельній організації електрогазозварником;

- з 13.10.1982 по 05.11.1984 проходив службу в лавах Радянської армії;

- з 01.02.1985 по 27.04.2006 працював в Монастириській міжгосподарській будівельній організації електрогазозварником, яку відповідно до наказу №39 від 05.05.1986 перейменовано в Монастириську міжгосподарську пересувну механізовану колону №14, яку відповідно до наказу №1 від 04.01.1988 перейменовано в Монастириський райагробуд, який відповідно до наказу перетворено у ТзОВ “Монастириський агробуд”;

- з 28.04.2006 по 17.02.2015 працював у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 електрогазозварником;

- з 18.02.2015 по 15.05.2017 працював у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 електрогазозварником;

- з 15.11.2017 по 22.07.2019 працював у Державному підприємстві спиртової та лікеро- горілчаної промисловості "Укрспирт" електрогазозварником.

Професії газозварника та електрозварника відносяться до розділу ХХХІІ "Загальні професії" "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах" затверджених постановою Ради Міністрів від 22.08.1956 №1173, та до розділу ХХХІІІ підрозділу 23200000-19756 "Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, яка була чинною у спірний період.

Проте періоди з 01.02.1985 по 27.04.2006, з 12.05.2010 по 15.05.2017 не були зараховані відповідачем як вид трудової діяльності позивача за Списком №2.

Так, зокрема період з 01.02.1985 по 27.04.2006 не був зарахований відповідачем як вид трудової діяльності позивача за Списком №2, оскільки він не підтверджений пільговими довідками, чи іншими документами, що підтверджують стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що передбачено законодавством для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, а також через те, що жодним документом не підтверджено проведення атестації робочих місць на підприємствах.

З огляду на вказані обставини суд зазначає наступне.

Згідно ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ч. 1 ст. 48 КЗпП України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Також, відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Отже, відомості про наявність у позивача стажу роботи за п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058, в першу чергу, підтверджуються записами в трудовій книжці, і лише за відсутності таких записів - відповідними довідками з місця роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.

Також, згідно із пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

В період з 01.02.1985 по 27.04.2006 позивач працював на посаді електрогазозварника у Монастириській міжгосподарській будівельній організації електрогазозварником, яку відповідно до наказу №39 від 05.05.1986 перейменовано в Монастириську міжгосподарську пересувну механізовану колону №14, яку відповідно до наказу №1 від 04.01.1988 перейменовано в Монастириський райагробуд, який відповідно до наказу перетворено в ТзОВ “Монастириський агробуд”, що підтверджується записами в його трудовій книжці.

Зазначена посада відносилась до розділу ХХХІІ "Загальні професії" "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах" затверджених постановою Ради Міністрів від 22.08.1956 №1173, та до розділу ХХХІІІ підрозділу 23200000-19756 "Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року №162, тобто до Списку №2.

Суд зазначає, що однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до списків, що діяли в період такої роботи. Вимоги щодо обов`язкового підтвердження документами умов праці є похідними від основної умови про внесення цієї професії до діючих Списків.

Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 12 грудня 2019 року у справі №404/7457/16-а (адміністративне провадження №К/9901/37284/18).

Стосовно відсутності інформації щодо проведення атестації робочих місць на підприємствах у вказані періоди, суд зазначає наступне.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року №1451/11731 (далі - Порядок №383) встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку №383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Суд зазначає, що пільговий стаж з 19.07.1982 по 03.10.1982 (2 місяці 14 днів) на посаді електрогазозварника в Монастириській міжколгоспній будівельній організації позивач отримав до 21.08.1992 року, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.

Період з 13.10.1982 по 05.11.1984 (2 роки 23 днів) коли позивач проходив службу в лавах Радянської армії у відповідності до ч.1 ст.2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" також зараховується громадянам до його страхового стажу, стажу роботи та стажу роботи за спеціальністю.

Пільговий стаж з 01.02.1985 року по 20.08.1992 рік (7 років 6 місяців 19 днів) на посаді електрогазозварника в Монастириській міжколгоспній будівельній організації позивач також отримав до 21.08.1992 року, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць.

Як вбачається із матеріалів справи, а саме наказу №11 "Про затвердження робочих місць, виробництв, професій і посад працівникам, яких підтверджується право на пільги та компенсації за результатами проведеної атестації робочих місць" вперше атестація на даному підприємстві була проведена 12.01.1995 року, а тому вищевказані період роботи позивача із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років (з 13.01.1995 по 12.01.2000) зараховується до пільгового періоду.

Отже, з урахуванням вищенаведеного слідує, що період з 19.07.1982 по 12.01.2000 відноситься до пільгового стажу, як вид трудової діяльності позивача за Списком №2, тому рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №1 від 15.08.2019 року, яким було відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах є протиправним.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення.

Оскільки, для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до статті 114 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивачем до заяви були подані всі необхідні документи, і позивач набув право на її призначення, так як має для цього наявний відповідний стаж, суд приходить до висновку, що слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з дати звернення із відповідною заявою, а саме з 22 липня 2019 року.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним рішення Відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №11 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №1 від 15.08.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 22 липня 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 840 грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, місцезнаходження: Майдан Волі, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 14035769.

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.